Wyjazdy-Filipiny-Palawan-Przewodnik-Nurkowanie-Rafy koralowe-Bazy
 • Kurs WIND Grecja

  Zapytaj o ofertę
  19-07-2019
  Szkoła windsurfingu LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2019 nr 4
 • Maj 2019 kurs kite

  Zapytaj o ofertę
  08-05-2019
  SZKOLENIA KITESURFING W LO STAGNONE NA SYCYLII - MAJ 2019
 • LEFKADA DZIEŃ DZIECKA '19

  Zapytaj o ofertę
  31-05-2019
  WYJAZDY WINDSURFING VASSILIKI GRECJA - POLSKA SZKOŁA WINDSURFINGU - CZERWIEC 2019
 • KITE Wyjazd szkoleniowy

  Zapytaj o ofertę
  22-05-2019
  WYJAZD GRUPOWY KITESURFING SYCYLIA LO STAGNONE POLSKA SZKOŁA MAJ 2019
 • Kurs WIND na Krecie

  Zapytaj o ofertę
  29-09-2019
  Nauka windsurfingu PALEKASTRO KRETA Wrzesień / Październik 2019
 • Kurs WIND na Krecie

  Zapytaj o ofertę
  14-07-2019
  Windsurfing wyjazd szkoleniowy PALEKASTRO KRETA Lipiec 2019 nr 3
 • Sycylia Szkolenia KITE

  Zapytaj o ofertę
  21-08-2019
  KITESURFING Wyjazd Szkoleniowy Sycylia Lo Stagnone SIERPIEŃ 2019
 • Szkolenia WIND Kreta

  Zapytaj o ofertę
  01-09-2019
  Wakacje z windsurfingiem na Krecie PALEKASTRO Wrzesień 2019 nr 1
 • Październik2019 kurs KITE

  Zapytaj o ofertę
  23-10-2019
  Nauka pływania na kitesurfingu w LO STAGNONE na SYCYLII Październik
 • BOŻE CIAŁO 2019 SYCYLIA

  Zapytaj o ofertę
  19-06-2019
  Kite Lo Stagnone Sycylia BOŻE CIAŁO 2019 Wyjazd Szkoleniowy
 • Szkolenia WIND Vassiliki

  Zapytaj o ofertę
  20-09-2019
  Obozy windsurfingowe 2019 LEFKADA VASSILIKI we Wrześniu
 • Kitesurfing na Sycylii

  Zapytaj o ofertę
  29-05-2019
  KITESURFING SYCYLIA LO STAGNONE POLSKA SZKOŁA WYJAZD SZKOLENIOWY 2019
 • WIELKANOC 2019 na Sycylii

  Zapytaj o ofertę
  17-04-2019
  POLSKA SZKOŁA KITESURFINGU WIELKANOC 2019 WYJAZD SZKOLENIOWY SYCYLIA
 • Vassiliki Sierpień 2019

  Zapytaj o ofertę
  23-08-2019
  Windsurfing LEFKADA Wyjazd szkoleniowy do VASSILIKI w Sierpniu 2019
 • Wyjazd kite Sycylia 2019

  Zapytaj o ofertę
  10-04-2019
  KITESURFING W LO STAGNONE NA SYCYLII WYJAZD SZKOLENIOWY KWIECIEŃ 2019
 • PALEKASTRO Kurs WIND

  Zapytaj o ofertę
  28-07-2019
  Windsurfing kursy grupowe- PALEKASTRO KRETA Lipiec/Sierpień 2019
 • Szkolenia KITE na Sycylii

  Zapytaj o ofertę
  31-07-2019
  Polska szkoła kitesurfingu Sycylia Lo Stagnone KURS w LIPCU 2019
 • OBOZY KITESURFING dla dorosłych na Sycylii w Lo Stagnone WRZESIEŃ 2019

  Zapytaj o ofertę
  04-09-2019
  OBOZY KITESURFING dla dorosłych na Sycylii w Lo Stagnone WRZESIEŃ 2019
 • Lipiec KITE w LoStagnone

  Zapytaj o ofertę
  10-07-2019
  Wyjazdy KITESURFING SYCYLIA LO STAGNONE Polska Szkoła 2019
 • PALEKASTRO kurs WIND 2019

  Zapytaj o ofertę
  23-06-2019
  Kurs windsurfingu za granicą PALEKASTRO KRETA Czerwiec 2019 nr 4
 • LEFKADA Sierpień 2019

  Zapytaj o ofertę
  02-08-2019
  Grecja windsurfing LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2019
Powrót

Przewodniki

FILIPINY - PALAWAN - PRZEWODNIK NURKOWY

PRZEWODNIK NURKOWY - FILIPINY - PALAWAN

Ta długa i wąska wyspa, praktycznie w całości pokryta górami ma powierzchnię 11 700 tyś. km² i wchodzi w skład prowincji Palawan. Główne miasto to Puerto Princesa, które jest jednocześnie stolicą wyspy. Obszar wyspy uznawany jest za najbardziej dziewiczą część Filipin, a dzięki swojemu ukształtowaniu, także najciekawszą. Składa się z mnóstwa maleńkich wysepek, pełnych malowniczych skał wapiennych pokrytych lasami deszczowymi i plaż z białym piaskiem i palmami. Te skrawki ziemi poprzecinane są lazurem wody, co w całości tworzy niepowtarzalny widok. Turystów przyciąga mnogość roślin, źródła geotermalne, świetne miejsca do nurkowania i niepowtarzalny klimat tego miejsca. 

Nurkowanie: potrzebne dokumenty itp. Osoby chcące nurkować na filipińskich wyspach powinny mieć ze sobą świadectwa zdrowia, certyfikaty nurkowe i logbook z aktualnymi wpisami. Warto też zabrać własny adapter INT. W razie potrzeby komory dekompresyjne są w Batangas, Manili i Cebu. Dla nurków zaleca się posiadanie dodatkowego ubezpieczenia nurkowego, może to być ubezpieczenie DAN.

Miejsca do nurkowania

Tubbataha. To rafa, którą chce odwiedzić każdy nurek, który dotrze na Filipiny, jednak nie jest to miejsce dla wszystkich. Trzeba mieć już spore doświadczenie nurkowe. Strome ściany skał pokrytych formacjami korali ciągną się na sporą głębokość, a prądy są dość zdradliwe i silne. Ale za to można tu spotkać majestatyczne manty, rekiny wielorybie, rekiny młoty, białe i czarne rekiny rafowe.

Coron. Ta zatoka oferuje nurkom bardzo urozmaicone doznania. Jest tu piękna kolorowa rafa, wiele gatunków barwnych ryb oraz rzadko spotykane krowy morskie czyli diugonie. Ale dodatkową atrakcję stanowi eksploracja licznych wraków, świadków II wojny światowej, których złowrogi wizerunek przełamują zadomowione tu korale i ryby.

Lighthouse. To miejsce dla nieco bardziej wprawnych nurków, ponieważ prądy są tu silne i zdradliwe. Ale spektakularne groty dają niezapomniane wrażenia z wyprawy.

Rafa Apo. Angielska nazwa to Apo Reef, a wyjątkowość miejsca potwierdza umieszczenie go na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Rafa stanowi system lagun, szeroki na 340m a przedzielona jest wąskim kanałem. Miejsce nie jest dostępne cały rok, a jedynie od stycznia do czerwca, ponieważ poza tymi miesiącami prądy są tak silne, że dotarcie na miejsce graniczy z cudem. Przeważnie dopływają tu wyprawy łodziami banka. Schodząc pod wodę można oglądać całe mnóstwo ryb różnej wielkości, od wielkich mant i rekinów, poprzez tuńczyki, płaszczki, aż do małych typowych dla raf, barwnych gatunków. Inny rodzaj atrakcji to wrak parowca i łodzi rybackich.

 

PRZELOTY I POBYT - FILIPINY - PALAWAN

Baza noclegowa. Tak jak na innych wyspach, noclegi zróżnicowane i zależne od wielkości miejscowości, w której jesteśmy. W większych miastach znajdziemy różne hotele oraz dormy z wieloosobowymi pokojami. Miejscowości nadmorskie to resorty z hotelami i domkami na plaży. Tanie noclegi to cena około 700 peso/noc.

Dojazd i transport. Brak bezpośrednich połączeń z Polski na Filipiny, powoduje, że trzeba lecieć z przesiadką, najlepiej do Kuala Lumpur lub Hong Kongu. Można tam się dostać rosyjskimi liniami startującymi z Warszawy. Z tych dwóch azjatyckich miast latają linie Cebu Pacific prosto do Manili i Cebu. Na inne wyspy, w tym też Palawan, należy dopłynąć statkiem

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - FILIPINY - PALAWAN

Park Coron. Malownicza okolica, która uwieczniana jest na widokówkach i folderach. To zespół siedmiu jezior, wokół których wystają z wody wapienne klify.      

Podziemna rzeka Kolo. Ta atrakcja znajduje się na terenie Parku Narodowego Puerto Princesa Subterranean River. Kolo jest słodkowodną rzeką, której 8 kilometrowy odcinek płynie wewnątrz jaskini wysokiej na 65 m. Rzeka wypływając z jaskini wpada od razu do morza, dlatego została uznana za jeden z 7 cudów świata i ewenement geologiczny. Do środka jaskini można dostać się od strony morza wodą lub lądową „małpią ścieżką”. Wewnątrz można podziwiać rozmaite formy skalne, skamieliny, cały system korytarzy i stada nietoperzy.

Las tropikalny przy rzece Kolo. Sam park narodowy rozciągający się wokół rzeki Kolo także warto zwiedzić. Jest tu ogrom gatunków drzew, wiele gatunków endemicznych i wiele zagrożonych lub rzadkich gatunków zwierząt. Park Narodowy Puerto Princesa Subterranean River jest wpisany na listę UNESCO.

Iwahig Prison-więzienie bez murów. Specyficzne miejsce, podzielone według kategorii więźniów-maksimum, medium, minimum. Jedynie więźniowie maksimum mieszkają w zamknięciu, a pozostali przebywają poza ogrodzeniem, przy czym więźniowie minimum pracują nawet na otwartych uprawach.

Buterfly Garden. Park, w którym można podziwiać bujną roślinność i żyjące wśród niej setki gatunków wielobarwnych motyli.

Farma Krokodyli. Teren, na którym żyje zawsze kilkaset małych krokodyli. Są przez obsługę karmione i pielęgnowane, a następnie wypuszczane do warunków naturalnych. Duże krokodyle są tu trzymane w celach rozrodczych, a całość przedsięwzięcia ma na celu odtworzenie populacji krokodyli. Na miejscu można zwiedzić muzeum z ciekawymi eksponatami i informacjami na temat tych gadów oraz podziwiać szkielet największego schwytanego na Filipinach krokodyla.

El Nido. Największa wioska turystyczna na wyspie, której sporą część zajmuje plażowy resort. Poza piękną plażą i widokami, sporą ilością barów, restauracji, życia nocnego i zabawy, celem w El Nido są pobliskie wysepki Bacuit. Turyści wybierają się tu na tzw. skakanie po wysepkach. Jest ich kilkadziesiąt, a co jedna, to piękniejsza. 

BAZY / CENNIK - FILIPINY - PALAWAN

Bazy nurkowe

Discovery Divers – Coron. Znane, pięciogwiazdkowe centrum nurkowe w Coron, położone przy resorcie o tej samej nazwie. To baza z prawie 20 letnimi tradycjami, która prowadzi kursy nurkowe PADI oraz techniczne SDI i TDI. Można powiedzieć, że to pionierzy wśród baz nurkowych na Palawanie w rejonie zatoki Coron. Dla nurków dostępny jest nitroks. Samo umiejscowienie bazy jest ciekawe dla fanów eksploracji wraków, bo w pobliżu jest aż dziesięć zatopionych japońskich statków z okresu II wojny światowej. Z pomocą przewodników nurkowie są kierowani do obiektów mających położenie odpowiednie do poziomu umiejętności. Z kolei tutejsze rafy słyną z dużych wachlarzy gorgonii, wielu gatunków twardych i miękkich korali oraz mnóstwa gatunków żyjących tu podwodnych mieszkańców. Czasami można spotkać tu także rekiny wielorybie oraz manty.

Dugong Dive Center – Dimakaya. Bazę prowadzi znany nurek i instruktor Dirk Fahrenbach. To gwarancja profesjonalnych szkoleń i kompleksowej obsługi nurków. Kursy odbywają się w systemie PADI, a do dyspozycji nurków jest wypożyczalnia sprzętu, 12 litrowe butle z zaworami INT, sprężarki, możliwość wypożyczenia sprzętu fotograficznego. Codziennie odbywają się dwie wyprawy na około pół dnia, podczas których przewidziane są dwa lub trzy nurkowania. Baza posiada także łódź safari Karen Clair, która zabiera nurków nieco dalej, na Apo Reef i do wraków z zatoce Coron. Baza zbiera same pozytywne opinie wśród nurków, którzy cenią sobie zarówno obecność słynnego szefa, jak i profesjonalne podejście do klientów.

D`Divers - Busuanga Island. Niemiecka baza znajdująca się w zatoce Busuanga, niedaleko Coron. Właściciel jest jednym z pierwszych nurków, którzy się tu osiedlili i zaczęli działać w tej branży. Wykonał tysiące nurkowań na znajdujących się w pobliżu wrakach, więc jego wiedza na ten temat jest nie do przecenienia. Jest też managerem SDI i TDI na całych Filipinach, kładzie nacisk na szkolenia, oczywiście głównie techniczne. Jednakże baza oferuje też różne kursy w standardzie PADI. Do dyspozycji gości są sale wykładowe, miejsca na czyszczenie i przechowywanie sprzętu, butle 12l. Ponadto mile widziani są tu nurkowie techniczni i dla nich są butle 2,5l, nitroks, twiny, stage oraz inne potrzebne akcesoria. Wyprawy organizowane są z użyciem łodzi banka i motorówek. Ogólnie odbywają się cztery nurkowania, ale baza podchodzi elastycznie do gości i wyprawy na zamówienie, także te nocne, są często organizowane. Większość wpraw odbywa się z przewodnikiem, ale jeśli zgłoszą się nurkowie z odpowiednimi dokumentami, to istnieje możliwość wypływania na nurkowania partnerskie. Briefingi przed wyprawami odbywają się po angielsku i niemiecku, a łodzie są świetnie wyposażone. 

HOTELE - PALAWAN - FILIPNY

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE INFORMACJE - FILIPINY - PALAWAN

Klimat. To tropikalny region świata, gdzie temperatury w ciągu dnia sięgają średnio 35ºC, a nocą 25ºC. Palawan, podobnie jak inne wyspy jest najlepszym miejscem dla turystów w okresie od marca do maja. Reszta roku także jest ciepła, ale przez większość czasu panuje tu pora deszczowa, która niesie spore zagrożenie cyklonami. 

Wizy. Polacy mogą przebywać na terenie Filipin do 21 dni na tzw. darmowej wizie. W przypadku dłuższego pobytu należy starać się pozwolenie i wnieść opłatę około 35 USD. Przed wylotem można to załatwić w ambasadzie. Warto pamiętać, że paszport musi mieć ważność przynajmniej pół roku od terminu wylotu do kraju. Przy wylocie trzeba uiścić opłatę wysokości 750 peso.

Przepisy celne. Limity przy wjeździe: 1l alkoholu mocnego, 1l wina, 200 papierosów/50 cygar/250g tytoniu. Limity przy wyjeździe: 1l alkoholu pow. 22%, 2 litry alkoholu poniżej 22%, 16l piwa, wyroby tytoniowe tak jak na wjeździe. Surowy zakaz przewożenia broni, narkotyków, gatunków chronionych roślin i zwierząt oraz pamiątek wykonanych z ich użyciem.

Waluta. Filipińska waluta to peso, równowartość naszych 0,08 PLN. Na wyjazd należy zabrać euro lub dolary amerykańskie, które łatwo wymienimy na lotnisku lub w pierwszym lepszym kantorze. W większych miastach można płacić kartami, są też bankomaty. W mniejszych zakątkach warto mieć odpowiednią ilość gotówki.

Czas. O siedem godzin później niż w Polsce.

Prąd. Konieczne są wtyczki przejściówki do amerykańskich gniazdek, a napięcie to 220V.

Zwyczaje. Mieszkańcy Palawanu uchodzą za miłych i gościnnych, a ponadto przywiązanych do tego miejsca i tradycji. Trudnią się zwykle uprawami ryżu, trzciny cukrowej, palm kokosowych, a także rybołówstwem i pozyskiwaniem drewna. Wiele osób pracuje też przy wydobyciu chromu, miedzi, rud niklu, manganu oraz ropy naftowej. Podobnie jak na innych wyspach przeplatają się tu wpływy hiszpańskie i amerykańskie, wiara katolicka i tutejsze wierzenia, rozmowy w miejscowym narzeczu, oficjalnym języku Tagalog oraz po angielsku.

Opieka medyczna. Nie ma szczególnych zaleceń sanitarno-epidemiologicznych, ani też obowiązkowych szczepień. Przed wylotem warto wykupić sobie ubezpieczenie zdrowotne, a na miejscu nie ma problemu z dostępem do opieki medycznej. Gorzej jest w bardziej odludnych okolicach. Należy pamiętać, że Palawan jest uznawany okolicę najbardziej zagrożoną malarycznie, warto więc rozważyć to szczepienie oraz ostrożność na miejscu. Woda z kranu nie nadaje się do picia, należy korzystać z oryginalnie butelkowanej. 

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Schowek ofert Schowek produktów
  Copyright 2014 - 2019

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Wykonanie