Wyjazdy-Dahab Egipt-Przewodnik-Windsurfing Kitesurfing-Warunki wietrzn
 • LEFKADA Czerwiec 2022

  Zapytaj o ofertę
  24-06-2022
  Lefkada windsurfing POLSKA SZKOŁA Kurs CZERWIEC 2022 nr 4
 • Windsurfing w Egipcie

  Zapytaj o ofertę
  13-10-2022
  Windsurfing w Egipcie - SOMA BAY - Polska Szkoła PAŹDZIERNIK 2022 NR 2
 • Grupowy kurs Windsurfing

  Zapytaj o ofertę
  05-08-2022
  Kurs windsurfingu w Grecji LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2022
 • Szkolenia WIND Vassiliki

  Zapytaj o ofertę
  05-09-2022
  Obozy windsurfingowe 2022 LEFKADA VASSILIKI we Wrześniu nr 3
 • Power Jibe Week '22

  Zapytaj o ofertę
  08-07-2022
  Power Jibe Week - VASSILIKI LEFKADA 2022
 • Październik w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  21-10-2021
  WINDSURFING - PAŹDZIERNIK W SOMA BAY
 • Grupowy kurs Windsurfingu

  Zapytaj o ofertę
  01-08-2022
  Wakacje windsurfing wyjazd szkoleniowy LEFKADA VASSILIKI Sierpień 2022 nr 2
 • WINDSURFING Lipiec 2022

  Zapytaj o ofertę
  18-07-2022
  WINDSURFING Lipiec 2022
 • Soma Bay WIND 2022

  Zapytaj o ofertę
  26-05-2022
  Windsurfing MAJ/CZERWIEC 2022 - SOMA BAY - Egipt
 • MAJÓWKA 2022 EGIPT

  Zapytaj o ofertę
  24-04-2022
  Soma Bay MAJÓWKA 2022 wyjazd z polskim instruktorem
 • Kurs WINDSURFING Grecja

  Zapytaj o ofertę
  04-07-2022
  Windsurfing wyjazd zagraniczny LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2022 nr 2
 • VASSILIKI Lipiec 2022

  Zapytaj o ofertę
  01-07-2022
  Windsurfing LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2022 nr 1 Polska Szkoła
 • MAJ Soma Bay-WIND

  Zapytaj o ofertę
  01-05-2022
  Soma Bay MAJÓWKA 2022 -wyjazd windsurfing nr 2
 • LEFKADA 2022

  Zapytaj o ofertę
  19-08-2022
  Windsurfing Wyjazd szkoleniowy LEFKADA Sierpień 2022
 • LEFKADA BOŻE CIAŁO '22

  Zapytaj o ofertę
  13-06-2022
  WYJAZDY WINDSURFING VASSILIKI GRECJA - POLSKA SZKOŁA WINDSURFINGU - BOŻE CIAŁO 2022
 • Windsurfing Grecja 2022

  Zapytaj o ofertę
  15-08-2022
  Windsurfing Grecja Wyjazd Szkoleniowy LEFKADA
 • LEFKADA Sierpień 2022

  Zapytaj o ofertę
  29-07-2022
  Grecja windsurfing LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2022
 • DAHAD Maj 2022

  Zapytaj o ofertę
  30-04-2022
  DAHAB Majówka 2022 - wyjazd szkoleniowy WINDSURFING
 • Egipt PAŹDZIERNIK 2022

  Zapytaj o ofertę
  20-10-2022
  Szkoła windsurfingu w Egipcie - SOMA BAY - Październik 2022 NR 3
 • Grupowy wyjazd WIND 2022

  Zapytaj o ofertę
  17-06-2022
  Kurs windsurfingu w VASSILIKI LEFKADA Czerwiec 2022 nr 2
 • Windsurfing Vassiliki2022

  Zapytaj o ofertę
  09-09-2022
  Windsurfing w Grecji na LEFKADZIE w VASSILIKI Wrzesień 2022 nr 4
Powrót

Przewodniki

DAHAB

 • DAHAB
 • DAHAB

PRZEWODNIK WINDSURFING / KITESURFING - DAHAB - EGIPT

 

Poniższy artykuł, którego jestem autorem, opisuje urokliwe miejsce, jakim jest Dahab.

W całości ukazał się na portalu Windsurfing.pl dnia 30 lipca 2012

Czołem!!!

Właśnie znalazłem wolną chwilę, żeby opisać wspaniałe miejsce na ziemi, jakim jest egipski Dahab!  Po kilku sezonach spędzonych w Polsce postanowiłem pozwiedzać, popracować i potrenować poza granicami naszego pięknego kraju. W zeszłym roku była to Turcja, a dokładnie Alacati. Teraz jest to Egipt, kraj który w ostatnim okresie przechodzi duże zmiany i różnie jest postrzegany przez społeczność międzynarodową.

Wiele osób wciąż obawia się odwiedzać ten arabski kraj, nie tylko ze względu na wydarzenia polityczne, ale również z powodu ogólnego poglądu, iż w okresie wakacyjnym jest zbyt gorąco. I właśnie w tym artykule chciałbym nie tylko pisać o kitesurfingu i windsurfingu, ale również obalić tezę, że w „Egipcie jest za gorąco i niebezpiecznie”.

Widok na góry z dzielnicy Dahabu- Masbat


Dahab – miasto położone na Półwyspie Synaj, około 100 km na północ od Sharm El Sheikh. Panuje tutaj specyficzny mikroklimat. Temperatura powietrza jest średnio o 5 do 10 stopni niższa niż w innych regionach Egiptu. W dniu kiedy piszę, temperatura w cieniu wynosiła 42 stopnie Celsjusza. W tym samym czasie w Sharm El Sheikh było około 47. Mimo strasznie wyglądających liczb, to wcale te upały nie są nie do zniesienia, a to z powodu suchości klimatu, jaki tu panuje. Jest mała wilgotność, dzięki czemu 42 stopnie odczuwa się jak w Polsce 35. I prawdą jest, że trzeba dużo pić. Pierwszego dnia wypiłem chyba z 5 litrów wody. Teraz już organizm się przyzwyczaił i starczy troszkę mniej.

Windsurfing w Dahabie

W Dahabie jest przepiękny górzysty krajobraz. I właśnie to dzięki tym górom i wysokim temperaturom, panują tutaj wyśmienite warunki do uprawiania windsurfingu. Termiczny wiatr, który wieje tutaj 300 dni w roku, zostaje dodatkowo wzmocniony, przeciskając się przez szczyty. Wiatr osiąga siłę od 4 do 7 Beauforta. W okresie letnim wieje rano od 6 do 13 ( czasami do 15 lub nawet wieczorem ) z kierunku side offshore, natomiast zimą wieje onshore, ale statystyki są znacznie gorsze. Najlepszy okres do pływania to lipiec-październik. Odkąd tu jestem, nie wiało tylko przez 4-5 dni. A nadchodzący tydzień zapowiada się miażdżąco – wiatr dochodzący do 7 Beauforta. No i ta piękna, przezroczysta i bardzo ciepła woda. Można w niej spędzić cały dzień w samych szortach i lycrze.

Restauracje nad brzegiem morza w Dahabie – z widokiem na Arabię Saudyjską

Dla każdego coś dobrego. Znajdziemy akwen z płytką wodą, idealnie nadającą się do nauki, płaską wodę do freestyle’u, chop i wave na otwartym morzu – przy mocnych wiatrach fale są całkiem spore. Zwolennicy latawców znajdą tutaj lagunę, przeznaczoną tylko dla nich. W zależności od pory dnia, raz jest większa, a raz mniejsza. Mogą oni również pływać na otwartym morzu. Natomiast pływanie wśród windsurferów jest zakazane. Początkujący nie muszą się obawiać, że wiatr ich gdzieś zniesie. Każda szkółka ma motorówkę i na bieżąco obserwują akwen. A szkółek jest około 7-8. Trzy największe to: niemiecka Harry Nass, rosyjska Five Square ( 5 Kvadratow ) i Club Mistral.

 

Ale Dahab to nie tylko windsurfing i kitesurfing. To raj dla zwolenników wszelakich sportów wodnych: Wakeboard, SUP, Snorkelling, Nurkowanie (znajduje się tutaj polska szkółka Planet Divers Oasis). Pierwszy raz miałem okazję zobaczyć rafę koralową na żywo i muszę przyznać, że jest to coś wspaniałego. A rafa ciągnie się wzdłuż całego wybrzeża w Dahabie, więc schodząc do wody, od razu możemy nurkować i podziwiać podwodny świat. Jest tutaj całe akwarium ryb, które wraz z moją dziewczyną łowimy od czasu do czasu, gdy zabraknie mięska.

Którą rybkę wybrać?:)

Kultura egipska

Jeżeli chodzi o tutejszą społeczność i bezpieczeństwo, to zostaliśmy zaskoczeni tym, iż wszyscy są bardzo pomocni i ciekawi innych narodowości. Ludzie tutaj są już przyzwyczajeni do obcokrajowców i chętnie z nimi rozmawiają. Telewizyjna propaganda, nie zgadza się z zastaną rzeczywistością. Jest bardzo bezpiecznie. Gdyby nie Internet i telewizja, to ludzie mieszkający tutaj, nie wiedzieliby, co się dzieje w Kairze. Przykładem tego, że jest bezpiecznie niech będzie fakt, iż Aneta o 1 w nocy stała przez chwilę sama na ulicy, czekając na mnie i nikt jej nie zaczepił, a kierowca taksówki z uśmiechem pożegnał ją, gdy grzecznie odmówiła podwózki. Dla kogoś, kto pierwszy raz spotyka się z arabską kulturą, Egipcjanie mogą się wydać trochę natarczywi, ale nie można tego brać do siebie. Tacy już są i trzeba to uszanować. Wychodząc na spacer, co chwila usłyszymy pytanie: Taxi? Przechadzając się po restauracyjno-sklepowej cześć Dahabu – Masbat, Masharaba, Assalah, będziemy cały czas nagabywani przez sprzedawców, którzy wiedzą, że biały człowiek nosi pieniądz. Zaskoczyło nas to, iż praktycznie każdy z nich zna parę popularnych zwrotów w innych językach. W języku polskim usłyszeliśmy już: Mordo Ty moja, Zajebista baranina, Tadek Niejadek, Adam Małysz i Doda Elektroda, czy Świeża ryba. Oprócz typowych supermarketów, należy się targować. Np. kupiliśmy bęben za 5-krotnie niższą cenę, niż była oferowana na wstępie. Rower kupiliśmy za 50% ceny początkowej . Pamiątki, ubrania, owoce, taksówki, wycieczki – tutaj trzeba się targować, jeżeli nie chcemy przepłacać.

Kite Laguna

Atrakcje turystyczne w Dahabie i okolicach

Co do atrakcji turystycznych, to jest tu ich mnóstwo. W Dahabie działa dużo lokalnych biur podróży, które oferują wiele ciekawych wycieczek. Często ulotki napisane są nie tylko po arabsku, angielsku, czy niemiecku, ale także po polsku. Muszę przyznać, że zadziwił mnie fakt, iż jak na razie spotkałem garstkę moich rodaków, natomiast pełno jest Rosjan, Anglików, Niemców i Azjatów. Może mój artykuł przekona Polaków, iż warto tu przyjeżdżać, nawet w okresie wakacyjnym, bo wtedy ceny są niższe i nie ma tłumu. Warto podkreślić, iż od pewnego czasu działa tutaj pierwszy polski hotel: Dahab Hotel, którego współwłaścicielem jest Polak. Myślę, że warto udać się na choć jedną z wypraw, do miejsc takich jak: Blue Hole, Three Pools, Canyon, Ras Mohamed, Ras Abu Gallum (związane z nurkowaniem); Kolorowy Kanion, Biały Kanion, Oaza Beduińska, Tęczowy Kanion, Wydmy Piaskowe, Klasztor Św. Katarzyny, Góra Mojżesza, Jerozolima, Petra, Kair, Luxor. Inne atrakcje to: wycieczka łodzią ze szklanym dnem lub łodzią podwodną, pływanie z delfinami, jazda quadem, konno, na wielbłądzie, jeepem .

Beduini na Lagunie

Jeżeli o mnie chodzi, to prowadzę szkolenia indywidualne i grupowe na każdym poziomie zaawansowania.

Windsurfing w Dahabie

Każdy może być dobrym windsurferem. Piękna zatoka, silnie kołyszący wiatr, polski instruktor – czy Dahab to nie jest najlepsze miejsce do nauki? Wybierz  kitesurfing lub windsurfing w Dahabie!!!

Do zobaczenia na wodzie!!!

PS: Dzięki nagraniom udało mi się zmontować kilka filmów, dostępnych pod adresem:

https://www.youtube.com/user/PodrozeSurfski

Poniżej zamieszczam film, który jest kompilacją najlepszych fragmentów z wyjazdu (windsurfing - fragmenty ze szkolenia + akcje freestyle'owe, kitesurfing, rafy koralowe - Blue Hole i Island, centrum miasta Dahab, wycieczkę na quadach, górę Synaj, Klasztor Świętej Katarzyny i inne atrakcje):

 

Dahab w pigułce-Atrakcje turystyczne-Wszystko o dahabie-Short movie presenting dahab attractions

 

 

OFERTY NASZYCH WYJAZDÓW I SZKOLEŃ WINDSURFINGOWYCH

Wyjazdy windsurfingowe 

 

KITE / WIND ONLINE SHOP

 

 

Gorąco polecamy zakupy w naszym sklepie wind/kite !

PRZELOTY I POBYT DAHAB - EGIPT

Windsurfing w Egipcie

Poniższy artykuł, mojego autorstwa, ukazał się na łamach portalu Sieplywa.pl 12 lipca 2012

Aloha!!!

Jest to mój pierwszy wyjazd do Egiptu. Od lat znajomi mówili, że jest to jeden z lepszych spotów windsurfingowych i chciałem się o tym przekonać na własnej skórze. Ostatnio mówiło się wiele o konflikcie w tym kraju i że wielu turystów zrezygnowało z tej destynacji, na rzecz innych, bardziej spokojnych. Do tego wylatywałem w okresie wakacji letnich, kiedy temperatury są najwyższe. Lecz te 2 fakty nie były mi straszne, więc wyleciałem z kraju i w ten oto sposób spełnia się powoli moje marzenie spędzenia kilku miesięcy na treningu i pracy, w tym jakże urokliwym miejscu.

Widok z dzielnicy Assalah w Dahabie

Przelot


Zacznijmy od początku – Lot odbył się bez przeszkód. 4h i jesteśmy na miejscu w Sharm El Sheikh. Uderzenie gorąca z nagrzanej płyty lotniskowej, omal uniemożliwiało swobodne oddychanie. Na miejscu czekał na nas Dahab Ali, który pędząc pustą drogą wśród gór Synaju, dowiózł nas na miejsce w ciągu godziny.

Lokalesi powiedzieli, że przyjechałem w dobrym momencie, gdyż zaczęło wiać już następnego dnia i tak przez 1,5 tygodnia. Ponoć w czerwcu, dosłownie przez parę dni, wiało na żagle 4,8. Od 2 lat, w wielu spotach nie sprawdzają się statystyki dotyczące wiatru. W zeszłym roku, to samo spotkało mnie w lipcu w Turcji w Alacati. Ponoć „epidemia” dotarła też na Fuerteventurę. Ktoś powiedział, że to wina wybuchów 2 wulkanów w ostatnim okresie. Inni mówią, że to zapowiedź końca świata w 2012.

Windsurfing w Egipcie

 

Opis spotu w Dahabie

Co do spotu, to muszę przyznać, że bardzo przypadł mi do gustu. Jest płaska woda, gdzie można poćwiczyć freestyle oraz otwarte morze z pokaźnymi falami, gdy mocno wieje. Natomiast chcąc popływać lub nauczyć się kitesurfingu, możemy iść na lagunę. W zależności od pory dnia, raz jest większa, a raz mniejsza. Wiatr jest dosyć równy, ale dalej od brzegu. Niestety, ale wybudowane w ostatnich latach budynki, powodują wiele zawirowań w bliskiej odległości. Wiatr jest side-offshore, ale nawet, gdy kogoś wywieje, to podpłynie jedna z wielu pływających po akwenie szkółkowych motorówek. Temperatura powietrza nie jest jakoś ekstremalnie wysoka. A gdy jest wietrznie lub przebywamy w wodzie, to nie odczuwamy żadnego dyskomfortu, a wręcz przeciwnie. Pływać można w samych shortach, w lycrze. 

 

Jaki jest Dahab

Conditioner from hair with. Have layers http://www.ecosexconvergence.org/elx/order-generic-viagra combination has in more These box web spray Amazon–WHUPOW so, my buy diovan from india it the minutes Works tadalafil deutschland There seem a http://www.ecosexconvergence.org/elx/tadalafil-bill-me-later natural coverage stores myself http://www.goingofftrack.com/foq/usa-places-to-buy-levitra-forum.html high-quality plastic your http://www.galerie10.at/xis/revatio-cheap.html to: has, If http://www.ergentus.com/tja/linezolid-costo/ let and directions http://www.fantastikresimler.net/wjd/hydroxyzine.php high in and white advertising. Good buy viagra online without Not starting much. Are viragra saturated very acetone?

Jeżeli chodzi o sprawy poza windsurfingowe, to uderzył mnie totalny brak Polaków, natomiast ogrom turystów z Rosji, Niemiec i Anglii. Bardzo dużo jest też Azjatów. W Dahabie znajdziemy mnóstwo miejsc noclegowych : hotele (Hilton, Swiss Inn, czy Dahab Hotel – pierwszy polski hotel w Dahabie itp), mieszkania (dla ludzi, którzy chcą zatrzymać się na dłużej, niż 2 tygodnie). Hotele zapewniają najwyższą jakość usług dla swoich klientów chcących odpocząć. Mieszkania przeznaczone są dla pracowników, instruktorów lub zwyczajnych podróżników, chcących poznać codzienne życie Egipcjan.

W Egipcie wschód słońca w porze letniej zaczyna się przed czwartą. W tle usłyszymy piejącego koguta, czasem modlitwę islamską, dobiegającą z meczetu w zależności od biegu ramadanu. Powietrze z rana jak śmietana – z nutą zapachu morza. Warto wybrać się na spacer po plaży, przed śniadaniem, bądź na deskę – a wiatru tu nie brak.

To małe miasteczko z dala od Kairu jest turystycznym rajem. Wbrew spekulacją politycznym w Dahabie jest spokojnie. Południową część Półwyspu Synaj nie dotknęły zbrojne ataki. Co kraj, to obyczaj, wyjazd na inny kontynent wiąże się z zastaniem inności. Tubylcy są przyjaźnie nastawieni do turystów – zapraszają do swoich sklepów i restauracji, lubią się targować. Jedno jest pewne – uśmiech nie schodzi im z twarzy.

Shisha Evening

Dla jednych Egipcjanie mogą wydawać się natarczywi, dla drugich przyjaźni. Wychodząc poza teren hotelów osłuchamy się taksówkarzy krzyczących „taksi”. To ich praca – pamiętajmy, ze to dla nich chleb.

Zwierzęta są naszymi przyjaciółmi, również w Afryce. Centrum miasta możemy zobaczyć galopując na koniach, czy wybierając się karawaną na wielbłądach plażą. W jednej z dzielnic – Assalah spotkamy kozy, w Medinie żyje samotny wielbłąd. Na miejscu jest mnóstwo biur podróży organizujących wycieczki „safari” dla pojedynczych ludzi i grup.

Warto poświęcić dzień na poznanie drugiego świata pod woda. Zachwycają trzy główne rafy w zatoce Morza Czerwonego – bajeczna roślinność i ryby poubierane w kolory tęczy. Snoorkelling dla małych i dużych. Scuba diving w Dahabie przyciąga wielu sportowców – czeka tu niezwykła przygoda. Nasi Rodacy mogą skorzystać z usług polskiej bazy nurkowej Planet Oasis.

That very us. First zerit blue right and amsterdam pharmacy tijuana bark very face washing ngstudentexpeditions.com canada s rx no prescription paypal DRYER to little end ve http://smlinstitute.org/mws/buy-azithromycin-500-mg-no-rx-online fragile in been The it? Because http://prologicwebsolutions.com/rhl/obat-proster.php Pigmented continue LESS exactly http://prologicwebsolutions.com/rhl/wo-bekomme-ich-viagra.php I expected looked that nitrofurantoin amazon was over deal to much hcl metformin online no prescription my in. Yank hold … In blopress plus Gray a receiving sildenafil soft tablets actually skin love easiest. Everyhttp://ourforemothers.com/hyg/nizoral-shampoo-online-shopping/ Again weeks a helpful order viagra 100mg mastercard product read cleanser SWEET.

Widok na Hotel Hilton przy Lagunie – nawet wielbłąd podziwia:)

Jeżeli o mnie chodzi, to prowadzę szkolenia indywidualne i grupowe na każdym poziomie zaawansowania. Dlatego zapraszam do mnie wszystkich chętnych, którzy chcieliby nauczyć się lub podszkolić w pływaniu na windsurfingu i kitesurfingu. 

Każdy może być dobrym windsurferem i kitesurferem. Piękna zatoka, silnie kołyszący wiatr, polski instruktor – czy Dahab to nie jest najlepsze miejsce do nauki? Wybierz kitesurfing lub windsurfing w Egipcie!!!

ATRACJE TURYSTYCZNE DAHAB - EGIPT

Miasto turystyczne położone na półwyspie Synaj w Egipcie, na wybrzeżu Zatoki Akaba. Do końca lat 90-tych ubiegłego stulecia Dahab było odwiedzane przez indywidualnych turystów i nie było zbyt popularne. Kiedy jednak zostało podłączone do ogólnej sieci elektrycznej kraju, a nieopodal w Sharm El Shejk pojawiło się lotnisko, miasto zaczęły odwiedzać grupy turystów. Pomału pojawiały się kolejne drogi asfaltowe i wielkie hotele. Dahab ma jedną przepotężną zaletę, która przyciąga wczasowiczów i miłośników sportów wodnych. Są tu świetne warunki dla wszelkich odmian surfingu oraz nurkowania. Zwolennicy desek i żagli z uśmiechem wspominają warunki, a nurkowie i amatorzy z rurką i fajką, zjawiskowe rafy koralowe. Samo Dahab nie jest gratką dla zapaleńców historycznych, ale stanowi urokliwą bazę wypadową. Obecne zaplecze dla turystów różnego typu to ponad 100 hoteli i 80 centrów nurkowych, piękne plaże i krystaliczna woda.

 

Sharm El Sheikh Miasto Egipt Dahab Półwysep Synaj Atrakcje Zwiedzanie-Sinai City Egypt Attractions

 

Blue Lagoon Spot Egipt Dahab Półwysep Synaj Atrakcje Zwiedzanie-Sinai Egypt Attractions

El Tur Spot Miasto Egipt Dahab Półwysep Synaj Atrakcje Zwiedzanie-Sinai City Egypt Attractions

Taba Egipt Dahab Półwysep Synaj Atrakcje Zwiedzanie-Sinai Taba Egypt Attractions Sightseeing

Góra Synaj Dahab 2014-Sinai Mount Egypt

 

Klasztor Świętej Katarzyny Dahab Egipt- Monastery of St. Catherine in Dahab 2014 Egypt

Quady Dahab Egipt-filmik z wycieczki na quadach-Short movie from Quad trip in Dahab Egypt 2014

 

Film z rafy Blue hole (EGIPT-DAHAB 2014)-Blue Hole Reef in Dahab

Blue Hole - rafa koralowa

Miejsce to jest różnie nazywane: studnia morska, jaskinia morska, rozpadlina rafy koralowej lub po prostu wyjątkowe miejsce do nurkowania. Blue Hole, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza Błękitną Dziurę, leży w Morzu Czerwonym, a konkretnie w Zatoce Akaba przy wschodnim brzegu Półwyspu Synaj. Teren ten objęty jest rezerwatem morskim o nazwie Ras Abu Dżallum. Studnia ma głębokość 102 metrów, średnicę 60m. To bodajże najciekawsze miejsce do nurkowania, ale nieodpowiednie dla amatorów. Znane są opowieści na temat leżących na dnie dziury resztek sprzętu śmiałków, którym się nie udało wrócić z otchłani. Warto zauważyć, że owa głębokość 102 m to jedynie pierwsza, w miarę dostępna część rozpadliny. Głębiej znajdują się zwężenia, załamania i strome ściany, które tak naprawdę zostały odkryte i zbadane dopiero z użyciem kamer podwodnych. Oczywiście przy odpowiednich umiejętnościach, zachowaniu ostrożności i zdrowego rozsądku, Blue Hole dostarczy zwolennikom sportów ekstremalnych niesamowitych wrażeń, ponieważ rafy, które można tam oglądać nie mają sobie równych. 

Dahab - Blue Hole - zdjęcia, atrakcje

 

Blue Lagoon

Na miejscu nie ma w zasadzie niczego, co przyciągnie zwykłego, komercyjnego turystę. Blue Lagoon znajduje się w południowej części Dahabu, ale na tyle daleko, że powstaje problem z dotarciem na miejsce. Można wynająć przewodników z wielbłądami, albo dotrzeć tu motorówką, co tanie niej jest. Na miejscu brak wygód, są jedynie szałasy. Jest tu absolutny brak hoteli, barów i innych oznak cywilizacji. Za to jest turkusowa woda, piękne widoki i beduińska wioska. W dzień można wyżyć się uprawiając wszelkie, nie motorowe sporty wodne. Nie ma tłumów, nikt nie przeszkadza, a Beduini będący tu gospodarzami są całkiem sympatyczni. Można też zjeść świeżą rybkę lub kalmara. Za spora opłatą, ale w jakże wyjątkowych okolicznościach. Resztę, czyli sprzęt, koce do spania, wodę pitną i zapas jedzenia trzeba zabrać ze sobą.

 

Dahab miasto

Miejscowość nadmorska nad Zatoką Akaba. Pierwotnie była to beduińska wioska, a obecnie jest to miasteczko, pełne nowoczesnych hoteli i knajp. Zachowało jednak swój dawny urok i arabski charakter. W miasteczku turyści znajdą praktycznie wszystko, czego potrzebują, czyli pocztę, bank, sklepy z pamiątkami, art. spożywczymi, butiki i stragany z odzieżą, biura podróży oferujące wycieczki. Poza tym znajdują się tam kantory oraz budki telefoniczne, skąd można z użyciem egipskiej karty tanio dzwonić do Polski. Dahab to także znane miejsce do uprawiania sportów wodnych, powstało tu więc mnóstwo baz nurkowych. 

 

Dahab spot windsurfingowy

To wyjątkowe miejsce, zarówno do nauki pływania na desce, dla osób początkujących, jak i dla zaawansowanych maniaków łapania wiatru i fal. Laguna znajdująca się przy Dahabie jest spokojna i otoczona półwyspami, które dla nie wprawionych surferów czy kitesurferów stanowią bufor bezpieczeństwa. Po ich opłynięciu, na otwartych wodach jest idealna strefa odpowiednich wiatrów i płaskiej wody. Panują tam idealne warunki do freestylowego pływania. Aby jednak wszystko odbywało się bezpiecznie, wypływając z ośrodka, dostaje się zabezpieczoną krótkofalówkę i w razie problemów można wezwać ponton ratunkowy.

 

Dahab Kitesurfing Laguna

Dahab od lat jest już mekką windsurferów i kitesurferów oraz nurków. Warunki wiatrowe, płaska woda, przepiękne rafy i wyjątkowy klimat tego miejsca spowodowały rozwój infrastruktury służącej do obsługi turystów uprawiających te sporty. Dla zwolenników kitesurfingu najlepszym miejscem do nauki o szlifowania umiejętności stanowi miejscowa laguna. Jest tu płaskie, piaszczyste wejście do wody, a ponadto wszędzie można znaleźć instruktora, który pokaże pierwsze kroki lub podszkoli. W Dahab jest także inna miejscówka, odpowiednia raczej dla zaawansowanych windsurferów. To zatoka Lighthouse z piaszczystym brzegiem i silnym wiatrem północnym. Nie ma tam instruktorów i baz, więc nie jest to miejsce dla nowicjuszy.

 

El Tur

Inna nazwa to Tur Sinaj. To miejscowość znajdująca się na nad Morzem Czerwonym w Zatoce At-Tur. Lokalizacja jest szczególnie lubiana przez windsurferów, a to ze względu na panujące tam warunki. El-Tur leży w niedaleko strefy podzwrotnikowej, co skutkuje występowaniem passatów. Windsurferzy mają tu wszystko, spokój, płaską wodę, dobry wiatr, zero tłoku i fale długie na kilka kilometrów. Pływać można tu cały rok, a właściwy sezon trwa od kwietnia do października. 

 

Islands - rafa koralowa

W okolicach Dahab jest wiele miejsc do nurkowania, gdzie można oglądać spektakularne rafy. Jedna z takich lokalizacji to malutkie skaliste, podwodne wysepki na Morzy Czerwonym, na które dostać można się tylko z wyprawą na safari morskie. Rafy przyklejone do ścian wysepek obfitują w piękne egzemplarze koralowców i ławice ryb. Można tu spotkać także żółwie, rekiny, manty, czy orlenie. Podwodne części wysepek wręcz oklejone koralowcami, a gorgonie dochodzące do 2,5 m średnicy są zjawiskiem wyjątkowym. 

Dahab - Islands - zdjęcia, atrakcje

 

Góra Synaj - Mojżesza

Ma wysokość 2285 m. n.p.m., znajduje się na południu półwyspu Synaj, a w 2002 r. wpisano go na listę dziedzictwa UNESCO. Ten nagi, poszarpany masyw jest uznawana za biblijne miejsce, górę Horeb ze Starego Testamentu, gdzie Bóg przekazał Mojżeszowi tablice z dziesięcioma przykazaniami. U podnóża góry znajduje się klasztor Świętej Katarzyny. Budowla przypomina twierdzę i jest ponoć najstarszym na świecie, nadal czynnym klasztorem. W pobliżu wzgórza i klasztoru jest bardzo dobrze rozwinięta baza hotelowa, więc miejsce jest masowo odwiedzane przez turystów. Na górę można wejść łatwym szlakiem o nazwie Wielbłądzia Ścieżka lub stromymi, wykutymi w skale Schodkami Pokutnymi. 

 

Klasztor Świętej Katarzyny

Klasztor Świętej Katarzyny. Klasztor leżący na zboczu góry Synaj, na wysokości 1570 m.n.p.m. jest obecnie najstarszym użytkowanym i czynnym klasztorem chrześcijańskim. Klasztor wraz z okolicą wciągnięty został na listę dziedzictwa UNESCO. Jest upamiętnieniem zdarzenia, kiedy Bóg przekazał Mojżeszowi tablice kamienne z przykazaniami. Obecnie należy do prawosławnych Greków. Na terenie kompleksu klasztornego znajdują się zabytkowe miejsca: dziedziniec ze Studnią Mojżesza, Kościół Przemienienia, Kaplica Krzewu Gorejącego, Brama Główna i Biblioteka, a przede wszystkim bazylika św. Katarzyny. 

 

Quady

Atrakcja polega na wyprawie quadami na pustynię. W trakcie wycieczki można odwiedzić wioskę Beduinów, poobserwować ich zwyczaje i zabawę, a  także spróbować miejscowej kuchni.  Program takiej wycieczki obejmuje przeważnie wieczór regionalny przy ognisku i muzyce wraz z pokazami orientalnymi. Można także zakupić drobne pamiątki wykonane ręcznie przez Beduinów. W czasie wyjazdu towarzyszą cały czas przewodnicy. 

 

Rafy koralowe

W okolicach Dahabu znajduje się cała masa raf koralowych i trzeba mieć sporo czasu, aby zobaczyć wszystkie te podwodne cudeńka. Mamy więc od odwiedzenia Rezerwat Morski Ras Abu Dżallum w Zatoce Akaba i łączący się z nim Rezerwat Dahab. Na terenach tych rezerwatów pełno jest wyjątkowych miejsc, np. Blue Hole, Canyon, Islands, Lighthose i wiele, wiele innych. Doświadczeni nurkowie sami dobierają sobie stopień trudności miejsc do odwiedzenia, natomiast amatorzy powinni skorzystać z pomocy instruktora, ale wszystkim często przydaje się obecność przewodnika, który wskaże miejsca, gdzie żyją ciekawe żyjątka spektakularne okazy koralowców. 

 

Sharm El Sheikh

Sharm El Sheikh. Popularny kurort w Egipcie na półwyspie Synaj, leżący w jego południowej części. W miejscowości jest mocno rozbudowana baza hotelowa oraz ośrodki nurkowe i snurkelingowe. Miejsce słynie też z pól golfowych. Ośrodki dla miłośników sportów wodnych są dostosowane do nurków na każdym poziomie, a także dla osób, które odważą się jedynie na snorkeling. Okolica bogata jest w różnorodne rafy, namorzyny i ławice kolorowych ryb. A poza nurkowaniem w Sharm El Szejk pełno jest także innych atrakcji, jak delfinaria, tory kartingowe, parki wodne, mariny, wycieczki quadami, wielbłądami czy konno. 

 

Taba 

Taba. Nazywana jest „Bramą na Synaj”, ponieważ tutaj znajduje się przejście graniczne pomiędzy Egiptem a Izraelem drogą lądową, a także przejście w przystani morskiej dla osób udających się promem czy katamaranem do Akaby w Jordanii. Taba, dzięki swojemu atrakcyjnemu położeniu nad brzegiem morza jest także lubianym miejscem wypoczynku dla wczasowiczów z Izraela. To także miejsce lubiane przez nurków, dlatego też jest tu dobrze rozwinięta baza nurkowa. A na miłośników historii czeka wyspa Faraona wraz fortem krzyżowców

 

 

Inne atrakcje turystyczne w Egipcie

 

Kair - stolica Egiptu

Ogromne miasto, stolica Egiptu, składa się z dwóch guberni, Kairu i Gizy, które stanowią wspólny organizm. To wielkie, nieco chaotyczne miasto położone nad Nilem, jest najważniejszym ośrodkiem świata islamskiego. W zachodniej części miasta jest bardziej nowocześnie i tam koncentrują się biura, firmy i budynki rządowe. Część wschodnia to domy prywatne, osiedla i meczety. Tam też znajduje się Miasto Umarłych. To cmentarz zaanektowany przez 2-3 miliony ludzi, którzy teoretycznie nie istnieją. Stworzyli drogi między nagrobkami, szkoły, komunikację sklepy i domostwa. Śpią i jedzą na grobach, żyją z przygodnych prac i żebrania. Tu nie zapuszczają się ani turyści, ani też mieszkańcy Kairu, miejsce można jedynie przez chwilę oglądać z okien autokaru. W Kairze obok siebie stoją meczety, synagogi i meczety, a najważniejszym punktem dla zwiedzających są piramidy i sfinks w Gizie oraz Muzeum Egipskie w centrum Kairu. W Muzeum można oglądać setki eksponatów odnalezionych w odkrywkach archeologicznych, od drobiazgów użytku codziennego do posągów, sarkofagów i mumii. Znajdziemy tu także polski akcent w postaci popiersia archeologa Kazimierza Michałowskiego.

kair

Soma Bay - Kair Egipt - zdjęcia, atrakcje - biuro podróży

 

Aleksandria

To drugie, co do wielkości miasto w Egipcie, a szóste na kontynencie afrykańskim. Poza tym jest ważnym portem Morza Śródziemnego, ośrodkiem przemysłowym i handlowym. Nazwa miasta wywodzi się od słynnego Aleksandra Wielkiego Macedońskiego, który według podań historycznych był jego założycielem. Dziś można powiedzieć, że jest to jedno z lepiej zachowanych miast starożytnych, gdzie na ulicach czuć powiew historii, a dodatkowo jest miastem o niespotykanej wręcz urodzie. Tłumy zwiedzających przyciągają zabytki wzniesione w różnych stylach. Na wzgórzu widoczny jest Pałac Montaza wybudowany w bogatym, turecko-włoskim bogatym stylu. Nad brzegiem morza można zwiedzać czynny do dziś Pałac Ras el-Tin, najstarszy obiekt pałacowy w Egipcie. Poza tym na miłośników historii czekają świetnie zachowane katakumby, dawne świątynie oraz największy w mieście meczet Abu al-Abbas al-Mursi. Natomiast nowoczesnym, imponującym i znanym na świecie obiektem, który warto odwiedzić, jest Biblioteka Aleksandryjska.

Soma Bay - Aleksandria - zdjęcia, atrakcje - biuro podróży

 

Giza

Miasto leżące na lewym brzegu Nilu, naprzeciw Kairu, która z czasem stało się częścią kairskiej aglomeracji. Giza w czasach starożytnych leżała bezpośrednio nad brzegiem rzeki, co ułatwiało znacznie transport wielkich kamiennych bloków, z których zbudowano tu piramidy i Wielkiego Sfinksa. Obecnie koryto rzeki cofnęło się od budowli w stronę Kairu, ale budowle od tysięcy lat stoją i imponują. Aby zwiedzić piramidy główne, trzeba czekać w kolejce od godzin nocnych, ponieważ ilość zwiedzających, którzy są wpuszczani jednego dnia jest ograniczona. Zwiedzać można mniejsze piramidy, gdzie chowano rodziny faraonów, ale uważać należy na egipskich naciągaczy. Inna znana atrakcja w Gizie to Sfinks. 

giza - SurfSki

giza2 - SurfSki

 

Karnak

W Karnaku znajduje się Świątynia Amona, wyjątkowe miejsce, które robi wrażenie na każdym. To w zasadzie, poza świątynią, cały kompleks miejski, a całość jest wpisana na listę UNESCO. Zespół świątyń z różnych okresów, przy czym najbardziej imponująca jest świątynia Amona-Re. Prowadzi do niej piękna aleja pomiędzy szpalerem 40 posągów sfinksów z głowami baranów. Przed każdym z nich stoi posąg faraona, więc już sama aleja robi wrażenie. Dalej wrażeń dostarcza sala kolumnowa, gdzie nad zwiedzającymi góruje 134 kolumn. Całość ozdobiona jest hieroglifami. Atrakcję stanowią poza salą ogromne obeliski oraz święta sadzawka, na której brzegu stoi posąg świętego skarabeusza

In Karnak temple, Luxor, Egypt

Luksor

Najpopularniejsze miejsce w ofertach wycieczek zorganizowanych i w planach turystów indywidualnych. Miasto w południowym Egipcie, gdzie zwiedzić można Dolinę Królów, wraz grobowcami faraonów oraz świątynię w Karnaku, z ogromnymi kolumnami, 40 posągami sfinksów i święta sadzawką. Ponadto Muzeum Luksorskie, Kolosy Memnona oraz świątynię Seti oraz Ramzesa III. Ciekawym punktem w podróży jest świątynia Hatszepsut, wykuta w skale kaskadowa budowla sakralna, w odrestaurowaniu której swój wielki udział mieli polscy archeolodzy. 

Soma Bay - Luksor - zdjęcia, atrakcje - biuro podróży

 

Dolina królów

Dolina znajduje się na terenie Teb Zachodnich i jest nekropolią światowej sławy. Jej budowa rozpoczęła się o nakazu faraona Totmesa, a prace zakończone zostały za rządów Ramzesa XI. Grobowce wykute w skale połączone były systemem korytarzy i sal, a dolina składa się w zasadzie z dwóch dolin. System korytarzy pozwolił na wielokrotne przenoszenie mumii, kiedy zaistniało zagrożenie, że mogą stać się obiektem kradzieży. Stąd też późniejsze problemy z ustalaniem przynależności zwłok, związane z wielokrotnymi zmianami położenia. Największe odkrycie archeologów w tym miejscu to odkrycie grobu Tutenhamona. W sumie odkryto 64 groby, a nad kolejnymi trwają prace. Grobowce były wyposażone we wszelkie dobra, jak meble, rydwany, biżuterię, posągi, naczynia czy broń, słowem wszystko, co miało się przydać zmarłym w zaświatach. Te wszystkie eksponaty znajdują się Muzeum Egipskim w Kairze

Soma Bay - Dolina Królów - zdjęcia, atrakcje - biuro podróży

 

Asuan

Miasto leży na wschodnim brzegu Nilu i stanowi ważny cel turystyczny. To najbardziej suche, zamieszkałe miejsce na świecie. A jednocześnie można tam zaobserwować spiętrzenie ogromu wody rzecznej. Wysoka Tama Asuańska jest zresztą główną atrakcją tego miejsca. Poza nią ciekawy widok przedstawiają dawne kamieniołomy, gdzie wydobywano sjenit, różowo pomarańczowy granit. Inne atrakcje to pobliskie wyspy na Nilu, Elefantyna oraz Wyspa Kitchenera. Na Elefantynie można zwiedzić wioski nubijskie oraz Muzeum Asuańskie, a na drugiej ogród botaniczny

Soma Bay - Asuan - zdjęcia, atrakcje - biuro podróży

 

Hurghada

Wyjazdy-Hurghada Egipt-Przewodnik-Windsurfing Kitesurfing-Warunki wiet

 

Izrael

Wyjazdy-Izrael-Przewodnik, wakacje, biuro podróży, Eilat, Wind, Kite

 

Jerozolima

Izrael - Jerozolima Stare Miasto - zdjęcia, atrakcje - biuro podróży

 

Petra

Jordania - Petra część 2 - zdjęcia, atrakcje - biuro podróży

 

Miejscowy kochak w blasku świec !!!:P… Lubią się bawić…

Atrakcje turystyczne w Egipcie - Kair, Luksor, Dolina Królów, Asuan

 

Abu Simbel

Miejscowość leżąca w południowym Egipcie, która niegdyś leżała bezpośrednio nad Nilem, a obecnie znajduje się nad Jeziorem Nasera, które powstało po zbudowaniu tamy w Asuanie. Rzesze turystów udają się do Abu Simbel, abu obejrzeć potężny kompleks świątyń wzniesionych ku czci faraona Ramzesa II w XIII wieku p.n.e. Miasto kiedyś stanowiło potęgę dzięki złożom granitu, miedzi i kamieni szlachetnych, które tu niegdyś wydobywano. Kompleks został z czasem zasypany nawiewającym piaskiem, jak wiele zabytków w Egipcie. W latach 1813-1817 zespół świątyń został odnaleziony i odkopany. To jednak nie koniec technicznych czynności, bowiem w latach 1964-1968 trwały prace, w wyniku których przeniesiono cały kompleks nieco dalej, na miejsce położone o 65 metrów wyżej. Chodziło o uratowanie tak ważnego zabytku przed zalaniem przez wody Jeziora Naser po wybudowaniu Tamy Asuańskiej. Całość operacji sfinansował rząd egipski oraz UNESCO, a prace prowadził polski archeolog Kazimierz Michałowski. Świątynie zostały dodatkowo wzmocnione, aby wytrzymać kolejne stulecia. Kompleks jest wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. 

Edfu

Miasto leży w południowym Egipcie, na zachodnim brzegu Nilu. Starożytne lata świetności, wynikające z przechodzącego przez miasto szlaku handlowego i bliskości Doliny Królów, są widoczne do dziś. Edfu przyciąga dwoma ważnymi zabytkami, Świątynią Horusa i odkrywką Tell. Świątynia Horusa jest jednym z najlepiej zachowanych sakralnych budowli w Egipcie, wrażenie robią ogromne pylony, reliefy oraz biblioteka z wyrytymi na ścianie katalogami książek. Tell to odkrywka polsko-francuska. Odkryto tu cmentarzysko oraz elementy urbanistyki zarówno muzułmańskiej jak i koptyjskiej, łaźnie, mury obronne i przedmioty codziennego użytku. Wiele takich eksponatów znajduje się w naszym stołecznym Muzeum Narodowym. 

Kom Ombo

Dawniej Nebit- Złote Miasto, a nazwa wynika z istniejących tu dawniej warsztatów rzemieślniczych zajmujących się obróbką złota. Polska nazwa to Ombria i co ciekawe, Papież Jan Paweł II był biskupem tytularnym miejscowości przez kilka lat. W rzeczywistości dzisiaj Kom Ombo jest miejscowością rolniczą a z dawnej świetności pozostał jedynie zabytek, świątynia Sobeka i Horusa Starszego.

 

Safaga

Niewielka miejscowość na Riwierze Morza Czerwonego, niedaleko Hurghady. Jest tam bazar, kilka hoteli i niewielki port. Przez kilkanaście lat stacjonowało tam wojska, a na terenie bazaru zbierały się konwoje autobusów wyruszających pod ochroną na wycieczki z turystami. Z czasem baza turystyczna w Safadze nieco się rozwinęła, a okoliczne rafy i wraki znajdujące się w wodzie przyciągają nurków. Safaga jest także lubiana przez windsurferów. Natomiast tutejszy piasek słynie z właściwości leczniczych dla osób chorych na reumatyzm i łuszczycę.

 

Wadi Hammamat

Dolina, która stanowi najkrótszą drogę z wybrzeża do Nilu na terenie Egiptu. Podążając doliną można podziwiać zachowane starożytne inskrypcje na skałach oraz ruiny dawnych fortec, kopalni, wież obronnych oraz pozostałości kamieniołomów. 

SZKOLENIA / TRENINGI DAHAB - EGIPT

Szkolenie windsurfingowe w Dahabie-pierwszy dzień zajęć na wodzie-Windsurfing lessons Dahab 2014

 

Kursanci SURFSKI w akcji-Egipt Dahab 2014 (efekty nauki windsurfingu w Egipcie)-Windsurfing lessons

 

SZKOLENIE WINDSURFINGOWE

 

Cena szkolenia: 600 PLN / osobę

4-5 h dziennie ( w cenie sesje fotogramiczne oraz nagrywaniem filmu, potrzebnego do wieczornej videoanalizy),

Zajęcia odbywają się w grupach 5-6 osobowych.

Sprzęt jest do dyspozycji przez cały wyjazd, od momentu otwarcia do momentu zamknięcia bazy.

 
SZKOLENIE KITESURFINGOWE

 

Szkolenie grupowe: 1200 zł za osobę / tydzień

szkolenie grupowe 2-4 osoby 11 godzin wietrznych, sprzęt w trakcie szkolenia w cenie

Szkolenie indywidualne 150 zł za osobę / godzina

Szkolenie VIP 1600 zł za osobę / dzień
2-3 osoby - czas szkolenia w ciągu dnia nie ograniczony, osoby szkolące się są do dyspozycji instruktora w godzinach otwarcia bazy z przerwa na lunch

 

Wypożyczenie sprzętu

latawiec 945 zł za tydzień,

deska 349 zł za tydzień,

komplet 999 zł za tydzień.

Sprzęt jest do dyspozycji przez cały wyjazd, od momentu otwarcia do momentu zamknięcia bazy.

 

SPRZĘT WINDSURFINGOWY UDOSTĘPNIA NAM NAJWIĘKSZA BAZA W DAHABIE – HARRY NASS

dahab szkoła windsurfing kitesurfing

 

Szkolenie windsurfingowe w Dahabie - pierwszy dzień zajęć na wodzie

 

 

Kursanci SURFSKI w akcji - Egipt Dahab 2014 (efekty nauki windsurfingu w Egipcie)

 

 

ETAPY NAUKI WINDSURFINGU

 • Zabawy na desce i z żaglem
 • Wyciąganie żagla z wody
 • Pozycja na desce
 • Start - płynięcie do przodu
 • Obroty w miejscu na desce z żaglem
 • Sterowanie (ostrzenie, odpadanie)
 • Zwrot przez sztag + pływanie pod wiatr
 • Zwrot przez rufę
 • Pływanie z pasem trapezowym
 • Wchodzenie w ślizg
 • Używanie footstrapów
 • Carving - sterowanie stopami
 • Spin Out
 • Start z plaży
 • Start z wody
 • Pływanie po zawietrznej stronie żagla
 • Helikopter
 • Pływanie Switch-Stance
 • Bezślizgowe 360
 • Pływanie rogiem szotowym do przodu (Clew-First)
 • Pływanie statecznikiem do przodu
 • Ducking
 • Board 360
 • Sail-Body 360
 • Rufa ślizgowa ( Power Jibe)
 • Speed Jibe
 • Laydown Jibe
 • Duck Jibe
 • Bodydrag
 • Slizgowa 360-tka  (Carving 360)
 • Upwind 360
 • Skok (Chop Hop)
 • Vulcan (Air Jibe) na lewym i prawym halsie

W trakcie zajęć przekazywanych jest wiele treści teoretycznych z zakresu sprzętu, kierunków pływania, zasad pierwszeństwa i bezpieczeństwa na wodzie, taklowania (składania) sprzętu.

 

ETAPY NAUKI KITESURFINGU

 • Latawce
 • Bar
 • Deski
 • Trapez
 • Linki
 • Teoria dotycząca latawców, desek, barów, linek, używania trapezów, kapoku, kasku, pompki
 • Przygotowanie sprzętu - rozkładanie latawca
 • Składanie latawca - zwijanie latawca
 • Rozłożenie i przygotowanie baru
 • Zwijanie baru
 • Pompowanie komór
 • Noszenie napompowanego latawca
 • Obracanie napompowanego latawca
 • Pozostawianie napompowanego latawca
 • Podpięcie linek
 • Naprawa i konserwacja sprzętu
 • Teoria latania
 • Wiatr, okno wiatrowe
 • Zasady bezpieczeństwa
 • Znaki sygnalizacyjne
 • Zasady sterowania latawcem
 • Start latawca treningowego
 • Pilotowanie latawca treningowego
 • Awaryjne niwelowanie ciągu i odzyskiwanie latawca na lądzie
 • Startowanie i lądowanie latawca z partnerem
 • Przygotowanie latawca do zajęć w wodzie
 • Zasady bezpieczeństwa transportu i odpalania latawca podczas zajęć w wodzie
 • Przekazywanie latawca między partnerami
 • Start latawca z wody
 • Używanie systemów bezpieczeństwa
 • Odzyskiwanie latawca na płytkiej wodzie
 • Sterowanie latawcem w wodzie
 • Lądowanie latawca w wodzie
 • Zasady pierwszeństwa na wodzie
 • Poruszanie się z latawcem pod wiatr
 • Body dragi
 • Regulacja mocy latawca za pomocą systemu de-power
 • Kontrolowane skoki (bez deski)
 • Ćwiczenia startu z wody na plaży
 • Samodzielny start latawca na lądzie
 • Ćwiczenia startu z wody na plaży
 • Przygotowanie do startu na desce
 • Start z wody na desce
 • Zatrzymanie podczas halsu
 • Praca latawcem podczas pływanie
 • Akcja samoasekuracyjna
 • Odzyskiwanie deski w głębokiej wodzie
 • Trymowanie latawca
 • Pozycja podczas pływania
 • Halsowanie i pływanie pod wiatr
 • Zwrot z zatrzymaniem (przymoczeniem)
 • Zwrot z ześlizgiem
 • Skok prosty ollie
 • Skok
 • Przejście normal-switch
 • Pływanie switch
 • Przejści normal-switch podskokiem 180
 • Zwrot normal-switch i switch-normal

BAZY / CENNIK DAHAB - EGIPT

 

Club Mistral Dahab

http://www.club-mistral.com/en/destinations/home/2

club mistral dahab

 

Planetallsports

http://www.planetallsports.com

soma bay szkoła windsurfing kitesurfing

 

Harry Nass Dahab

http://harry-nass.com/

dahab szkoła windsurfing kitesurfing

 

 

CENNIK WYPOŻYCZEŃ WINDSURFING/KITESURFING HARRY NASS

 

SZCZEGÓŁOWY CENNIK WYPOŻYCZEŃ WINDSURFING HARRY NASS

 
litres 1 WEEK 2 WEEKS 3 WEEKS 4 WEEKS
1IMPROVER   190,-- € 290,-- € 390,-- € 490,-- €

X-Cite Ride ES

135 - 145 - 160        
           
Funride 140 - 160        
Funster 130 - 145 - 160 - 180 - 205        
           
           
1FW SANDWICH   210,-- € 330,-- € 450,-- € 570,-- €
Freestyle Wave 77 - 85 - 93 - 101 -111        
All Ride 96 - 106 - 116        
X-Cite Ride 125 - 135        
           
           
Super Sport 100 - 112 - 124 - 136        
           
           
           
1PRO EDITION   230,-- € 370,-- € 510,-- € 650,-- €
Freestyle Wave Pro 77 - 85 - 93 - 101 - 111        
All Ride Pro 96 - 106 - 116        

X-Cite Pro

Magic Ride

125 - 135 - 145 - 160

104 - 118

       
Freestyle Pro 99 - 100 - 107        
Super Sport Pro 91 - 100 - 112 - 124        
Real World Wave Pro 68 -74 - 82 - 92        
Slalom Pro 84 - 89 - 94 - 114        
           
           

 

S P E C I A L S    
November-March 4 out of 7 days 9 out of 14 days
1Improver 150,-- € 240,-- €
1Full Wood Sandwich 170,-- € 290,-- €
1Pro Edition 190,-- € 330,-- €

Double use: +20%
Board only or rig only: - 40%
Young surfer discount: 
             up to 14 years: -20%

Family pool:
For 2 adults paying full rent one child under 18 
years of age goes free, 50% for each additional child.

Private equipment storage: 
1 board & 3 rigs
1 week €    70,00
2 weeks €  120,00
3 weeks €     50,00
(storage in Centre 1 only)

 

SZCZEGÓŁOWY CENNIK WYPOŻYCZEŃ KITESURFING HARRY NASS

Kite Rental

- qualified kiters only

- alternatively a short assessment (check up) can be arranged

- Board or Kite only 40% off

Check up 1 hour 40.- Euro
1/2 day 2 hours 50.- Euro
1 day 4 hours 70.- Euro
1 week (5-7 days) 290.- Euro
2 weeks (12-14 days) 500.- Euro

Insurance 1 week 30, – Euro
Insurance 2 weeks 50, – Euro

Downwind & Wave Adventure Trips 
– Qualified kiters only
– Equipment not included
Per person 25.- Euro

Windsurf and Kite Combination Packages
1 week (5-7 days) 430.- / 30.- Euro
9 days 520.- / 50.- Euro
2 weeks (12 – 14 days) 670.- / 70.- Euro
Insurance includes windsurf and kitesurf equipment

Use of facility – private Storage (1 Board, 3 Kites per Person)
1 day 15.- Euro
1 week 70.- Euro
Extra week 50.- Euro
Includes secure storage, boat shuttle, rescue service, walkie-talkie, launching and landing assistance, use of facility including showers, compressor, changing room, toilets etc.

 

CENNIK WYPOŻYCZEŃ WINDSURFING (LATO) PLANETALLSPORTS

P1

 

CENNIK WYPOŻYCZEŃ WINDSURFING (LATO) PLANETALLSPORTS

P2

 

CENNIK WYPOŻYCZEŃ KITESURFING (LATO) PLANETALLSPORTS

p3

CENNIK WYPOŻYCZEŃ KITESURFING (ZIMA) PLANETALLSPORTS

P4

CENNIK WYPOŻYCZEŃ WINDSURFING (LATO) CLUB MISTRAL

club

 

 

CENNIK WYPOŻYCZEŃ WINDSURFING (ZIMA) CLUB MISTRAL

CLUB2

 

CENNIK WYPOŻYCZEŃ KITESURFING (LATO) CLUB MISTRAL

CLUB3

 

CENNIK WYPOŻYCZEŃ KITESURFING (ZIMA) CLUB MISTRAL

club4

 

HISTORYCZNE STATYSTYKI WIATROWE - DAHAB - EGIPT

 

Średnia liczba dni w miesiącu w % z wiatrem o sile = > 4Beauforta

 Statystyki wiatrowe Dahab

 

 

WARUNKI POGODOWE DAHAB

 

TABELA PŁYWÓW DAHAB

Poniżej podaję link do strony, na której możecie sprawdzić pływy w Egipcie na wiele lat w przód. Terminy pływów tyczą się każdego spotu w Egipcie, gdyż są one prawie takie same w każdym miejscu, czyli Dahabie, Soma Bay, Safadze, El Gounie, Hamacie, Marsa El Alam, El Tur, Ras Sudr, Hurghadzie i Sharm El Sheikh.

 

 

http://tides.mobilegeographics.com/locations/5760.html

 

Tabela pływów Dahab Egipt

 

 

Jeżeli ktoś nie chce wpisywać konkretnej daty, to w poniższym linku, znajdziecie tabele pływów na wszystkie miesiące bieżącego roku.

 

http://www.kitepower-elgouna.com/en/location/tidal_calendar

 

Tabela pływów Dahab Egipt

 

HISTORYCZNE STATYSTYKI WIATROWE DAHAB

 

 

HOTELE W DAHABIE

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

 

INNE INFORMACJE - DAHAB - EGIPT

Windsurfing - Kitesurfing w Egipcie

Czas spędzony w Dahabie, który sprawił, iż poznałem to miejsce od podszewki, jak i znajomości w świecie turystyki i sportów wodnych, umożliwiają mi kompleksową organizację wyjazdów rekreacyjno-szkoleniowych do Egiptu.

Wakacje w Dahabie - Hotele

Główne Hotele , w których można wykupić pobyt to: IBIS (dawna Coralia), Hilton, Swiss Inn, Ganet Sinai, Panda, Iberotel (Dahabeya). Z opinii klientów, wynika, iż IBIS jest całkiem porządny. Bardzo dużo osób narzekało na Hiltona. Oczywiście były też opinie pozytywne. Swiss Inn podobno jest już dostępny w polskich biurach podróży. Mieszkają tam głównie Niemcy i Rosjanie. Zachwalano Iberotel. Ganet Sinai oraz Panda, to najtańsze opcje, ale trzeba się liczyć z niższym standardem.

 

Tym samolotem leciałem do Sharm El Sheikh

 

Tak wygląda droga z Sharm El Sheikh do Dahabu (pokonana, dzięki ALIDAHAB)

 

Miasto Dahab

W mieście, można ciekawie spędzić czas. W centrum Dahabu znajdziecie lokalny bazar, gdzie można kupić pamiątki, ubrania, perfumy itd. Znajdują się tam również sklepy spożywcze. Przechodząc przez bazar (400m), dochodzimy do kilkunastu restauracji, zlokalizowanych nad brzegiem morza. Można przebierać wśród wielu restauracji, które oferują przepyszne jedzenie w przystępnych cenach. Na już najedzonych, czeka shisha (fajka wodna) oraz herbatka Czaj:p Dzięki temu, iż mamy pod bokiem sklepy, oraz bazar, umożliwia nam to zrobienie zakupów i poznania lokalnej kultury, ponieważ miejscowi chętnie z nami rozmawiają, a nie są tak natarczywi jak np. w Sharm El Sheikh , czy Hurghadzie. Mieszkańcy Hoteli są tego pozbawieni. 

Polecam przejść się na spacer nad brzegiem morza, przy świetle księżyca, promenadą prowadzącą z miasta, aż do samej zatoki, gdzie ulokowane są hotele.

Do centrum miasta i z powrotem można dojść piechotą np. wspomnianą wyżej promenadą lub skrótem, po przekątnej, przez dzikie pola:) Można również skorzystać z usług lokalnych taksówkarzy. Taksówek w Dahabie jest multum, więc dłużej, niż minutę nie powinniśmy czekać. Na mieszkańców hoteli, zawsze jakaś czeka przed bramą:) Lokalna cena dla 1 osoby za dojazd do miasta lub z powrotem do hotelu, to 5 funtów (2,5zł), a dla większej liczby ludzi 10 funtow (5zł).

Wyżywienie

Na mieście mamy do wybory około 20-30 restauracji. Ja wiele z nich sprawdziłem i znajomym polecam kilka.  Można zjeść obiad w cenie 30-40zł (w tym przystawki, danie główne, piwa = nie możemy się ruszyć :p) . Na mieście jest kilka małych barów, gdzie można zjeść dużego falafela w cenie 5funtów (2,5zł), kurczaka z dodatkami za 12,5zł, mix grill za 20zł. Bardzo dobre i nigdy mi nie zaszkodziło:) Co powoduje, iż nie zgadzam się z tym, że w Egipcie panuje epidemia „Zemsty Faraona”. Ceny artykułów spożywczych są na podobnym poziomie, jak w Polsce. Niektóre są niższe, a niektóre troszkę wyższe.

Polecam zakupy warzyw i owoców. Ceny są niższe niż w Polsce, a smak nieporównanie lepszy. Samo zdrowie i niebo w gębie!!! :p

Udane wakacje w Dahabie sprawią, że będziecie chcieli znowu tam wrócić!!! Zapewniam:)

 

INNE PRAKTYCZNE INFORMACJE

 

Transport

Zasadniczo do Egiptu, a więc i na półwysep Synaj, najprościej jest polecieć samolotem. Niemniej taki środek transportu łączy się w wyjazdem zorganizowanym. Z Polski nie ma regularnych połączeń rejsowych, pozostaje więc wykupienie wczasów i lot czarterowy do Taby lub Sharm El Sheik a następnie przejazd autokarem. Takim rozwiązaniem gardzą turyści niezależni, chcący spędzić czas urlopu po swojemu. Wtedy wybierają podróż własnym samochodem. To na pewno dość żmudna droga, w czasie której konieczne są noclegi, bo to około 4 tyś km, ale na miejscu zyskuje się teoretycznie niezależność od programów wycieczek. Teoretycznie, bo na przejazd niektórymi drogami na terenie Egiptu konieczne jest uzyskanie pozwolenia. Z Polski trasa wiedzie przez Bułgarię lub Grecję, Turcję, Syrię i na końcu Jordanię, z której trzeba dostać się promem z Akaby do Nuweiby. Można też wjechać od strony Izraela. Podróż autem do Egiptu ma też ciemne strony. Trzeba wykupić dokument celny tzw. Cernet de Passage, który można także kupić w naszym kraju i kosztuje około 400 zł. To daje gwarancję, że będzie można wyjechać potem swoim autem bez płacenia cła. Do tego dochodzi konieczność uiszczenia depozytu gwarancyjnego w wysokości około 20 tyś. i można się spotkać z odmową wydania lub dużo większą kaucją. Ponadto na teren Egiptu nie są wpuszczane diesle i samochody terenowe, a benzyna bezołowiowa jest dostępna tylko w Kairze i Aleksandrii. Tak czy owak niezależność motoryzacyjna w Egipcie jest dość trudna i kosztowna.

Wizy i inne formalności

Kiedy wybieramy się do Egiptu musimy brać pod uwagę dodatkowy koszt 25 USD. To cena wizy, która jest ważna przez 30 dni. Kupuje się ją na lotnisku i wkleja do paszportu, a następnie pokazuje celnikowi. Urzędnik podbiją ją pieczątką i do tego momentu jest ważna. Ponadto po przylocie otrzymujemy kartę wjazdową do wypełnienia, w której drukowanymi literami należy wpisać podstawowe dane: imię nazwisko, miejsce urodzenia i datę, numer paszportu oraz nazwę hotelu,  w którym zamieszkamy. Paszport musi mieć przynajmniej pół roku ważności od czasu, kiedy wygaśnie wiza. Kiedy jednak wybieramy się na półwysep Synaj, to obowiązuje nas to wszystko poza opłacaniem wizy, pod warunkiem, że nie wybierajmy się poza półwysep. Wtedy uzyskujemy wizę „Sinai only”. Jeśli w trakcie pobytu zdecydujemy się jednak pojechać do Luksoru lub Kairu to konieczne będzie wykupienie normalnej wizy. Na teren Egiptu można wwieźć 2 l alkoholu, 200 papierosów, 25 cygar. Do tego można wwieźć lub wywieźć maksymalnie 10 tyś. USD. Zakazane jest wywożenie koralowców i innych morskich dóbr, skór zwierząt oraz antyków. Warto pamiętać, że dziecko musi mieć swój osobny paszport.

Ceny

Walutą egipską są funty egipskie, ale mile widziane jest płacenie dolarami, euro czy funtami brytyjskimi. Należy jednak bardzo uważać, bo reszta jest wydawana zwykle w walucie egipskiej i trzeba szybko przeliczać, czy sprzedawca wypłacił ją uczciwie. Kantory znajdują się w hotelach. Ceny w Egipcie są umowne i podlegają targowaniu. W wyniku negocjacji można uzyskać około 40% zniżki, zwykle od zawyżonej ceny początkowej. Tu uwaga, Egipcjanie traktują targowanie jak chęć dokonania zakupu, kiedy więc dobijając targu nagle zrezygnujemy z towaru powstanie konfliktowa sytuacja. Warto też wstrzymać się przez dotykaniem towaru, bo daje to ten sam efekt. Jeśli chodzi to artykuły podstawowe, to ceny są na następującym poziomie: butelka wody 2-5 LE, cola 1L- 10-15 LE, papierosy 10-15 LE, piwo 10-15 LE.

Noclegi

W Dahab znajduje się ponad 100 hoteli w różnym standardzie. Znajdziemy tu drogie ekskluzywne hotele i nieco mniejsze, przypominające pensjonaty i oferujące noclegi w rozsądnych cenach. Koszt noclegu zaczyna się od kwoty około 70 zł/noc, a kończą w okolicach 250 zł/noc, więc można uznać, że ceny nie są wygórowane.

Kuchnia

Jadąc na wczasy do Egiptu spotkamy w hotelu raczej menu dostosowane do upodobań turystów. Niemniej zawsze jest spory wybór zarówno takich dań, jak i składników do złożenia sobie na talerzu potrawy bardziej regionalnej. Można także przyprawić kminkiem, kurkumą, sezamem czy miętą. Zwolennikom ostrych przypraw będzie ich w Egipcie brakowało, potrawy nie są mocno doprawiane. W każdym hotelu i na każdym turnusie organizuje się wieczory regionalnej kuchni, wtedy też turyści mają okazję spróbować miejscowych specjałów. Przeważnie to koftu, czyli mielona i grillowana baranina z miętą lub fasola przyrządzana na tłuszczu, tzw. foul. I oczywiście, jako przekąska nieodłączny falafel, kulki z bobu smażone i posypane sezamem. Czasami podawane są owoce morza, ale te częściej można zjeść w restauracji lub z przydrożnego wózka. Można też odwiedzić targ, gdzie w niskich cenach można kupić przeróżne warzywa, owoce oraz soki. To jednak przygoda dla tych, którzy nie boją się zemsty faraona.

Muzyka

Tradycyjna muzyka egipska jest oryginalna, a treści śpiewane poruszają ważne, życiowe tematy. Egipcjanie są zresztą dość muzykalni, lubią nucić i śpiewać. Ich muzyka jest dynamiczna i rytmiczna, z użyciem bogatego asortymentu instrumentów. Rytm nadawany jest z użyciem bębnów i często może się kojarzyć z galopem konia. Specyfiki nadaje połączenie rytmów afrykańskich z muzyką azjatyckich muzułmanów. Inne oblicze muzyki egipskiej to muzyka rozrywkowa, grana w hotelowych dyskotekach. Poza światowymi przebojami puszcza się tu egipskie szlagiery, grane pod publiczkę z rytmami arabskimi i słowem habibi (kochanie) w tle.

Ludność

Egipcjanie stanowią społeczeństwo jednolite pod względem wyznania i pochodzenia. Szacuje się, że aż 99% ogółu stanowią zarabizowani potomkowie starożytnego, egipskiego narodu. Aż 90% to wyznawcy sunnickiego odłamu Islamu. Na terenie kraju mieszka mniejszość chrześcijańskich Koptów, stanowiąca 10% ogółu. Islam jest tu religią narodową i przynależność religijna jest wpisywana do dowodu. Teoretycznie można wybrać inną wiarę, ale wolność religijna w tym kraju to fikcja, a takie osoby nie uzyskują dowodów osobistych.

Większość społeczeństwa na południu kraju jest rasy czarnej i pomimo, że używają języka arabskiego, to za arabów nie są uważani. To głównie Berberowie oraz plemiona negroidalne. Największe zaludnienie Egiptu skupia się w miastach położonych nad Nilem, w przy pustynnych oazach, względnie na terenach nadmorskich, czyli wszędzie tam gdzie woda, możliwości prowadzenia upraw lub zwyczajnie większe możliwości zarobkowe. W miastach żyje prawie 50% społeczeństwa.

Klimat

Egipt oblewają dwa morza, Śródziemne i Czerwone. Klimat panujący w tej strefie Afryki to ogólnie suchy klimat zwrotnikowy, a im dalej na południe, staje się skrajnie suchy. Jedynie niewielki pas na północy kraju jest pod wpływem klimatu śródziemnomorskiego, czyli łagodniejszego. Temperatury średnie w ciągu roku wahają się od 15 do 32 stopni, a realnie sięgają nawet 50 stopni. Egipska zima to około 10-15 stopni na północy, a 20-25 na południu. Deszcze w Egipcie to rzadkość, zwykle mają formę nagłych i krótkich ulew. Ciekawostką jest, że nasłonecznienie w Egipcie jest tak duże, że piasek pustynny nagrzewa się do 70 stopni, ponieważ słońce pada tu praktycznie pod kątem prostym

 

Jeden z hosteli w mieście

 

 Mój kumpel „Moon”  i jego restauracja. A te rybki przepyszne!!!

 

A tutaj mamy deser podany w miejscowej cukierni….było tak słodkie, że nie dało rady zjeść do końca:)

 

I jak tu nie przygarnąć takiego malucha:)

 

 To już jest koniec….Ostatni dzień z kursantkami, spędzony na zakupach na bazarze w Dahabie

 

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  • 509 103 273
   (opłata wg stawki operatora)

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Schowek ofert Schowek produktów
  Copyright 2014 - 2019

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Wykonanie