Wyjazdy-Filipiny-Cebu-Przewodnik-Nurkowanie-Rafy koralowe-Bazy
 • Październik w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  30-09-2021
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - PAŹDZIERNIK 2021
 • Soma Bay jesień 2021

  Zapytaj o ofertę
  14-10-2021
  Soma Bay - jesień 2021 - windsurfing
 • Październik w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  21-10-2021
  WINDSURFING - PAŹDZIERNIK W SOMA BAY
 • Windsurfing Vassiliki2021

  Zapytaj o ofertę
  24-09-2021
  Windsurfing w Grecji na LEFKADZIE w VASSILIKI Wrzesień 2021 nr 4
 • Egipt PAŹDZIERNIK 2021

  Zapytaj o ofertę
  07-10-2021
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY PAŹDZIERNIK 2021
Powrót

Przewodniki

FILIPINY - CEBU - PRZEWODNIK NURKOWY

PRZEWODNIK NURKOWY - FILIPINY - CEBU

Wyspa znajduje się pomiędzy dwoma cieśninami oraz między innymi trzema wyspami w środkowej części Filipin i jest najgęściej zaludnioną częścią kraju. Powierzchnia Cebu, dziewiąta co do wielkości filipińska wyspa, jest większości górzysta, jedynie na wybrzeżu znajdują się niziny, gdzie mieszkańcy ulokowali swoje uprawy. Cebu była skolonizowana jako pierwsza i katolicyzm też był wprowadzany najpierw tutaj. Ale poza tym wyspa Cebu to także kolejne, filipińskie piękne miejsca do nurkowania i niezapomniane atrakcje. Główne miasta wyspy to Cebu, Manduaue, Danao, Talisay. 

Nurkowanie: potrzebne dokumenty itp. Od nurka wymaga się posiadania własnego adaptera INT, jednak są bazy nurkowe, które je wypożyczają. Należy mieć ze sobą świadectwo zdrowia, logbook z bieżącymi wpisami, posiadane certyfikaty. Nurkując na wyspie Cebu ma się lepszy dostęp do komory dekompresyjnej w razie potrzeby, ponieważ miasto Cebu jest jednym z zaledwie trzech miejsc na całych Filipinach, gdzie taka komora jest dostępna.

Miejsca do nurkowania

Dona Marilyn. Wrak statku pasażerskiego, który leży na głębokości 32m, jest częstym celem dla nurków. Ponieważ statek leży tam już od ponad 20 lat, to został znacznie porośnięty przez korale i zaanektowany na miejsce zamieszkania wielu gatunków ryb. Miejsce przeznaczone zasadniczo dla doświadczonych nurków, bowiem prądy są tu silne i nieprzewidywalne.

Wyspa Gato. Jedno z miejsc, skąd przywozi się wyjątkowe zdjęcia podwodne raf i kolorowych ryb. Można tu spotkać rzadkie skorupiaki i inne gatunki, które są widoczne jak na dłoni dzięki piaszczystej i równej powierzchni dna. Ale wyspa Gato to nie tylko rafy, to także atrakcja dla tych bardziej odważnych nurków. Z jednego końca wysepki na drugi wiedzie podwodna jaskinia w kształcie tunelu, długa na 80 m. Jest tam odrobinę klaustrofobicznie, można spotkać węża morskiego lub rekina, ale jeśli to nie stanowi problemu to można podziwiać żyjące tu liczne kraby, homary, krewetki, a także kolonie gąbek oraz twardych i miękkich korali. Należy pamiętać o zabraniu latarki.

Monad Shoal. W tym miejscu na nurków czeka podwodna góra i możliwość zobaczenia unikalnych, nigdzie indziej nie występujących w tych wodach, kosogonów. Pływają w ławicach, podobnie jak młoty. Warto zachowywać się w ich obecności dość uważnie, a w szczególności zwrócić uwagę na ich ogony, które służą im do ogłuszania ofiar. Ponadto można tu obserwować majestatyczne manty, rekiny wielorybie, żarłacze srebrnopłetwe, rekiny młoty, rekiny whitetips i wiele innych gatunków. Przeważnie nurkowie wracają tu kilka razy, ponieważ nie sposób zobaczyć wszystkie cuda za jednym razem.

Wyspy Moalboal i Pescador. Bardzo uczęszczane miejsca nurkowe, co widać po kursujących tam wciąż statkach. Maleńkie wyspy niedaleko Cebu cieszą się dużym powodzenie, a to dlatego, że sporo tu nurkowych atrakcji. Prądy są co prawda dość silne, ale i tak widoczność dochodzi do 25m. Rafy mają ciekawe kształty, nie brak tu ścian udekorowanych gorgoniami i koralami staghorn, a także koralowymi tworami, które do złudzenia przypominają ludzki mózg. Zagłębienia ścian i powstałe tam skalne półki zamieszkują ryby wielu gatunków, od małych papugoryb czy lucjanów do sporych rozmiarów barakud, rekinów rafowych czy tuńczyków. Wokół skał krążą też manty i rekiny wielorybie. Poza tym mnogość korali miękkich i twardych oraz barwne ławice, powodują, że żaden nurek nie wraca z tych okolic bez uśmiechu.

Rejsy nurkowe

Wokół Cebu sporo jest miejsc, które ogląda się nurkując z pokładu statku, ale sporo jest także miejsc nieco oddalonych od wyspy. Cebu jest świetną bazą wypadową, stąd też sporo rejsów dla nurków.

Anilao. Miejsce, gdzie nurkowie chętnie wracają, aby zrobić kolejne zdjęcia, wykonać nurkowanie makro i spotkać się z nurkami z innych krajów.

Tubbataha. Tam udają się zwolennicy podziwiania ogromnych mant i rekinów w otoczeniu pięknych formacji korali. Okolica jest dostępna w określonej porze roku i wyłącznie z pokładu statku.

Bohol. Z Cebu kursują statki, których celem są rafy wokół Bohol, gdzie królują gorgonie, barwne korale miękkie, rozgwiazdy, a dodatkowo gatunki wężorybne, nagoskrzelne, antenariusy czy skorpeny.

Coron i Apo Reef. To kolejne miejsce, gdzie warto zajrzeć pod wodę. Tutejsza rafa Apo nie ustępuje w niczym słynnej Tubbataha.

Leyte. Będąc na Cebu warto wybrać się na Leyte. Okolice tej wyspy są okresowo odwiedzane przez liczne okazy rekinów wielorybich, a poza tym skalne ściany pokryte koralowcami i towarzyszące temu ławice kolorowych ryb zapewnią niesamowite wrażenia. Takie wyprawy połączone są zwykle z pobytem na Malapascua.
 

PRZELOTY I POBYT - FILIPINY - CEBU

Baza noclegowa. Na Cebu znajdziemy hotele znajdujące się w większych miastach wyspy, a w nadmorskich miejscowościach popularne są ośrodki z domkami careta i bungalowami. Jeśli celem jest nurkowanie, warto poszukać bazy nurkowej przy jakimś resorcie albo wybrać się na rejs nurkowy z noclegami.

Dojazd i transport. Nie ma bezpośrednich lotów z Polski na Filipiny. Jeśli chcemy się tam dostać, musimy szukać lotów z Londynu lub Berlina. Turyści wybierający się na Cebu są w komfortowej sytuacji, bowiem loty z Europy odbywają się do Manilii i właśnie do Cebu. W tym przypadku dojazd jest pozbawiony wielu przesiadek.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - FILIPINY - CEBU

Miasto Cebu. Tu znajduje się większość lądowych atrakcji wyspy. Na początek godne zwiedzenia są zabytki związane z wiarą i to nie tylko katolicką. Na Cebu żyje spora populacja Chińczyków, którzy mają tu swoją świątynię taoistyczną. Sama świątynia nie jest efektowna, ale widok na miasto godny jest uwagi. Ponadto wokół niej można podziwiać ekskluzywne rezydencje. Na Cebu jest też Bazylika Dzieciątka Jezus, wybudowana w XVI w., a później odbudowywana po pożarach. W jej wnętrzu znajduje się figurka Dzieciątka Jezus, która jest tu obiektem kultu i licznych pielgrzymek. W Cebu znajduje się także rotunda z 1841 r., w której stoi drewniany krzyż. Według tutejszych przekazów są w nim elementy pierwotnego krzyża postawionego tu przez Magellana w 1521 r. Zdarzenie to upamiętniają malowidła na sklepieniu rotundy. Miejsc upamiętniających podróżnika jest tu zresztą więcej. W Lapu Lapu znajduje się miejsce upamiętniające ostatnie starcie Magellana z tubylcami, w wyniku którego zmarł. Cebu to nie tylko atrakcje historyczne czy sakralne. Warto odwiedzić Jumalon Butterfly Sanctuary, w tłumaczeniu Sanktuarium Motyli, gdzie turyści mogą podziwiać motyle w różnych stadiach rozwoju i wiele dowiedzieć się na ten temat, oczywiście po angielsku. Ciekawe są także mozaiki wykonane ze skrzydeł tych owadów. Inna atrakcja to muzeum pianin i zbiory orchidei. Warto wziąć też udział w jednej z parad, które są w Cebu organizowane. Najbardziej znana to Sinolog, parada poświęcona świętemu obrazowi z Dzieciątkiem Jezus. Inna to Carcar Fiesta, ku czci św. Katarzyny oraz Festiwal Mango wieńczący zbiory tych owoców. 

BAZY / CENNIK - FILIPINY - CEBU

Bazy nurkowe

Dive Point Alcoy. Baza nurkowa prowadzona przez niemieckich właścicieli, która działa według standardów SSI. Codziennie oferuje kilka wypraw nurkowych, wypożyczalnię sprzętu, a do dyspozycji są butle o pojemności 12 i 15l z zaworami DIN i adapterami INT. Wykupując pakiet dziesięciu nurkowań, co tutaj nie jest trudne, otrzymuje się nitroks jako gratis. Wyprawy na nurkowania odbywają się na pokładach dwóch łodzi typu bangka, wyposażonych w radio, tlen i apteczkę. W czasie wyprawy organizator zapewnia przekąski i napoje. Na terenie bazy oferowane są także liczne kursy nurkowe. Wiele miejsc nurkowych znajduje się w odległości zaledwie około 10 minut od wyspy, natomiast inne miejscówki, jak np. Panglao, Sumilon czy Cabilao to trasa na około 60-90 minut. Atrakcyjna jest także darmowa, przybrzeżna strefa nurkowania, która jednak przeznaczona jest dla bardziej doświadczonych nurków. Baza oferuje też nurkowania nocne z filipińskimi przewodnikami.

Kasai Village Dive Base. Położona jest w resorcie o tej samej nazwie, więc noclegi można mieć na miejscu. W bazie można zrobić kurs PADI na każdym poziomie, a oprócz tego także kursy nitroksowe, techniczne oraz specjalny program dla niepełnosprawnych nurków. Kursy odbywają się w klimatyzowanych salach wyposażonych w sprzęt audio video i dostępne są w różnych wersjach językowych, angielskim, francuskim, hiszpańskim oraz niemieckim. Baza dysponuje wypożyczalnią sprzętu, także dziecięcego, butli o pojemności 12 i 15l oraz kamer do uwieczniania podwodnych wrażeń. W ciągu dnia organizowane są dwie wyprawy nurkowe z użyciem łodzi o nazwie „Hammer”, na której jest przechowalnia sprzętu, tlen, gaśnice, apteczka, telefon, sprzęt ratunkowy oraz woda pitna. Poza tym, przy bazie znajduje się bezpłatne miejsce nurkowe ze stromą ścianą pokryta koralowcami.

Malapascua Exotic Divers. Jedyna baza sygnowana przez National Geografic, w której można odbyć w nowoczesnych salach kursy National Geografic Open Water i inne specjalizacje. Z bazy wyruszają trzy wyprawy dziennie, a dodatkowo nurkowania nocne i wrakowe. Ośrodek ma 5 łodzi bankga oraz jedną łódź motorową. Nieopodal dostępna jest także rafa przybrzeżna, gdzie znajduje się zatopiona taksówka jeepney, betonowy ogromny kosogon, a to wszystko porośnięte rafą.

Moalboal White Beach Scuba Divers. Baza leży tuż przy Dolphin House, więc jest to idealne położenie nurkowo-noclegowe. Do dyspozycji wodoszczelne suszarnie, nitroks, cztery łodzie, kursy PADI na każdym poziomie, przybrzeżne rafy i świetną atmosferę stworzoną przez właściciela. Organizowane są stąd wyprawy nurkowe z jednym lub dwoma zejściami. Posiłki w czasie wypraw oraz nurkowanie w miejscach chronionych są dodatkowo płatne.

 

 

HOTELE - CEBU - FILIPINY

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE INFORMACJE - FILIPINY - CEBU

Klimat. Filipińskie wyspy, w tym też Cebu, objęte są ciepłym i wilgotnym klimatem i temperaturami oscylującymi między 25ºC a 35ºC. Sezon najcieplejszy to okres od marca do maja. W innym okresie, to jest od czerwca do października trwa tutaj pora deszczowa, ale nadal jest ciepło. Ta pora to jednak okres, kiedy często szaleją tu tropikalne cyklony, a opady rosną ze średnich 48mm do 175mm. 

Wizy. Polski turysta może przebywać do 21 dni na filipińskich wyspach bez żadnych opłat wizowych. Jeśli planowany pobyt ma być dłuższy, należy załatwić odpowiednie formalności wizowe, co kosztuje około 35 USD. Paszport musi być ważny co najmniej pół roku od terminu planowanego wylotu z wysp.

Przepisy celne. Na każdej wyspie, także na Cebu, obowiązują takie same przepisy. Surowo karane są próby wwiezienia broni, narkotyków, nagrań i publikacji erotycznych, a także próby wywiezienia chronionych gatunków roślin czy zwierząt, a także ozdób z ich użyciem.

Waluta. Waluta na wyspie Cebu to obowiązujące w całych Filipinach peso, stanowiące wartość 0,08 PLN.

Czas. Do polskiego czasu należy dodać 7 godzin.

Prąd. Napięcie to 220V, ale należy zabrać ze sobą przejściówki do amerykańskich gniazdek.

Zwyczaje. Na filipińskich wyspach mieszają się głównie zwyczaje zaczerpnięte z Hiszpanii i USA. Wpływy hiszpańskie to głównie wiara katolicka, a amerykańskie to powszechnie znany i używany język angielski, luz, popularne fast food’y oraz inne oznaki amerykańskiej komercji. Mieszkańcy Cebu zajmują się uprawami kukurydzy, tytoniu, trzciny cukrowej, palm kokosowych. Inne źródła dochodu to praca w turystyce, przemyśle włókienniczym, rybołóstwie oraz przy wydobyciu złota, srebra, węgla brunatnego i rud miedzi. Filipińczycy są mili, gościnni i otwarci, lubią się bawić i pić piwo.

Opieka medyczna. Na Cebu, w większych miastach wyspy, opieka medyczna jest na dobrym poziomie i dostępna. Turystom zaleca się wykupienie przed podróżą ubezpieczenia zdrowotnego. Nie ma szczepień obowiązkowych, zaleca się jedynie zaszczepienie się na chorobę Heinego-Medina, tężec i żółtaczkę typu A i B. Należy pamiętać, że wybierając się na rejsy w oddalone zakątki, zdani jesteśmy jedynie na opiekę medyczną na statku.

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  • 509 103 273
   (opłata wg stawki operatora)

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Schowek ofert Schowek produktów
  Copyright 2014 - 2019

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Wykonanie