Wyjazdy-Hurghada Egipt-Przewodnik-Nurkowanie-Rafy koralowe,bazy nurkow
 • Soma Bay jesień 2021

  Zapytaj o ofertę
  14-10-2021
  Soma Bay - jesień 2021 - windsurfing
 • Windsurfing Vassiliki2021

  Zapytaj o ofertę
  24-09-2021
  Windsurfing w Grecji na LEFKADZIE w VASSILIKI Wrzesień 2021 nr 4
 • Egipt PAŹDZIERNIK 2021

  Zapytaj o ofertę
  07-10-2021
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY PAŹDZIERNIK 2021
 • Październik w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  30-09-2021
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - PAŹDZIERNIK 2021
 • Październik w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  21-10-2021
  WINDSURFING - PAŹDZIERNIK W SOMA BAY
Powrót

Przewodniki

EGIPT - HURGHADA - PRZEWODNIK NURKOWY

PRZEWODNIK NURKOWY - EGIPT - HURGHADA

Hurghada, miasto w Egipcie tuż u wybrzeży Morza Czerwonego, zaczynało jako niewielka osada rybacka, by współcześnie stać się popularnym miejscem wczasowym dla turystów z całego świata. Rozciąga się pasmem 40 km wzdłuż wybrzeża, 500 km od Kairu. Samo miasto składa się z kilku dzielnic, z których najstarszą jest Dahar z ogromnym bazarem. Dzielnicę hotelową stanowi Sakkala wraz z Village Road, gdzie znajdziemy także liczne restauracje i sklepy. W dzielnicy Marina oprócz klubów, odnajdziemy także port jachtowy. W budowie jest także Sahl Hasheesh, która ma szansę stać się w przyszłości drugim centrum miasta.      

Rejon wodny w okolicy Hurghady posiada jedne z najpiękniejszych na świecie rafy koralowe. Stąd bogato rozwinięta turystyka oferująca odwiedzającym rejsy statkiem lub podwodne przygody. Nurkowanie w tej okolicy to niezapomniane przeżycie i możliwość podziwiania wyjątkowej flory i fauny.

Egipt to państwo położone w północno-wschodniej Afryce nad Morzem Czerwonym i Śródziemnym. Niezwykłe doświadczenie kulturowe, jakim jest zwiedzanie zabytków Egiptu uzupełniają liczne, współczesne atrakcje turystyczne – nurkowiska, wycieczki na grzbiecie wielbłądów, tudzież bogata oferta hotelarska z licznymi wygodami.

 

Bazy nurkowe

Hurghada posiada wiele pięknych miejsc do nurkowania. Oferta zwiedzania podwodnego świata Morza Czerwonego skierowana jest zarówno do początkujących nurków, jak i doświadczonych bywalców morskich toni. Nazwa morza zawdzięcza swoje pochodzenie algom, które rozkwitając okresowo nadają gdzieniegdzie wodzie lekko czerwone zabarwienie. Całość zbiornika wyróżnia natomiast barwa niebieska – od ciemnej po przejrzycie lazurową. Temperatura wody waha się latem od 21°C do 27°C. Morze Czerwone jest domem niezliczonej ilości gatunków ryb, które obejrzeć możemy zakładając strój do nurkowania i zagłębiając w odległe tonie.

 

Jakie miejsca warto zbadać?

Abu Ramada to mała wyspa, przy której ulokowana jest spora rafa. Nurkowanie w tej okolicy pozwoli podziwiać nie tylko ukształtowanie morskiego dna i występujących na jego tle płaszczek, skrzydlic, czy stonefish, ale także wrak spoczywający 5m od rafy. Głębokość tego miejsca sięga 50m.

Sharm el Sheikh to luksusowy kurort, który oferuje wiele miejsc do nurkowania. Jackson Reef, gdzie spotkać można rekiny młody oraz żółwie, jak również dopłynąć do wraku statku. Płynąc White Knight dotrzemy do wąwozu. Jest to miejsce występowania tiger fish i mant. Głębokość sięga tu ok. 13 metrów. Inne miejsce oferowane przez kurort to The Gardens, gdzie nurkować możemy nocą. Występują tu blue spotted stingrays. Warto także odwiedzić Shark i Yolanda Reef jedno z najpopularniejszych miejsc do nurkowania w całym kraju. Sięga ono 30 m głębokości i można tu spotkać rekiny jedwabiste oraz barakudy. Płynąc dalej dotrzemy do wraku, gdzie natknąć się możemy na rekiny młoty i tuńczyki.

Shaab el Erg to miejsce, gdzie wybrać się możemy łodzią. Znajdują się tu wieże obrośnięte koralowcami. W tej okolicy napotkamy delfiny i manty. Jeśli ich nie spłoszymy podwodnym fotografom na pewno uda się uchwycić je na zdjęciach. Rejon zlokalizowany jest między Hurghadą a El Gouną.

Shaab Abu Nugar  posiada kształt litery T. Rafa bogata jest w ergi. Posiada dwie szczególnie urokliwe lokacje do fotografowania – Shab Iris o piaszczystym dnie i twardych koralach. Drugą jest Gota Abu Nugar. Okolica ta rekomendowana jest dla osób, które nurkowały już wcześniej – występują w niej silne prądy.

Umm Gammar osiąga głębokość do 30m. Jej główne atrakcje to m.in. miękkie korale o fioletowej barwie, ławice glassfish, napoleonfish oraz murays. Występują w niej także białe rekiny rafowe. Na głębokości 27m można odwiedzić piaszczystą jaskinię. Nad rafą znajduje się mała wysepka z latanią. Niedaleko Umm Gammar zlokalizowana jest inna rafa - Shaabruhr Umm Gammar – o podłużnym kształcie, na zachodzie której występują plateau schodzące na 30m. Jest to okolica wielu małych jaskiń podwodnych, w których odnajdziemy ciekawe przykłady flory i fauny. Płynąc wzdłuż plateau natkniemy się na wrak egipskiej łodzi.

 

El Fanadir to jedna z raf położonych bliżej miasta (ok. 20 minut łodzią). Plateau rozszerza się ku południu. Nocą efektownie prezentuje się tu ślimak nagoskrzelny, o fosforyzującym ubarwieniu.

 

Fanous  - tu także możemy podziwiać delfiny. Znany jest też z dwóch koralowych ogrodów i ergów. Jest to miejsce szczególnie ładne do fotografowania.

 

Turtle Bay to miejsce występowania żółwi żywiących się miękkim koralowcem. Mieści się nieopodal wyspy Giftun. Przepływają tędy również delfiny. Do koralowego ogrodu doprowadzi nas przesmyk. Warto także zwrócić uwagę na całą ścianę, porośniętą koralowcami twardymi.

 

Small Giftun to miejsce, które docenią koneserzy podwodnych widoków. Można tu pływać w dryfcie. Na nurkowym szlaku rozciąga się drop off. Osiągając głębokość 30 m zauważymy wyrastające ze ścian gorgonie. W okolicy spotkamy napoleony – olbrzymie ryby. Płynąc w stronę ściany rafy miniemy koralowy ogród. Small Giftun to jedno z najpopularniejszych miejsc do nurkowania w Hurghadzie. Miejsce polecane jest osobom doświadczonym przez wzgląd na silne nurty. Do fauny tej okolicy zaliczają się też płaszczki, rogatnice oraz ryby krokodyle.

 

Gota Abu Ramada – wschodnia i zachodnia to miejsce do nurkowania w prądzie. Maksymalna głębokość sięga 15 m, dlatego bezpiecznie mogą tu zejść pod wodę także początkujący nurkowie. Do największej atrakcji zalicza się wielki ogród koralowy, kształtem przypominający labirynt.

 

El Aruk to obszar 40 ergów. W pobliżu znajduje się wyspa Gigtun. Wśród szczelin ergów mieszkają skrzydlice, skorpeny oraz ryby-kamienie. Jeśli nie mamy dużego doświadczenia warto nurkować tu z kimś, kto zna okolicę, łatwo się bowiem zgubić wśród ergów. Pojawiają się tu także silne prądy. Przy El Aruk możemy zejść na głębokość 15 m. Jeśli będziemy uważni wypatrzymy małe jaskinie czy dziury z kolejnymi przedstawicielami flory i fauny Morza Czerwonego.

 

Banana Reef znajduje się na terenie Parku Narodowego. Wschodnia ściana ogromnego ergu porośnięta jest miękkimi koralowcami. Możemy tutaj zejść na 12 m lub 20m od strony północnej. Jeśli będziemy mieć szczęście spotkamy białego rekina rafowego. Niedaleko Banana Reef ulokowana jest Ben el Gebel – klarowna woda pozwala podziwiać koralowy ogród i okoliczną faunę. Jest to fajne miejsce dla początkujących, ze względu na niewielką głębokość.

 

Ras Disha to miejsce oddalone od Hurghady o ok. 1,5 godziny łodzią. Na uwagę zasługują korytarze między koralowcami (na głębokości 5m), w których żyją glassfish. Wracając, warto przyjrzeć się ergom i podwodnym wzgórzom.

 

Abu Hashish plateau rozciąga się tu na głębokościach 10-20 m. Wyrastają na nim korale i morska trawa. Wypatrując podmorskich zwierząt zauważymy płaszczki, nadymki, ośmiornice i mureny. Wzdłuż ściany możemy nurkować w prądzie. Znajduje się tu przesmyk, który doprowadzi do drop off. Rafa znajduje się przy Makadi Bay.

 

Erg Samaya to miejsce idealne na drift-dive, dzięki silnym prądom północnym. Rafa posiada sporych rozmiarów ścianę, którą porastają gorgonie i miękki koralowiec. Odkryjemy tu jaskinie i drop off. W tej okolicy występują szczególnie duże ryby – tuńczyki, rekiny, a także żółwie.

 

Shaab Petra – ulokowana blisko wyspy Magawish. Posiada głębokość 7-10m. Dwa ergi gromadzą wokół siebie bogatą faunę – ławice żółtych rybek (yellowfish), stonefish (ryby-kamienie) , lionfish, egal ray, scorpionfish oraz crocodilfish. Jest to miejsce często wybierane na kursy dla początkujących.

 

El Gouna - położona niedaleko Hurghady także oferuje ciekawe miejsca do nurkowania, gdzie spotkać można ławice kolorowych rybek, płaszczki, żółwie i rekiny.

 

W mieście odnajdziemy także miejsca, w których możemy wypożyczyć odpowiedni sprzęt. Ze względu na wyjątkową atrakcyjność tego obszaru wodnego, znajdują się to różne szkółki, które oferują kursy nurkowania dla początkujących lub mniej doświadczonych nurków. Decydując się na którąś ofertę masz pewność, że Twoja przygoda będzie bezpieczna. Obeznany z terenem przewodnik może Cię także zabrać w miejsca, które sam byś przeoczył.

PRZELOTY I POBYT - EGIPT - HURGHADA

Jak dotrzeć, przeloty, pobyt

Wycieczkę do Hurghady najłatwiej zorganizować korzystając z oferty biura turystycznego.

W Hurghadzie znajduje się lotnisko, obsługujące loty międzynarodowe i krajowe. Operuje tu prawie 50 linii lotniczych. Wybierając kursy tradycyjne, w zależności od wybranych linii lotniczych, będzie trzeba się przesiąść w Monachium (Lufthansa), Kopenhadze i Kairze lub Harburgu (SAS), lecąc zaś z Warszawy samolot zmienimy w Wiedniu (LOT). Można także wybrać lot czarterowy, bezpośrednio z głównych polskich miast (Poznań, Warszawa, Kraków, Katowice, Gdańsk). Trasa zajmie wtedy ok 4 godzin (oferta m.in. Swiss, Air Cairo).

 

Na lotnisku Hurghada znajduje się kantor oraz wypożyczalnia samochodów Hertz. Aby dotrzeć do centrum miasta można wynająć taxi, lub wybrać mniej kosztowną opcję – autobus. Przejazd trwa 20 minut.

 

Hotele

Hurghada ma niezwykle rozwiniętą bazę noclegową. Na terenie miasta znajduje się ok. 200 hoteli i wciąż przybywa nowych. Wybór miejsca noclegowego będzie z pewnością uwarunkowany naszym budżetem oraz tym, czego po nim oczekujemy. Zanim zdecydujemy się na jakieś miejsce warto poczytać opinie turystów, którzy już tam nocowali.

W Hurghadzie znajdziemy nocleg blisko centrum, który jest najlepszą opcją, jeśli nie planujemy spać zbyt wiele, a w to miejsce korzystać z bujnego życia nocnego miasta. Jeśli wolimy spokojniejszą lokację, lepszy będzie bardziej kameralny hotel troszkę dalej od centrum.

Przed wylotem pamiętajmy, aby zadzwonić lub napisać i potwierdzić rezerwację. Pozwoli to uniknąć stresu i nieprzyjemności, wynikających z pomyłki osoby, która przyjmowała od nas zapotrzebowanie na pokój, kilka tygodni lub miesięcy wcześniej.

 

Transport 

Po mieście najlepiej poruszać się piechotą! Wtedy uda nam się zobaczyć najwięcej pięknych zakamarków Hurghady. Jeśli jednak pragniemy dotrzeć w bardziej odległe miejsce, lub gdy wielogodzinny spacer nas już zmęczył, możemy skorzystać z lokalnej sieci komunikacyjnej.

Po Hurghadzie wygodnie podróżować taksówkami. Zgodnie z obyczajami właściciel pojazdu może wyjść od wygórowanej kwoty, która znacznie spada w czasie negocjacji. Możemy także wybrać mini-busy, przemieszczające się po całym mieście. Jest to jeden z najtańszych środków lokomocji. Opłatę uiszczamy u kierowcy, przy wsiadaniu. Z Hurghady kursują także połączenia do okolicznych atrakcji turystycznych.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - EGIPT - HURGHADA

Atrakcje turystyczne

Plaże w Harghadzie są w zasadzie prywatne, należą m.in. do hoteli. Możesz korzystać z nich odpłatnie (ok. 40 LE). Do najładniejszych należą Old Vic, czy też Dream Beach.

Warto odwiedzić też  Delfinarium (Dolphin Dancers) - mieści się przy ulicy El Corniche.

Dla tych, którzy z każdych wakacji lubią przywieźć pamiątki, niewątpliwie atrakcją będzie targ w dzielnicy Dahar.

Poszukiwaczy dreszczyku emocji zwabi na pewno parasailing. Kilkunastominutowy lot na spadochronie ciągniętym przez wodny pojazd powinien dostarczyć upragnionej dawki adrenaliny!

 

Parki krajobrazowe

Na terenie całego Egiptu mieści się 20 parków narodowych. Najbliżej Hurghady znajdują się:

Park Narodowy Elba posiada najbogatszą roślinność na terenie całego kraju. Rosną w nim tzw. smocze drzewa. Wśród fauny odkryć możemy zorille, wilki ziemne oraz liczne ptactwo.

Wadi el-Gelam (Dolina Wielbłądów) jeden z największych parków egipskich, to miejsce wypiętrzenia Gebel Hamata, góry, na której żyją kozły skalne i gazele. Porośnięty jest gęsto trawą morską, wśród której żyją zagrożone wyginięciem zielone żółwie.

BAZY I CENNIK - EGIPT - HURGHADA

Bazy nurkowe:

Hurghada to raj dla amatorów nurkowania. Dlatego też w mieście funkcjonuje bardzo dużo centrów – baz nurkowych zapewniających bogatą ofertę dla nurków – zarówno początkujących, jak i profesjonalistów. Często swoją siedzibę mają one w hotelach zlokalizowanych w tej turystycznej miejscowości.

Wśród nich warto wyróżnić kilka najlepszych ośrodków oraz tych, które oferują obsługę turystów w języku polskim.


Wśród polskich centrów nurkowych w Hurghadzie warto wymienić Polskie Centrum Nurkowe, Hurghada Nurkowanie, Dive Pro, Diving Stars, Centrum nurkowe Ewy Krawiec czy cenioną bazę nurkową adventurer zlokalizowaną w Sun & Sea hotel blisko centrum turystycznego Sakala.

Wśród międzynarodowych baz nurkowych wyróżnić należy Colona Divers oraz Extra Divers Makadi.

Powyższe centra nurkowe oferują dobrą opiekę nad początkującymi nurkami, a zaawansowanym proponują interesujące i dostosowane do możliwości tereny nurkowe. Co więcej, obsługują one Polaków w języku ojczystym, co znacznie ułatwia komunikację. Część z nich proponuje także szkolenia zarówno dla początkujących, jak i dla tych, którzy chcą udoskonalać własne umiejętności. Wszystkie w swej ofercie mają nurkowania z łodzi i realizują rejsy do ciekawych nurkowisk w okolicach Hurghady.

 

HOTELE W HURGHADZIE W EGIPCIE

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE INFORMACJE- EGIPT - HURGHADA

Klimat 

Rejon ten odznacza się klimatem podzwrotnikowym suchym – słońce świeci przez większą część roku, a temperatura nie spada poniżej 23°C nawet w okresie zimowym. Średnia, najwyższa temperatura latem to 36°C, choć nierzadko się zdarza się, iż termometry odnotowują znacznie gorętsze dni. Odpowiednie przygotowanie odzieżowo – kosmetyczne przed wyjazdem znacznie uprzyjemni pobyt i uchroni przed słonecznymi oparzeniami lub udarem.

 

Wiza

Można ją nabyć na lotnisku, kosztuje 25 USD. Jest ważna 30 dni. Bezpłatne wizy obwiązują tylko na terenie Synaju.

 

Waluta

Walutą w Egipcie jest funt egipski (LE, EGP). Jeden funt egipski to ok. 50 groszy polskich – przed podróżą warto sprawdzić aktualny kurs. W miastach i kurortach można płacić także w dolarach i euro, lub kartą kredytową. Jeśli jednak planujemy kupować pamiątki na lokalnych targach lub płacić w busach, warto mieć przy sobie lokalne banknoty.

 

Prąd 

Napięcie: 220V, częstotliwość 50 Hz. Gniazdka w większości są takie same jak polskie. Jeśli zaś pojawi się mniejsze, na targu lub w pobliskim sklepie dostaniemy przejściówkę (koszt ok. 1 LE).

 

Czas

Hurghada: strefa czasowa wschodnioeuropejska  (UTC+2).

 

Kuchnia

Na co szczególnie warto zwrócić uwagę?

Taameja - kotlety mielone z fasoli i przypraw, często podawane z płaskimi płatami jasnego chleba.

Moloheja, zielona zupa z tamtejszej rośliny podobnej do polskiego szpinaku.

Mahszi - danie główne, mocno przyprawione mięso zawijane w liście winogron i podawane w wydrążonej cukinii lub pomidorze

Fiteer – egipska pizza.

Musaga -  warzywa zapiekane w piekarniku.

 

Muzyka

Jeśli interesuje Cię muzyka, folklor oraz historia Egiptu, hotel Alf Laila Wa Laila przygotował dla turystów niezwykłe widowisko. Połączenie tańca, akrobacji oraz śpiewu pokaże Ci kulturę egipską od najlepszej strony.

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  • 509 103 273
   (opłata wg stawki operatora)

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Schowek ofert Schowek produktów
  Copyright 2014 - 2019

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Wykonanie