Przewodnik - Paracuru Brazylia- Windsurfing Kitesurfing - Warunki wietrzne, pływanie, wyjazdy, szkółka i nauka windsurfingu i kitesurfingu
 • Windsurfing w Egipcie

  Zapytaj o ofertę
  29-10-2020
  Windsurfing w Egipcie - SOMA BAY - Polska Szkoła PAŹDZIERNIK / LISTOPAD 2020
 • Nauka WIND na Kos 2020

  Zapytaj o ofertę
  26-09-2020
  Kos Psalidi Szkoła windsurfingu Wrzesień 2020 nr 4
 • Windsurfing w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  08-10-2020
  Polska Szkoła windsurfingu SOMA BAY Egipt - PAŹDZIERNIK 2020 nr 2
 • KITE wyjazdy Egipt

  Zapytaj o ofertę
  01-10-2020
  Kite wyjazdy Egipt – Polska Szkoła Kitesurfingu - PAŹDZIERNIK 2020 nr 1
 • Wyjazd WIND Soma Bay 2020

  Zapytaj o ofertę
  15-10-2020
  Wyjazd WIND do SOMA BAY - Październik 2020 nr 3
 • Kurs WIND na Krecie

  Zapytaj o ofertę
  27-09-2020
  Nauka windsurfingu PALEKASTRO KRETA Wrzesień / Październik 2020
 • Kurs KITE Sycylia 2020

  Zapytaj o ofertę
  25-09-2020
  Kite wyjazdy SZKOLENIE na Sycylii w Lo Stagnone WRZESIEŃ 2020
 • Szkoła KITE Egipt

  Zapytaj o ofertę
  08-10-2020
  SOMA BAY – Szkolenie kitesurfingowe w polskiej szkole PAŹDZIERNIK nr 2
 • KOS kitesurfing 2020

  Zapytaj o ofertę
  26-09-2020
  Kitesurfing Grecja - Psalidi wyspa Kos - Wrzesień 2020 Nr. 5
 • Kurs WIND w Vassiliki

  Zapytaj o ofertę
  22-09-2020
  Windsurfing wyjazdy szkoleniowe LEFKADA VASSILIKI Wrzesień 2020 nr 4
 • Kurs WIND w Egipcie

  Zapytaj o ofertę
  22-10-2020
  Kurs WINDSURFINGU w SOMA BAY - Egipt 2020 - PAŹDZIERNIK nr 4
 • PAŹDZIERNIK w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  24-09-2020
  Kitesurfing wyjazdy szkoleniowe Soma Bay – PAŹDZIERNIK 2020
 • Październik w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  01-10-2020
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - październik nr 1
 • Wrzesień 2020 w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  24-09-2020
  Szkoła windsurfingu w Egipcie - SOMA BAY - Wrzesień 2020 nr 2
 • Kite'owe kursy SYCYLIA

  Zapytaj o ofertę
  02-10-2020
  Wyjazdy KITE SYCYLIA LO STAGNONE Polska Szkoła Październik 2020
Powrót

Przewodniki

PARACURU

PRZEWODNIK WINDSURFING / KITESURFING - PARACURU - BRAZYLIA

Paracuru – niegdyś brazylijska osada rybacka, dziś posiadające sieć wygodnych hoteli niewielkie miasteczko przyciągające wind – i kitesurferów. Paracuru leży w odległości ok. 80 km od Fortalezy, w północno – wschodniej części kraju, w stanie Ceará. Nazwa wioski w języku tupi (rodziny językowej występującej w Ameryce Południowej, zaliczanej do tzw. fyli ekwatorialnej (równikowej), która w okresie kolonialnym wywarła znaczny wpływ na rozwój języka portugalskiego) oznacza „Morze jaszczurcze”, a historia tej niepozornej na pierwszy rzut oka miejscowości sięga co najmniej kilkuset lat wstecz. Według książki historyka Rodolfa Spínoli pt. „Vicente Pinzon i odkrycie Brazylii”, a także według dzieła „Rozbitkowie, handlarze i deportowani” napisanego przez dziennikarza Eduardo Bueno, 29 stycznia 1500 roku odbyła się w tym miejscu bitwa pomiędzy najeźdźcami z Europy a miejscową ludnością. Miało w niej zginąć dwudziestu tubylców oraz ośmiu kolonizatorów. Paracuru zyskało prawa miejskie w 1951 roku. Dziś liczy około 30 000 mieszkańców utrzymujących się głównie z turystyki, ale także hodowli kwiatów i rolnictwa - szczególnie uprawy trzciny cukrowej oraz owoców takich jak papaje, kokosy czy ananasy.

Paracuru oferuje turystom świetne warunki do uprawiania wind – i kitesurfingu. Znajdują się tam szerokie i piękne plaże, a miejska infrastruktura oferuje hotele o rozmaitym standardzie pozwalające dostosować wybór warunków zakwaterowania do możliwości finansowych. Miasto znane jest ze stałej obecności dość silnych wiatrów, stwarzających surferom doskonałe możliwości pływania. Na oceanie praktycznie nieprzerwanie występują fale, co pomaga rozwinąć skrzydła amatorom mocniejszych sportowych wrażeń. Osoby początkujące bądź obawiające się zbyt intensywnych przeżyć, również mogą bez obaw przyjechać do Paracuru, gdzie znajdą spokojną wodę w lagunach. Najlepsze warunki turystyczne panują tutaj od sierpnia do stycznia. W Paracuru odbywają się także cyklicznie ważne imprezy sportowe, takie jak lipcowe zawody w „sandboardingu” (zjeżdżaniu na desce po piaskowych wydmach), listopadowy „ParacuruKitePower” czy rozgrywany w styczniu Puchar Surferów. Turystom pragnącym odpocząć nieco od uprawiania sportów wodnych, Paracuru oferuje możliwość wypożyczenia samochodu terenowego i zwiedzenia okolic miasta obfitujących w tereny pozwalające na cieszenie się kontaktem z naprawdę dziką przyrodą.

 

Windsurfing

Pływa się tu głównie przy plaży Quebra Mar – bardzo szerokiej, oferującej zróżnicowane warunki – laguny z płaską wodą (podczas odpływu tworzą się zamknięte laguny, osłonięte płyciznami od otwartego oceanu) oraz miejsca, gdzie tworzą się fale doskonałe do skoków i jazdy. Można liczyć na długi i równy swell, zwłaszcza nieco dalej od plaży. Wiatr – bardzo przewidywalny, prawie zawsze z prawej side on shore, o sile nawet do 25 węzłów. Można pływać w tych warunkach przez większość roku. Jedynie wiosną (marzec – lipiec), gdy panuje tu pora deszczowa, statystyki są gorsze, dlatego najlepiej przyjechać do Brazylii w pozostałych miesiącach.

Dobrze wyposażone bazy, na miejscu zarówno jedzenie jak i prysznice, toalety i parking.

OFERTY NASZYCH WYJAZDÓW I SZKOLEŃ WINDSURFINGOWO-KITESURFINGOWYCH

Wyjazdy windsurfingowe 

Wyjazdy kitesurfingowe 

 

KITE / WIND ONLINE SHOP

 

 

Gorąco polecamy zakupy w naszym sklepie wind/kite !

PRZELOTY I POBYT - PARACURU - BRAZYLIA

Dojazd: Samolotem do Fortalezy, dalej wynajętym samochodem lub autobusem.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - PARACURU - BRAZYLIA

Fortaleza (stolica stanu Ceará /wym.: Sia:ra/): w czasie wypoczynku w surfingowych kurortach warto zrobić sobie jedno – czy nawet kilkudniową przerwę na zwiedzenie stolicy regionu, czyli miasta Fortaleza. Jego nazwa, jak nietrudno się domyślić, pochodzi od fortecy postawionej tutaj przez Holendrów w 1649 roku w celu zapewnienia ochrony przed miejscową ludnością indiańską. Fort ochronił wprawdzie Holendrów przed Indianami, nie spełnił jednak swojej funkcji w obliczu najazdu innych Europejczyków – w 1654 roku zdobili go Portugalczycy, nadając mu nazwę Fortaleza de Nossa Senhora da Assunçao. Stolicą regionu Ceará stała się Fortaleza już w 1799 roku, jednak pełny rozwój miasta przypadł na II połowę XX wieku. Jest to jedno z największych i najciekawszych miast Brazylii, łączących – jak właściwie wszystkie wielkie ośrodki municypalne tego kraju – wiekową tradycję z nowoczesnością. Amatorzy – a zwłaszcza amatorki – zakupów odzieżowych obowiązkowo muszą wybrać się na tzw. Feira Noturna. Jest to odbywający się każdego dnia przy ulicy Avenida Beira Mar nocny targ, gdzie można kupić niemal wszystko – począwszy od produktów spożywczych (popularnością cieszą się np. pyszne egzotyczne orzechy) po przepiękne wyroby ręcznie robione na szydełku, takie jak bluzki, chusty obrusy czy nawet hamaki. Melomani mogą się tu zaopatrzyć w oryginalne instrumenty muzyczne używane przez południowoamerykańskich Indian, a następnie udać się do jednego z licznych miejscowych lokali, aby odtańczyć tam regionalny „taniec kokosowy” (dança do coco). Tańczy się go w kręgu i dostarcza on wiele radości zarówno tubylcom, jak i turystom. Okoliczności jego powstania nie były jednak wesołe – narodził się on bowiem wśród afrykańskich niewolników rozłupujących kamieniami kokosy w tamtejszych młynach cukrowych. Zwolennicy bardziej tradycyjnych rozrywek także znajdą w Fortalezie coś dla siebie. Historię miasta można poznać w Museu de Fortaleza, skąd warto udać się także do staromiejskiej katedry (mogącej pomieścić nawet 5 tys. wiernych) oraz rzecz jasna do słynnej Fortecy. Miłośników sztuki współczesnej ucieszy z kolei wizyta w centrum kultury i sztuki „Centro Drago do Mar”, gdzie organizowane są rozmaite wystawy prezentujące dzieła artystów z regionu Ceará. Na terenie Centrum znajdują się także restauracje, kina oraz planetarium.

HISTORYCZNE STATYSTYKI WIATROWE - PARACURU - BRAZYLIA

HOTELE W PARACURU W BRAZYLII

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE INFORMACJE - PARACURU - BRAZYLIA

Czas: (dla miasta Fortaleza, stolicy regionu Ceará: przesuwamy zegarki o 4 godziny wstecz)

Waluta: Real brazylijski (BRL) 1 EUR = ok. 3,2 BRL

Kuchnia: oryginalna kombinacja zwyczajów kulinarnych zaczerpniętych jeszcze od Indian oraz wpływów kuchni europejskiej. Brazylijczycy spożywają głównie dania oparte na fasoli i ryżu, nie brakuje tutaj jednak także typowych dla Europy produktów takich jak swojska kiełbasa czy piwo. W nadatlantyckich kurortach królują rzecz jasna ryby oraz wszelkie owoce egzotyczne – ananasy, papaje czy marakuje oraz… pieczone kraby.

Wizy: Polacy odwiedzający Brazylię w celach turystycznych mogą przebywać na terenie kraju bez wizy przez 90 dni w okresie półrocznym. Jeżeli planujemy dłuższy pobyt, potrzebna nam będzie wiza. Nasz paszport musi być ważny minimum 180 dni od daty przekroczenia granicy. Wjeżdżając do kraju otrzymamy specjalną kartę wjazdu, którą należy przechować w bezpiecznym miejscu i okazać przy wyjeździe. Wjeżdżając do Brazylii możemy być również poproszeni o okazanie biletu powrotnego oraz odpowiedniej kwoty pieniędzy zapewniającym nam utrzymanie w czasie pobytu. UWAGA: Należy dobrze pilnować swojego bagażu, zdarzają się bowiem przypadki podrzucania turystom niechcianego „bagażu” przez przemytników narkotyków. W żadnym wypadku nie należy godzić się na przewiezienie czyjegokolwiek bagażu bądź jakichkolwiek paczek. Kary za posiadanie bądź przewożenie narkotyków bądź za udzielenie przemytnikom pomocy przestępczej mogą wynosić nawet do 25 lat więzienia.

Zdrowie

Przy wyjeździe w okolice Fortalezy, do miejscowości położonych nad morzem nie są wymagane szczepienia. Jeśli planujemy podróże wgłąb kraju, zwłaszcza strefy tropikalne (lista stanów dostępna np. tutaj http://www.medycynatropikalna.pl/kraj/brazylia/191), należy sprawdzić, czy nie obowiązują nas szczepienia przeciwko żółtej febrze.

Obowiązuje zwyczajowa ostrożność w spożywaniu surowych owoców i warzyw.

Ambasada

Ambasada Polska w Brazylii w Brasilii

SES - Avenida das Naçoes, Qd. 809 Lote 33
70.423-900 Brasilia-D.F. Caixa Postal 07/0263
tel. (0-055 61) 32128000
fax. 3242-85-43

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Schowek ofert Schowek produktów
  Copyright 2014 - 2019

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Wykonanie