Przewodnik - Malezja - Nurkowanie - Rafy koralowe, wyjazdy, bazy nurkowe
 • Vassiliki WIND wrzesień

  Zapytaj o ofertę
  06-09-2019
  Kurs windsurfingu za granicą LEFKADA VASSILIKI 2019
 • Lipiec KITE w LoStagnone

  Zapytaj o ofertę
  10-07-2019
  Wyjazdy KITESURFING SYCYLIA LO STAGNONE Polska Szkoła 2019
 • Październik na Sycylii

  Zapytaj o ofertę
  16-10-2019
  Kitesurfing SZKOŁA NA SYCYLII w Lo Stagnone Październik 2019
 • Szkolenia kite na Sycylii

  Zapytaj o ofertę
  26-06-2019
  Sycylia nauka kitesurfingu LO STAGNONE Polska Szkoła CZERWIEC 2019
 • Kurs WIND Grecja

  Zapytaj o ofertę
  19-07-2019
  Szkoła windsurfingu LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2019 nr 4
 • LEFKADA Czerwiec 2019

  Zapytaj o ofertę
  21-06-2019
  Lefkada windsurfing POLSKA SZKOŁA Kurs CZERWIEC 2019 nr 4
 • OBOZY KITESURFING dla dorosłych na Sycylii w Lo Stagnone WRZESIEŃ 2019

  Zapytaj o ofertę
  04-09-2019
  OBOZY KITESURFING dla dorosłych na Sycylii w Lo Stagnone WRZESIEŃ 2019
 • Kurs KITE Sycylia 2019

  Zapytaj o ofertę
  28-08-2019
  Kitesurfing wakacje na Sycylii w Lo Stagnone POLSKA SZKOŁA Sierpień
 • KITE Wyjazd szkoleniowy

  Zapytaj o ofertę
  22-05-2019
  WYJAZD GRUPOWY KITESURFING SYCYLIA LO STAGNONE POLSKA SZKOŁA MAJ 2019
 • Kitesurfing na Sycylii

  Zapytaj o ofertę
  29-05-2019
  KITESURFING SYCYLIA LO STAGNONE POLSKA SZKOŁA WYJAZD SZKOLENIOWY 2019
 • NAUKA WIND/KITE EGIPT

  Zapytaj o ofertę
  12-03-2020
  WYJAZD GRUPOWY NA WIND/KITE - SOMA BAY EGIPT - POLSKA SZKOŁA
 • Windsurfing w Palekastro

  Zapytaj o ofertę
  08-09-2019
  Surfski Kreta Wyjazd na windsurfing PALEKASTRO Wrzesień 2019 nr 2
 • Weekend sierpniowy KITE

  Zapytaj o ofertę
  14-08-2019
  KITESURFING Lo Stagnone wyjazd szkoleniowy DŁUGI WEEKEND sierpień 2019
 • Kurs WINDSURFING Grecja

  Zapytaj o ofertę
  12-07-2019
  Windsurfing wyjazd zagraniczny LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2019 nr 3
 • Sierpień 2019 Lo Stagnone

  Zapytaj o ofertę
  07-08-2019
  Wyjazd Kitesurfing Sycylia Lo Stagnone SIERPIEŃ 2019
 • BOŻE CIAŁO 2019 SYCYLIA

  Zapytaj o ofertę
  19-06-2019
  Kite Lo Stagnone Sycylia BOŻE CIAŁO 2019 Wyjazd Szkoleniowy
 • Grupowy kurs Windsurfing

  Zapytaj o ofertę
  16-08-2019
  Kurs windsurfingu w Grecji LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2019
 • Szkolenie KITE 2019

  Zapytaj o ofertę
  17-07-2019
  Nauka kitesurfingu za granicą SYCYLIA Lo Stagnone LIPIEC 2019
 • Kreta wyjazd WIND

  Zapytaj o ofertę
  15-09-2019
  Windsurfing wyjazdy szkoleniowe PALEKASTRO KRETA Wrzesień 2019 nr 3
 • Kurs WIND w Palekastro

  Zapytaj o ofertę
  04-08-2019
  Lekcje windsurfingu PALEKASTRO KRETA wyjazd w Sierpniu 2019 nr 1
 • Kurs KITE Sycylia 2019

  Zapytaj o ofertę
  12-06-2019
  Kurs kitesurfingu w LO STAGNONE na SYCYLII Czerwiec 2019
Powrót

Przewodniki

MALEZJA - PRZEWODNIK NURKOWY

PRZEWODNIK NURKOWY - MALEZJA

Malezja (Malaysia) to kraj położony w południowo -wschodniej części Azji, na Półwyspie Malajskim oraz na Borneo. Oba terytoria oddziela Morze Południowochińskie. Państwa graniczące z Malezją to Tajlandia, Singapur, Indonezja i Brunei. Stolicą jest Kuala Lumpur. Rząd zaś ma swoją siedzibę w Putranaya.

Nurkowanie

Malezja to istny raj dla miłośników podwodnych wrażeń. To jedno z najpiękniejszych na świecie miejsc do nurkowania. Średnia temperatura wody wynosi ok. 30 stopni Celsjusza, natomiast widoczność ponad 30 metrów. Co istotne, bazy nurkowe reprezentują tu naprawdę wysoki poziom.

Warto pamiętać o zabraniu logbooka, świadectwa zdrowia oraz certyfikatu. Honorowane jest ubezpieczenie DAN. Gdy posiadamy odpowiednie kwalifikacje, zwykle możemy nurkować samodzielnie.

Nurkowiska

Wspaniałym miejscem do odkrywania podwodnego świata jest Kapalai ( Cuda Świata). Resort  położony jest bezpośrednio na morzu ( na palach). Nurkowania odbywają się z pomostu lub motorówki. Możemy tam podziwiać stary wrak, który służy aktualnie jako schronienie dla krewetek, muren i skrzydlic. Jednak zobaczymy tam nie tylko małe żyjątka- to też miejsce, gdzie występują graniki – ryby mające niekiedy ponad 2 metry długości.  Roi się także od ślimaków i bezkręgowców. Nurkowisko otacza piękna rafa sporych rozmiarów.  To idealne miejsce do zrobienia wielkiej ilości zdjęć, które będą stanowiły świetną pamiątkę z wyprawy.

W okolicach Borneo znajduje się inny wspaniały punkt na mapie nurkowisk. Jest to Sipadan, czyli

Wyspa Żółwi. Wyspa prezentuje się niczym z bajki – jej środek porasta las tropikalny, natomiast dookoła roztacza się uważana przez wielu za najpiękniejszą na świecie rafa koralowa. Jak wskazuje jej nazwa, gromady żółwi można podziwiać przy każdym zejściu pod wodę. Prócz tego zobaczymy wiele gatunków egzotycznych ryb ( niektóre bardzo imponujących rozmiarów), jak barakudy czy papugoryby wielkogłowe. Nie bez powodu w końcu Jacques Cousteau uznał to miejsce za podwodny raj na ziemi. Znajduje się tam także naprawdę imponująca i unikalna jaskinia, do której wpływa się z przewodnikiem. Jest tam całe mnóstwo żółwich szkieletów ( ze względu na ciemności zwierzęta nie mogły znaleźć drogi do wyjścia, aby zaczerpnąć powietrza i zwyczajnie się topiły). Można także natknąć się na szczątki delfinów i merlinów. Jaskinia składa się z dwóch komnat. Ci, którzy tam nurkowali, opisują to przeżycie jako naprawdę niezwykłe i pełne wrażeń. Wszak podróż korytarzem wzdłuż rafy koralowej można wspominać jeszcze długo po powrocie. Warto też wspomnieć o najbardziej wysuniętym w stronę otwartego morza nurkowisku tej wyspy – South Tip. W płytszej jego części znajduje się imponująca rafa, zaś głębiej widzimy skalisty stok. Prócz tysięcy żółwi zielonych podziwiać można także niekiedy rekiny młoty. Będąc na wyspie Sipadan możemy także wybrać nurkowisko Barracuda Point, by podziwiać nie tylko barakudy, ale także całe rzesze tuńczyków.

Kolejnym wspaniałym miejscem do nurkowania jest niewielka wyspa Mabul. Aktualnie znajdują się tam trzy resorty, w tym jeden bezpośrednio na palach na wodzie. Na wyspie znajduje się także osada zamieszkiwana przez tubylców. Po zanurkowaniu możemy podziwiać niezliczone ilości węży morskich, małych rybek rafowych, żabnic czy krabów. Mamy tutaj także możliwość nurkowania pod platformą wiertniczą. Zadomowiły się tam korale, lucjany, barakudy oraz wspaniałe ślimaki nagoskrzelne. Dodatkowo panuje bardzo dobra widoczność i można mieć w zasięgu wzroku niemal całe nurkowisko.

Na uwagę zasługuje także średniej wielkości wyspa Redang. Woda wokół niej jest krystalicznie czysta. W czasie nurkowań zaś oprócz całej gamy kolorowych morskich żyjątek możemy też obejrzeć wraki dwóch okrętów wojennych z czasów II Wojny Światowej.

Warto też wspomnieć o  wulkanicznej wyspie Tiomal.  W czasie podwodnego zwiedzania możemy tu podziwiać kilka wraków brytyjskich okrętów wojennych. Oprócz wspaniałych miejsc do nurkowania znajdziemy tam również cudowne plaże oraz szlaki trekkingowe.

Nie sposób zapomnieć także o niewielkim atolu Layang Layang. Na wyspie można podziwiać rezerwat ptaków oraz niewielki port. Zbudowano tam też kolejkę lądową, z której można podziwiać widoki. A, co najważniejsze, to wspaniała okazja do nurkowania i poznawania życia podwodnych stworzeń. Są tu ryby pelagiczne, żółwie, od  kwietnia zaś można spotkać nawet rekina młota.

Pulau Perenthian zaś to kompleks dwóch pięknych wysepek ( Besal i Kecil). Na obu znajdują się liczne bazy nurkowe. Gromadnie występują olbrzymie żółwie morskie, jest okazja do spotkania z niegroźnym rekinem. Po nurkowaniu zaś, już na lądzie, zobaczyć można dzikie małpy.

Na wyspie Tenggol zachwycą nas cudowne formacje koralowców, płaszczek i rekinów. Żółwie także licznie się tutaj pojawiają. Nadal zachowała jest tam wspaniała dziewicza przyroda i cudowne klify.

Tunku Abdul Rahman Marine Park to także miejsce godne odwiedzenia., bo  wspaniałych miejsc do nurkowania jest naprawdę wiele, istnieje także możliwość ukończenia kursu PADI trwającego 4 dni.

W Malezji prócz opisanych powyżej miejsc do nurkowania możemy także wybrać m.in. wyspy  Mantanani, Kapas, Tiga, Selingan czy Mengalum. Okolica obfituje bowiem w przepiękne miejsca - zarówno na lądzie, jak i w świecie morskim.

Nurkowanie w Malezji jest jak przepiękny podwodny sen – czyste, ciepłe wody, piękne rafy oraz niezliczone ilości morskich stworzeń. To wszystko decyduje o niezwykłości tego miejsca.

 

PRZELOTY I POBYT - MALEZJA

Przelot

Najpopularniejszy cel lotów to Kuala Lumpur. Jednak mamy do wyboru jeszcze 4 duże lotniska – Kota Kinabalu, Penang, Kuchingu oraz Langkawi. Do stolicy kraju możemy wybrać się z kilku polskich miast : Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Katowic, Poznania, Gdańska. Organizowane są także loty z Łodzi, Rzeszowa oraz Szczecina. Jeśli chodzi o linie lotnicze, mamy do wyboru m. in.

LOT, Lufthansę, Sas, Qatar Airways czy Emirates. Można znaleźć połączenia w promocyjnych cenach nawet poniżej 2 tys. zł.  Podróż trwa około 13 godzin.

 

Transport

Gdy już znajdziemy się w Malezji, pora na znalezienie odpowiedniego środka lokomocji, by sprawnie, tanio i wygodnie poruszać się po kraju. Najpopularniejsze są autobusy, można dojechać nimi właściwie wszędzie. Popularni przewoźnicy to Konsortium Bas, Plusliner.

W Kuala Lumpur i turystycznych miejscowościach można wynająć samochód (pamiętać należy jednak, że jeździ się lewą stroną drogi).

Wybrać możemy także pociąg, niezwykle tanią taksówkę lub, gdy jesteśmy odważnymi podróżnikami, autostop. Ta ostatnia forma przemieszczania się jest w Malezji dość popularna, a mieszkańcy słyną z otwartości i wielkiej gościnności.

 

Zakwaterowanie

Malezja posiada bardzo bogatą ofertę turystyczną. Dotyczy to także rozbudowanej bazy noclegowej. Z powodzeniem można znaleźć nocleg w hotelach o zróżnicowanym standardzie, niewielkich hotelikach, apartamentach, domach czy kwaterach prywatnych. Polecane są  także najprostsze domki postawione na palach w wodzie połączone ze stałym lądem za pomocą pomostu.

 

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - MALEZJA

Zabytki

W tym kraju naprawdę jest co oglądać! Zarówno budynki i inne wytwory rąk ludzkich, jak i to, co stworzyła natura, godne jest uwagi.

W stolicy jest mnóstwo ozdobnych świątyń oraz kolorowych targów, po których można przechadzać się godzinami. Koniecznie trzeba zobaczyć słynne bliźniacze wieże Petronas Towers.

Są one połączone mostem na poziomie 41. piętra. Wjazd na jego wysokość zajmuje ponad 40 sekund.

Warto udać się do ulubionego parku mieszkańców Kuala Lumpur- Lake Garden Park z jego niesamowitym ogrodem orchidei, parkiem motyli i ptaków oraz jeziorem.

Tuż obok stolicy znajdują się jaskinie Batu, które są najsłynniejszym miejsce kultu religijnego w okolicy. Przed kompleksem ustawiona jest statua Murugana, wysoka na niemal 43 metry.

Malezja to także ponad 50 rezerwatów oraz parków narodowych, zatem dla miłośników przyrody to idealny cel podróży.

Warto wspomnieć także  o pięknym mieście Malacca. Przez setki lat mieszały się tu wpływy różnych kultur. Efekt jest taki, że możemy podziwiać niesamowitą mieszaninę katolickich kościołów, muzułmańskich meczetów, chińskich świątyń, bazarów, sklepów i muzeów. A to wszystko w okolicach historycznego ratusza.

BAZY / CENNIK - MALEZJA

Baza Smart Divers Mabul prócz nurkowych wycieczek oferuje też kursy nurkowe PADI oraz wynajem sprzętu. Dziennie z reguły odbywają się 3 nurkowania z łódki, wypływa ona o 8.30, 11.00 i 14.00. Jest też możliwość nocnego podziwiania podwodnego świata po wcześniejszym uzgodnieniu. Malezyjscy przewodnicy z pewnością wskażą wszystkie najpiękniejsze i godne zobaczenia miejsca.

Lankayan Dive Center to baza, która umożliwi nurkowanie w 25 wspaniałych punktach - co ważne, oddalonych jedynie o maksymalnie 10 minut drogi łódką. Można także wykorzystać mostek należący do bazy i to z niego udać się na podwodną przygodę.

W Kapalai Dive Center możemy odbyć kurs nurkowy PADI. Podobnie jak w poprzednich bazach, z łódki są przeprowadzane 3 nurkowania dziennie. Zazwyczaj celem jest Sipadan.

Możemy także skorzystać z oferty Layang Layang Dive Centre. Przewodnicy nadzorują oczywiście nurkowania, ale jeśli zajdzie taka potrzeba, mogą w nich uczestniczyć. Pływa się stamtąd do ok.20 miejsc nurkowych, a wody  wokół są niezwykle przejrzyste.

 

 

HOTELE W MALEZJI

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE INFORMACJE - MALEZJA

Klimat

Malezja leży w strefie klimatu równikowego. W ciągu całego roku występują wysokie temperatury powietrza oraz duża wilgotność. Kraj nawiedzają liczne monsuny. Dwie zauważalne wyraźnie pory deszczowe to czas między marcem a majem oraz od września do listopada.

Ludność

Jest to kraj wielonarodowościowy. Malajowie stanowią około 61% społeczeństwa, jedna czwarta to Chińczycy, zaś 7% - potomkowie indyjskich imigrantów.

60% mieszkańców to wyznawcy islamu.

Na jednym kilometrze kwadratowym zamieszkuje średnio 78 osób. Większość jednak osiedliła się na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Malajskiego.

Wiza

Nie ma obowiązku jej posiadania, jeśli nasz pobyt nie potrwa dłużej niż 90 dni. Należy jednak pamiętać, że wymagany przy wjeździe okres ważności paszportu to 6 miesięcy. Kierowcy mogą zaś używać międzynarodowego prawa jazdy lub też polskiego z angielskim tłumaczeniem.

Ceny

Walutą kraju jest ringgit (RM) ,dzielący się na 100 sen.

1 RM to 0,92 zł.

Ceny w tym kraju są bardzo niskie. Dla przykładu, za obiad w restauracji zapłacimy w przeliczeniu 6-10 zł, na ulicznym stoisku zjemy już za 3 zł. Autobusem możemy pokonać 100 km już za ok. 7 zł.

Karty kredytowe są w powszechnym użyciu.

Kuchnia

Malezja to raj dla smakoszy, mamy tu okazję spróbowania wielu egzotycznych potraw. Na uwagę zasługuje roti canai, rodzaj smażonego placka, podaje się go z sosem curry. Warto także skusić się na char kway teow. To smażony makaron ryżowy z dodatkiem krewetek, wieprzowiny, tofu i jajek w pikantnym sosie. Wielbicieli zup zachwyci na pewno asam laksa, jednocześnie kwaśna i ostra. Po obiedzie warto zafundować sobie niecodzienny deser – ais kaciang. To pokruszony lód z dodatkiem mleka kokosowego, galaretki, a także fasoli czerwonej i kukurydzy. Trzeba także spróbować lokalnych napojów – herbat z dodatkami oraz orzeźwiających soków.

Muzyka

Mieszkańcy Malezji są bardzo muzykalni i rozśpiewani. Ich  gust to głównie dwa bardzo odmienne rodzaje muzyki. Uwielbiają mianowicie z jednej strony rockowe granie ( lokalni wykonawcy to Search, Hujan, O.A.G.), z drugiej zaś niezwykle romantyczne i ckliwe melodie o miłości, związkach i tęsknocie.

Ciekawostki

Malezja przoduje w produkcji nielegalnych płyt CD oraz DVD.

Motto tego kraju brzmi : „W jedności siła”.

Na armię wydaje się rocznie 4,5 miliarda dolarów.

W Malezji mieszka na stałe około 100 Polaków.

 

 

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Schowek ofert Schowek produktów
  Copyright 2014 - 2019

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Wykonanie