Wyjazdy-Dakhla Maroko-Przewodnik-Windsurfing Kitesurfing-Warunki wietr
 • Szkolenia WIND Vassiliki

  Zapytaj o ofertę
  14-09-2021
  Obozy windsurfingowe 2021 LEFKADA VASSILIKI we Wrześniu nr 3
 • Grupowy kurs Windsurfing

  Zapytaj o ofertę
  17-08-2021
  Kurs windsurfingu w Grecji LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2021
 • Vassiliki Sierpień 2021

  Zapytaj o ofertę
  24-08-2021
  Windsurfing LEFKADA Wyjazd szkoleniowy do VASSILIKI w Sierpniu 2021
 • Windsurfing KOS 2021

  Zapytaj o ofertę
  21-08-2021
  Windsurfing KOS Wyjazd szkoleniowy PSALIDI Sierpień 2021 nr 4
 • Windsurfing Vassiliki '21

  Zapytaj o ofertę
  29-06-2021
  Obozy windsurfingowe za granicą LEFKADA VASSILIKI Czerwiec 2021 nr 5
 • LEFKADA Sierpień 2021

  Zapytaj o ofertę
  03-08-2021
  Grecja windsurfing LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2021
 • LEFKADA Czerwiec 2021

  Zapytaj o ofertę
  22-06-2021
  Lefkada windsurfing POLSKA SZKOŁA Kurs CZERWIEC 2021 nr 4
 • Ladies on WS Board

  Zapytaj o ofertę
  17-08-2021
  Ladies on windsurf board - VASSILIKI na LEFKADZIE 2021
 • Psali Kos WYJAZD wind

  Zapytaj o ofertę
  31-07-2021
  Kos Psalidi wyjazd windsurfingowy Sierpień 2020 nr 1
 • Kurs WIND Lefkada 2021

  Zapytaj o ofertę
  31-08-2021
  Szkoła windsurfingu Grecja LEFKADA VASSILIKI Wrzesień 2021
 • Obóz WIND Kos

  Zapytaj o ofertę
  10-07-2021
  Obozy windsurfingowe za granicą KOS PSALIDI Lipiec 2021 nr 2
 • Szkolenie WIND Grecja

  Zapytaj o ofertę
  27-07-2021
  Wyjazd windsurfingowy LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2021 nr 4
 • MAJÓWKA 2021 EGIPT

  Zapytaj o ofertę
  29-04-2021
  Soma Bay MAJÓWKA 2021 wyjazd z polskim instruktorem
 • Grupowy wyjazd WIND 2021

  Zapytaj o ofertę
  08-06-2021
  Kurs windsurfingu w VASSILIKI LEFKADA Czerwiec 2021 nr 2
 • LEFKADA BOŻE CIAŁO '21

  Zapytaj o ofertę
  28-05-2021
  WYJAZDY WINDSURFING VASSILIKI GRECJA - POLSKA SZKOŁA WINDSURFINGU - BOŻE CIAŁO2021
 • Vassiliki WIND wrzesień

  Zapytaj o ofertę
  07-09-2021
  Kurs windsurfingu za granicą LEFKADA VASSILIKI 2021 Wrzesień nr 2
 • Październik w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  03-10-2021
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - PAŹDZIERNIK 2021
 • Grupowy kurs Windsurfingu

  Zapytaj o ofertę
  10-08-2021
  Wakacje windsurfing wyjazd szkoleniowy LEFKADA VASSILIKI Sierpień 2021 nr 2
 • Sierpień 2021 na Kos

  Zapytaj o ofertę
  07-08-2021
  Windsurfing Grecja Wyjazd Szkoleniowy na KOS PSALIDI Sierpień 2021 nr 2
 • Power Jibe Week '21

  Zapytaj o ofertę
  13-07-2021
  Power Jibe Week - VASSILIKI LEFKADA 2021
 • Kurs WIND Grecja

  Zapytaj o ofertę
  20-07-2021
  Szkoła windsurfingu LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2021 nr 3
Powrót

Przewodniki

DAKHLA

 • DAKHLA
 • DAKHLA

PRZEWODNIK WINDSURFING / KITESURFING - DAKHLA - MAROKO

Dakhla to miasto portowe znajdujące się na terytorium Sahary Zachodniej, lecz w rejonie kontrolowanym przez Maroko. Sytuacja polityczna Sahary Zachodniej jest niejasna.

Dakhla (po polsku oficjalnie Ad Dachla) leży na wąskim i długim półwyspie Yala na Atlantyku i liczy ok 70 tys. mieszkańców. Jeszcze do niedawna było ono bazą wojskową, obecnie, wraz z coraz większym napływem turystów, powstają tu hotele i bazy dla uprawiających sporty wodne. Mimo to trudno nazwać Dakhlę kurortem, a piękne piaszczyste plaże są raczej pustawe.

Do Dakhli przyjeżdża wielu wind- i kitesurferów, ale można próbować tez innych sportów wodnych takich jak SUP, pływanie na kajakach czy katamaranach po zatoce.

 

Wind i kitesurfing

Co sprawia, że to miasto, pomysł którego odwiedzenia w celach turystycznych do niedawna nie przyszedłby nikomu do głowy, staje się coraz popularniejszym celem kajtowców i windsurferów? Oczywiście wiatr. Wieje tu niemal cały rok (z niedługimi przerwami), rano zazwyczaj kilkanaście węzłów, po południu nawet 30-40.

Zimą wiatr (między październikiem a kwietniem) jest nieco mniejszy niż latem, lecz za to można liczyć na większe fale od strony oceanu. Latem w zatoce woda jest zupełnie płaska. 

Mimo szerokości geograficznej (niedaleko znajduje się zwrotnik Raka), ocean nie jest zbyt ciepły,  najlepsze będą pianki 4/3.

Uprawiać wind- i kitesurfing można w całej zatoce oraz wybrzeżu półwyspu od strony oceanu. Jedynym problemem jest dotarcie w miejsca bardziej odległe od baz. W tej kwestii można liczyć na ofertę baz, wsparcie lokalesów czy taksówek dysponujących samochodami z napędem 4x4. Poza główną drogą, biegnącą od samego miasta Dakhla przez cały półwysep i wzdłuż zatoki, nie da się jeździć zwykłym samochodem.

 

Main spot. Główny spot znajduje się ok. 25 km od Dakhli, w północno-wschodniej części zatoki, w pobliżu Hotelu Attitude. Jest tu mała, około dwustumetrowa laguna. W tym rejonie znajduje się kilka baz – kampów (np. Ocean Vagabond, Hotel Attitude, Mussafir, Dakhla Evasion) nad samą zatoką z niezłą ofertą kursów, zakwaterowania, wyżywienia i sympatyczną obsługą. Co roku odbywają się tu mistrzostwa świata w kitesurfingu. Warunki na tym spocie zależą od pływów. Podczas przypływu woda jest płytka i płaska. Przy niskim stanie wody odsłaniają się spore połacie pustyni i laguna oferuje nam głównie głęboką wodę z niewielkimi falami (do metra wysokości) gdy wieje mocniej i gdy odpłyniemy nieco dalej od lądu. Warunki idealne dla początkujących, ze względu na równiutki wiatr (side shore z północy) i płytką wodę w czasie przypływu.

Cała zatoka obfituje w warunki do długiego downwindu.

 

Speed spot – kilkaset metrów dalej na zachód, w kolejnej zatoczce, znajduje się tak zwany speed spot. Jak sama nazwa wskazuje, spot oferuje płaską wodę i idealny wiatr off shore. Świetne miejsce do życiówek w speedzie, zwłaszcza przy niskim stanie wody, gdy w zatoce tworzy się mały półwysep.

 

Duna Blanca (White Dune)

Niesamowite miejsce na południowo-zachodnim brzegu zatoki, absolutnie obowiązkowe do odwiedzenia w rejonie Dakhli. Przy wysokim stanie wody, w środku piaszczystej wydmy o księżycowym kształcie, tworzy się mała laguna z płaską wodą. Prawdziwy raj dla kitesurferów, którzy skaczą tu z wydmy wprost do lagunki.

Po drodze z głównego spotu do White Dune, znajduje się farma ostryg.

 

Dragon spot

Jedno z najciekawszych i najpiękniejszych miejsc w zatoce Dakhla. Jest to niezwykle malownicza, skalista wysepka Dragon (przy odrobinie wyobraźni może przypominać smoka), w okolicy której pływanie jest samą przyjemnością. Na wyspę bez trudu dopłyniemy z brzegu, przy niskim stanie wody można tam dopłynąć wpław.

 

Od strony oceanu mamy doskonałe warunki do wave'u, zwłaszcza zimą, gdy fale są większe.

Istnieją tu dwa spoty - Oum Labouir, inaczej Oum El Bouir znajduje się w niewielkiej zatoczce, przez co fale są tu czyste i długie, a wiatr nieco słabszy niż na nieosłoniętych fragmentach wybrzeża. Jest położony blisko miasta Dakhla, w południowej części półwyspu.

Drugi spot Wave – Pointe d'Or, blisko głównego spotu od strony zatoki, czyli w północnej części półwyspu. Również długie fale, z niewielkim choppem, wiatr side shore lub side off shore.

Spoty od strony oceanu są przeznaczone przede wszystkim dla zaawansowanych, nie można tu liczyć na żaden „assistance”.

 

OFERTY NASZYCH WYJAZDÓW I SZKOLEŃ WINDSURFINGOWO-KITESURFINGOWYCH

Wyjazdy windsurfingowe 

Wyjazdy kitesurfingowe 

 

KITE / WIND ONLINE SHOP

 

 

Gorąco polecamy zakupy w naszym sklepie wind/kite !

PRZELOTY I POBYT - DAKHLA - MAROKO

Jak dotrzeć?

Można wybrać kilka wariantów podróży (oczywiście najlepiej samolotem). Największe porty europejskie oferują loty do Casablanki, z której możemy lecieć do samej Dakhli. Można również wybrać połączenie przez Gran Canarię czy Agadir.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - DAKHLA - MAROKO

Główną atrakcją miejscowości jest ocean oraz wielka, malownicza zatoka, tworząca się między piaszczystym półwyspem (który kształtem nasuwa skojarzenia z naszymi bałtyckimi mierzejami) a głównym lądem. Stałym elementem tutejszej przyrody jest wiatr, dlatego Dakhla od kilku lat przyciąga fanów sportów wodnych. Dominuje krajobraz pustynny, wydmy, piach i skały, można by rzec, że pustynia schodzi z lądu wprost do oceanu. Wszystko urozmaicone jest oazami zieleni w miejscach zorganizowanych jako bazy dla turystów.

To dobre miejsce dla poszukiwaczy egzotycznej arabskiej kultury nieskażonej jeszcze wpływem turystyki. W samym mieście jest kilka hoteli, lecz zachowuje ono charakter przede wszystkim arabskiego portu i bazy wojskowej. Dlatego też nie jest to miejsce dla wielbicieli tradycyjnie rozumianego zwiedzania i zorganizowanego wypoczynku z liczną ofertą rozmaitych atrakcji. Hotele w samej Dakhli, prócz standardów takich jak restauracje, bary czy baseny, oferują tradycyjną marokańską saunę (zwaną hammam) i spa. Poza tym można wybrać się jeepem na wycieczkę na pustynię do źródeł ciepłej wody siarkowej o leczniczych właściwościach (nie zrażajcie się jej „charakterystycznym” zapachem).

Nie należy nadmiernie niepokoić się niewyjaśnioną i budzącą nieprzyjemne skojarzenia sytuacją Sahary Zachodniej, pozostającej pod okupacją marokańską. Fakt, że widoczna jest obecność wojska na ulicach miasta, lecz nie notuje się zbyt wielu incydentów z tym związanych, a jeśli są, to dla przybysza z zewnątrz, niezainteresowanego tematem polityki, będą one niezauważalne. Panuje leniwa, choć gwarna atmosfera arabskiego portu. Dakhla jest miejscem bezpiecznym dla turystów.

HISTORYCZNE STATYSTYKI WIATROWE - DAKHLA - MAROKO

HOTELE W DAKHLI

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

 

INNE INFORMACJE - DAKHLA - MAROKO

Wizy

Polacy nie muszą posiadać wiz, jeśli nie przyjeżdżamy na dłużej niż 90 dni (dotyczy to również Sahary Zachodniej). Niezbędny jest jednak paszport, ważny jeszcze przez co najmniej sześć miesięcy. Można też spodziewać się żądania okazania środków finansowych na pobyt w kraju.

Zdrowie

Wybierając się do wszystkich afrykańskich krajów, warto pamiętać o tym, by pić wodę butelkowaną lub przegotowaną oraz dokładnie myć warzywa i owoce. Problemy ze strony układu pokarmowego to najczęstsze utrapienie turystów z Europy. Warto mieć przy sobie środki przeciwwymiotne i przeciwbiegunkowe. Dobrze jest wykupić ubezpieczenie, które pokryje koszty leczenia w ośrodkach zdrowia i szpitalach, które w Maroku świadczą usługi na niezłym poziomie.

Nie są wymagane szczepienia, ale warto zaszczepić się na wirusowe zapalenie wątroby czy wściekliznę oraz błonicę, tężec i polio.

Waluta

Walutą w Maroku jest dirham marokański (MAD). 1 euro to około 11 MAD. Ceny są nieco wyższe niż na przykład w Egipcie, ale nie jest drogo, zwłaszcza jeśli chodzi o produkty lokalne (np. owoce południowe i warzywa kupowane na targach). Warto również „negocjować” ceny, co jest już tradycją w krajach arabskich.

Prąd

Wtyczki i napięcie są takie jak w Polsce.

Czas

Cofamy zegarki o godzinę.

Kuchnia

W Maroku możemy poznać typową kuchnię arabską z wyraźnymi wpływami kuchni francuskiej, czy dalekowschodniej (zioła i przyprawy). Jedzenie jest wyśmienite. Potrawki z mięsa (głównie jagnięcina, baranina czy drób) i duszonych warzyw, nazywane tadżin i jedzone palcami ze specjalnych naczyń, podaje się z kaszą kuskus czy chlebem. Inną typową potrawą marokańską jest harira – zupa z soczewicy lub ciecierzycy, mięsa, cebuli i innych warzyw. Można też próbować jej bezmięsnej wersji zwanej marakszija.

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Schowek ofert Schowek produktów
  Copyright 2014 - 2019

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Wykonanie