Limnos- Lemnos;Przewodnik;Windsurfing na greckiej Limnos;Kitesurfing
 • Szkolenia kite na Sycylii

  Zapytaj o ofertę
  18-09-2019
  Szkolenia kitesurfingowe POLSKA SZKOŁA NA SYCYLII w Lo Stagnone
 • Szkolenie WIND Grecja

  Zapytaj o ofertę
  26-07-2019
  Wyjazd windsurfingowy LEFKADA VASSILIKI Lipiec Sierpień 2019
 • Grupowy kurs Windsurfingu

  Zapytaj o ofertę
  11-08-2019
  Szkoła Windsurfingu na Krecie PALEKASTRO Sierpień 2019 nr 2
 • SOMA BAY KURSY WIND/KITE

  Zapytaj o ofertę
  12-12-2019
  SOMA BAY EGIPT KURSY WINDSURFINGU I KITESURFINGU - POLSKA SZKOŁA
 • Windsurfing w Palekastro

  Zapytaj o ofertę
  08-09-2019
  Surfski Kreta Wyjazd na windsurfing PALEKASTRO Wrzesień 2019 nr 2
 • Kurs WIND Październik2019

  Zapytaj o ofertę
  13-10-2019
  Wyjazd windsurfingowy PALEKASTRO KRETA Październik 2019
 • Wyjazdy Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  14-11-2019
  WYJAZDY SOMA BAY 2019 - SZKOŁA WINDSURFINGU I KITESURFINGU
 • Grupowy kurs Windsurfing

  Zapytaj o ofertę
  16-08-2019
  Kurs windsurfingu w Grecji LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2019
 • NAUKA WIND/KITE EGIPT

  Zapytaj o ofertę
  12-03-2020
  WYJAZD GRUPOWY NA WIND/KITE - SOMA BAY EGIPT - POLSKA SZKOŁA
 • Szkolenia WIND na Krecie

  Zapytaj o ofertę
  22-09-2019
  Szkolenia windsurfingowe PALEKASTRO KRETA Wrzesień 2019 nr 4
 • Kurs WIND Lefkada 2019

  Zapytaj o ofertę
  30-08-2019
  Szkoła windsurfingu Grecja LEFKADA VASSILIKI Wrzesień 2019 nr 1
 • Kurs KITE Październik2019

  Zapytaj o ofertę
  09-10-2019
  Kitesurfing SZKOLENIE NA SYCYLII w Lo Stagnone Październik 2019
 • Wrzesień na Sycylii

  Zapytaj o ofertę
  11-09-2019
  Szkoła kite w LO STAGNONE na SYCYLII Wrzesień 2019 KITESURFING
 • FERIE ZIMOWE W EGIPCIE

  Zapytaj o ofertę
  30-01-2020
  FERIE ZIMOWE W SOMA BAY W EGIPCIE - POLSKA SZKOŁA
 • Październik na Sycylii

  Zapytaj o ofertę
  16-10-2019
  Kitesurfing SZKOŁA NA SYCYLII w Lo Stagnone Październik 2019
 • Kurs WIND na Krecie

  Zapytaj o ofertę
  29-09-2019
  Nauka windsurfingu PALEKASTRO KRETA Wrzesień / Październik 2019
 • Vassiliki WIND wrzesień

  Zapytaj o ofertę
  06-09-2019
  Kurs windsurfingu za granicą LEFKADA VASSILIKI 2019
 • Kite'owe kursy SYCYLIA

  Zapytaj o ofertę
  02-10-2019
  Wyjazdy KITE SYCYLIA LO STAGNONE Polska Szkoła Październik 2019
 • Szkolenie KITE 2019

  Zapytaj o ofertę
  17-07-2019
  Nauka kitesurfingu za granicą SYCYLIA Lo Stagnone LIPIEC 2019
 • Kurs KITE Sycylia 2019

  Zapytaj o ofertę
  28-08-2019
  Kitesurfing wakacje na Sycylii w Lo Stagnone POLSKA SZKOŁA Sierpień
 • Weekend sierpniowy KITE

  Zapytaj o ofertę
  14-08-2019
  KITESURFING Lo Stagnone wyjazd szkoleniowy DŁUGI WEEKEND sierpień 2019
Powrót

Przewodniki

LIMNOS

 • Limnos
 • Limnos

PRZEWODNIK WINDSURFING / KITESURFING - LIMNOS - GRECJA

Limnos (lub Lemnos) to nieduża wyspa grecka na Morzu Egejskim, w połowie drogi między Grecją kontynentalną a tureckim wybrzeżem. Charakteryzuje się raczej ubogą roślinnością - przede wszystkim są to gatunki odporne na suszę czyli sukulenty (w tym kaktusy!) oraz dość wietrzną pogodą, dzięki której miejsce staje się coraz popularniejsze wśród windsurferów i kitesurferów. Wyspę pokrywają niewysokie wzgórza; najwyższe i najbardziej skaliste wzniesienia znajdują się od północno-zachodniej strony Limnos. Znaczną część powierzchni zajmują pastwiska, głównie dla owiec, oraz pola uprawne i gaje oliwne. Na Limnos uprawia się też winorośl, migdały, arbuzy, figi oraz kilka gatunków warzyw. Wyspa słynie także z produkcji miodu.

         

W starożytności na Limnos najbardziej czczonym bogiem był Hefajstos, który po strąceniu z Olimpu przez gniewnego Zeusa, tu znalazł schronienie.

Limnos nie jest jeszcze zbyt popularna wśród turystów w Polsce, jednak z pewnością nie dlatego, iż czegolwiek jej brakuje. Piasek na plażach, jak dobrze wiemy, towar rzadki i mocno poszukiwany na wybrzeżach śródziemnomorskich, małe kamienne wioski czy miasteczka, szerokie, kwitnące pastwiska, cisza i spokój. Czegóż chcieć więcej? Koniecznie odwiedźcie Lemnos, zanim pojawią się tu prawdziwe tłumy.

Na razie zatłoczona nie jest nawet stolica wyspy – Myrina. Mieszka w niej zaledwie pięć tysięcy osób, a historia miasta sięga starożytności. Myrina może wyglądać na trochę zaniedbaną, zwłaszcza ze względu na nieco odrapane elewacje kamiennych domów oraz krzywe uliczki, zdające się żyć własnym życiem. Jednak z pewnością nie brakuje jej uroku. Spodoba się wszystkim poszukiwaczom "prawdziwej Grecji", zmęczonych nieco pocztówkowymi, lukrowanymi widoczkami z bardziej znanynych, a przez to bardziej oblężonych wysp Hellady.

         

Jest tu też wystarczająco wiele tawern, knajpek i restauracji, by bez trudu znaleźć miejsce i w spokoju obserwować łodzie wpływające do portu.

Najważniejszym zabytkiem miasteczka są pozostałości zamku z czasów Bizancjum. Zamek nietrudno znaleźć, gdyż wyraźnie góruje nad stolicą. Warto wejść na wzgórze, na którym znajdują się ruiny, nie tylko ze względu na chęć zobaczenia starych murów, lecz także wspaniały widok na wyspę.

Warte uwagi jest również Muzeum Archeologiczne, którego najstarsze eksponaty pochodzą nawet z epoki brązu. Zobaczymy w nim też wiele przedmiotów z czasów starożytnych.

W stolicy znajdują się też antyczne ruiny Świątyni Artemidy oraz śliczne kościoły. Najbardziej charakterystycznym z nich jest Agios Nikolaos, stojący na wzgórzu. Sprzed budynku roztacza się piękny widok na port i górzyste wybrzeże.

         

Wspaniale prezentują się także Agia Triada, obok której znajdziemy cmentarz, pełen białych nagrobków oraz Agia Paraskevi, u stóp zamku.

Sam port również wart jest uwagi. W zasadzie mała Myrina posiada dwa porty Rzymski i Turecki. Ten pierwszy nie jest już czynny. Wokół niego znajdziemy wiele klimatycznych tawern i restauracji, rozsianych po całym wysokim nadbrzeżu.

Natomiast w Porcie Tureckim ciągle obsługiwane są statki i łodzie – zarówno turystyczne jak i rybackie. Port można podziwiać z długiego deptaku, jak również wstąpić do którejś z tawern w jego sąsiedztwie.

Prawdziwym bogactwem Limnos są jednak plaże. Najbardziej znana plaża stolicy to Richa Nera, w pobliżu starego Portu Rzymskiego. Czysty, żółty piasek oraz przejrzystość wody mogą zachwycić wszystkich, którzy nie spodziewali się takich luksusów na plaży miejskiej.

Główną plażą Myriny jest jednak Neas Madytou, z której korzystają przede wszystkim mieszkańcy miasteczka. Woda nie jest tu już zbyt czysta, a bliskość miasta pozbawia ją nieco uroku.

Plaż na wyspie jest bardzo wiele – znaczna część z nich jest piaszczysta. Co najważniejsze – na żadnej nie musimy obawiać się tłumów! To doskonałe miejsce dla wszystkich, którzy szukają alternatywy dla wielkich kurortów oraz parawaningu nad Bałytkiem, a jednocześnie nie przepadają za dzikimi, skalistymi plażami typowymi dla greckich wysp.

Inne atrakcje turystyczne poza stolicą, to malownicze, tradycyjnie budowane wiatraki w pobliżu Kontias, rezerwat wydm Gomati (które robią wrażenie prawdziwej pustyni i są oficjalnie uznawane za jedną z dwóch europejskich pustyń – drugą jest Pustynia Błędowska w Polsce), położony w północno-wschodniej części wyspy, oraz malownicze jezioro Chortarolimni - objęte programem Natura 2000 ze względu na liczne gatunki ptaków. Na Lemnos znajdziemy też ruiny świątyni jej "głównego" boga, Hefajstosa. Obowiązkowo należy zobaczyć też klasztor Agios Sozon, w pobliżu wioski Skandali, na południowo-wschodnim krańcu wyspy.

         

 

Spot

Limnos Spot Keros Grecja Windsurfing Kitesurfing 2015

         

Na Limnos pływa się przede wszystkim w zatoce Keros  - w sezonie letnim.

Jak na wielu greckich wyspach, wieje lokalny, północny wiatr Meltemi. Nie jest on tu najsilniejszy, ale warunki do pływania na tym spocie i tak są bardzo dobre, a nawet doskonałe – i to dla każdego poziomu zaawansowania. Wszystko to ze względu na nieduże obłożenie spotu, dzięki czemu zgodnie koegzystować tu mogą windsurferzy i kajciarze, oraz różnorodność warunków – od płaskiej i płytkiej (i czyściutkiej!) wody po umiarkowane fale, idealne do nauki skoków czy bump&jump.

Nie ma tu zbyt szerokiej bazy noclegowej, co jest niewątliwą zaletą miejsca – dzięki temu zatoka Keros to, jak na Grecję, niemal kompletne odludzie. Najbliższe miasteczko znajduje się niecałe trzy kilometry od spotu, jednak Surf Club Keros oferuje zakwaterowanie tuż przy plaży w bardzo wygodnych namiotach (wyposażonych i urządzonych tak, że bardziej przypominają luksusowe domki campingowe niż namioty) oraz namiotach bardziej tradycyjnych.

Warto wspomnieć, że ekipa Surf Clubu na pierwszym miejscu stawia ekologię. Energię uzyskuje się tu z paneli słonecznych – i wszelkimi sposobami dba o to, by istnienie spotu miało jak najmniejszy wpływ na tutejszą przyrodę.

Zimą działa tu też spot waveGomati, gdzie fale mogą mieć nawet cztery metry wysokości.

 

OFERTY NASZYCH WYJAZDÓW I SZKOLEŃ WINDSURFINGOWO-KITESURFINGOWYCH

Wyjazdy windsurfingowe 

Wyjazdy kitesurfingowe 

 

KITE / WIND ONLINE SHOP

 

 

Gorąco polecamy zakupy w naszym sklepie wind/kite !

PRZELOTY I POBYT - LIMNOS - GRECJA

Jak dotrzeć?

Na wyspie znajduje się międzynarodowy port lotniczy – Lemnos International Airport (LXS). Z Polski można lecieć lotem czarterowym z oferty biur podróży lub wybrać połączenie z przesiadką w Atenach.

Poruszanie się po wyspie zdecydowanie ułatwi wynajęcie samochodu.

Jeśli wolimy przyjechać własnym samochodem, mamy do dyspozycji prom na Limnos, płynący z miasta Kavala w kontynentalnej części Grecji. Rejs trwa kilka godzin – w zależności od rodzaju promu (z Kavali płynie 'highspeed ferry' lub tradycyjny prom) oraz ilości odwiedzanych po drodze portów.

Rozkład jazdy ;) promów można sprawdzić tutaj: https://www.ferries-greece.com/travel-guide/eastern-aegean/limnos/

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - LIMNOS - GRECJA

HISTORYCZNE STATYSTYKI WIATROWE - LIMNOS - GRECJA

HOTELE NA LIMNOS W GRECJI

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE INFORMACJE - LIMNOS - GRECJA

Kuchnia

Na Lemnos znjadziemy wyśmienitą, tradycyjną kuchnię. Je się tu dużo makaronów (co jest nieco nietypowe dla greckich wysp), warzyw, mięs (przede wszystkim jagnięciny) oraz owczych i kozich serów (tutejszym specjałem jest przede wszystkim owczo-kozi ser Kalathaki Limnou).

Innym ważnym składnikiem jest miód, z którego słynie wyspa Hefajstosa.

Koniecznie należy spróbować słynnego Ouzo. Nie należy również przegapić okazji do jedzenia pysznych, świeżych arbuzów i melonów.

Kryzys

W związku z niestabilną sytuacją ekonomiczną, do Grecji najlepiej latać z gotówką

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Schowek ofert Schowek produktów
  Copyright 2014 - 2019

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Wykonanie