Wyjazdy-Cypr-Nurkowanie-Przewodnik,Rafy koralowe, bazy nurkowe
 • Październik w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  30-09-2021
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - PAŹDZIERNIK 2021
 • Egipt PAŹDZIERNIK 2021

  Zapytaj o ofertę
  07-10-2021
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY PAŹDZIERNIK 2021
 • Październik w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  21-10-2021
  WINDSURFING - PAŹDZIERNIK W SOMA BAY
 • Windsurfing Vassiliki2021

  Zapytaj o ofertę
  24-09-2021
  Windsurfing w Grecji na LEFKADZIE w VASSILIKI Wrzesień 2021 nr 4
 • Soma Bay jesień 2021

  Zapytaj o ofertę
  14-10-2021
  Soma Bay - jesień 2021 - windsurfing
Powrót

Przewodniki

CYPR - PRZEWODNIK NURKOWY

PRZEWODNIK NURKOWY - CYPR

Cypr jest położoną najdalej na wschód wyspą Morza Śródziemnego, trzecią pod względem wielkości ( po Sycylii i Sardynii) a tym akwenie. Liczy milion mieszkańców i geograficznie należy do Azji. Politycznie podzielony jest na dwie części: północna część wyspy pozostaje pod administracją turecką, a południowa grecką. Nie stanowi to jednak przeszkody dla turystów. Lot na tę wyspę z Europy Środkowej trwa ok. 3 godziny. Wybrzeże Cypru ma 720 km długości. W centrum wyspy wznosi się potężny masyw górski Troodos, na północy zaś skaliste pasmo Pentadaktylos. Wschodnie wybrzeże to kilometry piaszczystych plaż. Najważniejsze miasta to Pafos, Limassol, Larnaca, Agia Napa i oczywiście stolica Nikozja.

 

Sporty wodne- nurkowanie

Przejrzyste i ciepłe wody cypryjskich wybrzeży stwarzają idealne warunki do uprawiania tego sportu. Nurkowanie jest tu niezwykle popularne. Szkoły i ośrodki nurkowania działają tu w niemal wszystkich kąpieliskach. Znajdziemy tu setki klubów i szkółek nurkowych. W ofercie mają one zarówno kursy dla początkujących i dzieci, jak i rejsy w morze połączone ze schodzeniem pod wodę dla zaawansowanych.

Również hotele posiadają w ofercie własne kursy nurkowania. Najpiękniejsze podwodne widoki znajdują się w okolicach Larnaki i Agia Napa. Wyjątkową atrakcją jest niewątpliwie możliwość poszukiwania wraków frachtowców i okrętów wojennych. Ponieważ w przeciwieństwie do wielu krajów Cypryjski Resort Turystyki Pozwala na eksplorowanie zatopionych statków. Trzeba jedynie pamiętać, że nie wolno zabierać z dna morza gąbek i przedmiotów o wartości archeologicznej.

W wodach okalających Cypr nie znajdziemy raf koralowych, ale niebywałą atrakcją będą na pewno ławice ryb i podwodne formacje skalne takie jak jaskinie, nawisy skalne czy tunele. Ważną informacją dla początkujących będzie to, że większość zejść do wody w celu nurkowania można tu odbywać z brzegu. A najciekawsze miejsca dla zaczynających swą przygodę z nurkowaniem to:

Bambi

To miejsce w okolicy Kyrenii o średniej głębokości ok. 14 metrów, najgłębsze miejsce sięga 20 metrów. Jest oddalone od brzegu o 10 minut łodzią. Są tam idealne warunki do ćwiczenia umiejętności w bajkowym wręcz otoczeniu kolorowej fauny.

 

Werner Lau

Ta baza nurkowa znajduje się między Larnaką a Limassol. Nurkuje się tu bezpośrednio przy bazie, a rafa przybrzeżna znajduje się na głębokości 3-8 metrów. To również miejsce polecane dla niewprawionych w tym sporcie.

 

Półwysep Karpaz

To niezwykłe miejsce kryje w wodach takie atrakcje jak: wrak bombowca z II wojny światowej, kilka wraków mniejszych statków i ogromną kotwicę. Nie trzeba dodawać, że wraki te zamieszkują liczne ławice ryb i innych zwierząt, takich jak ośmiornice.

 

Miejsca dla zaawansowanych czyli miejsca, które wymagają kwalifikacji w nurkowaniu na otwartych wodach:

 

Wrak Zenobia

Zenobia to wrak szwedzkiego promu, który zatonął w 1980 roku, niedaleko Larnaki, około półtora kilometra od wybrzeża. Jest to największy wrak Morza Śródziemnego.  Prom zatonął wraz z towarem i stanowi nie lada gratkę dla zaawansowanych nurków. We wraku tym żyją ławice ryb. Aby obejrzeć tę atrakcję trzeba zanurzyć się w tym miejscu na głębokość między 17 a 43 metry. Widoczność w tej głębinie wynosi 30 do50 metrów. Niedaleko wraku, 1,5 godziny drogi samochodem znajduje się Park Narodowy Cap Greco.

 

Rezerwat ryb Akrotiri

To miejsce znajduje się niedaleko Limassol. Wielką atrakcją dla nurków będzie tu możliwość nakarmienia z ręki takich ryb jak graniki, leszcze, okonie czy mureny. Można tu też spotkać ośmiornice. Świetna widoczność w tym miejscu pozwala na podziwianie niesamowitego bogactwa świata podwodnych stworzeń.

 

Wrak Vera K

Wrak ten jest oddalony o 25 min. od portu w Pafos. To wrak libańskiego frachtowca, który osiadł na mieliźnie w 1972 roku. Używany był do ćwiczeń wojskowych. W roku 1976 uznano, że zagraża on innym statkom i wysadzono w powietrze. W wyniku eksplozji wrak osiadł w kraterze 11 metrów pod wodą. Miejsce to jest atrakcyjne również ze względu na łuki skalne i tunele gdzie można obserwować bogate życie podwodne.

 

Caves

Nurkowisko to jest położone niedaleko Cape Greco. Pod wodą znajdziemy tu sieć tuneli, nawisów i liczne jaskinie. Wąskie tunele między skałami to atrakcja dla doświadczonych nurków. A dostęp do tego miejsca jest prosto z brzegu.

 

Ważne!

Na Cyprze znajdują się znajdują się dwie komory dekompresyjne: w mieście Larnaca w Makarion General Hospital i w brytyjskiej bazie wojsk lotniczych Akrotiri.

 

Inne atrakcyjne miejsca

Powyżej to nie jedynie miejsca, jakie czekają na Cyprze na amatorów nurkowania. Do popularnych miejsc należą też Latchi-Polis-Akamas, gdzie występują zielone żółwie, czy Cyclops Bay gdzie spotkamy ośmiornice.

 

Sprzęt

Jeśli nie dysponujemy własnym, z łatwością wypożyczymy sprzęt potrzebny nam do zejścia pod wodę w licznych wypożyczalniach znajdujących się nierzadko w hotelach lub kupimy go w dziesiątkach sklepów sportowych.

 

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - CYPR

Zwiedzanie zachodniego Cypru

Większość hoteli i infrastruktury turystycznej skupia się w tej części wyspy w mieście Pafos. Znajduje się tu mnóstwo zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Są to m.in. osiedla z epoki brązu, groby królewskie z czasów hellenistycznych, bizantyjski zamek i liczne kościoły. W lasach Pafos można spotkać muflony. Kierując się na północny zachód od tego miasta dotrzemy na półwysep Akamas, na którym znajduje się jedyny na Cyprze park narodowy.

 

Zwiedzanie południowego Cypru

Najciekawszym miastem tego regionu jest antyczny grecko-rzymski Kourion. Można tu podziwiać bizantyjską bazylikę, liczne mozaiki i łaźnie, czy świątynie Apollina. Najpiękniejsze plaże z krystaliczną wodą znajdziemy w Agia Napa i Protaras. Gratką dla miłośników przyrody będą słone jeziora niedaleko Larnaki i Limassol, na których obserwować można setki łabędzi, pelikanów i flamingów. Natomiast wioska Lefkara słynie z przepięknych koronek dzierganych przez kobiety i oryginalnej srebrnej biżuterii wyrabianej przez mężczyzn.

 

Zwiedzanie Gór Troodos

W górach tych ukryte są takie skarby z listy UNESCO jak klasztory z czasów bizantyjskich. W wielu górskich wioskach produkuje się znane cypryjskie wino deserowe Commandaria. Największym zaś skarbem tych gór są wodospady. Najbardziej znany to Kaledonia, który znajduje się w pobliżu Pano Platres.

 

Zwiedzanie środkowego Cypru

Środkowy Cypr, to teren rozciągający się na południe od stolicy Nikozji. Nie jest on tłumnie odwiedzany przez turystów, ale warto zajrzeć tu do takich miejscowości jak Peristerona czy Tamassos.

 

Zwiedzanie Nikozji

Obowiązkowo zajrzeć trzeba do Muzeum Cypru, Pałacu Arcybiskupiego czy Katedry św. Jana. W tej ostatniej obejrzymy świetnie zachowane malowidła ścienne o tematyce biblijnej. Odwiedzając stolicę można skorzystać z bezpłatnego zwiedzania miasta, które organizuje tu Cypryjska Organizacja Turystyczna.

 

Zwiedzanie północnego Cypru

Najwięcej skupisk hoteli znajdziemy tu w okolicach Kyrenii i Famagusty. Warto też zobaczyć średniowieczne kościoły i ciekawe muzea. Ciekawym miejscem będzie też półwysep Karpas z piękną przyrodą, a miłośnicy architektury w górach Kyrenii podziwiać mogą średniowieczne zamki i gotyckie opactwo Bellapais.

BAZY / CENNIK - CYPR

Bazy nurkowe

Bazy nurkowe na Cyprze zlokalizowane są w okolicach najpopularniejszych miejsc nurkowych.

W okolicy miasta Pafos funkcjonuje kilka znanych centrów nurkowych. Do jednych z nich należy ABC Dive Center, które oprócz klasycznej bazy pełni także funkcję szkoły nurkowej. Oferuje ponadto miejsca nurkowe, specjalistyczny serwis, sklep i wypożyczalnię sprzętu. Innym jest Akamas Diver, gdzie także znaleźć można wyspecjalizowanych i doświadczonych przewodników, szkołę nurkową, wypożyczalnie sprzętu i klub nurkowy.

W okolicach miejscowości Protaras znajdziemy bazę Absolute Scuba dla zaawansowanych nurków oraz Easy Divers dla dzieci i dorosłych oferujący snorkelling. Warto dodać, że w tej bazie pracują polscy instruktorzy.

Godna polecenia jest baza Olympian Divers Ltd zlokalizowana w Ayia Napa, która oferuje stosunkowo tanie nurkowania oraz szkołę dla początkujących nurków. 

HOTELE NA CYPRZE

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE INFORMACJE - CYPR

Temperatury

Temperatura wody pozwala na uprawianie tego sportu praktycznie cały rok. Najlepiej jednak nurkować od maja do października, ponieważ temperatura wody dochodzi wtedy do 27 stopni C, na otwartym morzu 22 stopnie C. Nawet w najchłodniejszych miesiącach od stycznia do marca przeciętne wartości temperatury wody to około 16 stopni C. Pamiętać należy, że w miesiącach zimowych konieczne będą kombinezony.  Najcieplejsze miesiące w roku to lipiec i sierpień. Panują wtedy upały do 36 stopni C. Styczeń to najzimniejszy miesiąc roku, przeciętna temperatura wynosi wtedy 10 stopni C i około 3 stopni w górach Troodos.

 

Słońce

Klimat Cypru jest bardzo słoneczny. Przez sześć letnich miesięcy w roku słońce świeci tu 12 godzin wciągu dnia. Nawet w grudniu i styczniu słońce jest łaskawe i świeci 5,5 godziny dziennie.

Waluta

Od 1 stycznia 2008 roku prawnym środkiem płatniczym na Cyprze jest waluta Unii Europejskiej czyli euro, które zastąpiło funta cypryjskiego.

 

Język

Na Cyprze współistnieją dwa języki: na południu grecki, na północy turecki. W kurortach powszechna jest jednak znajomość angielskiego i niemieckiego.

 

Religia

Na południu wyspy dominuje prawosławie. Na północy zaś islam. W meczetach wszystkich większych miast pięć razy dziennie głos muezina nawołuje do modlitwy. Nabożeństwa odbywają się w piątki po południu. A zatem odwiedzając budowle wiązane z kultem religijnym należy pamiętać o odpowiednim ubiorze. Długie spodnie, długie spódnice i bluzki zakrywające ramiona i plecy obowiązkowe. Przed wejściem do meczetu trzeba zdjąć buty.

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  • 509 103 273
   (opłata wg stawki operatora)

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Schowek ofert Schowek produktów
  Copyright 2014 - 2019

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Wykonanie