REJSY-CYKLADY-KEA,MYKONOS,KITHNOS,PAROS-PRZEWODNIK-ŻEGLARSTWO
 • Październik w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  01-10-2020
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - październik nr 1
 • Kurs WIND na Krecie

  Zapytaj o ofertę
  27-09-2020
  Nauka windsurfingu PALEKASTRO KRETA Wrzesień / Październik 2020
 • Kurs WIND w Egipcie

  Zapytaj o ofertę
  22-10-2020
  Kurs WINDSURFINGU w SOMA BAY - Egipt 2020 - PAŹDZIERNIK nr 4
 • Wyjazd WIND Soma Bay 2020

  Zapytaj o ofertę
  15-10-2020
  Wyjazd WIND do SOMA BAY - Październik 2020 nr 3
 • KITE wyjazdy Egipt

  Zapytaj o ofertę
  01-10-2020
  Kite wyjazdy Egipt – Polska Szkoła Kitesurfingu - PAŹDZIERNIK 2020 nr 1
 • Windsurfing w Egipcie

  Zapytaj o ofertę
  29-10-2020
  Windsurfing w Egipcie - SOMA BAY - Polska Szkoła PAŹDZIERNIK / LISTOPAD 2020
 • Windsurfing w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  08-10-2020
  Polska Szkoła windsurfingu SOMA BAY Egipt - PAŹDZIERNIK 2020 nr 2
 • Kite'owe kursy SYCYLIA

  Zapytaj o ofertę
  02-10-2020
  Wyjazdy KITE SYCYLIA LO STAGNONE Polska Szkoła Październik 2020
 • Szkoła KITE Egipt

  Zapytaj o ofertę
  08-10-2020
  SOMA BAY – Szkolenie kitesurfingowe w polskiej szkole PAŹDZIERNIK nr 2
Powrót

Przewodniki

CYKLADY- KEA, MYKONOS, KITHNOS, PAROS - PRZEWODNIK ŻEGLARSKI

PRZEWODNIK ŻEGLARSKI - CYKLADY- KEA - MYKONOS - KITHNOS - PAROS 

Ster na Cyklady

Wyspy Kea, Mykonos, Kithnos, Paros

Cyklady to kwintesencja Grecji. Dla wielu ludzi inne zespoły wysp stanowią jedynie dodatek. Wyspy te były zamieszkiwane już sześć tysięcy lat przed naszą erą. W Atenach znajduje się Muzeum Sztuki Cykladzkiej, w którym można podziwiać osiągnięcia kultury z trzeciego tysiąclecia przed Chrystusem. Tylko dwadzieścia cztery z pośród pięćdziesięciu sześciu wysp cykladzkich są obecnie zamieszkiwane.

W epoce brązu na wyspach kwitła kultura. Dawni mieszkańcy Cyklad wyrabiali przepiękne stylizowane figurki. Duży wpływ na rozwój wysp miała kultura minojska z Krety. Marmurowe posążki wyrabiane przez dawniejszych mieszkańców do dzisiaj są bardzo intrygujące. Większość jest wykonana z marmuru, ma dwadzieścia centymetrów i przedstawia postać kobiety.

Cyklady są rajem dla żeglarzy. Proponujemy popłynąć na wyspy Kea, Mykonos, Kithnos i Paros.

 

Kea

Ze wszystkich wysp Cyklad, Kea jest położona najbliżej Aten. Dlatego zazwyczaj jest pierwsza albo ostatnia w rejsie po Cykladach. Ruch w zatoce jest dosyć duży, ale miejsca na żaglówkę nie powinno zabraknąć. W północno-zachodniej części znajduje się dużą zatoka z dwoma wspaniałymi portami. Do miasta jest stosunkowo daleko, dlatego najlepiej pojechać taksówką, albo innym środkiem komunikacji. Żeglując na wyspę Kea przepływa się obok przylądka Sounion z ruinami świątyni Posejdona. Można wybłagać go o przychylność i dobry wiatr w żaglach. 

Na wyspę Kea kursują promy z Pireusa i Lavrio. Wszystkie zawijają do portu Korissa, czasami przez tutejszych mieszkańców nazywanego Livadi. Najważniejsza miejscowość to Ioulis, jest ona położona na zaokrąglonym grzbiecie północnego krańca wyspy. Położenie miasta jest nieprzypadkowe, w dawnych czasach skutecznie zniechęcało potencjalnych napastników. W mieście znajduje się sławny posąg Lwa z Kei. Jest wykonany z granitu i datowany na wczesną epokę archaiczną. Lew jest pozbawiony grzywy, za to jest imponujących rozmiarów. Mierzy prawie sześć metrów.  Podobno w XIX wieku na wyspie rosło mnóstwo dębów. Do dzisiaj jest to bardzo zielona wyspa. Od czasów starożytnych słynie z pysznych migdałów. Niedaleko postu Korissia, w samej wsi Vourkaria koniecznie trzeba zobaczyć cerkiew Agia Irni oraz wykopaliska z czasów Minojskich.

 

Mykonos

 

Mykonos to bardzo popularna wyspa na Cykladach. Wydawałoby się, że jest pozbawiona naturalnych bogactw, ale jej poszarpane skały przyciągają turystów. Mykonos należy do najdroższych wysp, mimo to jest bardzo oblegana. Miasto w czasie lata ściąga tysiące obcokrajowców. Słynie ono ze wspaniałych barów, restauracji, sklepów z futrami i biżuterią oraz z występów transwestytów. Ateńczycy uważają, że jest to najpiękniejsze i najbardziej zadbane miasto na Cykladach. Rzeczywiście drewniane, ukwiecone balkoniki, czerwone kopuły kaplic oraz białe mury sprawiają niesamowite wrażenie. Będąc na Mykonos koniecznie trzeba zobaczyć cerkiew Paraportiniani, Matki Boskiej z tylnej Bramy. Cerkiew ta jest najczęściej odwiedzana przez turystów w całej Grecji.

Na północnej części wyspy znajduje się tzw. Mała Wenecja – rząd budynków nad samym brzegiem morza. Jest to najspokojniejsza część wyspy zamieszkała przez artystów. Bardzo ciekawe eksponaty znajdują się w Muzeum Archeologicznym i Muzeum Folkloru. Do największych atrakcji turystycznych wyspy należy klasztor Tourliani. Wieńczą go czerwone kopuły i okazała marmurowa wieża. Wewnątrz można znaleźć najpiękniejsze XVI wieczne ikony i hafty.

Mykonos to wyspa zabawy. Impreza trwa tutaj całą noc. W barach można spotkać klientów o każdej porze od świtu do zmroku. Warto wiedzieć, że niektóre z plaż przeznaczone są dla nudystów tj. Paradise, Super Paradise jest dla nudystów homoseksualnych. Platis Gialos i Psarrou są dobre dla rodzin z dziećmi. W środku wyspy znajduje się sztuczny zbiornik wodny, nad którym przesiadują ptaki z całej Grecji.

 

Kithnos

 

Kithnos znajduje się na zachodnich Cykladach pomiędzy Kea i Serifos .Na wyspie znajdują się dwa porty: Merichas i Loutro oraz jedno kotwicowisko. Merihas dodatkowo jest stolicą wyspy. Trzeba uważać na miejsce na kei, niektóre są zarezerwowane tylko dla promów. Jest to bardzo dobre miejsce do kąpieli, osłonięte od wiatrów. Wejść można od strony Merichas lub od strony otwartego morza. Warto przejść się brzegiem, wzdłuż plaży, ponieważ po ok. 300 metrach do morza wpływa gorąca woda pochodzenia wulkanicznego, ma ok. 38 stopni. Kąpiel w niej jest bardzo przyjemna.

Kiedyś o bogactwie wyspy decydowały złoża rud żelaza. Po ich wyczerpania Kithnos straciła źródło dochodu. Niewielu turystów przybywa na wyspę, więc sytuacja mieszkańców nie poprawiła się znacząco. Za to ateńczycy uwielbiają Kithnos. Samo miasto jest wyjątkowo urokliwe. Nad wąskimi uliczkami przerzucone są drewniane belki łączące domy. Chodnikowy bruk jest ozdobiony malunkami kwiatów, ryb i kwiatów. Na północno-wschodnim wybrzeżu, 5 km na wschód od Chory w miejscowości Lutra znajdują się gorące źródła. Warto je odwiedzić. Są lubiane zarówno przez mieszkańców jak i turystów. Na wyspie Kithnos w miejscowości Maurola, znajduje się najstarsze osiedle ludzkie na Cykladach. Pochodzi ono z przed 4500 roku p.n.e.

 

Paros

 

Wyspa ta należy do jednej z najbardziej popularnych na Cykladach. Za nocleg płaci się bajońskie sumy. Na szczęście, tak samo jak w całej Grecji, jest tu bardzo ciepło, dlatego zawsze można zorganizować nocleg pod gwiazdami. Na Paros nie łatwo będzie zasnąć, ponieważ dopiero wieczorem wyspa budzi się do życia. Główne miasto Perikia ma mniej chaotyczną zabudowę niż Mykonos, a jest równie piękne i tętniące życiem. Będąc na wyspie koniecznie trzeba zobaczyć cerkiew Ekatontapiliani (Matki Boskiej Stu Drzwi) pochodząca z VI wieku, Muzeum Archeologiczne, cmentarz starożytny oraz znajdujące się w centrum weneckie kastro, niemalże w całości zbudowane z marmuru. Pokłady tego surowca na Paros należą do najbogatszych na świecie. W mieście Marathi warto zwiedzić tunele w starożytnych kamieniołomach. Na pamiątkę można zabrać ze sobą kawałeczek cennego kruszcu.

W głębi wyspy znajduje się największa wieś turecka - Lefkes. Znajduje się na niej kilka XVII wiecznych kościołów. Na północnym wybrzeżu, w miejscu gdzie łodzie w niedużym porcie opierają się o domki rybackie, znajduje się Naous. Wieś jest bardzo modna, a turyści ją uwielbiają. Znajduje się na niej sporo luksusowych butików i restauracji. Pomimo to okolice portu zachowały dawny urok. W zachodniej części wyspy znajduje się Dolina Motyli – Petaloudes. Jest to obficie nawodniony ogród, nad którego potężnymi drzewami przelatują stada czarno- żółtych niedźwiedziówek. Jest to przepiękny widok. Warto wybrać się na tę wyspę również ze względu na walory przyrodnicze.

 

HOTELE NA CYKLADACH W GRECJI

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Schowek ofert Schowek produktów
  Copyright 2014 - 2019

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Wykonanie