Przewodnik - Naxos Wyspa Grecja - Windsurfing Kitesurfing - Warunki wietrzne, pływanie, wyjazdy, szkółka i nauka windsurfingu oraz kitesurfingu
 • Kurs WIND Październik2019

  Zapytaj o ofertę
  13-10-2019
  Wyjazd windsurfingowy PALEKASTRO KRETA Październik 2019
 • Kurs WIND Lefkada 2019

  Zapytaj o ofertę
  30-08-2019
  Szkoła windsurfingu Grecja LEFKADA VASSILIKI Wrzesień 2019 nr 1
 • Vassiliki WIND wrzesień

  Zapytaj o ofertę
  06-09-2019
  Kurs windsurfingu za granicą LEFKADA VASSILIKI 2019
 • Październik2019 kurs KITE

  Zapytaj o ofertę
  23-10-2019
  Nauka pływania na kitesurfingu w LO STAGNONE na SYCYLII Październik
 • Windsurfing w Palekastro

  Zapytaj o ofertę
  08-09-2019
  Surfski Kreta Wyjazd na windsurfing PALEKASTRO Wrzesień 2019 nr 2
 • Kite'owe kursy SYCYLIA

  Zapytaj o ofertę
  02-10-2019
  Wyjazdy KITE SYCYLIA LO STAGNONE Polska Szkoła Październik 2019
 • FERIE ZIMOWE II W EGIPCIE

  Zapytaj o ofertę
  13-02-2020
  FERIE ZIMOWE II W SOMA BAY W EGIPCIE POLSKA SZKOŁA WIND/KITE
 • Vassiliki Sierpień 2019

  Zapytaj o ofertę
  23-08-2019
  Windsurfing LEFKADA Wyjazd szkoleniowy do VASSILIKI w Sierpniu 2019
 • FERIE ZIMOWE W EGIPCIE

  Zapytaj o ofertę
  30-01-2020
  FERIE ZIMOWE W SOMA BAY W EGIPCIE - POLSKA SZKOŁA
 • Październik na Sycylii

  Zapytaj o ofertę
  16-10-2019
  Kitesurfing SZKOŁA NA SYCYLII w Lo Stagnone Październik 2019
 • Windsurfing Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  29-09-2019
  NAUKA WINDSURFINGU SOMA BAY EGIPT - POLSKA SZKOŁA
 • Kurs WIND w Vassiliki

  Zapytaj o ofertę
  27-09-2019
  Windsurfing wyjazdy szkoleniowe LEFKADA VASSILIKI Wrzesień 2019
 • SOMA BAY KURSY WIND/KITE

  Zapytaj o ofertę
  12-12-2019
  SOMA BAY EGIPT KURSY WINDSURFINGU I KITESURFINGU - POLSKA SZKOŁA
 • Wyjazdy Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  14-11-2019
  WYJAZDY SOMA BAY 2019 - SZKOŁA WINDSURFINGU I KITESURFINGU
 • Szkolenia WIND Palekastro

  Zapytaj o ofertę
  06-10-2019
  Szkolenia windsurfingowe PALEKASTRO KRETA Październik 2019
 • Kurs KITE Sycylia 2019

  Zapytaj o ofertę
  25-09-2019
  Kite wyjazdy SZKOLENIE na Sycylii w Lo Stagnone WRZESIEŃ 2019
 • NAUKA WIND/KITE EGIPT

  Zapytaj o ofertę
  12-03-2020
  WYJAZD GRUPOWY NA WIND/KITE - SOMA BAY EGIPT - POLSKA SZKOŁA
 • Szkolenia kite na Sycylii

  Zapytaj o ofertę
  18-09-2019
  Szkolenia kitesurfingowe POLSKA SZKOŁA NA SYCYLII w Lo Stagnone
 • Grupowy wyjazd WIND Kreta

  Zapytaj o ofertę
  18-08-2019
  Szkolenia windsurfingowe PALEKASTRO KRETA Sierpień 2019 nr 3
 • Kurs KITE Sycylia 2019

  Zapytaj o ofertę
  28-08-2019
  Kitesurfing wakacje na Sycylii w Lo Stagnone POLSKA SZKOŁA Sierpień
 • Szkolenia WIND Kreta

  Zapytaj o ofertę
  01-09-2019
  Wakacje z windsurfingiem na Krecie PALEKASTRO Wrzesień 2019 nr 1
Powrót

Przewodniki

NAXOS

PRZEWODNIK WINDSURFING / KITESURFING - NAXOS - GRECJA

Naxos (w Polsce najczęściej używa się nazwy Naksos) to wyspa grecka, największa w archipelagu Cyklady, znajdującego się na zachód od kontynentalnej Grecji, na Morzu Egejskim.

Wyspa jest dość popularnym celem wycieczek, aczkolwiek tłumnie odwiedzane są jedynie plaże w pobliżu głównych ośrodków. Wciąż można tam znaleźć mnóstwo miejsc nieskażonych masową turystyką.

Spoty

Naxos oferuje niezłe warunki do uprawiania sportów wodnych, ponieważ wybrzeże od zachodu jest dość płaskie, co powoduje, że wieje dość równo i mocno. Najlepsze warunki panują między czerwcem a wrześniem – minimum 4 Bft (co najmniej 80 procent dni) aż do 8.

Spot wind znajduje się w pobliżu Naxos (kilka minut od plaży Agios Georgios). Pływa się tu w osłoniętej lagunie. Płaska i płytka woda, w przypadku silnego wiatru niewielki chop. Świetne warunki do freestyle'u czy slalomu. W pobliżu cypla od strony północy – nieco większe fale, umożliwiające trenowanie skoków. Wiatr onshore lub side onshore.

Jeśli wypłyniemy z laguny, za linię rafy (doskonale oznaczoną), trafiamy na konkretne fale nawet powyżej 2 metrów wysokości. I tu są już warunki do wave, na każdym poziomie zaawansowania.

Ze względu na bliskość lotniska, kajciarzom nie wolno tu pływać.

Spot kitesurfingowy jest w miejscowości (a właściwie wiosce) Mikro Vigla – na południe od Plaki. Można tam również pływać z żaglem. Wiatr silniejszy niż w Naxos, srednio o 1 Bft. Wieje tu mocno ze względu na bliskość wyspy Paros – wiatr między Paros a Naxos rozpędza się tu najbardziej (nawet do 30 węzłów). Brak przyboju sprawia, że to miejsce nawet dla niezbyt doświadczonych, trzeba uważać jedynie na skały z lewej strony.

Pływać można również w Kastraki, Pyrgaki, Aliko, Agiassos czy Amiti.

OFERTY NASZYCH WYJAZDÓW I SZKOLEŃ WINDSURFINGOWO-KITESURFINGOWYCH

Wyjazdy windsurfingowe 

Wyjazdy kitesurfingowe 

 

KITE / WIND ONLINE SHOP

 

 

Gorąco polecamy zakupy w naszym sklepie wind/kite !

PRZELOTY I POBYT - NAXOS - GRECJA

Jak dotrzeć?

Promem z Pireusu (ok. 6h) lub samolotem, najlepiej przez Ateny.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - NAXOS - GRECJA

Charakterystyczną cechą wyspy jest bogata roślinność, co nieco odróżnia ją od wielu skalistych, suchych wysp greckich. Świetnie rozwinęło się tu rolnictwo – uprawiane są winorośla, oliwki, owoce cytrusowe – stąd bogiem szczególnie czczonym na wyspie w starożytności był Dionizos, który według mitów poślubił Ariadnę, córkę króla Krety, porzuconą właśnie na Naxos przez niewdzięcznego Tezeusza.

Naxos w znacznej części pokrywają góry. Na ich zboczach wypasa się kozy i owce. Najwyższym szczytem jest Zeus (Zas), liczący 1001 m n.p.m.. Wybrzeża są w wielu miejscach strome, jednak między skalistymi cyplami sporo jest pięknych, piaszczystych plaż. Jednak piękno Cyklad stworzyła nie tylko przyroda, lecz również człowiek. Tutejsze wioski i miasteczka stanowią idealne dopełnienie krajobrazu – białe budynki z jaskrawymi, najczęściej niebieskimi elementami i płaskimi dachami zachwycają każdego podróżnika, który zawita w te strony.

Jak większość wysp greckich, Naxos była zamieszkana od tysięcy lat. Już trzy tysiące lat temu wydobywano tu marmur. Z epoki brązu, z okresu schyłku cywilizacji minojskiej oraz z czasów kultury cykladejskiej, pozostały na wyspie ruiny osady Grotta (w pobliżu miasta Chora). Naxos zasiedlali m.in. Jonowie i Kreteńczycy.

Obiektem pochodzącym właśnie z czasów zasiedlania wyspy przez przybyszów z różnych części Grecji są pozostałości małego fortu Panormos.

Z VII w p.n.e. pochodzą olbrzymie posągi Kurosów (czyli młodzieńców), największy z nich ma 10 m wysokości. Figury te zobaczymy w miejscowości Apollonas (północna część wyspy) i w okolicach Melanes (centralna część Naxos). Kourosy przyciągają do Apollonas wielu turystów, lecz najlepiej odwiedzić to miejsce 29 sierpnia, gdyż wtedy w miasteczku odbywa się coroczny tradycyjny festiwal.

Na południe od Chora znajdują się pozostałości świątyni Dionizosa, zaś w pobliżu miejscowości Sangri znajdują się ruiny świątyni Demeter. 

Inne zabytki wyspy to wieża Chimaros, w południowej części Naxos, również zbudowana w czasach hellenistycznych. Jest ona najlepiej zachowanym na Naxos obiektem tego typu – ma obecnie 15 m wysokości, lecz sądzi się, że była wyższa. W tym rejonie odkryto resztki innych wież obserwacyjnych z różnych okresów.

Od  I w p.n.e. Naxos stała częścią Cesarstwa Rzymskiego, później przejęło ją Cesarstwo Bizantyjskie. Za czasów Bizancjum zbudowano na Naxos Kalogeros Kastro, na wzgórzu w pobliżu Apollonas.

Z czasu panowania na Naxos Wenecjan pochodzi zaś twierdza zwana Kastro, zbudowana przez Marco Sanudo w 1207 roku, mieszcząca się w stolicy. Jest nią miasteczko Naxos (jednak częściej używa się nazwy Chora). Najstarszym obiektem miasta jest niedokończona brama świątyni Apolla – Portara - z 530 roku p.n.e.. W Chora warto zobaczyć również siedemnastowieczny klasztor Urszulanek oraz Muzeum Archeologiczne, mieszczące się w dawnej szkole francuskiej w którym można podziwiać figurki zrobione z marmuru wydobywanego na wyspie.

Chora cieszy turystów wspaniałą atmosferą, licznymi tawernami i podróżniczym, portowym klimatem. Zachwyca również oryginalną architekturą, w której widoczne są wpływy weneckie.

Niesamowite widoki oferuje także północna część wyspy – warto zobaczyć maleńki port Lionas oraz – koniecznie – wioskę Komiaki, z której prowadzi przepiękny szlak turystyczny ze spektakularnymi widokami. W pobliżu zobaczymy również wspaniały, biały klasztor Argokiliotisa.

 

Najpopularniejsze plaże Naxos znajdują się głównie po zachodniej stronie wybrzeża (podobnie jak stolica), które jest bardziej płaskie niż wschodnie.

Inne miejscowości wypoczynkowe to Agia Anna, Agia Marina, Kastraki, Aliki, Pirgaki, Plaka, Stelida, Prokopios i Agiassos.

 

Wiele biur podróży oferuje również wycieczkę na inną wyspę archipelagu Cyklad – Santorini, słynącą z pocztówkowych wręcz krajobrazów i mnóstwa turystycznych atrakcji; wtopionych w strome klify wiosek pełnych białych domków, urokliwych kościołów i kolorowych plaż (ich wulkanicznego pochodzenia piaski mają czerwony i czarny kolor). Centralną częścią wyspy jest wulkan, którego wybuch w XV w p.n.e. pogrzebał miasto z czasów minojskich, którego ruiny odkopali współcześni archeologowie.

 

Będąc na Naxos warto wybrać się również na sąsiednią wyspę Paros. Wyjątkowo piękne miejscowości Parikia i Naussa zasługują na to, by spędzić w nich choćby jeden dzień. Paros słynie z białych, wtopionych we wzgórza wiosek i miasteczek oraz licznych obiektów sakralnych, takich jak klasztory czy kapliczki. Warte obejrzenia są również kamieniołomy, w których wydobywano słynny biały marmur.

HISTORYCZNE STATYSTYKI WIATROWE - NAXOS - GRECJA

HOTELE NA NAXOS W GRECJI

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE INFORMACJE - NAXOS - GRECJA

Czas

Zegrki przesuwamy godzinę do przodu.

Waluta

W Grecji walutą jest euro.

Kuchnia

W Grecji okazji do próbowania miejscowych, lokalnych przysmaków jest wiele. Liczne tawerny i restauracje oferują prawdziwą, tradycjną grecką kuchnię, której bazą są owoce morza, ryby, warzywa, oliwa z oliwek, jagnięcina oraz wyśmienite regionalne wino. Koniecznie trzeba skosztować domowej baklawy, innych deserów z dodatkiem miodu oraz greckiej wódki ouzo.

Wizy

Grecja to kraj UE, wiza nie jest wymagana, wystarczy paszport lub dowód osobisty.

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Schowek ofert Schowek produktów
  Copyright 2014 - 2019

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Wykonanie