Wyjazdy-Indonezja Sulawesi-Przewodnik-Nurkowanie-Rafy koralowe-Bazy
 • LEFKADA Sierpień 2021

  Zapytaj o ofertę
  03-08-2021
  Grecja windsurfing LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2021
 • LEFKADA DZIEŃ DZIECKA '21

  Zapytaj o ofertę
  28-05-2021
  WYJAZDY WINDSURFING VASSILIKI GRECJA - POLSKA SZKOŁA WINDSURFINGU - CZERWIEC 2021
 • WIND na Kos 2021

  Zapytaj o ofertę
  17-07-2021
  Windsurfing Kurs W Polskiej Szkole Kos Psalidi Lipiec 2021 Nr 3
 • WINDSURFING LEFKADA

  Zapytaj o ofertę
  15-06-2021
  Nauka windsurfingu w Grecji VASSILIKI na Lefkadzie Czerwiec 2020 nr 3
 • Szkolenie WIND Grecja

  Zapytaj o ofertę
  27-07-2021
  Wyjazd windsurfingowy LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2021 nr 4
 • Szkolenie Wind Kos 2021

  Zapytaj o ofertę
  14-08-2021
  Szkolenie windsurfingowe na KOS PSALIDI Sierpień 2021 nr 3
 • Kurs WINDSURFING Grecja

  Zapytaj o ofertę
  13-07-2021
  Windsurfing wyjazd zagraniczny LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2021 nr 2
 • Kurs WIND Lefkada 2021

  Zapytaj o ofertę
  31-08-2021
  Szkoła windsurfingu Grecja LEFKADA VASSILIKI Wrzesień 2021
 • LEFKADA Czerwiec 2021

  Zapytaj o ofertę
  22-06-2021
  Lefkada windsurfing POLSKA SZKOŁA Kurs CZERWIEC 2021 nr 4
 • Power Jibe Week '21

  Zapytaj o ofertę
  13-07-2021
  Power Jibe Week - VASSILIKI LEFKADA 2021
 • Ladies on WS Board

  Zapytaj o ofertę
  17-08-2021
  Ladies on windsurf board - VASSILIKI na LEFKADZIE 2021
 • Kurs WIND Grecja

  Zapytaj o ofertę
  20-07-2021
  Szkoła windsurfingu LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2021 nr 3
 • Lipiec z WIND na Kos

  Zapytaj o ofertę
  03-07-2021
  Obóz windsurfingowy Kos Psalidi Lipiec 2021 nr 1
 • Windsurfing KOS 2021

  Zapytaj o ofertę
  21-08-2021
  Windsurfing KOS Wyjazd szkoleniowy PSALIDI Sierpień 2021 nr 4
 • Grupowy kurs Windsurfingu

  Zapytaj o ofertę
  10-08-2021
  Wakacje windsurfing wyjazd szkoleniowy LEFKADA VASSILIKI Sierpień 2021 nr 2
 • Szkolenia WIND Vassiliki

  Zapytaj o ofertę
  14-09-2021
  Obozy windsurfingowe 2021 LEFKADA VASSILIKI we Wrześniu nr 3
 • Grupowy wyjazd WIND 2021

  Zapytaj o ofertę
  08-06-2021
  Kurs windsurfingu w VASSILIKI LEFKADA Czerwiec 2021 nr 2
 • Windsurfing Vassiliki '21

  Zapytaj o ofertę
  29-06-2021
  Obozy windsurfingowe za granicą LEFKADA VASSILIKI Czerwiec 2021 nr 5
 • Vassiliki WIND wrzesień

  Zapytaj o ofertę
  07-09-2021
  Kurs windsurfingu za granicą LEFKADA VASSILIKI 2021 Wrzesień nr 2
 • VASSILIKI Lipiec 2021

  Zapytaj o ofertę
  06-07-2021
  Windsurfing LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2021 nr 1 Polska Szkoła
 • Wrzesień 2021 w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  26-09-2021
  Szkoła windsurfingu w Egipcie - SOMA BAY - Wrzesień 2021
Powrót

Przewodniki

INDONEZJA - SULAWESI - PRZEWODNIK NURKOWY

PRZEWODNIK NURKOWY - SULAWESI - INDONEZJA

Indonezja, a w zasadzie Republika Indonezji, położona jest w południowo-wschodniej Azji. Jest największym na świecie państwem wyspiarskim liczącym ponad 17 tysięcy wysp i wysepek. Największe z nich to: Jawa, Sumatra, Borneo i Celebes należące do archipelagu Wielkich Wysp Sundajskich. Mniejsze archipelagi to: Archipelag Riau, Moluki, i Archipelag Małych Wysp Sundajskich. Część wysp Indonezja dzieli z sąsiadami Malezją, Timorem wschodnim i Papuą Nową Gwineą. Jest to obszar czynny sejsmicznie. Główną religią w Indonezji jest Islam.

Stolicą państwa jest Dżakarta zbudowana na wzór miast europejskich i licząca ponad 8 milionów mieszkańców.

 

Sulawesi

Sulawesi, czyli Celebes, jest wyspą należącą do Archipelagu Malajskiego i Wielkich Wysp Sundajskich. Położona jest pomiędzy Borneo a Molukami i znajduje się na 11 miejscu największych wysp świata, i jest jednocześnie trzecią co do wielkości wyspą Indonezji. Powierzchnia jej to prawie połowa Polski. Wyspa ma bardzo nieregularny kształt, niektórym przypomina skorpiona, a innym orchideę.

 

Miejsca nurkowe

Angel Windows

Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc nurkowych na wyspie, a nazwę bierze od promieni słonecznych, które przeświecają przez wejście do jaskini we wczesnych godzinach rannych. Szczyt podwodny jest metr pod lustrem wody Jedna strona jest łagodnie nachylona do głębokości 15 metrów, gdzie na płaskiej powierzchni znajdują się różne korale, natomiast po drugiej stronie na głębokości 8 metrów jest półka, a potem po tym niewielkim płaskowyżu jest urwisko ciągnące się do głębokości 20-32 metry. Miejsce to pokazuje nie tylko szkółki różnych gatunków ryb, ale i rozmaite koniki morskie, ośmiornice, mątwy, różne gatunki ślimaków nagoskrzelnych, oraz leaf scorpionfish i inne.

Kalifornia Dreaming

Miejsce to odkryła grupa nurków z Kalifornii i to od nich wzięto nazwę. Rafa jest podwodną górą połączoną z wyspą Pulau Putus, której dwa szczyty przedzielone są łachą piasku tworzącą płycizny, a na nich głazy pokryte koralami. Potem rafa opada po obu stronach tworząc półki i przewieszki pokryte przepięknymi kolorowymi, miękkimi koralami tworząc mieszkania dla swoich mieszkańców, ślimaków nagoskrzelnych czy koników morskich. Natomiast płycizny są doskonałym miejscem dla gigantycznych frogfish. Po obu stronach przepływają ławice makreli i tuńczyka.

Jiko Yance

To miejsce nurkowe jest bardzo dobre dla miłośników nurkowania makro. Sceneria tej ściany jest tu głównym atutem. Jest tutaj niewielki zwis z koralami miękkimi. A miejsce ma nazwę od imienia dziewczyny, która tutaj zginęła łowiąc ryby, a nazywała się Yansi.

Batu Kapal

Miejsce to jest najlepszym miejscem nurkowym na północy Sulawesi skierowanym na obserwację dużych ryb, lecz niestety tylko dla najbardziej doświadczonych i hardych nurków, ze względu na bardzo silne i wielokierunkowe prądy. Nazwa tego miejsca pochodzi od kształtu skały przy której się nurkuje. Ilość i różnorodność gatunków ryb jest tutaj ogromna, wręcz oszałamiająca. Nurek tu zobaczy młode barakudy, big-eyed jack, gigant trevally i rainbow runners. Poza tym jeszcze trzeba dodać żółwie, białe i szare rekiny rafowe oraz płaszczki.

Batu Sandar

Krzywa skała straciła sens w nazwie, ponieważ nachylona skałka na szczycie odpadła, ale nazwa została. Doskonałym miejscem jest usadowiony pinakiel na białym stoku piasku wystający w dół na 20 metrów. Jest to miejsce pełne wspaniałych koralowców i gąbek a głębiej znaleźć można rozrzucone na piasku korale bommies.

Aw Shucks

To miejsce nurkowe znajduje się obok fermy pereł i to sąsiedztwo zapewnia bujny wzrost koralowców i gąbek na pisku poniżej płycizn. Jest to miejsce doskonałe do snokellingu. Nurkowie natomiast tutaj znajdą leaf scorpionfish, mątwy bardzo duży wybór ślimaków nagoskrzelnych, koników morskich, ghost pipefish, sea moths i piaskowe ośmiornice.

Nudi Retreat

Jest to piękna misa z koralami otoczona dwoma ścianami, na których usadowiły się kolorowe miękkie korale aż do głębokości 2 metrów. A główną atrakcją są tu karłowate koniki morskie, ćmy morskie i ogromna ilość różnych rodzajów ślimaków nagoskrzelnych i innych przedstawicieli świata makro.

Hairball One

Piaskowe zbocze jest w tym miejscu wyjątkowo bogate w życie podwodne, a to z powodu silnych i wielokierunkowych prądów, które przynoszą ze sobą składniki odżywcze. Nazwa tego miejsca pochodzi od glonów tam występujących przypominających rozwiane włosy.

Nudi Fallus

Jest to piękne miejsce do nurkowania nocnego z dosłownie lasem miękkich korali wyrastających ze stoku, a wśród nich znaleźć można krewetki, wonderpus, frogfish, karłowate koniki morskie i ślimaki nagoskrzelne. Jest to miejsce niezwykle kolorowe ze względu na swoich kolorowych mieszkańców.

Teluk Kembatu

To miejsce jest doskonałe do nurkowania wzdłuż zbocza opadającego łagodnie do 22 metrów. Występują tu podłużne gąbki a także koralowe bommies, które przyciągają tu innych przedstawicieli życia morskiego, jak chociażby ślimaki nagoskrzelne czy krewetki, znajdzie się tu kilka różnych gatunków ośmiornic i rzadkie Ambon scorpionfish.

Makawide

Położne jest w pobliżu wsi o tej samej nazwie. Na mulistym zboczu wyrasta kilka skalistych szczytów na wysokość od 26 do 15 metrów pokrytych koralowcami koralowcami ukwiałami. Mieszkają tu karłowate koniki morskie i różne gatunki ślimaków. Jest to miejsce o silnych prądach.

Air Prang

Miejsce to jest usytuowane przy molo, które wybudowali Japończycy w czasie II wojny światowej. Jest bardzo popularne do nurkowania nocnego, ale i w dzień warto to miejsce zobaczyć. Zamieszkują je ośmiornice.

Jahir

Jahir jest bardzo popularny. Nazwa tego miejsca pochodzi od pięciu divemasterów, którzy je odkryli, a byli to Jandy, Ade, Hengky, Iwan i Robin. Na czarnym piasku znaleźć można koralowe i podłużne gąbki.

Serena Besar

Miejsce to jest połączeniem korala, obszaru gruzu i piaszczystego dna. W niektórych płytszych strefach rafy zobaczyć można młode barakudy, dorsze i tańczące w wodzie młode dotty sweet lips. Natomiast w środkowej części w gruzie, który jest tu najbogatszy w zwierzęta morskie można złapać za płetwy kardynałkę, czy trzymać pipe fish, a od czasu do czasu zobaczyć ghost pipe fish i frogfish. W piaszczystym dnie można zobaczyć ośmiornice jak i wonderpus, czarne i niebieskie węgorze oraz devil skorpion zakopane w piasku.

Police Pier

Jest miejscem z małymi koralami i łachami piasku z ogradami z gąbek podłużnych. Nurek napotka tu kardynałki, pomarańczowe froggfish, Antenarius picta, różne gatunki ślimaków nagoskrzelnych.

Kulati

To jest wrak japońskiego 30 metrowego frachtowca storpedowanego około 65 lat temu. Mocno skręcone konstrukcje wspaniale obrośnięte są różnymi koralami. Penetracja wewnątrz nie jest możliwa, ale z zewnątrz można zobaczyć maszynownię pełną glass fish. Natomiast wokół wraku pływają młode crocodile fish, frog fish i całe mnóstwo krewetek.

Waha Top

Strzępy rafy wstają w otwarte morze na 100 metrów. Rafa ta oferuje ostry spadek w dół i głębokie nawisy, pod którymi często śpią białe rekiny rafowe. W tylnej stronie jest delikatne nachylenie, które łączy się z zatoką, gdzie płaszczki znajdują miejsce do odpoczynku. Żeby nurkować głębiej i na odsłoniętej powierzchni trzeba przejść kawałek wzdłuż ściany.

Roma

Jest słynnym ogrodem koralowym. Roma ma duży szeroki szczyt oblepiony koralami, frędzlami pięknych ziemniaczanych koralowców ozdobionych na dodatek ukwiałami. Tutaj duże ławice fizylierów, piramidy butterfly fish, lucjanów, sergeant majors i redtoothtrigger fish wirują wokół siebie w tańcu. Natomiast duże ryby patrolują wody powyżej szczytu. Węże morskie myszkują w rafie poszukując pożywienia. Lista mieszkańców tej rafy jest długa i obejmuje między innymi : węgorze wstęgowe, skorpion leaf fish, skrzydlate ryby, krewetki, ukwiały wargaczowate .

PRZELOTY I POBYT - SULAWESI - INDONEZJA

Dojazd

Do Dżakarty, na Bali, Kuala Lumpur, Semarang, Palembang, Tandjung Panda, Pankalpinang czy Yogykarty można dolecieć z całej praktycznie Europy, a z Polski z lotniska w Warszawie, Katowic i z Krakowa. Jako, że Indonezja jest bardzo rozległym państwem wyspiarskim, posiada ponad 667 lotnisk krajowych, a linie te obsługuje 7 największych przewoźników: Lion Air, Air Asia, Garuda Indonesia, Trans Nusa, Trigana Air i Citilink. W bilety krajowe zaopatruje się tak jak i międzypaństwowe w biurach podróży prowadzących sprzedaż biletów lotniczych, przez Internet lub w biurach poszczególnych przewoźników. Należy pamiętać o dodatkowej opłacie wylotowej płaconej w lokalnej walucie w osobnym okienku na lotnisku i wynoszącym około 100 000 rupii. Opłata wylotowa nie jest wliczana w cenę biletu.

Transfery

Najprościej na Celebes przylecieć samolotem do miasta Makassar lub Manado. Podróżowanie po Sulawesi nie jest proste ze względu na duże odległości i słaby stan dróg.

Noclegi

Celebes charakteryzuje się raczej słabą infrastrukturą turystyczną i choć mieszkańcy słyną z otwartości i gościnności to stosunkowo niewielu tu jest turystów. 
Za średniej jakości pokój dwuosobowy trzeba zapłacić 10 – 20 USD.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - SULAWESI - INDONEZJA

Praktycznie każda zamieszkała wyspa jest ciekawa pod względem turystycznym. Jedne mają wspaniałe plaże, inne wyjątkowe rafy koralowe, a jeszcze inne unikalne zabytki architektury, czy parki narodowe. Przykładowo na Jawie mamy nie tylko Park Narodowy Ujungkulon, ale i sławną świątynię Borobudur, z kolei Komodo wabi turystów waranami – największymi współczesnymi gadami. Bali zaprasza na wspaniałe plażeSumatra chwali się unikalnym jeziorem w kraterze wulkanuCelebes posiada wspaniały Park Narodowy Tangkoko, a Borneo słynie z orangutanów mieszkających tu na wolności.

Atrakcje turystyczne

Największą atrakcją turystyczną Sulawesi jest region Tana Poraja słynący z pięknych krajobrazów i niezwykłych tradycji pogrzebowych ludu Poraja. Rafa koralowa w Parkach Narodowych Bunaken, Wakatowi i Taka Bone jest zaliczana do najpiękniejszych na świecie. Archipelagi Togian i Bangka niewiele im zresztą ustępują mimo mniejszej popularności. Są tutaj idealne warunki do nurkowania i pływania z rurką. Poza nurkowaniem i pływaniem można uprawiać trening po dżungli, zwiedzać Parki Narodowe Tangkoko czy Lore Lindu, wyprawiać się na wulkany lub zwiedzić malownicze jeziora Poso i Tondano.

BAZY / CENNIK - SULAWESI - INDONEZJA

Bazy nurkowe

Na Celebes jest bardzo dużo baz nurkowych oferujących swoje usługi w różnych cenach i na różnym poziomie, z noclegami i bez. Każdy może wybrać bazę pod względem komfortu, ceny i zainteresowań. Wybrano kilka dla przedstawienia różnorodności ofert.

Bastianos Bunaken

Baza położona na wysepce Bunaken na północnym -zachodzie Sulawesi powiązana jest z ośrodkiem, w którym oferuje się noclegi w pokoju DBL, pełne wyżywienie, transfery lotniskowe, nurkowania z łodzi, butlę , balast i przewodnik.

Celebes Divers-Manado

Baza należy do PADI. Usytuowana jest w ośrodku Mapia. Oferuje nurkowania z łodzi z butlą i balastem.

Froggies Divers Lembeh- Bitung

Organizuje nurkowanie z łodzi z butlą i balastem. W ośrodku powiązanym z bazą można zarezerwować pokoje Standard Bungalow DBL, pełne wyżywienie i transfery lotniskowe.

Blue Bay Divers

W pakiecie nurkowie otrzymują nurkowania z butlą, balastem. W bazie można zjeść obiad. Dodatkowo oferuje nurkowania nocne czy nurkowanie na rafie przybrzeżnej.

Lumbalumba Diving-Manado

W bazie oferują nurkowania z łodzi z butlą, balastem i przewodnikiem. Na miejscu można otrzymać obiad, wodę, kawę, herbatę i owoce. Proponują również nurkowania nocne.

HOTELE - SULAWESI - INDONEZJA

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE INFORMACJE - SULAWESI - INDONEZJA

Język oficjalny

Językiem urzędowym jest język indonezyjski (Bahasa Indonesia).

Jednostka monetarna

Walutą obowiązującą w Indonezji jest rupia indonezyjska.1 IDR=100 sen. 10 000 IDR to w przybliżeniu 3,88 PLN.

 

Strefa czasowa

Ze względu na rozciągłość równoleżnikową (prawie 5110 kilometrów) Indonezja ma trzy strefy czasowe.

GMT +7 to strefa czasowa dla Sumatry, Jawy i Bali

         GMT +8 to strefa dla Borneo (Kalikantan), Celebes (Sulawesi) i reszta Małych Wysp Sundajskich

         GMT +9 to strefa dla Moluki i Papui Zachodniej

 

         Klimat

Praktycznie cała Indonezja znajduje się pod wpływem wilgotnej strefy równikowej, za wyjątkiem archipelagu Małych Wysp Sundajskich, na których panuje klimat podrównikowy o mniejszej ilości opadów. Nie ma tutaj wyodrębnionych pór roku, a średnia temperatura wynosi od 25 do 27 stopni Celsjusza. Od maja do września Indonezję nawiedzają cyklony tropikalne - narażone na nie są zwłaszcza Celebes i Moluki. Jawa natomiast charakteryzuje się burzami tropikalnymi (w roku może ich być nawet 300).

 

Dokumenty

Wjeżdżając należy posiadać paszport ważny jeszcze co najmniej na pół roku. Obowiązuje również wiza turystyczna otrzymywana na lotnisku podczas przylotu. Nurkowie powinni zabrać ze sobą certyfikaty, logbook, adapter INT oraz świadectwo zdrowia.

 

Ubezpieczenia

Turyści powinni się ubezpieczyć od utraty bagażu, odwołania imprezy. Należy mieć ubezpieczenie zdrowotne, a nurkowie powinni posiadać specjalistyczne ubezpieczenie DAN.

 

Szczepienia

Dla obywateli przylatujących z Europy nie ma obowiązkowych ubezpieczeń, ale warto się zabezpieczyć przed ewentualnymi przykrymi niespodziankami i zaszczepić się przeciwko malarii, błonicy, żółtaczce typu A i B, gruźlicy, durowi brzusznemu i pasożytom.

 

Prąd

W Indonezji jest 220 V, a gniazdka takie jak w Polsce.

 

Urząd Celny

Trzeba pamiętać, że panuje tu Islam. Wolno wwieźć 2 litry alkoholu, 200 papierosów lub 50 cygar, lub 100 gram tytoniuSamochody, sprzęt fotograficzny, maszyny do pisania i magnetofony muszą być zgłoszone przy wjeździe i ponownie wywiezione. Zabronione jest wwożenie telewizorów, odbiorników radiowych, narkotyków, broni i amunicji, materiałów drukowanych w chińskie znaki i chińskie lekiFilmy i kasety wideo muszą być ocenzurowaneŚwieże owoce, rośliny i zwierzęta muszą przebyć kwarantannę. Nie ma ograniczeń, co do wwożenia obcej waluty, ale rodzimą walutę (rupie indonezyjskie) można wywieź tylko do 50 000 rupii.

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Schowek ofert Schowek produktów
  Copyright 2014 - 2019

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Wykonanie