Wyjazdy-El Gouna Egipt-Przewodnik-Nurkowanie-Rafy koralowe,bazy nurkow
 • Październik w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  21-10-2021
  WINDSURFING - PAŹDZIERNIK W SOMA BAY
 • Windsurfing Vassiliki2021

  Zapytaj o ofertę
  24-09-2021
  Windsurfing w Grecji na LEFKADZIE w VASSILIKI Wrzesień 2021 nr 4
 • Soma Bay jesień 2021

  Zapytaj o ofertę
  14-10-2021
  Soma Bay - jesień 2021 - windsurfing
 • Październik w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  30-09-2021
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - PAŹDZIERNIK 2021
 • Egipt PAŹDZIERNIK 2021

  Zapytaj o ofertę
  07-10-2021
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY PAŹDZIERNIK 2021
Powrót

Przewodniki

EGIPT - EL GOUNA - PRZEWODNIK NURKOWY

PRZEWODNIK NURKOWY - EGIPT - EL GOUNA

Wielkie piramidy, starożytne świątynie, rzeka Nil, złoty piasek na bezkresnych pustyniach - z tym właśnie kojarzy się Egipt - państwo, w którym władzę sprawowali niegdyś potężni faraonowie. Wiele wspaniałych zabytków i atrakcji co roku przyciąga do tego niezwykłego kraju tysiące turystów. 

Egipt to państwo położone na terytorium Azji i Afryki. Jego brzegi od strony północnej oblewa Morze Śródziemne, a od zachodniej Morze Czerwone. Kształtem na mapie przypomina trapez. Dolina i delta Nilu jest najważniejszym obszarem Egiptu, nazywanym także wielką oazą.

Egipt dzieli granice z Sudanem, Izraelem i Libią. Jego stolicą jest Kair. Całkowita powierzchnia państwa wynosi 1 001 450 km².

El Gouna to luksusowe miasteczko turystyczne, położone ok. 20 km na północ od Hurghady nad Morzem Czerwonym. Została wybudowana na wzór Wenecji, a za jej projekt odpowiadają twórcy Euro Disneylandu.  El Gouna jest kurortem, pełnym luksusowych hoteli, pól golfowych i kasyn. Jej największym atutem są znajdujące się niedaleko brzegu rafy koralowe. 

 

Bazy nurkowe

El Gouna to kolejne miejsce, gdzie z powodzeniem można uprawiać nurkowanie. W zlokalizowanych tutaj bazach można korzystać ze wszystkich przyjemności oferowanych przez ten sport. Zazwyczaj oferują one nurkowania zarówno z brzegu, jak i z łodzi. Pod czujnym okiem instruktorów można podziwiać bogaty świat morskiej fauny i flory. W bazach funkcjonują ośrodki szkoleniowe, które przeprowadzają kursy nurkowania PADI wszystkich stopni. Co więcej, można tutaj także wypożyczyć kompletny sprzęt nurkowy.

W El Gouna nie ma polskiej bazy. Jeśli bezwzględnie potrzebni są polscy instruktorzy to warto zgłosić się do baz w niedalekiej Hurghadzie.

Do najpopularniejszych baz w El Gouna należą Emperor Divers zlokalizowana przy Movenpick Hotel Beach, Centrum nurkowe w hotelu Turtles Inn, The Dive Connection przy hotelu Panorama Bungalows Resort, Centrum nurkowania przy hotelu Steigenberger Golf, Colona Divers przy Rihana Hotel, czy Easy Divers Academy położone przy Rihana Hotel.

 

Nurkowiska

El Gouna to prawdziwy raj dla amatorów nurkowania. Niezwykłe chwile pośród morskiej fauny i flory zapewnią zwiedzającym rafy koralowe, które są zachowane w naprawdę dobrym stanie. Dzięki doskonałej przejrzystości wody w basenie Morza Czerwonego można bez przeszkód nurkować przez cały rok. Turyści mają do dyspozycji aż trzydzieści trzy bardzo interesujące miejsca. Każdy nurek powinien mieć przy sobie certyfikat, logbooki, adaptery INT i świadectwo zdrowia.

 

Shaab Abu Nuhas – historia ukryta pod wodą

Część z nich można odwiedzić przy Shaab Abu Nuhas, do której z El Gouna da się dopłynąć łodzią w przeciągu godziny. Główną atrakcję turystyczną stanowi znajdujące się tam cmentarzysko statków. To właśnie ogromna rafa była przyczyną ich zatonięcia. Wśród wraków nurkowie mogą podziwiać kilka imponujących okazów, między innymi: Giannis D, Kimon M, Carnatic oraz Chrisoula K. Na uwagę zasługuje zwłaszcza Carnatic, brytyjski parowiec, który zatonął jako pierwszy. Co ciekawe, z początku chwiał się na szczycie rafy, ale po kilkudziesięciu godzinach wreszcie się złamał. Obecnie oba fragmenty, zachowane w bardzo dobrym stanie, leżą około 90 metrów pod wodą. Kiedy nurek znajduje się w ich wnętrzu, może podziwiać wspaniały szkielet, przypominający nieco pozostałości po ogromnej, prehistorycznej rybie. Pływać można na całej długości statku. Przy odrobinie szczęścia turysta zobaczy też mnóstwo egzotycznych morskich stworzeń, na przykład ślimaki i żółwie morskie.

Nie należy również zapominać o najmłodszym z wraków - szczątkach statku Giannis D, który pozostał zresztą najlepiej zachowany. Najbardziej interesującym punktem zdaje się odcięta rufa, pochylona pod kątem 45̊. Do wraku nurkowie bez trudu dostaną się i z Hurghady, i Sharm el Sheikh. Mimo wszystko, żegluga do niego zajmuje sporo czasu, wobec czego wyprawy do rafy organizowane są zwykle między szóstą a siódmą rano. Należy pamiętać, że maksymalna głębokość nurkowania wynosi 27 metrów, a widoczność zazwyczaj waha się przy 25 metrach.

Umm Usk South - podwodne safari

Umm Usk South to rafa, pośród której cały czas niezmiennie tętni życie. Kształtem przypomina nieco półksiężyc, natomiast jej strome ściany tworzą bardzo ciekawe formacje. Pośród koralowców da się wypatrzeć ośmiornice, a w zwiedzaniu nurkowi na pewno będą towarzyszyć delfiny. Występują tam również różnorodne wargacze, garbikowate, cesjowate, lucjanowate i pokolcowate.

 

Pozostałe miejsca nurkowe

W okolicach Bluff Point, podobnie jak przy rafie Umm Usk South, łatwo spotkać delfiny. Jednak dla prawdziwych miłośników tych wodnych ssaków niebywałą atrakcją okaże się Rafa Samadai, zwana także Dolphin House. Otóż opisywane miejsce zamieszkuje około sześćdziesięciu osobników z gatunku delfinów butlonosych. Przy rafie znajduje się również sporo interesujących tuneli, wartych zwiedzenia.

Wiele różnych gatunków stworzeń morskich występuje w Shaab Abu Nugar. Wśród koralowców pływają najczęściej płaszczki nakrapiane, skrzydlice, a także mureny. W pobliżu Shaab Iris można natrafić na ławice egzotycznych, czerwonych rybek. Ponadto, warto zanurkować w Manta Point, gdzie, jak sama nazwa wskazuje, występują manty.

Ciekawa do obejrzenia jest także Blind Reef, która swoją nazwę zawdzięcza temu, że w całości znajduje się pod powierzchnią morza. Znaleźć można tutaj miękkie i twarde korale – szczególnie polecana jest północna strona rafy, która stromo opada w dół. Spotkać tu można nie tylko żółwie, ale także rekiny, barakudy i inne duże ryby. 

W Siyul Al. Saghir, podobnie jak w Siyul Al Kabeir można swobodnie dryftować. W tym miejscu spotkasz napoleony, mureny, goatfish, surgeonfish oraz żółwie. Także Sakhwat Abu Galawa doskonale nadaje się na dryft, który prowadzi się wzdłuż ściany porośniętej miękkimi i twardymi koralowcami. Spotkać tu można mureny, żółwie, kałamarnice, a nawet delfiny. 

PRZELOTY I POBYT - EGIPT - EL GOUNA

Jak dotrzeć, przeloty, pobyt                                                     

Do Egiptu najlepiej jest dostać się samolotem. Czas podróży wynosi zwykle cztery godziny. Obecnie najtańsze połączenia z Polski oferuje Warszawa i Kraków (linie Alitalia, Swiss i Turkish Airlines).

Największe międzynarodowe lotnisko znajduje się w Kairze. Oprócz niego, dostępne są  także  lotniska w Sharm El Sheikh i Hurghadzie. Do El Gouny najłatwiej dostać się z tego ostatniego.   

 

Transport

Cena benzyny w tym kraju jest naprawdę bardzo niska, dzięki czemu nie trzeba martwić się o duże koszty związane z komunikacją.

Pierwszym możliwym środkiem transportu jest autobus. Trzeba jednak liczyć się z tym, że w niektórych egipskich miastach nie istnieje coś takiego, jak rozkład jazdy. Przystanki zazwyczaj znajdują się w tym miejscu, w którym oczekuje większa grupa osób. Bilet nabywa się u kierowcy.

Istnieje także możliwość poruszania sie minibusem, albo dużą taksówką (tzw. shared taxi). Taki środek transportu jest najlepszym rozwiązaniem w obszarze Delty Nilu.

W obszarach miejskich najlepiej wybrać jazdę kremowym mikrobusem, czyli zbiorową taksówką. Koszt podróży takim pojazdem jest zdecydowanie najtańszą opcją ze wszystkich możliwych. Można także skorzystać ze zwykłych taksówek, jednak wtedy dobrze zapoznać się z obowiązującym cennikiem, zanim rozpoczniemy podróż. 

 

Zakwaterowanie

El-Gouna to miasteczko turystyczne zaprojektowane i zbudowane jako luksusowe miasteczko turystyczne. Zamieszkać tutaj można w  kilkunastu luksusowych hotelach oferujących międzynarodowy standard. Generalnie noclegi oferują tutaj hotele oznakowane od 3 do 5 gwiazdek. W ich ramach można wynająć standardowe pokoje hotelowe, pokoje typu suit, bungalowy standardowe oraz te położone w ogrodzie i na wodzie.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - EGIPT - EL GOUNA

W El Gounie, oprócz nurkowania, główną atrakcję stanowią sporty wodne, takie jak snorkeling, windsurfing i kitesurfing. Istnieje także możliwość wycieczek statkiem, podczas których można natrafić na delfiny. Niezapomnianym przeżyciem niewątpliwie będzie też podziwianie rafy z pokładu łodzi podwodnej.

Na lądzie znajduje się wiele pól golfowych, wypożyczalnie rowerów, plaże, pustynne safari, bary, kluby i liczne restauracje. Można także skorzystać z wycieczek quadem albo wyprawy na wielbłądzie. Nocą kurort wygląda naprawdę przepięknie, uliczni muzycy grają muzykę na żywo, a aktorzy wystawiają spektakle. 

 W okolicach El Gouny znajduje się wiele zabytków, które, będąc w Egipcie, koniecznie trzeba zobaczyć. Z kurortu można wybrać się na jedno lub dwudniową wycieczkę do Kairu. Właśnie tam znajduje się muzeum, posiadające w swoich zbiorach mumie,  posągi faraonów i egipskich bogów, czy też skarby pochodzące z grobowców starożytnych władców. W stolicy Egiptu znajduje się także wiele zabytkowych świątyń, takich, jak: Cytadela Saladyna , Kościół świętego Sergiusza, Kościół Najświętszej Dziewicy czy Klasztor świętego Merkuriusza.

Turyści zapewnią sobie chwilę wytchnienia od miejskiego zgiełku w zielonych ogrodach Parku Al-Azhar. Na terenie parku można zobaczyć niedawno odkryty mur dynastii Ajjubidów i całą panoramę Kairu. Znajduje się tam także wiele kawiarni i restauracji. 

 

Parki krajobrazowe

W Egipcie znajduje się ponad 20 Parków krajobrazowych i rezerwatów. Wartym uwagi jest Park Narodowy Ras Muhammad. Obejmuje rafę koralową w południowej części Półwyspu Synaj oraz część wybrzeża. Można tam nurkować, ale jedynie w specjalnie wyznaczonych w tym celu obszarach. Na jego terenie występuje mnóstwo gatunków morskich stworzeń, między innymi rekiny, jeżowce, małże i rozgwiazdy.

 BAZY / CENNIK - EGIPT - EL GOUNA

Bazy nurkowe

El Gouna to kolejne miejsce, gdzie z powodzeniem można uprawiać nurkowanie. W zlokalizowanych tutaj bazach można korzystać ze wszystkich przyjemności oferowanych przez ten sport. Zazwyczaj oferują one nurkowania zarówno z brzegu, jak i z łodzi. Pod czujnym okiem instruktorów można podziwiać bogaty świat morskiej fauny i flory. W bazach funkcjonują ośrodki szkoleniowe, które przeprowadzają kursy nurkowania PADI wszystkich stopni. Co więcej, można tutaj także wypożyczyć kompletny sprzęt nurkowy.

W El Gouna nie ma polskiej bazy. Jeśli bezwzględnie potrzebni są polscy instruktorzy to warto zgłosić się do baz w niedalekiej Hurghadzie.

Do najpopularniejszych baz w El Gouna należą Emperor Divers zlokalizowana przy Movenpick Hotel Beach, Centrum nurkowe w hotelu Turtles Inn, The Dive Connection przy hotelu Panorama Bungalows Resort, Centrum nurkowania przy hotelu Steigenberger Golf, Colona Divers przy Rihana Hotel, czy Easy Divers Academy położone przy Rihana Hotel. 

HOTELE W EL GOUNIE W EGIPCIE

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE INFORMACJE - EGIPT - EL GOUNA

Klimat

W Egipcie dominuje suchy klimat zwrotnikowy. Najchłodniejszym miesiącem jest styczeń. W tym okresie temperatura waha się pomiędzy 18̊C a 22̊C w dzień. W nocy, temperatura spada do 12̊C.Największe upały zaczynają się w okresie między lipcem a sierpniem, kiedy temperatura osiąga nawet 40̊C.

Suma opadów w ciągu roku nie przekracza kilkudziesięciu milimetrów. Deszcze pojawiają się najczęściej na wybrzeżu kraju (od 50 do 150 mm na rok) oraz  w Aleksandrii (200mm).

W całym Egipcie pojawiają się powiewy gorącego, pustynnego wiatru, zwanego „chamsinem”. Na obszarach wybrzeży Morza Czerwonego „chamsin” pojawia się także pod postacią mroźnych powiewów.

 

Ludność             

Około 90% ludności kraju stanowią muzułmanie (sunnici), a 10% to chrześcijanie (Koptowie). Rdzenni Egipcjanie nie są jednak jedyną grupą etniczną w państwie, oprócz nich żyją tam również Nubijczycy, Syryjczycy, Sudańczycy, Beduini, Azjaci, Latynosi oraz Europejczycy (przede wszystkim Włosi i Francuzi). 

 

Wizy

Polacy mają obowiązek posiadania wizy. Można ją pozyskać w Ambasadzie Egiptu, która mieści się w Warszawie, czy też na lotnisku, tuż po przylocie. Wiza przyznawana jest na 30 dni, a jej koszt wynosi 25$.  

 

Waluta

Walutą jest funt egipski (1 LE, 1 EGP), ale można także płacić dolarami amerykańskimi bądź euro. W takim przypadku trzeba jednak liczyć się z tym, że sprzedawcy nie zawsze będą mieli jak wydać resztę.

 

Prąd

Polacy nie muszą się martwić o ładowanie urządzeń, ponieważ gniazdka przypominają europejskie, a napięcie prądu wynosi 220V.

 

Czas

UTC/GMT +2 godz.

 

Kuchnia

Kuchnia egipska to mieszanka tradycji potraw z Bliskiego Wschodu i krajów śródziemnomorskich. Dominuje w niej bogactwo przypraw i warzyw (cebula, sól, pieprz, czosnek, masło, olej). Dania są proste, zazwyczaj bezmięsne, często bazujące na fasoli. Dużym uznaniem cieszą się też sałatki.

Jedną z najczęściej przyrządzanych potraw jest kofta barania - grilowana, mielona baranina z dodatkiem orzeźwiającej mięty. Foul to danie z fasoli, przyrządzane na tłuszczu i oblane sosem pomidorowym. Za przysmak uchodzą tu także smażone kulki z bobu i sezamu - falafel. Popularne są także zupy mięsne, rybne oraz warzywne (w tym bogata w białko zupa z bobu). W krajach muzułmańskich zakazane jest spożywanie wieprzowiny.

W restauracjach hotelowych dania przypominają bardziej kuchnię europejską, przygotowywane są pod gust turystów. Brak w nich jednak pikantnych przypraw.

 

Muzyka

Muzyka w Egipcie rozbrzmiewa najczęściej w nocy, kiedy to na ulice miasteczek wychodzą lokalni grajkowie. Arabskie brzmienia cechują się skocznością, są bardzo wesołe i głośne. Utwory są raczej instrumentalne - muzycy grają na rozmaitych piszczałkach, fujarkach i bębnach.

 

Inne informacje

Egipt to kraj muzułmański, dlatego jeśli chce się zwiedzać świątynie, należy pamiętać o odpowiednim ubiorze (kobiety dłuższa spódnica i chusta na głowie, mężczyźni długie spodnie). Dodatkowo, spacerując po plaży, można skaleczyć się o ostre kamienie, albo nadepnąć na jeżowce, dlatego warto wyposażyć się także w solidne tenisówki.

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  • 509 103 273
   (opłata wg stawki operatora)

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Schowek ofert Schowek produktów
  Copyright 2014 - 2019

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Wykonanie