Przewodnik - Półwysep Helski Chałupy Jurata Jastarnia Hel - Windsurfing Kitesurfing - Warunki wietrzne, pływanie, wyjazdy, szkółka i nauka windsurfingu i kitesurfingu
 • VASSILIKI Lipiec 2022

  Zapytaj o ofertę
  01-07-2022
  Windsurfing LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2022 nr 1 Polska Szkoła
 • DAHAB Maj 2022

  Zapytaj o ofertę
  30-04-2022
  DAHAB Majówka 2022 - wyjazd szkoleniowy WINDSURFING
 • Soma Bay CZERWIEC 2022

  Zapytaj o ofertę
  03-06-2022
  Nauka windsurfingu EGIPT Soma Bay CZERWIEC 2022
 • Wyjazd WIND Soma Bay 2022

  Zapytaj o ofertę
  22-09-2022
  Wyjazd WIND do SOMA BAY - WRZESIEŃ 2022 NR 2
 • Kurs WIND w Egipcie

  Zapytaj o ofertę
  06-10-2022
  Kurs WINDSURFINGU w SOMA BAY - Egipt 2022 - PAŹDZIERNIK nr 1
 • MAJÓWKA 2022 EGIPT

  Zapytaj o ofertę
  21-04-2022
  Soma Bay MAJÓWKA 2022 wyjazd z polskim instruktorem
 • WINDSURFING LEFKADA

  Zapytaj o ofertę
  20-06-2022
  Nauka windsurfingu w Grecji VASSILIKI na Lefkadzie Czerwiec 2022 nr 3
 • Egipt PAŹDZIERNIK 2022

  Zapytaj o ofertę
  20-10-2022
  Szkoła windsurfingu w Egipcie - SOMA BAY - Październik 2022 NR 3
 • Windsurfing Vassiliki '22

  Zapytaj o ofertę
  27-06-2022
  Obozy windsurfingowe za granicą LEFKADA VASSILIKI Czerwiec/Lipiec 2022
 • Windsurfing Grecja 2022

  Zapytaj o ofertę
  15-08-2022
  Windsurfing Grecja Wyjazd Szkoleniowy LEFKADA
 • MAJ Soma Bay-WIND

  Zapytaj o ofertę
  28-04-2022
  Soma Bay MAJÓWKA 2022 -wyjazd windsurfing nr 2
 • LEFKADA Czerwiec 2022

  Zapytaj o ofertę
  24-06-2022
  Lefkada windsurfing POLSKA SZKOŁA Kurs CZERWIEC 2022 nr 4
 • Lefkada WIND 2022

  Zapytaj o ofertę
  26-08-2022
  LEFKADA windsurfing w Vassiliki Sierpień / Wrzesień 2022
 • Power Jibe Week '22

  Zapytaj o ofertę
  08-07-2022
  Power Jibe Week - VASSILIKI LEFKADA 2022
 • Kurs WIND Grecja

  Zapytaj o ofertę
  11-07-2022
  Szkoła windsurfingu LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2022 nr 3
 • SOMA BAY Egipt 2022

  Zapytaj o ofertę
  29-09-2022
  Windsurfing w Egipcie SOMA BAY Wrzesień/Październik 2022
 • Vassiliki WIND wrzesień

  Zapytaj o ofertę
  02-09-2022
  Kurs windsurfingu za granicą LEFKADA VASSILIKI 2022 Wrzesień nr 2
 • Grupowy kurs Windsurfing

  Zapytaj o ofertę
  05-08-2022
  Kurs windsurfingu w Grecji LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2022
 • Windsurfing Vassiliki2022

  Zapytaj o ofertę
  09-09-2022
  Windsurfing w Grecji na LEFKADZIE w VASSILIKI Wrzesień 2022 nr 4
 • Kurs WIND Lefkada 2022

  Zapytaj o ofertę
  29-08-2022
  Szkoła windsurfingu Grecja LEFKADA VASSILIKI Wrzesień 2022
 • Windsurfing w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  15-09-2022
  Polska Szkoła windsurfingu SOMA BAY Egipt - WRZESIEŃ 2022 nr 1
Powrót

Przewodniki

PÓŁWYSEP HELSKI

PRZEWODNIK WINDSURFING / KITESURFING - PÓŁWYSEP HELSKI - POLSKA

 

WINDSURFING KITESURFING HEL

MAPA – MIERZEJA HELSKA

                                                               

 

PÓŁWYSEP HELSKI W LOTU PTAKA

Półwysep Helski jest z pewnością najbardziej popularnym spotem w Polsce. Powstał poprzez działanie prądów wodnych, wypłukujących i akumulujących piasek z dna morza. Jest to mekka polskiego windsurfingu. Ukształtowanie, położenie, dobrze rozwinięta infrastruktura (kempingi, pensjonaty, hotele, bary, restauracje i wiele szkółek sportów wodnych), specyficzny klimat – to wszystko czyni zeń bardzo ciekawą destynację w okresie wakacyjnym i nie tylko. Miejsce zarówno dla początkujących, jak i  zaawansowanych. Ponad 30 km wybrzeża, z płytką do 250 m od brzegu wodą (a czasami i jeszcze dalej:P ), piaszczyste dno i płaska woda.

 

CHAŁUPY – NIE ZNAM SIĘ, ALE TO CHYBA MEWA LECI W MOJĄ STRONĘ :)

Poza okresem wakacyjnym, praktycznie wyludnione. Natomiast latem, mamy do czynienia z tłumem turystów, windsurferów i kitesurferów. Półwysep zaczyna się we Władysławowie. Kolejne miejscowości to Chałupy (nazwa tyczy się nie tylko małego miasteczka, ale i kilku poprzedzających je kempingów), Kuźnica, dalej Jastarnia, Jurata i koniec znajduje się na Helu. Tym, którym przeszkadza tłum na wodzie, mogą przy sprzyjąjących warunkach wiatrowych, spróbować swoich sił, po drugiej stronie, na otwartym Morzu Bałtyckim. Duża plaża, fale, ale wadą są ustawione co 100m falochrony, choć nie wszędzie jak np.w Jastarni, czy Juracie:)

 

ZACHÓD SŁOŃCA OD STRONY MORZA BAŁTYCKIEGO W CHAŁUPACH - WSPANIAŁY KLIMAT NA GRILLA:)

Należy jeszcze wspomnieć, iż w wielu miejscach, wciąż żywy jest rybacki charakter miasteczek. Nierzadko spotkamy tutaj wiele dzikich zwierząt jak: sarny, dziki, kormorany, czy perkozy. W wodach zatoki pływają takie gatunki ryb jak: szczupaki, okonie, flądry, śledzie, a zdarza się, iż do akwenu zaglądają morświny, delfiny białonose, no i przede wszystkich foki (na Helu znajduje się słynne fokarium).

 

JASTARNIA I ZABYTKOWA, WIEKOWA JUŻ, ŁÓDŹ RYBACKA – SYMBOL PÓŁWYSPU HELSKIEGO

 

FOKARIUM NA HELU

Najlepsze warunki do pływania panują w momencie przyjścia frontu, przynoszącego wiatr z kierunku zachodniego. Wieje wtedy od strony Władysłowowa, ku Helowi. Wiatry wschodnie i południowe, występują stosunkowo rzadko i raczej nie można powiedzieć, by należały do silnych. Często spotykamy się z wiatrami północymi, wiejącymi do brzegu od strony Morza Bałtyckiego i tworzącymi fale. Natomiast na Zatoce jest to wiatr od brzegu, dlatego żeby popływać, należy  wypłynąć kilkaset metrów od linii brzegowej, bo wcześniej albo nie ma wiatru w ogóle albo jest bardzo szkwalisty, nierównomierny. Wiatry z północy, często przynoszą deszcz i sztorm. Zachodnie wiatry są mocne i równe. Często na Półwyspie pojawiają się silne wiatry, wiejące od 2 do 4 dni, znamionujące nadejście przeciwnego frontu. Pierwszy dzień zazwyczaj obfituje w opady i duże zachmurzenie. Ale kiedy chmury zostaną przewiane, to najpiękniejszy jest ten ostatni dzień, kiedy wieje i świeci słońce – wtedy jest jak na Hawajach, tylko fali brak:P. Może zdarzyć się, że będzie wręcz odwrotnie, czyli że pierwszy dzień będzie najładniejszy, a ostatni deszczowy i pochmurny. Zjawiska te miałem przyjemność parę razy obserwować. Dowody zamieszczone poniżej:)

 

PIĘKNY, WIETRZNY, SŁONECZNY DZIEŃ!!! A JESZCZE RANO NIC NIE ZAPOWIADAŁO, ŻE ROZWIEJE SIĘ AŻ DO 7-8 BEAUFORTA:)

 

ZDJĘCIE ZROBIONE PODCZAS WRZEŚNIOWEJ, SILNOWIATROWEJ SESJI W CHAŁUPACH – TEGO DNIA POGODA BYŁA NIEZWYKLE ZMIENNA…RAZ PADAŁ DESZCZ, A ZARAZ POTEM PRAŻYŁO SŁONECZKO…I TAK NA ZMIANĘ CO 15 MINUT!!!

                                           

 

GROŹNIE TO WYGLĄDA…CHMURA MNIE GONI!:) ZA MNĄ CIEMNO, PRZEDE MNĄ JASNO. CHYBA ZARAZ ZNOWU BĘDZIE PADAĆ!!!

Niestety, rzadko kiedy takie warunki oferuje nam Półwysep. Duża część wietrznych dni jest deszczowa, pochmurna i zimna. Co jakiś czas te surferskie rejony nawiedzają wręcz huraganowe wiatry. Znakiem ostrzegawczym może byc nadciągająca, ogromna chmura, zwana Cumulonimbus. Czasem wygląda naprawdę groźnie, jakby miał nadejść armageddon. Kształt grzyba, dużego tornada. Występuje cisza przed burzą, aż nagle, niewiadomo skąd, w ciągu chwili rozwiewa się do 12 Beauforta. Pamiętam, iż parę lat temu, właśnie taka chmura spowodowala, że większość namiotów na kempingach, wylądowała na drzewach. Niektóre przyczepy zostały przewrócone, a nawet zdarzyło się, iż wiatr wywiał klatkę ze sprzętem windsurfingowym. Na szczęście takie kataklizmy zdarzają się dosyć rzadko:P Doszły mnie słuchy, iż niektórzy tego dnia poszli na wodę, bo „zaczęło wiać”!!! :) Czasami zaobserwować można małe trąby powietrzne, które nierzadko sięgają ziemi lub wody. Raczej są nieszkodliwe:)

 

NIEWIELKA TRĄBA POWIETRZNA ZAOBSERWOWANA NA PÓŁWYSPIE HELSKIM

                                         

  

TAK WYGLĄDA KOMIN PO UDERZENIU PIORUNA. KOLEGA, KTÓRY STAŁ POD ZADASZENIEM, NA ZEWNĄTRZ PRZYCZEPY, BOSO, NA MOKREJ PODŁODZE, ZOSTAŁ LEKKO POPIESZCZONY WYŁADOWANIEM ELEKTRYCZNYM:) NA SZCZĘŚCIE NIC POWAŻNEGO MU SIĘ NIE STAŁO.

 

 

CIEPŁO NIE JEST…CZASEM TRZEBA ZROBIĆ SOBIE CHWILĘ PRZERWY:) A W TLE SZKOŁA „SURFBROTHER” I MÓJ BANER!!! TAK, TEN NIEBIESKI BANER, REKLAMUJĄCY MÓJ NIEDOKOŃCZONY NIESTETY PROJEKT PORTALU SPOŁECZNOŚCIOWO-AUKCYJNEGO DLA SPORTOWCÓW POLUBSPORT.PL

Ja osobiście miałem okazję pracować w Chałupach i Juracie. Jeżeli chodzi o pierwszy spot, to charakterystyczny jest duży ruch na wodzie podczas wietrznych dni. Powierzchnia wody jest raczej płaska, czasami pojawia się chop. Warunki dobre do freeride’u i freestyle’u. Jest stosunkowo płytko. Dość daleko można wyjść na piechotę.

 

CHAŁUPY – A TEN SURFER BLIŻEJ BRZEGU, TO MÓJ BRAT LUB OJCIEC….CIĘŻKO ROZPOZNAĆ:P ALE OBSTAWIAM TEGO PIERWSZEGO:)

 

WIDOK NA CHAŁUPY OD STRONY WODY….TAK DALEKO I WCIĄŻ PŁYTKO…

Troszkę inaczej wygląda Jurata. Na wodzie mniejszy ruch (w przeciwieństwie do zatłoczonego centrum miasta:p). Akwen jest zdecydowanie głębszy. Kilkaset metrów od brzegu są 2 powojenne torpedownie, gdzie na wypłyceniu, podczas mocnego wiatru z zachodu, tworzą się małe falki, idealne dla tych, którzy chcieliby zacząć ćwiczyć pierwsze skoki, loopy. Wypływając jeszcze dalej w kierunku Helu, bliżej otwartego morza, można spotkać 2-3 metrowe fale, nadające się do kręcenie backloopa.

 

TEREN WOJSKOWEGO ZESPOŁU WYPOCZYNKOWEGO W JURACIE WZW JANTAR – A W TLE SZKOŁA WINDSURFINGU SURF SPORT MISTRAL

 

MOLO PRZY WZW JANTAR

Nie trzeba się martwić, jeżeli zapomnieliśmy jakiegoś akcesoria, bez którego nie możemy pływać lub został uszkodzony. Na Półwyspie Helskim działa kilka sklepów ze sprzętem windsurfingowym/kitesurfingowym np. Hydrosfera we Władysławowie, czy Surfshop w Chałupach. WSKAZÓWKA: jeżeli pływacie na dużych deskach z długimi statecznikami, to myślę, iż warto mieć w swoim zestawie stateczników antygrassa, dzięki czemu będziecie w stanie pływać na każdej „helskiej” płyciźnie i w okresach, kiedy przy brzegu, dosłownie z dnia na dzień, pojawiają się tony zielska, skutecznie uniemożliwiając pływanie. Wiem, bo doświadczyłem:)

 

SKLEP HYDROSFERA ZE SPRZĘTEM WIND/KITE WE WŁADYSŁAWOWIE

                                      

Na koniec warto wspomnieć o atrakcjach turystycznych, jakie oferuje nam Półwysep Helski i jego okolice, a które mogą urozmaicić czas niepływającym i nam wtedy, kiedy nie wieje. Zaliczyć do nich możemy: Wierzę widokową i Aleję Gwiazd Sportu we Władysławowie, szlak rowerowy między Władysławowem i Helem, Latarnię Morską na Przylądku Rozewie, Gwiazdę Północy, Park Krajobrazy i Wąwóz „Lisi Jar” w Jastrzębiej Górze, Port rybacki w Kuźnicy i Jastarni, bunkry, latarnię, molo w Jastarni i Juracie, Fokarium, Muzeum Pająków, zespół fortyfikacji, największe w czasie wojny działo „Schleswig Holstein” na Helu. Ciekawą opcją jest możliwość przepłynięcia się tramwajem wodnym z Helu do Gdańska, Gdyni, Sopotu i z powrotem. 

 

OFERTY NASZYCH WYJAZDÓW I SZKOLEŃ WINDSURFINGOWO-KITESURFINGOWYCH

Wyjazdy windsurfingowe 

 

KITE / WIND ONLINE SHOP

 

 

Gorąco polecamy zakupy w naszym sklepie wind/kite !

PRZELOTY I POBYT PÓŁWYSEP HELSKI

Chcąc dojechać na Pówysep Helski, mamy 3 możliwości. Dojazd pociągiem bezpośrednio lub z przesiadką w Gdyni. Można skorzystać z usług autokarowych, ale z tego co kojarzę, żaden bus nie jeździ bezpośrednio na Hel. Trzeba przesiąść się w Gdyni. Z Gdyni na Hel i w odwrotnym kierunku można popłynąć promem. Ostatnia możliwość to dojazd samochodem. Zazwyczaj do Gdyni jedzie się bardzo szybko. Największym problemem jest w sezonie wakacyjnym, wąska droga prowadząca przez cały Półwysep Helski. Ale chodzi tu głównie o powrót. W stronę Helu raczej rzadko tworzą się korki podczas wakacji. Problemy pojawiały się zawsze na koniec turnusów, kiedy korek potrafił sięgać aż Jastarnii, co powodowało, iż dojazd do Władysławowa trwał kilka godzin!!!

ROZKŁAD JAZDY PKP - RACZEJ JUŻ NIEAKTUALNY :P

 

PŁYNIEMY DO GDYNI

ATRAKCJE TURYSTYCZNE PÓŁWYSEP HELSKI

CHAŁUPY

Kiedyś część Władysławowa, dziś odrębna wieś na Półwyspie Helskim. Jedno z miejsc, gdzie chętnie goszczą fani windsurfingu, a to dzięki łagodnemu zejściu, stosunkowo płaskiej i płytkiej tafli wody, na której fale są dość spokojne i odpowiednie dla tego sportu. Atrakcją może też być znajdująca się tu plaża nudystów, przyciągająca zwolenników tego sposobu plażowania i oczywiście gapiów. Chałupy to także miejsce, gdzie można poznać stare tradycje rybackie, a raz w roku wziąć udział w dorocznej, lipcowej imprezie „Kaszebszczi bote pod żoglami”, czyli „Kaszubskie łodzie pod żaglami”. Można wtedy podziwiać stare łodzie rybackie, oglądać pokazy miejscowych tradycji, próbować miejscowych specjałów.

 

GDAŃSK

Ma ponad tysiącletnią historię, leży u ujścia Motławy do Wisły, na Żuławach Wiślanych. Jest pięknym i klimatycznym miastem tworzącym wraz z Sopotem i Gdynią twór aglomeracyjny o nazwie Trójmiasto. Jest ponadto miastem wojewódzkim i ważnym portem handlowym. Gdańsk jest dużym miastem, szóstym, co do zaludnienia i siódmym pod względem wielkości w Polsce. Długowieczna historia Gdańska zaowocowała sporą ilością pięknych zabytków, częściowo odbudowanych po II wojnie światowej. Podziwiać więc można Dwór Artusa, Ratusz Głównego Miasta, Dom Uphagenów, Wielki Młyn, Ratusz św. Katarzyny, Bazylikę Mariacką i wiele innych. Nie można zapomnieć także o odwiedzeniu Westerplatte, Twierdzy Wisłoujście oraz Oliwy. Warto także pospacerować wieczorem po Długim Targu, obejrzeć podświetlonego Neptuna, kupić pamiątkę i odpocząć gotyckich jednej z klimatycznych knajpek. 

 

GDYNIA

Odmiennie od Gdańska, Gdynia jest stosunkowo młodym miastem będący częścią Trójmiasta. Początek i impuls stanowiła potrzeba wybudowania portu handlowego oraz bazy marynarki wojennej. Intensywny napływ ludności i rozwój przemysłu sprawił, że Gdynia bardzo szybko przekształciła się z wsi w spore miasto. Dziś to drugie pod względem zaludnienia miasto w województwie pomorskim. O ile nie znajdziemy tu wielowiekowych zabytków, to jednak Gdynia nie jest całkiem pozbawiona uroku. Oferuje duże i atrakcyjne tereny spacerowe na samym morzem, tj. Molo Południowe oraz Skwer Kościuszki, gdzie cumuje Dar Pomorza i ORP Błyskawica. Na Molu Południowym można zwiedzić Akwarium Gdyńskie. Inne ciekawe miejsce to Nadbrzeże Pilotowe, skąd można oglądać okręty wojskowe. 

 

HEL

Miasto na cyplu helskim, które jest znanym ośrodkiem turystycznym i nadmorskim kąpieliskiem, przystanią rybacką, jachtową oraz portem żeglugi pasażerskiej. Sąsiaduje z Jastarnią i jak na dość małą miejscowość, całkiem sporo tu atrakcji. Można zwiedzić Muzeum Rybołówstwa, podziwiać widoki z latarni morskiej z 1942 roku, zabytkową zabudowę rybacką oraz zespół fortyfikacji z czasów II wojny światowej czy Muzeum Obrony Wybrzeża. Poza tym na turystów czeka Fokarium oraz promenada ze specjalnymi kładkami i barierkami za samym końcu cypla helskiego. Okolica ta jest też lubiana przez nurków, ponieważ można tu pod wodą oglądać wraki z czasów wojny. 

Bunkrowisko

Mierzeja Helska, dzięki swojemu położeniu od wieków naturalnie stanowiła strategiczną część obronną naszego kraju. A w okresie międzywojennym zbudowano tu szereg umocnień obronnych, w tzw. Rejon Umocniony Hel.

Dzięki temu dziś możemy oglądać tam zabytki militarne, dzięki którym obiekty wojskowe i stacjonujące tu statki były lepiej chronione. Wokół miasteczka Hel znajduje się sieć fortyfikacji, nieaktywne dziś baterie przeciwdesantowe i przeciwlotnicze oraz cała seria ciężkich schronów. Od lat 90-tych XX wieku wojsko stopniowo wycofuje się z tej okolicy, a odtajnione obiekty mogą tym samych być udostępniane zwiedzającym. Aby obiekty nie niszczały i nie zostały rozgrabione, władze uruchamiają coraz to nowe projekty i inicjatywy. Już dziś zwiedzanie dawnych bunkrów i fortyfikacji to fajna przygoda. Z pomocą dostępnych map można samodzielnie znajdować i oglądać kolejne obiekty. 

Fokarium

Od lat Fokarium stanowi jedną z ważniejszych atrakcji na cyplu helskim. Żyją tam foki bałtyckie, których życie i zwyczaje można obserwować. Fokarium jest czynne cały rok, jednak godziny zwiedzania zależne są od pory roku. Kompleks to trzy duże baseny oraz kilka mniejszych, gdzie odseparowuje się osobniki chore lub młode. Głównych zadaniem Fokarium jest działalność naukowa i badawcza, która ma za zadanie odtworzenie kolonii foki szarej. Cześć turystyczna działalności pozwala wesprzeć budżet placówki. 

Latarnia Morska Hel

W takie miejsce jak Półwysep Helski naturalnie wpisuje się latarnia morska. Znajduje się na terenie gminy Hel, na samym końcu cypla, a zarządzana jest przez Urząd Morski w Gdyni. Obiekt ma podstawę ośmiokąta i wysokość 41,5 metra. Świeci światłem o długości 18 mil morskich. Latarnia została odbudowana w 1942r, do dziś jest czynna, a na jej szczycie znajduje się taras widokowy. 

Muzeum Rybołówstwa

Znajduje się w budynku, gdzie wcześniej mieścił się kościół ewangelicki. Można go znaleźć w samy centrum Helu, nieopodal portu i obejrzeć ciekawe ekspozycje. Poznamy tam historię Bałtyku, Mierzei Wiślanej, rybołówstwa w Zatoce Gdańskiej i Zalewie Wiślanym. Obok budynku znajduje się ekspozycja wraków statków i zabytkowych przyrządów do połowu ryb wyłowionych przez rybaków

Port w Helu

Zbudowany w 1883 roku, ale pierwotnie stanowił jedynie miejsce do zakotwiczania kutrów. Został potem w XIX wieku mocno rozbudowany i dziś to duże baseny portowe i prawie 1700 metrów nadbrzeża. Jest tu też przystań  dla jachtów i dla statków wycieczkowych. Można tu obejrzeć imponujące jachty albo popłynąć stąd statkiem wycieczkowym bądź tramwajem wodnym

Wieża kierowania ogniem

Budowla znajduje się w Helu i jest częścią składową Rejonu Umocnionego. Została wybudowana przez Niemców w czasie II wojny światowej po zdobyciu Helu. Znajdowała się tu bateria Schleswig-Holstein. Obecnie na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, a w środku Muzeum Obrony Wybrzeża.

 

 

JASTARNIA

Największy kurort morski na Półwyspie Helskim, w którego skład wchodzi Jurata i Kuźnica oraz osiedle mieszkaniowe Syberia. Na turystów czeka tu aż sześć kąpielisk. Jastarnia, podobnie jak cały cypel helski, zabudowana jest zabytkowymi kaszubskimi domami i chałupami rybackimi. Poza leniuchowaniem na plaży lub, kiedy pogoda niedomaga, można tu co nieco pozwiedzać. Ciekawość budzą zawsze cztery schrony z czasów wojny umiejscowione przy plażach, wchodzące w skład Rejonu Umocnionego Hel. Można także pospacerować w porcie lub przystani lub zwiedzić piękny neobarokowy kościół z ciekawym, rybackim wystrojem, np. amboną w kształcie łodzi. W Jastarni funkcjonują także dwa muzea rybackie, latarnia morska, liczne restauracje, bary, kino oraz wesołe miasteczko. 

 

JASTRZĘBIA GÓRA

Miejscowość jest najdalej na północ wysuniętym miejscem w Polsce. Pomiędzy drzewami na klifie znajdziemy obelisk, gdzie wyryto odpowiednią informację i współrzędne. Obelisk nazywany jest Gwiazdą Północy i jest umownym miejscem, dostępnym dla turystów. Prawdziwy punkt jest niżej, na plaży, gdzie trudno jest dojść. Szacuje się, że Jastrzębia Góra jest dalej o 120m od Rozewia. Samo letnisko jest niewielkie, a jego wyjątkowość wynika ze znajdujących się tu widowiskowych, wysokich na 30 metrów, klifów. Plaże są tu wąskie i kamieniste, a wchodząc do wody także potykamy się o głazy. Brak szerokich, pięknych plaż wynagrodzi wyprawa do pobliskiej Karwi. Warto także zajrzeć na Przylądek Rozewie i zwiedzić wyjątkową latarnię

 

JURATA

Ten kurort wchodzi w skład granic administracyjnych Jastarni, ma dobrze rozbudowaną bazę noclegową i dobrze utrzymane kąpieliska. Przez Juratę przebiega linia kolejowa Gdynia-Hel, dlatego też zatrzymuje się tu wielu turystów. Pomiędzy Juratą a Helem znajduje się ośrodek wczasowy Prezydenta RP, obiekt ten jest jednak niedostępny dla osób postronnych. W Juracie znajduje się długie molo, idealne na romantyczne spacery oraz plaże z łagodnym wejściem do wody.

 

KUŹNICA

Ta zachodnia część Jastarni to przede wszystkim przystań morska, gdzie rozładowują się kutry. To także najwęższe miejsce na półwyspie, a tory kolejowe biegną tu najbliżej brzegu morskiego na całym polskim wybrzeżu.

 

SOPOT

Miasto wchodzące w skład Trójmiasta, a co ciekawe jest najmniejszym w Polsce miastem na prawach powiatu. Nasz znany, rodzimy kurort, który wszystkim automatycznie kojarzy się z kultowym molo oraz Operą Leśną. Sopockie molo jest najdłuższą tego typu konstrukcją drewnianą w Europie. Opera Leśna została zbudowana w 1909 roku jako miejsce na koncerty wagnerowskie, a dziś odbywają się tu imprezy kulturalne, np. znane festiwale. Na trenie Sopotu znajduje się zabytkowa latarnia morska i Trójmiejski Park Krajobrazowy. Sopot jest także miastem o statusie uzdrowiska. W znajdującym się tu w zakładzie balneologicznym można korzystać z kąpieli solankowych, dobrych na schorzenia reumatyczne, kardiologiczne, dróg oddechowych, nadciśnienie. Poza tym czeka na nas piękna plaża, urokliwe tereny zielone, mnóstwo pubów, kawiarni i restauracji i bogate życie nocne.

 

WŁADYSŁAWOWO

Miasto położone częściowo nad Morzem Bałtyckim a częściowo nad Zatoką Pucką. Jest tu bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna, mnóstwo noclegów, pięć kąpielisk, port morski z falochronem służącym za molo oraz Nadmorski Park Krajobrazowy. Atrakcję stanowi także Ocean Park oraz Aleja Gwiazd Sportu. We Władysławowie znajduje się Centralny Ośrodek Sportu „Cetniewo”.

Ocean Park

Atrakcja znajduje się we Władysławowie. To park tematyczny związany ze światem podwodnym, zaaranżowany w postaci spacerów po dnie oceanu. Wrażenie robią modele żółwi, rekinów, delfinów, orek, a także wieloryb w skali 1:1. Można się wiele dowiedzieć o ich zwyczajach i o tym jak należy dbać o morskie środowisko. Poza poważną dydaktyką są tu panele przeznaczone dla małych dzieci oraz dodatkowe atrakcje jak ścianka wspinaczkowa i plac zabaw z trampolinami i zamkami. 

Ścieżka rowerowa

Na Półwyspie Helskim można pojeździć na rowerze w niezwykle malowniczych okolicznościach przyrody. Ścieżka ma długość 10 km i ciągnie się wzdłuż całego cypla.

 

KURS INSTRUKTORSKI VDWS

 

WINDSURFING/KITESURFING

 

Zatoka Pucka 

Wody zatoki opływają Półwysep Helski od południowej strony i jest częścią Morza Bałtyckiego. Zatoka Pucka podzielona jest na część wewnętrzną i zewnętrzną. Część wewnętrzna jest objęta ochroną Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, gdzie pod specjalnym nadzorem znajdują się ptaki żyjące na tym terenie. Zatoka Pucka to miejsce dla aktywnych, ponieważ jest świetnym miejscem do uprawiania sportów wodnych, a ponadto wokół niej wiedzie malownicza ścieżka rowerowa. Tutaj też znajduje się najpopularniejszy w Polsce ośrodek do uprawiania kitesurfingu.

SZKOLENIA / TRENINGI PÓŁWYSEP HELSKI

ETAPY NAUKI WINDSURFINGU

 • Zabawy na desce i z żaglem
 • Wyciąganie żagla z wody
 • Pozycja na desce
 • Start - płynięcie do przodu
 • Obroty w miejscu na desce z żaglem
 • Sterowanie (ostrzenie, odpadanie)
 • Zwrot przez sztag + pływanie pod wiatr
 • Zwrot przez rufę
 • Pływanie z pasem trapezowym
 • Wchodzenie w ślizg
 • Używanie footstrapów
 • Carving - sterowanie stopami
 • Spin Out
 • Start z plaży
 • Start z wody
 • Pływanie po zawietrznej stronie żagla
 • Helikopter
 • Pływanie Switch-Stance
 • Bezślizgowe 360
 • Pływanie rogiem szotowym do przodu (Clew-First)
 • Pływanie statecznikiem do przodu
 • Ducking
 • Board 360
 • Sail-Body 360
 • Rufa ślizgowa ( Power Jibe)
 • Speed Jibe
 • Laydown Jibe
 • Duck Jibe
 • Bodydrag
 • Slizgowa 360-tka  (Carving 360)
 • Upwind 360
 • Skok (Chop Hop)
 • Vulcan (Air Jibe) na lewym i prawym halsie

W trakcie zajęć przekazywanych jest wiele treści teoretycznych z zakresu sprzętu, kierunków pływania, zasad pierwszeństwa i bezpieczeństwa na wodzie, taklowania (składania) sprzętu.

 

ETAPY NAUKI KITESURFINGU

 • Latawce
 • Bar
 • Deski
 • Trapez
 • Linki
 • Teoria dotycząca latawców, desek, barów, linek, używania trapezów, kapoku, kasku, pompki
 • Przygotowanie sprzętu - rozkładanie latawca
 • Składanie latawca - zwijanie latawca
 • Rozłożenie i przygotowanie baru
 • Zwijanie baru
 • Pompowanie komór
 • Noszenie napompowanego latawca
 • Obracanie napompowanego latawca
 • Pozostawianie napompowanego latawca
 • Podpięcie linek
 • Naprawa i konserwacja sprzętu
 • Teoria latania
 • Wiatr, okno wiatrowe
 • Zasady bezpieczeństwa
 • Znaki sygnalizacyjne
 • Zasady sterowania latawcem
 • Start latawca treningowego
 • Pilotowanie latawca treningowego
 • Awaryjne niwelowanie ciągu i odzyskiwanie latawca na lądzie
 • Startowanie i lądowanie latawca z partnerem
 • Przygotowanie latawca do zajęć w wodzie
 • Zasady bezpieczeństwa transportu i odpalania latawca podczas zajęć w wodzie
 • Przekazywanie latawca między partnerami
 • Start latawca z wody
 • Używanie systemów bezpieczeństwa
 • Odzyskiwanie latawca na płytkiej wodzie
 • Sterowanie latawcem w wodzie
 • Lądowanie latawca w wodzie
 • Zasady pierwszeństwa na wodzie
 • Poruszanie się z latawcem pod wiatr
 • Body dragi
 • Regulacja mocy latawca za pomocą systemu de-power
 • Kontrolowane skoki (bez deski)
 • Ćwiczenia startu z wody na plaży
 • Samodzielny start latawca na lądzie
 • Ćwiczenia startu z wody na plaży
 • Przygotowanie do startu na desce
 • Start z wody na desce
 • Zatrzymanie podczas halsu
 • Praca latawcem podczas pływanie
 • Akcja samoasekuracyjna
 • Odzyskiwanie deski w głębokiej wodzie
 • Trymowanie latawca
 • Pozycja podczas pływania
 • Halsowanie i pływanie pod wiatr
 • Zwrot z zatrzymaniem (przymoczeniem)
 • Zwrot z ześlizgiem
 • Skok prosty ollie
 • Skok
 • Przejście normal-switch
 • Pływanie switch
 • Przejście normal-switch podskokiem 180
 • Zwrot normal-switch i switch-normal

BAZY / CENNIK PÓŁWYSEP HELSKI

Do największych szkółek windsurfingu należą: MoloSurf (Chałupy 6), Funsurf (Keping Polaris i Chałupy), BoSport (Chałupy 3, Jurata), EasySurf (Chałupy 6), Surfpoint(Jastarnia), Szkoła Zdrowia(Jastarnia). Wszystkie szkółki na Półwyspie Helskim, obowiązkowo posiadają motorówki i zapewniają asekurację na wodzie, nie tylko swoim klientom, ale każdemu, kto potrzebuje pomocy.

Otwarte w 2011 roku Centrum wind & kite MOLO SURF jest odpowiedzią na zapotrzebowanie najbardziej wymagających klientów, od lat poszukujących zadowalających warunków do aktywnego uprawiania sportów wodnych nad Bałtykiem: wysokiego poziomu instruktażu, nowoczesnego sprzętu i odpowiedniego zaplecza wypoczynkowego. To miejsce pozwoli się Wam odprężyć i spróbować swoich sił w jednym z kultowych sportów wodnych pod okiem najlepszych instruktorów!

Ich misją jest stworzenie najlepszej bazy szkoleniowej windurfingu i kitesurfingu w Polsce, którą charakteryzują wartości, jakimi kierują się w ich codziennej pracy:

 

- Bezpieczeństwo

- Najwyższy poziom szkolenia

- Nowoczesna infrastruktura

- Wyjątkowy komfort wypoczynku naszych klientów.

 

Unikalne rozwiązania projektu bazy w połączeniu z chilloutowym wyposażeniem sprawiają że ich baza to także idealne miejsce do spotkań w gronie przyjaciół, organizacji eventów firmowych, czy zawodów sportowych.

 

Molosurf

www.molosurf.com

Półwysep Jurata Chałupy Szkoła Windsurfing Kitesurfing

 

 

Zamieściłem przykładowe ceny wypożyczeń sprzętu i szkoleń w jednej z większych szkółek na Półwyspie Helskim MOLOSURF.

                                                                  

 

Cennik wypożyczeń

 

 

STATYSTYKI WIATROWE PÓŁWYSEP HELSKI

Półwysep charakteryzuje się  ciekawym mikroklimatem – niskie opady, małe różnice temperatur, wysokie statystyki wiatrowe i największa w Polsce liczba dni słonecznych.

 

HISTORYCZNE STATYSTYKI WIATROWE PÓŁWYSEP HELSKI

image009

 

HOTELE NA PÓŁWYSPIE HELSKIM

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE INFORMACJE - PÓŁWYSEP HELSKI - POLSKA

Półwysep Helski-Hel

To wyjątkowe miejsce w Polsce, mierzeja przypominająca w kształcie kosę lub gęsią szyję, utworzona z wydm porośniętych lasami. Wydmy zostały utworzone przez prądy morskie i wiatr. Na Mierzeję Helską składają się miejscowości Hel, Jastarnia i Władysławowo, których mieszkańcy żyją głównie z rybołówstwa i turystyki. Półwysep ma długość 34 km, od północy jest oblany wodami Morza Bałtyckiego a od południa Zatoką Pucką. Ten wąski pasek lądu jest częstym celem podróży turystów oraz zwolenników sportów wodnych. Półwysep Helski to ciekawe zabytki z czasów wojennych, klimatyczne miejscowości z niskimi domkami krytymi czerwoną dachówką oraz świetne warunki do surfowania.

Dojazd na Półwysep i transport na miejscu

Niezależnie od tego, z jakiego zakątka Polski ruszamy, należy kierować się na Trójmiasto. Dalej poprowadzą nas na półwysep znaki. Na początek mija się Rumię i Redę, Rekowo Górne, Widlino, Sławutkówko, Puck, Swarzewo, Władysławowo. Po wjeździe na cypel powitają nas kolejno Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata i na końcu Hel. W sezonie trzeba wziąć poprawkę na długie korki.

Na miejscu można poruszać się swoim autem, ale można też skorzystać z miejscowej komunikacji, którą stanowią busy, pociągi, ale także tramwaj wodny. Tras jest kilka: Gdańsk-Hel-Gdańsk, Hel-Sopot-Hel, Gdańsk-Sobieszewo-Gdańsk, a przystanek dodatkowy to Jastarnia. Tramwaj wodny cieszy się dużą popularnością, jako atrakcja, ale także jako alternatywa dla ogromnych korków. Wiele osób wybiera dojazd pociągiem do Sopotu lub Gdańska i przesiada się potem właśnie na tramwaj wodny. Inną ciekawostką transportową jest Wojskowa Kolejka Wąskotorowa, jedyna taka w Polsce. Kiedyś służyła do transportu wojskowego, a po wojnie została odtajniona i udostępniona cywilom.

Ceny

Ceny, jak to w naszych nadmorskich okolicach, zależą od tego jak wielki jest w nich ruch turystyczny i jaka jest pora roku. Popularne miejscowości, jak Jastarnia czy Władysławowi to wyższe ceny pamiątek i dań w restauracjach, a także noclegów. Mniejsze jak Kuźnica czy Chałupy dają możliwość znalezienia nieco tańszych kwater, a i przysłowiowa rybka kosztuje nieco mniej.

 

Noclegi

Na Półwyspie Helskim znajduje się kilka hoteli, ale domeną naszych nadmorskich miejscowości są kwatery w mniejszych lub większych pensjonatach. Dużą popularnością cieszą się też trzy tutejsze kampingi, w Jastarni, Helu i Chałupach.

Kuchnia. Półwysep Helski to części regionu kaszubskiego i taka też kuchnia tutaj króluje. A kuchnia ta korzysta głównie z dobrodziejstw lasów, morza, jezior i pól. Na stole króluje ryba, podawana na różne sposoby, a jedną z tradycji kulinarnych jest zasalanie ryb w beczkach, jako zapas na zimową porę. Dziedzictwem kulinarnym w tym temacie jest tradycyjna zupa rybna. Potrawy kaszubskie są proste i zwykle tanie w wykonaniu, poza rybami używa się tu dodatków z gryki, brukwi, grochu i marchwi, mleka i maślanki, czyli właśnie tanich produktów. Poza kuchnią kaszubską znajdziemy tu także smaki i ulubione dania Polaków zapożyczone z innych krajów.

 

Muzyka

Kaszubi, także ci zamieszkujący Półwysep Helski, od wieków mieli upodobanie do muzyki. Śpiewały gospodynie przy pracy, rybacy na morzu i rolnicy na polu. Przekazywali sobie utwory z ust do ust lub poprzez wędrownych bardów. Muzyka kaszubska to pochwała przyrody, życia, piękna kobiet, ale także pieśni patriotyczne. W tym regionie popularne zawsze było grupowe śpiewanie i tańce, często obrzędowe. Warto zauważyć, że Kaszubi mają swój osobny hymn. Dla turystów organizowane są pokazy tańców i pieśni, które są dość egzotyczne, ponieważ nie będąc Kaszubem, nie da się zrozumieć ani słowa.

Inny rodzaj muzyki, który można usłyszeć w knajpach i innych miejscach to oczywiście muzyka żeglarska, czyli szanty. To muzyka sprzyjająca biesiadowaniu, bo utwory zachęcają do grupowego śpiewania i niesamowicie wciągają.

 

Ludność

Większość ludności na Półwyspie Helskim to Kaszubi. Ponieważ to ludność przygraniczna, toteż na przestrzeni wieków przynależała ona do różnych krajów. Stąd też duży stopień germanizacji wśród tej ludności, a ustalenie stopnia przynależności do Polski stanowi spory problem. Od lat coraz częściej rezygnuje się z definiowania tego problemu i uznaje się Kaszubów jako ludność etniczną. Oni sami podkreślają często, że mają podwójną tożsamość- Kaszubską i Polską.

 

Klimat

Największy wpływ na klimat na Półwyspie ma oczywiście Morze Bałtyckie. Zimy są łagodne, a lata niezbyt upalne. Charakterystyczne są wyższe temperatury jesienią niż wiosną. Ten wąski pasek ziemi, pomimo niezbyt dużych opadów w ciągu roku, cieszy się dużą wilgotnością dzięki parującej wodzie morskiej. Zmorą mogą być hulające tu porywiste wiatry sztormowe oraz zmienność pogody. 

 

KITE / WIND ONLINE SHOP

 

 

Gorąco polecamy zakupy w naszym sklepie wind/kite !

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Schowek ofert Schowek produktów
  Copyright 2014 - 2019

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Wykonanie