PRZEWODNIK-WYSPY KANARYJSKIE-TENERYFA,GOMERA-ŻEGLARSTWO-REJSY-WIATRY
 • Kurs WINDSURFING Grecja

  Zapytaj o ofertę
  13-07-2021
  Windsurfing wyjazd zagraniczny LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2021 nr 2
 • LEFKADA Czerwiec 2021

  Zapytaj o ofertę
  22-06-2021
  Lefkada windsurfing POLSKA SZKOŁA Kurs CZERWIEC 2021 nr 4
 • LEFKADA Sierpień 2021

  Zapytaj o ofertę
  03-08-2021
  Grecja windsurfing LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2021
 • Ladies on WS Board

  Zapytaj o ofertę
  17-08-2021
  Ladies on windsurf board - VASSILIKI na LEFKADZIE 2021
 • Lipiec z WIND na Kos

  Zapytaj o ofertę
  03-07-2021
  Obóz windsurfingowy Kos Psalidi Lipiec 2021 nr 1
 • Psalidi KOS wind wyjazd

  Zapytaj o ofertę
  26-06-2021
  Wyjazdy windsurfingowe KOS PSALIDI Czerwiec 2021
 • Grupowy kurs Windsurfingu

  Zapytaj o ofertę
  10-08-2021
  Wakacje windsurfing wyjazd szkoleniowy LEFKADA VASSILIKI Sierpień 2021 nr 2
 • Vassiliki Sierpień 2021

  Zapytaj o ofertę
  24-08-2021
  Windsurfing LEFKADA Wyjazd szkoleniowy do VASSILIKI w Sierpniu 2021
 • Obóz WIND Kos

  Zapytaj o ofertę
  10-07-2021
  Obozy windsurfingowe za granicą KOS PSALIDI Lipiec 2021 nr 2
 • Vassiliki WIND wrzesień

  Zapytaj o ofertę
  07-09-2021
  Kurs windsurfingu za granicą LEFKADA VASSILIKI 2021 Wrzesień nr 2
 • Październik w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  30-09-2021
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - PAŹDZIERNIK 2021
 • Sierpień 2021 na Kos

  Zapytaj o ofertę
  07-08-2021
  Windsurfing Grecja Wyjazd Szkoleniowy na KOS PSALIDI Sierpień 2021 nr 2
 • Grupowy kurs Windsurfing

  Zapytaj o ofertę
  17-08-2021
  Kurs windsurfingu w Grecji LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2021
 • Psali Kos WYJAZD wind

  Zapytaj o ofertę
  31-07-2021
  Kos Psalidi wyjazd windsurfingowy Sierpień 2020 nr 1
 • WINDSURFING LEFKADA

  Zapytaj o ofertę
  15-06-2021
  Nauka windsurfingu w Grecji VASSILIKI na Lefkadzie Czerwiec 2020 nr 3
 • Power Jibe Week '21

  Zapytaj o ofertę
  13-07-2021
  Power Jibe Week - VASSILIKI LEFKADA 2021
 • Szkolenie Wind Kos 2021

  Zapytaj o ofertę
  14-08-2021
  Szkolenie windsurfingowe na KOS PSALIDI Sierpień 2021 nr 3
 • Windsurfing Vassiliki '21

  Zapytaj o ofertę
  29-06-2021
  Obozy windsurfingowe za granicą LEFKADA VASSILIKI Czerwiec 2021 nr 5
 • Szkolenia WIND Vassiliki

  Zapytaj o ofertę
  14-09-2021
  Obozy windsurfingowe 2021 LEFKADA VASSILIKI we Wrześniu nr 3
 • Windsurfing KOS 2021

  Zapytaj o ofertę
  21-08-2021
  Windsurfing KOS Wyjazd szkoleniowy PSALIDI Sierpień 2021 nr 4
 • VASSILIKI Lipiec 2021

  Zapytaj o ofertę
  06-07-2021
  Windsurfing LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2021 nr 1 Polska Szkoła
Powrót

Przewodniki

WYSPY KANARYJSKIE - TENERYFA, GOMERA - PRZEWODNIK ŻEGLARSKI

PRZEWODNIK ŻEGLARSKI - WYSPY KANARYJSKIE - TENERYFA - GOMERA

Rejs po Wyspach Kanaryjskich

Teneryfa i Gomera

Wyspy Kanaryjskie są położone na Oceanie Atlantyckim, na południe od Zwrotnika Raka. Wyspy od Afryki dzieli zaledwie 115 km, natomiast od Hiszpanii ponad tysiąc. Mimo to tereny te nalezą do Hiszpanii. Wojska Ferdynanda i Izabeli podbiły Guanczów, plemiona spokrewnione z Berberami. Po jakimś czasie rodowici mieszkańcy zostali, albo całkowicie zasymilowani, albo wybici. Swoista odrębność kulturowa wysp nie przetrwała do naszych czasów. Za to, w dużej mierze zachowała się przyroda. Wyspy Kanaryjskie słyną, jako miejsce wypoczynku dla turystów z Europy Północnej. Aktywne osoby będą zachwycone, zarówno amatorzy sportów wodnych, jak i pieszych wędrówek.

Do archipelagu należy siedem większych wysp, które stanowią jedną autonomiczną społeczność. Mieszkańcy poszczególnych wysp często rywalizują ze sobą i podkreślają odmienność ich charakterów.

Wyspy Kanaryjskie przyciągają Europejczyków swym łagodnym, ciepłym klimatem. Temperatura mieści się do dziewiętnastu stopni Celsjusza zimą do dwudziestu pięciu stopni Celsjusza latem. Oczywiście najważniejszą atrakcją jest otaczające morze. Woda ma kolor ciemnego kobaltu. Łączna linia wybrzeża wynosi aż 1500 km. Teneryfa i Gran Canaria to kurorty z wielkimi hotelami i tłumem turystów. Jeśli chce się uciec od zgiełku, lepiej wybrać jakąś z mniejszych wysp.

Dla żeglarzy są panują tutaj idealne warunki niemalże przez cały rok. Dodatkowo znajdują się bardzo blisko Europy, więc koszty transportu są tańsze niż na Seszele albo Karaiby. Przez większość czasu wieje tu pasat północny sprzyjający żeglugom.

           

Teneryfa

Na Teneryfę można dolecieć samolotem, ale dopłynięcie do nie sprawia więcej frajdy. Teneryfa jest wyspą wulkaniczną, dzielącą się na zagospodarowane wybrzeże południowe, na którym panuje suchy klimat oraz o wiele wilgotniejsze i wietrzne wybrzeże północne. Południowe plaże mają piękny złocisty piasek, na północy niewielkie plaże u podnóża stromych klifów mają piasek czarny. W środku znajduje się najwyższy szczyt Hiszpanii, cały rok pokryty śniegiem, Pico de Teide. Szczyt mierzy 3718 m n.p.m.

W południowo – wschodniej części wyspy, w malowniczej zatoce mieści się stolica i główny port: Santa Cruz de Tenerife. Warto przyjechać tu w lutym, by zobaczyć karnawał. Dużą atrakcją jest gmach opery, który zaprojektował Santiego Calatravy za dziewięćdziesiąt milionów dolarów. Zwieńczenia budowli dochodzą nawet do sześćdziesięciu metrów. W niegdysiejszym szpitalu znajduje się Museo Arqueologico, które powinno być obowiązkowym punktem programu wycieczki po Teneryfie. Szwajcarska pracownia architektoniczna zaprojektowała przepiękną, nową, nadmorską promenadę. Jeszcze w trakcie budowy jest muzeum sztuki współczesnej oraz ogród botaniczny.

Nieopodal, osiem kilometrów na północny wschód mieści się Playa de las Teristas. Jest to piękny łuk ze złocistego piasku Sahary z portem San Andres i wyśmienitymi restauracjami, w których można zjeść znakomite owoce morza. Głęboko w lądzie znajduje się La Laguna, miasto, które kiedyś było stolicą Teneryfy. Dzisiaj jest to miasto uniwersyteckie z paroma muzeami o chatkami z XVI i XVIII wieku.

Dużo bardziej znane jest zielone miasto Puerto de la Cruz, które jest najstarszym portem Teneryfy. Miasto zostało wybudowane na czarnych bazaltowych skałach. Kolejne miasto Lago Martinez wydaje się dużo atrakcyjniejsze. Znajduje się w nim zespół basenów z morską wodą, za projektowany przez artystę z Lanzarore, Cesara, Manrique’go. Zespół ten robi wrażenie dopracowanie szczegółów i pięknem kompozycji, gdzie bujna roślinność harmonizuje z wulkaniczną skałą. Najwięcej tropikalnych roślin można zobaczyć w Cardin de Aclimatacion de La Orotava. Niedaleko Puerto de la Cruz, spod wulkanu Pico de Teide, schodzi w dół bujna dolina nazywana Valle de la Orotava. Stamtąd wiedzie dwudziestosiedmio kilometrowa droga, prowadząca na punkt widokowy Mirador de Humboldt. Nazwa pochodzi od nazwiska niemieckiego przyrodnika Aleksandra Humboldta. Ze wzgórza jest przepiękny widok na bananowe gaje i wybrzeże. Kolejne miasto Orotava jest klejnotem architektury. Można tiu podziwiać drewnianą zabudowę z kratowanymi balkonami i zielonymi patiami. Do ważniejszych zabytków znajdujących się w mieście należą barokowy kościół La Conception, Casa de los Balcones  i Museo de artesania Iberoamerica.

Czterdzieści dwa kilometry na południowy zachód od Orotavy znajduje się Parque Nacional del Teide. Jest to Park narodowy wpisany przez UNESCO na Listę Światowego Dziedzictwa. W tym miejscu kaprysy natury pozostawiły po sobie warstwy turkusowego tlenku żelaza. W parku znajdują się naturalne rzeźby z lawy Los Roques de Garcia. Na szczyt można dostać się kolejka linową. Piesza wspinaczka zajmie około pięć godzin. Z góry widać cały archipelag. Z teneryfy obieramy kurs na Gomerę.

 

Gomera

Wyspa jest jedną z mniejszych na archipelagu Wysp Szczęśliwych. Zajmuje niespełna dziewięćdziesiąt dwa kilometry kwadratowe. Pomimo bliskiego sąsiedztwa z Teneryfą, Gomera jest raczej kameralna. Usiana uroczymi restauracyjkami, kawiarniami i słodkimi domkami z czasów Kolumba.

Na wyspę można się dostać wodolotem z Santa Cruz de Tenerife. Podróż trwa czterdzieści minut. Gomera przyciąga turystów, którzy pragną uciec od „wyścigu szczurów”. Głębokie wąwozy i drogi w paskudnym stanie pozwoliły zachować uroki wyspy dla turystów pieszych i rowerowych. Obszar wyspy należy do Parque Nacional de Garajonay. Znajdują się tam tarasowo położone pola, palmy daktylowe i plantacje bananów.

 Centralny płaskowyż porośnięty jest starym lasem laurowym, zazwyczaj spowitym mgłą. W parku można podziwiać wyjątkową przyrodę, można tu spotkać około czterysta endemicznych gatunków roślin. Szlaki parku są bardzo dobrze oznakowane. Istnieje możliwość wykupienia wycieczki z przewodnikiem. Stolicą wyspy jest San Sebastian de la Gomera. W mieście tym Krzysztof Kolumb przygotowywał wyprawę do Ameryki.

Na szczęście wyspa nie została za bardzo zniszczona przez cywilizację. Cały czas znajdują się na niej kameralne plaże, o krystalicznie czystych wodach, które odwiedzane są zwykle przez gomerskie rodziny, a nie rzesze rozszalałych turystów. 

HOTELE NA TENERYFIE

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Schowek ofert Schowek produktów
  Copyright 2014 - 2019

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Wykonanie