Wyjazdy-Marsa El Alam Egipt-Przewodnik-Nurkowanie-Rafy koralowe,bazy n
 • Październik w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  30-09-2021
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - PAŹDZIERNIK 2021
 • Październik w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  21-10-2021
  WINDSURFING - PAŹDZIERNIK W SOMA BAY
 • Egipt PAŹDZIERNIK 2021

  Zapytaj o ofertę
  07-10-2021
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY PAŹDZIERNIK 2021
 • Windsurfing Vassiliki2021

  Zapytaj o ofertę
  24-09-2021
  Windsurfing w Grecji na LEFKADZIE w VASSILIKI Wrzesień 2021 nr 4
 • Soma Bay jesień 2021

  Zapytaj o ofertę
  14-10-2021
  Soma Bay - jesień 2021 - windsurfing
Powrót

Przewodniki

EGIPT - MARSA EL ALAM - PRZEWODNIK NURKOWY

PRZEWODNIK NURKOWY - EGIPT - MARSA EL ALAM 

Marsa Alam to typowa miejscowość wypoczynkowa położona nad Morzem Czerwonym w południowo – wschodniej części Egiptu dynamicznie rozwijająca się pod względem turystycznym. Zawdzięcza to stale powstającym tu hotelom i miejscom noclegowym, pięknemu i ciepłemu Morzu Czerwonemu oraz wspaniałym warunkom do uprawiania wszelkiego rodzaju sportów wodnych – w tym nurkowania.

Nurkowanie : potrzebne dokumenty itp.

Każdy nurek powinien wziąć ze sobą swoje certyfikaty, logbooki, adaptery INT oraz świadectwo zdrowia.

Temperatura wody waha się pomiędzy 20 i 29 oC zatem zaleca się wykorzystywanie latem pianek 5mm, a w pozostałym czasie 7 mm. Komory dekompresyjne zlokalizowane są w Sharm El Sheikh, Hurgadzie, El Gouna i właśnie w Marsa Alam.

Miejsca do nurkowania

Egipt, a przede wszystkim Marsa El Alam  to doskonałe miejsca do nurkowania. Dziewicza przyroda, bogactwo ryb oraz dobrze zachowane rafy koralowe to elementy przyciągające zapalonych adeptów nurkowania.

Na tym obszarze istnieją doskonałe warunki do nurkowania przez cały rok. Oprócz wysokiej temperatury wody, panuje tu dobra widoczność (nawet do 30 m) zapewniająca wspaniałe wrażenia.

Marsa El Alam oferuje miejsca nurkowe zarówno z brzegu, jak i z łodzi. Warto skorzystać także z rejsów nurkowych (safari nurkowe, liveboards) trwających od 3 do 14 dni.

Miejsca nurkowe dostępne z brzegu

Marsa Abu Dabbab

To miejsce gwarantuje bliskie spotkania z zielonymi żółwiami, których często jest tak dużo, że trudno jest je policzyć. Można spotkać tutaj także guitar  sharks czy płaszczki ogończowate. Z innych gatunków ryb znaleźć tutaj można pygmy pipehorses, ryby igliczniowate (host pipefish)czy Hippocampus histrix. Uroku rafom dodają koralowce, wygładzone iglice, ławice ryb barwenowatych, skorpenowatych i rai. W zatoce można spotkać także legendarne diugonie czasem mylone z wytępionymi w XVIIIw krowami morskimi.

Wrak Abu Ghusun

To miejsce zapewnia możliwość nurkowania wokół wraku statku ładunkowego, który zatonął w 1993 roku. Można tutaj spotkać wiele gatunków koralowców, ryby napoleony oraz mureny. Można wpływać do środka statku i tam zwiedzić m.in. sterownię, maszynownię oraz ładownię (dla zaawansowanych nurków).

No.1

Pod wodą – można zwiedzić piękny i bajecznie kolorowy ogród koralowy. Dodatkową atrakcją jest przejście przez niewielką jaskinię.

Shaab Shuuna

To miejsce nurkowe znajduje się w podwodnym kanionie z rafą koralową.

Marsa Moray

Dość głębokie miejsce nurkowe sięgające nawet 70m. Dogodne dojście sprawia, że mogą z niego korzystać wszyscy nurkowie. Gwarantuje piękny koralowy ogród oraz wiele gatunków różnorodnych ryb.

Marsa Samadai

Piaszczysta zatoka oferująca możliwość podwodnych spacerów wśród łanów trawy morskiej i bloków koralowych w towarzystwie żółwi, płaszczek oraz barakud.

Abu Dabour

Kolejny podwodny kanion, który poprowadzi nurków na wspaniałą rafę koralową, gdzie można spotkać duże okazy ryb.

Marsa Asalaya

To podwodna zatoka obfitująca w trawę morską i prowadząca do pięknych i pełnych życia raf koralowych. Tutaj można spotkać diugonie.

Marsa Egla

Położona niedaleko Marsa Alam laguna charakteryzuje się łagodnym zejściem i lazurową wodą. Spotkać tutaj można koniki wodne, ośmiornice, płaszczki, żółwie i diugonie.

Marsa Gebel Rosas

W tym miejscu, oprócz bogatej rafy koralowej położonej po prawej stronie, żółwi czy rekinów atrakcją są niewielkie jaskinie ukryte w postrzępionej przeciwległej rafie.

Nurkowiska dostępne z łodzi

Abu Dabbab Reefs

To miejsce zapewnia maksymalną ilość atrakcji: są tu zarówno piękne rafy koralowe bogate w wiele gatunków ryb (barakudy, rekiny), jak i niewielka sieć jaskiń. Dodatkowym atutem jest wrak małego statku, który zatonął w tym miejscu w 2004 roku.

Elphinstone

To miejsce znane na całym świecie stanowiące element pożądania wielu nurków. Jednakże Elphinstone przeznaczone jest wyłącznie dla doświadczonych nurków – barierą są tutaj strome ściany oraz prądy morskie. Strome ściany można oglądać zarówno od  strony wschodniej (najlepiej rano), jak i zachodniej (po południu). Występujące tutaj czarne korale oraz gorgonie skrywają różne zwierzęta, m.in.: longnose hawkfish (Oxycirrhites typus ), ryby lucjanowate, wielkie napoleony oraz barakudy.

Niżej na głębokości ok. 40 m można spotkać manty, młotowate, żarłacze srebrnopłetwe, Carcharhinus amblyrhynchos .

Shaab Abu Dabab

Doskonałe miejsce do nurkowania. Charakteryzuje się świetną widocznością. Można tu spotkać bogate życie podwodne (barwne korale przeplatają się z ukwiałami, wśród których znaleźć można napoleony, raje, żółwie, iglice). Dodatkowym atutem jest niewielki wrak Heaven One.

Ras Samadai (dolphinehouse)

To niezwykła rafa koralowa będąca miejscem żerowania delfinów. Poza tymi ssakami można tutaj spotkać typowe dla tego obszaru mureny, płaszczki, rekiny i strzępiele. Jednym z charakterystycznych punktów jest drop-off sięgający aż 80 m głębokości.

Salem Express

To miejsce, gdzie bez przeszkód można zwiedzać wrak promu, który zatonął w 1999r.

PRZELOTY I POBYT - EGIPT - MARSA EL ALAM 

Baza noclegowa

Bazę noclegową stanowią tutaj głównie duże hotele skupione w zatoczkach na północ od centralnej części miasta.

Dojazd i transport

W Egipcie głównym lotniskiem międzynarodowym jest Kair, gdzie przylatuje większość zagranicznych turystów. Jednakże także Marsa Alam posiada własne międzynarodowe lotnisko oddalone od centrum miejscowości o 60 km. Obsługuje ono połączenia także z Polski (m.in. linie lotnicze Enter Air oraz Travel service Airlines latające z Katowic i Warszawy). 

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - EGIPT - MARSA EL ALAM 

Egipt to jeden z ulubionych kierunków turystycznych i wypoczynkowych Europejczyków. Morze Czerwone oraz licząca kilka tysiącleci historia sprawia, że przyjeżdżają tutaj zarówno pasjonaci zabytków, jak i wypoczynku nad wodą.

Marsa Alam to doskonałe miejsce, z którego można wyruszyć w kierunku największych zabytków starożytnego świata. Generalnie najbardziej znamienite zabytki zlokalizowane są wzdłuż Nilu – rzeki, która starożytnym Egipcjanom zapewniała żyzne pola, wodę i wyżywienie. Zatem z Marsa Alam położonego nad Morzem Czerwonym do wszystkich najbardziej znanych miejsc trzeba dojechać, jednocześnie poświęcając na wycieczkę co najmniej cały dzień. Na południowy wschód od Marsa Alam (w odległości ponad 600 km ) w Abu Simbel znajduje się kompleks świątyń poświęconych Ramzesowi II i jego żonie Nefertari. W drodze do świątyń w Asuanie można zwiedzić także Wielką Tamę na Nilu. Na północ od Marsa Alam koniecznie trzeba zobaczyć Luksor (w odległości pond 300 km) z Doliną Królów znaną z grobowca Tutenchamona, świątynię Hatszepsut, a po drodze zwiedzić największą świątynię Egiptu poświęconą Amonowi w Karnaku. Bez wątpienia będąc w Egipcie nie można nie zobaczyć jednego z 8 cudów świata – piramidy w Gizie zlokalizowanych w okolicach Kairu (ok. 800 km od Marsa Alam). Atrakcyjne są także rejsy po Nilu, które umożliwiają poznanie największych zabytków starożytności zlokalizowanych wzdłuż górnego biegu rzeki.

Samo Marsa Alam zachęca turystów szczególnie pięknymi plażami oraz wspaniałymi rafami. Ta miejscowość to wciąż stosunkowo dziewicze miejsce wypoczynku, które nie posiada nic z tłumnych i gwarnych kurortów egipskich. Ta miejscowość znana jest z najbardziej dziewiczych terenów nurkowych na Morzu Czerwonym, które jednocześnie należą do najlepiej zachowanych tego typu atrakcji w Egipcie. Nic zatem dziwnego, że jest to ulubione miejsce polskich wypraw nurkowych.

Marsa El Alam to inaczej „Sławny Port”. Tradycje rybackie podtrzymują tutaj rodzimi rybacy, którzy traktują tę miejscowość jako swoją przystań.

Miejscowość nie może poszczycić się wprawdzie zabytkami, jednakże w okolicach znajdują się ruiny starożytnych kopalni złota oraz świątynia Amona – Re w El Kanayis. Z innych atrakcji położonych w okolicach kurortu wymienić można rezerwat przyrody Wadi al Gemal, w do którego można wybrać  się na safari oraz grób Abu Al Hassan Al Szazli’ego jednego z mistyków sufizmu (odmiana islamu). 

BAZY / CENNIK - EGIPT - MARSA EL ALAM 

Bazy nurkowe

Adventurer.pl – to pierwsza  najstarsza z polskich szkół nurkowych zlokalizowanych w Egipcie, która swoją bazę ma także w Marsa El Alam. Kompleks Adventurer zlokalizowany jest na plaży w stylu afrykańskiej wioski i połączony jest z centrum nurkowym. W kompleksie można wynająć bungalowy zapewniające standardowy komfort mieszkania oraz wypoczynek od zgiełku miasta. Centrum nurkowe organizuje nurkowania we wszystkich najpopularniejszych miejscach Marsa El Alam.   

Inną, dość znaną bazą, jest 3will – polsko – słowacka baza nurkowa zlokalizowana w okolicach hotelu Blue Reef Resort w odległości ok. 40 km od lotniska w Marsa Alam. Daiwmasterzy oferują możliwość nurkowania nie tylko na płytkich wodach, ale także potrafią zlokalizować obszary o głębokości 50, 100 i 150 m. Zaletą tego miejsca jest bliskość komory dekompresyjnej (200m od ośrodka).

Inną polska bazą nurkową jest Diving Pro funkcjonujące w hotelu Club Calimera zlokalizowanego w połowie drogi pomiędzy lotniskiem centrum Marsa Alam. Organizuje ono zarówno nurkowanie z łodzi, jak i bezpośrednio z wybrzeża, przy którym położona jest baza. Poza znurkowaniami oferuje wynajęcie sprzętu oraz szkolenia.

Emperor Divers to jedna z lepszych baz nurkowych położonych w Marsa Alam. Zlokalizowana jest przy Moreen Beach. W jej skład wchodzi 5 gwiazdkowe centrum nurkowe PADI, do którego z okolicznych hoteli dowożeni są bezpłatnie nurkowie. Z tej bazy nurkowej realizowane są codziennie rejsy do najlepszych miejsc nurkowych w okolicach Marsa El Alam. 

Wart polecenia jest także hotel Beach Safari w Marsa Alam – jest to pierwszy w tej miejscowości hotel stworzony z myślą o nurkach. Z powodzeniem można w nim połączyć program nurkowy, wysoki poziom zakwaterowania i obsługi z wypoczynkiem osób nienurkujących.

Generalnie w Marsa Alam funkcjonuje bardzo wiele centrów nurkowych. Większość hoteli posiada własne centra, które oferują doświadczonych instruktorów, przewodników wycieczek nurkowych oraz wypożyczalnie sprzętu nurkowego. 

HOTELE W MARSA ALAM W EGIPCIE

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE INFORMACJE - EGIPT - MARSA EL ALAM 

Wizy

Wiza jest obowiązkowa dla turystów odwiedzających Egipt. Wykupuje się ją na lotnisku. Od 1 maja 2014 roku kosztuje ona 25 USD.

Paszport z kolei musi być ważny dłużej niż 6 miesięcy od daty deklarowanego powrotu do kraju.

Osoby pozostające w Egipcie dłużej niż 28 dni nie mogą wracać do Polski lotem czarterowym.

Przepisy celne

Do Egiptu 1 osoba może wwieźć: 2 l alkoholu, 200 szt. papierosów oraz 25 cygar. Ze sobą można mieć także 10 tys. dolarów amerykańskich. Za wwiezienie narkotyków grozi kara śmierci. Zabronione jest wywożenie fragmentów rafy koralowej oraz wszelkich dóbr pochodzących z Morza Czerwonego, skór naturalnych i antyków.

Waluta

Walutą obowiązującą jest funt egipski (EGP), który dzieli się na 100 piastrów. Powszechnie także wykorzystywane są i akceptowane dolary amerykańskie. Karty płatnicze i kredytowe są także akceptowane. Bankomaty znajdują się w przeważającej większości miast i wypłacają gotówkę po przeliczeniu na walutę egipską.

Czas

Obowiązuje czas UTC + 2. W lecie zatem nie ma różnicy czasowej pomiędzy Polską a Egiptem.

Prąd

Wykorzystywany jest prąd 220V. Gniazdka w hotelach są podobne jak w Polsce.

Zwyczaje

Przyjeżdżający do Egiptu turyści powinni zdawać sobie sprawę z wymagań i zwyczajów panujących w tym kraju. Jednym z nich, restrykcyjnie przestrzeganych, jest zwyczaj (obowiązek) noszenia koszulek zakrywających ramiona i oraz ubrań przykrywających kolana (dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn).

Opieka medyczna

W Egipcie szczepienia nie są wymagane. Turyści muszą jednak być przygotowani na problemy gastryczne wynikające z innej flory bakteryjnej, klimatu oraz picia napojów z dużą ilością lodu tworzonego często z nieprzegotowanej wody (choroba często nazywana przez turystów „klątwą faraona”). Na takie dolegliwości najskuteczniejsze są powszechnie dostępne w tamtejszych aptekach egipskie leki.

Planując wyjazd do Egiptu warto posiadać ubezpieczenie – szczególnie zdrowotne. Należy także upewnić się, czy polisa obejmuje transport chorego do Polski. 

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  • 509 103 273
   (opłata wg stawki operatora)

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Schowek ofert Schowek produktów
  Copyright 2014 - 2019

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Wykonanie