Wyjazdy-Bodrum Turcja-Przewodnik-Windsurfing Kitesurfing-Warunki wietr
 • Październik w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  30-09-2021
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - PAŹDZIERNIK 2021
 • Soma Bay jesień 2021

  Zapytaj o ofertę
  14-10-2021
  Soma Bay - jesień 2021 - windsurfing
 • Egipt PAŹDZIERNIK 2021

  Zapytaj o ofertę
  07-10-2021
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY PAŹDZIERNIK 2021
 • Październik w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  21-10-2021
  WINDSURFING - PAŹDZIERNIK W SOMA BAY
 • Windsurfing Vassiliki2021

  Zapytaj o ofertę
  24-09-2021
  Windsurfing w Grecji na LEFKADZIE w VASSILIKI Wrzesień 2021 nr 4
Powrót

Przewodniki

BODRUM

 • BODRUM
 • BODRUM

PRZEWODNIK WINDSURFING / KITESURFING BODRUM - TURCJA

Bodrum to miasto nad Morzem Egejskim (nad Zatoką Gokova), w południowo-zachodniej Turcji, na półwyspie Bodrum. Ze względu na piękne położenie, stało się znaną miejscowością turystyczną. Liczba stałych mieszkańców to nieco ponad 30 tysięcy, lecz w trakcie sezonu mieszka tu o wiele więcej osób. Słynie z nocnego życia, bogatej oferty rozrywek i wspaniałego portu. Atmosfera półwyspu przypomina nieco sielski klimat wysp greckich, zapewne ze względu na ich bliskość oraz wiele "wspólnych punktów" w historii Grecji i tureckiego Bodrum.

Najlepszym miejscem do uprawiania sportów wodnych jest ta część półwyspu Bodrum, z której nabliżej jest na wyspę Kos. Wiatr powstaje dzięki różnicy temperatur - wody morskiej i stale rosnącej, wraz ze zbliżającym się latem, temperatury powietrza. Cieśnina między wyspą a lądem wzmacnia działanie wiatru – dlatego właśnie tu wiatr jest najpewniejszy i najsilniejszy.

W okolicy cieśniny leży miejscowość Akyarlar, w jej pobliżu, na plaży, nad zatoką Bitez znajduje się spot.

Wiatr – side shore lub side off shore, zwykle z prawej. Rano słabszy (co daje świetne warunki do nauki na poziomie początkujących), wzmaga się wraz z upływem dnia i najsilniejszy jest po południu.

Woda – przy brzegu płaska przez kilkaset metrów, dalej chop lub mocniejsze zafalowanie, wszystko zależne jest od kierunku wiatru – w tym samym miejscu możemy trafić na dobry swell jak również płaską wodę.

Inne spoty to Gumbet – ok. 2 km od miasta Bodrum – możemy tam liczyć najczęściej na płaską wodę w zatoczce.

Można również próbować pływać w Turgutreis, Akyarlar i Ortakent, sprawdzając na bieżąco lokalne prognozy, aczkolwiek zatoka Bitez oferuje najlepsze statystyki wiatrowe.

Najlepiej przyjechać do Bodrum między majem a październikiem (niemal pewny wiatr codziennie przez cały sezon). W maju woda ma ok. 20 stopni, latem wzrasta do ok. 24, w paździeniku ma ok. 22 stopnie.

 

OFERTY NASZYCH WYJAZDÓW I SZKOLEŃ WINDSURFINGOWYCH

Wyjazdy windsurfingowe 

PRZELOTY I POBYT - BODRUM - TURCJA

Jak dotrzeć?

Najszybciej samolotem – lotem czarterowym, potem transfer z lotniska lub lotami liniowymi. Port lotniczy Bodrum-Milas znajduje się ok. 36 km od Bodrum (dojedziemy doń drogą D330)

Można też przypłynąć tu promem, np. z wyspy Kos, na którym znajduje się międzynarodowe lotnisko (w miejscowości Antimachia)

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - BODRUM - TURCJA

Dzieje miasta sięgają starożytności, zatem warto wiedzieć o nich co nieco podczas zwiedzania jego zabytków. Miejsce ostało zasiedlone przez Karów i Dorów, w VII w p.n.e.. Nazywało się wtedy Halikarnas. Później przeszło w ręce Persów, lecz perski władca Mauzolos uczynił Karię królestwem dość niezależnym od swojej macierzystej krainy. Następnie zostało ono podbite przez Aleksandra Wielkiego, a po upadku jego imperium rządzili tu Rzymianie, i wreszcie Joanici (w ich czasach miasto nazywało się Petronium), by ostatecznie w XVI wieku znaleźć się pod panowaniem tureckim (kiedy to stało się ostatecznie Bodrum).

Najbardziej znanym zabytkowym obiektem w Bodrum są ruiny Mauzoleum. Był to niegdyś jeden z siedmiu cudów świata. Zostało ono zbudowane jako grobowiec słynnego króla Karii, Mauzolosa, w 353 r. p.n.e. z inicjatywy jego żony Artemizji, a zaprojektowane przez greckich architektów Satyrosa i Pitiosa. Niestety budowla legła w gruzach podczas trzęsienia ziemi, które nawiedziło Bodrum w średniowieczu. Jednak dzieło zniszczenia zostało rozpoczęte wcześniej, przez Joanitów, którzy użyli Mauzoleum jako źródła budulca własnej fortecy. W XV wieku, na wychodzącym w zatokę niewielkim półwyspie, zbudowali zamek św. Piotra, który do dziś dominuje w panoramie miasta (obecnie funkcjonując na jego mapie jako Bodrum Kalesi). Budowla zachwyca wielkością i bogactwem zdobień. Jest wyposażona w pięć wież obronnych, a wznosi się na wysokość niemal 50 metrów. Zdobią go m.in. wmurowane reliefy i herby władców europejskich, kolumny - w całości zagrabione z Mauzoleum, oraz witraże w oknach kaplicy.

Po zdobyciu miasta przez Turków, w XVI wieku, dobudowano tu strzelistą wieżę minaretu, a kaplicę przekształcono w meczet.

Na terenie zamku mieści się niezwykle interesujące Muzeum Archeologii Podwodnej. Wśród jego eksponatów znajduje się wrak starożytnego statku handlowego, zwanego Ulubrun, pochodzący jeszcze sprzed powstania Halikarnasu. Jest tam również wrak z czasów rzymskich oraz inne niezwykle cenne przedmioty znalezione na wrakach statków z różnych stron świata.

Z czasów panowania Karów pozostały w Bodrum ruiny amfiteatru.

Innym obiektem, świadczącym o starożytnej historii miasta, jest brama Myndos. Powstała ona w czasach panowania Mauzolosa i stanowiła fragment dawnych murów miejskich Halikarnasu. W pobliżu znajdują się pozostałości dwóch grobowców z tego samego okresu. Zobaczymy tam również cmentarz z czasów rzymskich (IV w n.e.) .

Natomiast już z okresu panowania tureckiego pochodzą malownicze wiatraki (XVIII wiek).

Bodrum posiada także piękną starówkę, pełną licznych sklepików i straganów (iść tam i nie potargować się ze sprzedawcami, to jak być w Egipcie i przegapić piramidy). Białe domy o płaskich dachach lub kryte czerwoną dachówką, położone na wzgórzach miasta, tworzą niezapomniany widok. Z zabytkową architekturą miasta świetnie komponują się nawet nowoczesne hotele – żaden z nich nie może wynosić się poza niską zabudowę miasta, co pozwala zachować jego charakter.

Bodrum słynie również z nocnego życia. Możemy przekonać się o tym na przykład odwiedzając słynną dyskotekę Halikarnas. Zresztą, dyskotek, klubów i restauracji jest w Bodrum mnóstwo. 

Miasto jest też znane z doskonałych warunków dla żeglarzy. Co roku przypływają tu tysiące jachtów, cumując w marinie położonej w niewielkiej zatoczce, zaledwie kilkaset metrów od zamku św. Piotra.

Dziwić może fakt, że tak znany kurort ma tylko jedną piaszczystą plażę – Halk. Mimo to, nie można się w Bodrum nudzić. Prócz lokali gastronomicznych i rozrywkowych, możemy odwiedzić także delfinarium i słynne łaźnie tureckie.

Jeśli chcemy plażować w różnych miejsach, możemy poszukać plaż poza miejscowością, np. w Turgutreiz, Gumbet, Akyarlar czy innych małych miasteczkach półwyspu Bodrum.

Sam półwysep również dostarcza niezapomnianych wrażeń, a piękno urozmaiconego wybrzeża zapiera dech w piersiach. Można wybrać się dowolnym wehikułem (rowery, skutery etc.) i cieszyć się widokiem licznych gajów oliwnych, wzgórz oraz małych wiosek rozsianych między nimi.

Warto skorzystać również z oferty wielu baz nurkowych, gdyż wody w okolicy Bodrum są czyste, co sprzyja oglądaniu bogactwa podwodnego życia.

Bodrum to świetnie skomunikowany port – można stąd płynąć na wycieczkę na wyspy greckie (najbliższa to Kos - wodolotem dopłyniemy na nią jedynie w niecałe pół godziny) czy Wyspę Wielbłądzią.

Warto również wybrać się na wycieczkę do Efezu – najlepiej zachowanego starożytnego miasta basenu Morza Śródziemnego. Spacer wśród ruin pozwala wyobrazić sobie, jak wyglądało życie mieszkańców miasta przed tysiącami lat. Znajdziemy tam naprawdę mnóstwo zabytków

 HISTORYCZNE STATYSTYKI WIATROWE BODRUM - TURCJA

HOTELE W BODRUM W TURCJI

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE INFORMACJE - BODRUM - TURCJA

Wizy

W grudniu 2014 zostały zniesione wizy dla obywateli Polski. Obecnie wystarczy mieć ze sobą paszport, ważny jeszcze przez minimum 6 mcy.

Waluta

Nowa turecka lira (TRY). 1 TRY = ok. 0,36 EUR

Ambasada

Ambasada RP w Ankarze
Atatürk Bulvarı N°241
Kavaklıdere, PK-20
06-650 Ankara

Telefon +90 312 4572000
Faks +90 312 4678963

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  • 509 103 273
   (opłata wg stawki operatora)

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Schowek ofert Schowek produktów
  Copyright 2014 - 2019

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Wykonanie