Przewodnik - Naxos Wyspa Grecja - Windsurfing Kitesurfing - Warunki wietrzne, pływanie, wyjazdy, szkółka i nauka windsurfingu oraz kitesurfingu
 • Windsurfing KOS 2021

  Zapytaj o ofertę
  21-08-2021
  Windsurfing KOS Wyjazd szkoleniowy PSALIDI Sierpień 2021 nr 4
 • Szkolenie Wind Kos 2021

  Zapytaj o ofertę
  14-08-2021
  Szkolenie windsurfingowe na KOS PSALIDI Sierpień 2021 nr 3
 • Vassiliki Sierpień 2021

  Zapytaj o ofertę
  27-08-2021
  Windsurfing LEFKADA Wyjazd szkoleniowy do VASSILIKI w Sierpniu 2021
 • Grupowy kurs Windsurfingu

  Zapytaj o ofertę
  13-08-2021
  Wakacje windsurfing wyjazd szkoleniowy LEFKADA VASSILIKI Sierpień 2021 nr 2
 • Windsurfing Vassiliki2021

  Zapytaj o ofertę
  24-09-2021
  Windsurfing w Grecji na LEFKADZIE w VASSILIKI Wrzesień 2021 nr 4
 • Szkolenia WIND Vassiliki

  Zapytaj o ofertę
  17-09-2021
  Obozy windsurfingowe 2021 LEFKADA VASSILIKI we Wrześniu nr 3
 • Wrzesień 2021 w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  23-09-2021
  Szkoła windsurfingu w Egipcie - SOMA BAY - Wrzesień 2021
 • Ladies on WS Board

  Zapytaj o ofertę
  20-08-2021
  Ladies on windsurf board - VASSILIKI na LEFKADZIE 2021
 • Kurs WIND Lefkada 2021

  Zapytaj o ofertę
  03-09-2021
  Szkoła windsurfingu Grecja LEFKADA VASSILIKI Wrzesień 2021
 • Grupowy kurs Windsurfing

  Zapytaj o ofertę
  20-08-2021
  Kurs windsurfingu w Grecji LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2021
 • Sierpień 2021 na Kos

  Zapytaj o ofertę
  07-08-2021
  Windsurfing Grecja Wyjazd Szkoleniowy na KOS PSALIDI Sierpień 2021 nr 2
 • Vassiliki WIND wrzesień

  Zapytaj o ofertę
  10-09-2021
  Kurs windsurfingu za granicą LEFKADA VASSILIKI 2021 Wrzesień nr 2
 • LEFKADA Sierpień 2021

  Zapytaj o ofertę
  06-08-2021
  Grecja windsurfing LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2021
 • Październik w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  30-09-2021
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - PAŹDZIERNIK 2021
Powrót

Przewodniki

NAXOS

PRZEWODNIK WINDSURFING / KITESURFING - NAXOS - GRECJA

Naxos (w Polsce najczęściej używa się nazwy Naksos) to wyspa grecka, największa w archipelagu Cyklady, znajdującego się na zachód od kontynentalnej Grecji, na Morzu Egejskim.

Wyspa jest dość popularnym celem wycieczek, aczkolwiek tłumnie odwiedzane są jedynie plaże w pobliżu głównych ośrodków. Wciąż można tam znaleźć mnóstwo miejsc nieskażonych masową turystyką.

Spoty

Naxos oferuje niezłe warunki do uprawiania sportów wodnych, ponieważ wybrzeże od zachodu jest dość płaskie, co powoduje, że wieje dość równo i mocno. Najlepsze warunki panują między czerwcem a wrześniem – minimum 4 Bft (co najmniej 80 procent dni) aż do 8.

Spot wind znajduje się w pobliżu Naxos (kilka minut od plaży Agios Georgios). Pływa się tu w osłoniętej lagunie. Płaska i płytka woda, w przypadku silnego wiatru niewielki chop. Świetne warunki do freestyle'u czy slalomu. W pobliżu cypla od strony północy – nieco większe fale, umożliwiające trenowanie skoków. Wiatr onshore lub side onshore.

Jeśli wypłyniemy z laguny, za linię rafy (doskonale oznaczoną), trafiamy na konkretne fale nawet powyżej 2 metrów wysokości. I tu są już warunki do wave, na każdym poziomie zaawansowania.

Ze względu na bliskość lotniska, kajciarzom nie wolno tu pływać.

Spot kitesurfingowy jest w miejscowości (a właściwie wiosce) Mikro Vigla – na południe od Plaki. Można tam również pływać z żaglem. Wiatr silniejszy niż w Naxos, srednio o 1 Bft. Wieje tu mocno ze względu na bliskość wyspy Paros – wiatr między Paros a Naxos rozpędza się tu najbardziej (nawet do 30 węzłów). Brak przyboju sprawia, że to miejsce nawet dla niezbyt doświadczonych, trzeba uważać jedynie na skały z lewej strony.

Pływać można również w Kastraki, Pyrgaki, Aliko, Agiassos czy Amiti.

OFERTY NASZYCH WYJAZDÓW I SZKOLEŃ WINDSURFINGOWO-KITESURFINGOWYCH

Wyjazdy windsurfingowe 

Wyjazdy kitesurfingowe 

 

KITE / WIND ONLINE SHOP

 

 

Gorąco polecamy zakupy w naszym sklepie wind/kite !

PRZELOTY I POBYT - NAXOS - GRECJA

Jak dotrzeć?

Promem z Pireusu (ok. 6h) lub samolotem, najlepiej przez Ateny.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - NAXOS - GRECJA

Charakterystyczną cechą wyspy jest bogata roślinność, co nieco odróżnia ją od wielu skalistych, suchych wysp greckich. Świetnie rozwinęło się tu rolnictwo – uprawiane są winorośla, oliwki, owoce cytrusowe – stąd bogiem szczególnie czczonym na wyspie w starożytności był Dionizos, który według mitów poślubił Ariadnę, córkę króla Krety, porzuconą właśnie na Naxos przez niewdzięcznego Tezeusza.

Naxos w znacznej części pokrywają góry. Na ich zboczach wypasa się kozy i owce. Najwyższym szczytem jest Zeus (Zas), liczący 1001 m n.p.m.. Wybrzeża są w wielu miejscach strome, jednak między skalistymi cyplami sporo jest pięknych, piaszczystych plaż. Jednak piękno Cyklad stworzyła nie tylko przyroda, lecz również człowiek. Tutejsze wioski i miasteczka stanowią idealne dopełnienie krajobrazu – białe budynki z jaskrawymi, najczęściej niebieskimi elementami i płaskimi dachami zachwycają każdego podróżnika, który zawita w te strony.

Jak większość wysp greckich, Naxos była zamieszkana od tysięcy lat. Już trzy tysiące lat temu wydobywano tu marmur. Z epoki brązu, z okresu schyłku cywilizacji minojskiej oraz z czasów kultury cykladejskiej, pozostały na wyspie ruiny osady Grotta (w pobliżu miasta Chora). Naxos zasiedlali m.in. Jonowie i Kreteńczycy.

Obiektem pochodzącym właśnie z czasów zasiedlania wyspy przez przybyszów z różnych części Grecji są pozostałości małego fortu Panormos.

Z VII w p.n.e. pochodzą olbrzymie posągi Kurosów (czyli młodzieńców), największy z nich ma 10 m wysokości. Figury te zobaczymy w miejscowości Apollonas (północna część wyspy) i w okolicach Melanes (centralna część Naxos). Kourosy przyciągają do Apollonas wielu turystów, lecz najlepiej odwiedzić to miejsce 29 sierpnia, gdyż wtedy w miasteczku odbywa się coroczny tradycyjny festiwal.

Na południe od Chora znajdują się pozostałości świątyni Dionizosa, zaś w pobliżu miejscowości Sangri znajdują się ruiny świątyni Demeter. 

Inne zabytki wyspy to wieża Chimaros, w południowej części Naxos, również zbudowana w czasach hellenistycznych. Jest ona najlepiej zachowanym na Naxos obiektem tego typu – ma obecnie 15 m wysokości, lecz sądzi się, że była wyższa. W tym rejonie odkryto resztki innych wież obserwacyjnych z różnych okresów.

Od  I w p.n.e. Naxos stała częścią Cesarstwa Rzymskiego, później przejęło ją Cesarstwo Bizantyjskie. Za czasów Bizancjum zbudowano na Naxos Kalogeros Kastro, na wzgórzu w pobliżu Apollonas.

Z czasu panowania na Naxos Wenecjan pochodzi zaś twierdza zwana Kastro, zbudowana przez Marco Sanudo w 1207 roku, mieszcząca się w stolicy. Jest nią miasteczko Naxos (jednak częściej używa się nazwy Chora). Najstarszym obiektem miasta jest niedokończona brama świątyni Apolla – Portara - z 530 roku p.n.e.. W Chora warto zobaczyć również siedemnastowieczny klasztor Urszulanek oraz Muzeum Archeologiczne, mieszczące się w dawnej szkole francuskiej w którym można podziwiać figurki zrobione z marmuru wydobywanego na wyspie.

Chora cieszy turystów wspaniałą atmosferą, licznymi tawernami i podróżniczym, portowym klimatem. Zachwyca również oryginalną architekturą, w której widoczne są wpływy weneckie.

Niesamowite widoki oferuje także północna część wyspy – warto zobaczyć maleńki port Lionas oraz – koniecznie – wioskę Komiaki, z której prowadzi przepiękny szlak turystyczny ze spektakularnymi widokami. W pobliżu zobaczymy również wspaniały, biały klasztor Argokiliotisa.

 

Najpopularniejsze plaże Naxos znajdują się głównie po zachodniej stronie wybrzeża (podobnie jak stolica), które jest bardziej płaskie niż wschodnie.

Inne miejscowości wypoczynkowe to Agia Anna, Agia Marina, Kastraki, Aliki, Pirgaki, Plaka, Stelida, Prokopios i Agiassos.

 

Wiele biur podróży oferuje również wycieczkę na inną wyspę archipelagu Cyklad – Santorini, słynącą z pocztówkowych wręcz krajobrazów i mnóstwa turystycznych atrakcji; wtopionych w strome klify wiosek pełnych białych domków, urokliwych kościołów i kolorowych plaż (ich wulkanicznego pochodzenia piaski mają czerwony i czarny kolor). Centralną częścią wyspy jest wulkan, którego wybuch w XV w p.n.e. pogrzebał miasto z czasów minojskich, którego ruiny odkopali współcześni archeologowie.

 

Będąc na Naxos warto wybrać się również na sąsiednią wyspę Paros. Wyjątkowo piękne miejscowości Parikia i Naussa zasługują na to, by spędzić w nich choćby jeden dzień. Paros słynie z białych, wtopionych we wzgórza wiosek i miasteczek oraz licznych obiektów sakralnych, takich jak klasztory czy kapliczki. Warte obejrzenia są również kamieniołomy, w których wydobywano słynny biały marmur.

HISTORYCZNE STATYSTYKI WIATROWE - NAXOS - GRECJA

HOTELE NA NAXOS W GRECJI

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE INFORMACJE - NAXOS - GRECJA

Czas

Zegrki przesuwamy godzinę do przodu.

Waluta

W Grecji walutą jest euro.

Kuchnia

W Grecji okazji do próbowania miejscowych, lokalnych przysmaków jest wiele. Liczne tawerny i restauracje oferują prawdziwą, tradycjną grecką kuchnię, której bazą są owoce morza, ryby, warzywa, oliwa z oliwek, jagnięcina oraz wyśmienite regionalne wino. Koniecznie trzeba skosztować domowej baklawy, innych deserów z dodatkiem miodu oraz greckiej wódki ouzo.

Wizy

Grecja to kraj UE, wiza nie jest wymagana, wystarczy paszport lub dowód osobisty.

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Schowek ofert Schowek produktów
  Copyright 2014 - 2019

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Wykonanie