Wyjazdy-Chorwacja-Przewodnik-Nurkowanie-Rafy koralowe, bazy nurkowe
 • Windsurfing Vassiliki2021

  Zapytaj o ofertę
  24-09-2021
  Windsurfing w Grecji na LEFKADZIE w VASSILIKI Wrzesień 2021 nr 4
 • Egipt PAŹDZIERNIK 2021

  Zapytaj o ofertę
  07-10-2021
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY PAŹDZIERNIK 2021
 • Soma Bay jesień 2021

  Zapytaj o ofertę
  14-10-2021
  Soma Bay - jesień 2021 - windsurfing
 • Październik w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  30-09-2021
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - PAŹDZIERNIK 2021
 • Październik w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  21-10-2021
  WINDSURFING - PAŹDZIERNIK W SOMA BAY
Powrót

Przewodniki

CHORWACJA - PRZEWODNIK NURKOWY

PRZEWODNIK NURKOWY - CHORWACJA

Chorwacja -  leży nad Adriatykiem, na pograniczu Europy Środkowej i Południowej. Od południa graniczy z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią i Węgrami, od północy ze Słowenią. Stolicą tego kraju jest Zagrzeb. Od 1 lipca 2013 roku Chorwacja jest 28 członkiem Unii Europejskiej. 

Nurkowanie w Chorwacji – nurkować w tym kraju można tylko z certyfikatem Chorwackiego Związku Nurkowego. Pozwolenie to można wykupić w uprawnionych do tego  punktach nurkowych po okazaniu uprawnień nurka. Certyfikat ważny jest przez rok od daty wydania. Kosztuje około 100 kn. Miejsca nurkowań oznaczone są flagą i boją (w nocy boją świecącą) i muszą być prowadzone pod opieką działającej w Chorwacji Bazy Nurkowej.  Indywidualne nurkowania możliwe są po opłaceniu odpowiedniego zezwolenia. Maksymalna dozwolona głębokość to 40 metrów. W tym kraju znajduje się 85 zarejestrowanych punktów do nurkowania.

Podwodne atrakcje:

1.Istria, wrak promu Baron Gautsch – to prom pasażerski zbudowany w 1908 roku i nazwany na cześć ministra Austro-Węgier Barona Gautscha. Prom ten miał 12 metrów szerokości i 84,5 metra długości i kursował między Kotorem a Triestem. Z początkiem I wojny światowej prom ten transportując rodziny wojskowych i uchodźców  natrafił na podmorską minę. Statek zatonął w ciągu 10 minut zabierając na dno 240 ofiar. Była to największa strata floty ówczesnych Austro-Węgier. Wrak osiadł na piaszczystym dnie na głębokości 40 metrów. Górny pokład jest na 28 metrze, a dolny na 36. Jest świetnie zachowany i należy do najpiękniejszych wraków Adriatyku. Dostęp do niego jest możliwy tylko z łodzi.  Można wpłynąć do środka i eksplorować ten obiekt wyłącznie w towarzystwie doświadczonego nurka. Wrak ten jest pokryty algami i gąbkami, które mienią się feerią barw. Żyją tam ławice ryb jak na przykład węgorzokształtne kongery. Widoczność na głębokości spoczywania wraku wynosi 10-15 metrów. W tym miejscu występują umiarkowane prądy.

2.Istria, Porecwrak Numidia – 130 metrowy wrak leży na osadowym dnie na głębokości 38-40 metrów. Zatonął na początku XX wieku, był włoskim statkiem handlowym. To miejsce dla zaawansowanych nurków, miejsce niezwykle bogate w życie wodne. Możemy tu cieszyć oko widokiem alg, kolorowych mchów i gąbek oraz cieszyć się towarzystwem kilku gatunków dorad i węgorzowatych. Widoczność wynosi tu 15-20 metrów.

3.Jaskinia na wysepce Banjol – to miejsce idealne dla początkujących. Znajduje się w pobliżu Rovinj, ośrodka wypoczynkowego w Istrii. Dostęp wyłącznie z łodzi.  Na głębokości 5 metrów znajduje się tu jaskinia, której wyjście znajduje się pośrodku wyspy. Nurkuje się tu w towarzystwie ławic ryb, a świetna widoczność ( 20-25 metrów) potęguje efekty wizualne. Oprócz tej atrakcji znajdziemy tu też kamienny tunel na głębokości 12 metrów. Mimo, iż miejsce nie należy do wymagających należy uważać tu na występujące tu miejscami silne prądy.

4.Wysepka Piruzi – „krabia wyspa” to jedno z najbardziej malowniczych miejsc, które dostarczy niezapomnianych wrażeń. Miejsce to, na południe od Rovinj, dzięki świetnej widoczności (25 metrów) można tu podziwiać ławice makreli, ośmiornice, kałamarnice, morskie leszcze i koniki morskie. Podwodna flora też jest tu zachwycająca. Zaobserwować można tu żółte koralowce, mchy i algi. Najciekawsze tereny do zwiedzania w tym miejscu znajdziemy na głębokości 15 metrów.

5.Rafa Porer – usytuowana jest pośrodku zachodniego wybrzeża Istrii. Głębokość nurkowania wynosi tu 19 metrów więc jest odpowiednia dla początkujących jak i zaawansowanych nurków. Rafa ta położona jest w pobliżu wysp Brijuni, który jest częścią Parku Narodowego z uwagi na swe piękno. Dno opada w tym miejscu stopniowo do głębokości 32 metrów. Na 6 metrze rozciąga się rafa, która tętni bogatym życiem morskich stworzeń i roślin, m. in. zobaczyć tu można dorady i strzępiele.

6.Wrak Taranto – atrakcją nurkowania u wybrzeży Dubrownika jest wrak włoskiego statku handlowego Taranto, który zatonął przy wejściu do tegoż miasta wpływając na minę. Podczas eksplozji jednostka ta złamała się w pół i osiadła rufą na piasku, a dziobem oparta jest na podwodnej skale. Wrak ten zatopiony jest pod kątem 45 stopni na głębokości od 28 do 55 metrów. Wokół wraku możemy znaleźć takie jego części jak elementy ładunku, części silnika czy ciągnika porozrzucane w promieniu kilkudziesięciu metrów. Fantastyczna widoczność i wysoka temperatura wody (w miesiącach letnich 25 stopni C) pozwala w pełni cieszyć się z eksplorowania tej jednostki. Ciekawostką jest fakt, iż od wielu lat we wraku tym zamieszkują dwa graniki wielkie. To ogromna ryba z rodziny strzępielowatych rzadko widywana na głębokościach mniejszych niż 60 metrów.

7.Wrak Borko – to oddalony o 90 minut od portu w Jezerach wrak drewnianego kutra rybackiego o długości 22 metrów. Spoczywa na głębokości 38-45 metrów. Na wraku tym spotkamy langusty, piotrosze i kongery. Wrak ten leży od północnej strony, ciągnącego się na 400 metrów podwodnego grzbietu skalnego z wystającym niewielkim fragmentem nad powierzchnię wody, do którego cumuje łódź. Podwodne ściany porośnięte są kolorowymi gorgoniami, gąbkami i mchami. Skała tworzy wiele nawisów i jam, w których żyją mureny, langusty i homary. Jest to idealne miejsce dla zaawansowanych nurków technicznych, początkujących, a także do snorkelingu ( nurkowania z rurką).

8.Peljesac – półwysep, ma 70 km długości i znajdziemy go na północny zachód od Dubrownika. W XIII wieku rozegrała się tu wielka bitwa morska między republiką Genova i Venecja, podczas której Marco Polo został wzięty do niewoli. W bitwie tej zostało zatopionych ponad 60 łodzi. Drewniane części statków już dawno uległy zniszczeniu, ale ołowiane i kamienne kotwice wciąż spoczywają na dnie. Znajdziemy je na głębokości 25-40 metrów. Zobaczymy tam też części amfor, które porosły algami, mchem i gąbkami. Barwny obraz tworzą też ławice papugoryb, skorpen czy ślimaków bezskorupowych.

9.Zatoka Kvarner, wyspa Krk – to obszar charakteryzujący się dużą różnorodnością. Znajdziemy tu jaskinie, groty i skały porośnięte czerwonym koralowcem. Miejsce dobre dla początkujących ponieważ do niektórych nurkowisk można tu dotrzeć z plaży.

10.Orebic – nurkowanie na skałach. Kanał Peljesacko- Korculanski to magiczne miejsce zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych nurków. Na głębokości 5 metrów zaczynają się skały stromo opadające w dół. Dno znajduje się tu na głębokości 45 metrów i jest usiane muszlami. Skały zaś porastają czerwone i zielone algi. W płytszej części można obserwować różne gatunki małych rybek, a światło które dociera do tego miejsca tworzy niesamowite obrazy oświetlając ten podwodny raj.

Miejsca, gdzie nurkowanie jest zabronione – są to wszystkie porty i miejsca kotwiczenia, rezerwaty przyrody, parki morskie i chronione części morza, obiekty wojskowe. Zakaz obowiązuje również w Parku Narodowym Brijuni i Krka.

Miejsca, w których wymagane jest specjalne zezwolenie – jest to Park Narodowy Kornati, Park Narodowy Mljet i wyspy Palagruza i Jabuka.

PRZELOTY I POBYT - CHORWACJA

Dojazd

Do Chorwacji możemy dostać się drogą powietrzną. Połączenia lotnicze mają tu takie miasta jak Dubrownik, Split, Rijeka, Zadar, Pula i oczywiście Zagrzeb. Jadąc samochodem możemy wybrać jedną z dwóch opcji trasy: Czechy, Austria, Słowenia lub Czechy, Słowacja, Węgry. Pierwsza propozycja jest trasą wygodną z uwagi na jakość dróg i autostrad, które pokonamy. Trzeba pamiętać o konieczności zakupu winiet w Austrii, Słowenii i Chorwacji

Zakwaterowanie

Chorwacja to jedno z niewielu państw byłego bloku postkomunistycznego, które posiada bardzo bogatą ofertę w zakresie zakwaterowania. Luksusowe hotele, zróżnicowane pod względem klasy tradycyjne hotele, bungalowy, apartamenty, domy i mieszkania do wynajęcia oraz pola namiotowe czy kempingowe gwarantują możliwość znalezienia noclegu na każdą kieszeń. Najdroższe i zarazem najbardziej poszukiwane są oferty noclegu nad morzem – szczególnie na chorwackich wyspach i w Dalmacji. 

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - CHORWACJA

Światowe Dziedzictwo UNESCO

1.Split – zabytkowa starówka i Pałac Dioklecjana.

2.Dubrownik – Stare Miasto.

3.Narodowy Park Jezior Plitwickich.

4.Trogir – historyczne centrum miasta, kompleks budowli gotycko – romańskich.

5.Szybenik – Katedra Św. Jakuba.

6.Porec – Zespół bazylikalny Eufrazjana.

7.Hvar – krajobraz kulturowy (Równina Starego Gradu)   

Parki Narodowe – Jest ich w Chorwacji osiem: Kornati, Krka, Brijuni, Paklenica, Mljet, Jeziora Plitwickie, Północny Velebit i Risnjak.

Inne ciekawe miejsca – Niedaleko miasta Szybenik, w Parku Narodowym Krka warto zobaczyć wodospady na tejże rzece, w centrum parku znajduje się też Jezioro Visovac z wyspą pośrodku, na której znajduje się klasztor Franciszkanów z 1445 roku. Gratką dla turystów będzie też miasto Zadar z kościołem św. Donata z rotundą z IX wieku. A dla miłośników zwierząt atrakcją będzie oddalony o 75 kilometrów od Plitvic azyl dla osieroconych niedźwiadków, które straciły rodziców z rąk kłusowników lub w zderzeniu z samochodem. Ten osobliwy rezerwat dla niedźwiedzich sierot znajduje się w miejscowości Kuterevo.

BAZY / CENNIK - CHORWACJA

Polskie bazy nurkowe w Chorwacji

Baza Nautilus na wyspie Murter w miejscowości Jezera, organizuje nurkowania i rejsy nie tylko dla nurków. W pobliżu wyspy znajduje się Park Narodowy Kornati, który tworzy grupa 125 niezamieszkałych wysp. Prawdziwe piękno tego miejsca ukryte jest pod wodą. Nurkując w tym miejscu możemy zobaczyć bardzo zróżnicowaną linię skalnych ścian, jaskinie i groty z bogatym życiem podwodnym. Ciekawostką jest to, że na wyspę tę, w odróżnieniu od reszty wysepek chorwackich, wiedzie most, dzięki czemu możemy uniknąć kosztownej przeprawy promem. Druga baza to Baza Nautica ( baza nurkowa Nautica z Krakowa) w miejscowości Stary Grad na wyspie Hvar. Jest to świetne miejsce dla początkujących ze względu na łagodnie opadające dno i urozmaicone ukształtowanie tej malowniczej zatoki. Baza ta jako jedna z nielicznych prowadzi kursy nurkowe dla osób niepełnosprawnych. W obu tych miejscach jest możliwość zaopatrzenia się w odpowiedni sprzęt, odbycia kursu, znalezienia zakwaterowania, a dla osób nie nurkujących jest plaża, z której można obserwować poczynania bliskich w wodzie i pozwolić sobie na odpoczynek.

Międzynarodowe bazy nurkowe:

1.Wyspa Pag, Stara Novalja, dwie czeskie bazy: Ocean Pro i Connex Diving.

2.Wyspa Pag, Stara Novalja: baza Lagona Divers.

3.Wyspa Murter: polska baza Moana.

4.Wyspa Krk, Punat: niemiecka baza Tauchtreff.

5.Istria, Jezera: Say Milennium.

6.Jelsa: niemiecka baza Dive Center Jelsa.

7.Wyspa Brac: polska baza Amber.

8.Wyspa Cres: niemiecka baza Diving Cres.

We wszystkich tych miejscach można skorzystać z kursów podstawowych jak i zaawansowanego nurkowania. Bazy nurkowe posiadają swoje sale wykładowe, sprzęt, kompresorownie, magazyny sprzętu i butli oraz łodzie. Polska baza Nautilus organizuje też kursy dla dzieci i młodzieży.

Komory dekompresyjne –  znajdują się w Puli i Splicie.

HOTELE NA PÓŁWYSPIE ISTRIA W CHORWACJI

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE INFORMCAJE - CHORWACJA

Waluta – obowiązującą walutą tego kraju jest kuna chorwacka (HRK). 1 kuna to ok. 0,55 zł.

Język – Chorwacki należy do grupy języków słowiańskich. Porozumiewanie się nie stwarza zatem dla turystów z Polski większych problemów. Ze względu na dużą ilość niemieckich turystów, w większości miejsc porozumiemy się również w języku niemieckim.

Klimat – W Chorwacji możemy rozróżnić dwa typy klimatu, w części lądowej będzie to klimat umiarkowany, zbliżony do klimatu naszego kraju. Wybrzeże Adriatyku zaś to klimat śródziemnomorski, łagodny i bardzo ciepły. Latem średnia temperatura to 30 stopni C. W zimie rzadko spada poniżej zera. Śniegu raczej nie zobaczymy. Temperatura morza w miesiącach letnich osiąga 22-27 stopni C, zimą- 13 stopni C. Latem możemy tu nurkować w mokrym lub półsuchym skafandrze neoprenowym. Cechą charakterystyczną klimatu Chorwacji są gwałtowne zmiany pogody. Burze z ulewnym deszczem znikają tak szybko jak się pojawiają. 

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  • 509 103 273
   (opłata wg stawki operatora)

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Schowek ofert Schowek produktów
  Copyright 2014 - 2019

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Wykonanie