Wyjazdy-Filipiny-Boracay-Przewodnik-Nurkowanie-Rafy koralowe-Bazy nurk
 • Soma Bay jesień 2021

  Zapytaj o ofertę
  14-10-2021
  Soma Bay - jesień 2021 - windsurfing
 • Październik w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  30-09-2021
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - PAŹDZIERNIK 2021
 • Egipt PAŹDZIERNIK 2021

  Zapytaj o ofertę
  07-10-2021
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY PAŹDZIERNIK 2021
 • Październik w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  21-10-2021
  WINDSURFING - PAŹDZIERNIK W SOMA BAY
 • Windsurfing Vassiliki2021

  Zapytaj o ofertę
  24-09-2021
  Windsurfing w Grecji na LEFKADZIE w VASSILIKI Wrzesień 2021 nr 4
Powrót

Przewodniki

FILIPINY - BORACAY - PRZEWODNIK NURKOWY

PRZEWODNIK NURKOWY - FILIPINY - BORACAY

Zakątek, gdzie znajdują się najpiękniejsze plaże w południowo-wschodniej Azji, a częste są opinie, że na całym świecie. To sprawia, że Boracay jest bardzo atrakcyjne turystycznie i okresowo zatłoczone. Dzięki temu znacznie rozwinęła się tu infrastruktura turystyczna, mnóstwo tu hoteli, knajp, domków na wynajem, sklepików i straganów, a także ośrodków, gdzie można pograć w golfa, uprawiać surfing, windsurfing, kitesurfing, żeglarstwo, snorkeling a także poważne nurkowanie. Wyspa leżąca w rejonie Visayas jest popularnym miejscem wakacyjnym zagranicznych turystów, ale także samych Filipińczyków, stąd wniosek, że są tu lepsze warunki niż na innych filipińskich wyspach. Tutejsze plaże i turkusowa, krystaliczna woda nie mają sobie równych. 

Nurkowanie : potrzebne dokumenty itp. Dla nurków zaleca się posiadanie dodatkowego ubezpieczenia DAN, na wypadek konieczności awaryjnego wylotu do Polski. Niektóre bazy nurkowe wymagają posiadania certyfikatów nurkowych oraz zaświadczeń o stanie zdrowia. Komory dekompresyjne są w Manilii, Cebu oraz Batangas.

 

Miejsca do nurkowania.

Yapak.  Miejsce leży na północy wyspy Boracay, dostępne jest przez cały rok, ale najlepsze miesiące to okres od listopada do czerwca. Reszta miesięcy jest odrobinę zimniejsza i woda osiąga 22-25 ºC, zaleca się więc ubieranie grubszych pianek. W Yapak czeka na nurków ściana, która zaczyna się na 30-tym metrze i ciągnie się aż do 60m. Miejsce odpowiednie raczej dla doświadczonych nurków oraz zwolenników pływania z dużymi okazami. Żyją tu barakudy, żarłacze rafowe, rekiny młoty i ogromne manty. Oprócz tego podziwiać można wielkie gorgonie, barwne lucjany oraz sweetlipsy, pokolce, chetoniki i inne. W czasie wypraw nurkowych należy uważać na dość wzburzone morze oraz zdradliwe prądy.

Friday’s Rock. W tym miejscu mogą próbować swoich sił nawet całkiem początkujący nurkowie, ponieważ schodzi się tu zaledwie na 10-18 metrów. Za to bogactwo widoków nie rozczaruje żadnego zwolennika podmorskich wypraw. Mnóstwo pięknych formacji miękkich i twardych korali, pływające między nimi wyjątkowe okazy ryb, to niezapomniane wrażenia. Żyją tu lucjany, ryby motyle, skorpeny, skrzydlice, damselfish czy staingrays. Płynąc na nurkowanie z przewodnikiem lub divemasterem zobaczymy dopływa się do miejsc, gdzie ryby spływają na pożywienie, a więc jest ich mnóstwo. Okazja do popływania w środku ławic i zrobienia wyjątkowych zdjęć.

Catherdal Cave. Super miejsce na nurkowanie, tuż przy pobliskiej wyspie Carabao. Miejscówka przeznaczona raczej dla średnio zaawansowanych nurków. Atrakcją jest jaskinia, która znajduje się na głębokości 28 m i ma szeroki otwór, którym można wygodnie wpływać do środka. Nie trzeba się obawiać braku umiejętności nurka jaskiniowego, bo jaskinia przypomina raczej wielką jamę z pęknięciami i szczelinami. Zapuszczając się w ten rejon pływa się w otoczeniu różnorakich ryb rafowych oraz graników, a na półkach tworzonych przez szczeliny można dostrzec odpoczywające rekiny whitetip oraz inne wielkie osobniki

PRZELOTY I POBYT - FILIPINY - BORACAY

Baza noclegowa. Baza noclegowa na wyspie jest zróżnicowana, a najbardziej znane hotele to Pijalo Resort Villas oraz Calypso Resort, połączony z bazą nurkową.

Dojazd i transport. Aby dotrzeć na Boracay trzeba najpierw znaleźć się w Manilii. Z Polski nie ma bezpośrednich lotów, należy wybrać kurs na Londyn lub Berlin. Z Mianilii można polecieć lotem lokalnym do jednego z dwóch lotnisk na pobliskiej wyspie Panay- Kalibo albo Caticlan. Samo Boracay jest zbyt małe, aby mieć lotnisko. Dalej już tylko przeprawa łodzią na wyspę docelową. 

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - FILIPINY - BORACAY

Główna atrakcja wyspy, to Ogród Motyli, czyli tropikalny ogród, gdzie żyje około 300 gatunków motyli i ponad 150 gatunków roślin. Inna ciekawostka z tej wyspy to słynne muszle Puka, które zachwycają lśniącą bielą. Zresztą te i inne piękne okazy muszli można oglądać w The Kar Tir Shell Museum w Iligan. Inne wyjątkowe obrazki na Boracay to Martwy Las, gdzie z wody wystają kikuty zalanych drzew, a także zachód słońca na White Beach. 

BAZY / CENNIK - FILIPINY - BORACAY

Bazy nurkowe

Calypso Diving Center – Boracay. Ośrodek prowadzony jest przez Szwajcara, a jego położenie już samo w sobie jest atrakcyjne. Calypso leży przy słynnej plaży White Beach. To świetne pięciogwiazdkowe centrum PADI IDC, gdzie w ofercie znajdziemy codzienne nurkowania, kursy nurkowe na każdym poziomie oraz wynajem sprzętu. Ponadto kursy nurkowe przeprowadzane są w sześciu językach. Na miejscu można napełnić butle nitroksem. Katalog nurkowań jest wręcz imponujący, to aż 12 wypraw w 33 okoliczne miejsca. A w wolnej chwili można zwiedzić pobliską rafę przybrzeżną. Baza ma opinię profesjonalnie zorganizowanej, a do tego obok znajduje się hotel, co eliminuje konieczność ciągłego przemieszczania się do bazy nurkowej i daje możliwość otrzymania kompleksowych usług w jednym miejscu.

Ducks Diving Romblon. Miejsce oferuje nurkowania w najlepszych miejscach tego regionu, w tym nocne i makro, dodatkowo kursy nurkowe w standardach SDI/SSL. Nurkowie mogą korzystać z 12 litrowych butli z zaworami i adapterami, suszarni, wypożyczalni. W bazie nie ma nitroksu. Ośrodek dba o komfort i bezpieczeństwo, dlatego też apteczki pierwszej pomocy oraz telefony są na miejscu a także na każdej łodzi. Nurkowania są organizowane 2-3 razy w ciągu dnia, ale na życzenie gości może być ich więcej. Baza organizuje wyprawy na małe dystanse, ale także całodniowe rejsy w odległe zakątki wraz z cateringiem.

ONA Experience. To z kolei nie jest baza stacjonarna, a łódź mierząca 33 metry, którą kieruje zespół nurków organizujących ciekawe wyprawy nurkowe. Ośmiodniowe wycieczki mają co roku nieco inny program, więc stanowią atrakcję nawet dla osób wracających tu po raz kolejny. Rejsy zaczynają się w październiku a kończą w maju. Na pokładzie jest do dyspozycji 6 kabin i miejsca dla 14 osób, wspólne trzy toalety, taras do opalania oraz pokój rekreacyjny pełniący też funkcję restauracji. Podczas rejsu możliwe są także postoje i wycieczki lądowe ustalane na życzenie klientów. Statek jest komfortowy, ceny wypraw niewygórowane, a załoga profesjonalna i miła. 

INNE INFORMACJE - FILIPINY - BORACAY

Klimat. Na Boracay panuje klimat wilgotny i ciepły, czyli tropikalny. Przez cały rok jest tu ciepło, a temperatura waha się od 25 do 35 stopni, co pozwala na beztroskie plażowanie. Najwyższy sezon trwa od marca do maja, natomiast od czerwca do października panuje tu pora deszczowa. Nadal jest ciepło, ale zdarzają się czasem tropikalne huragany.

Wizy. Turyści z Europy dostają na Boracay, podobnie jak na innych filipińskich wyspach, 21-dniową darmową wizę, na dłuższy pobyt konieczne jest jej przedłużenie, a to koszt 35 USD. Paszport musi być ważny co najmniej pół roku od planowanego terminu wylotu. Przy wylocie z Filipin należy na lotnisku uiścić opłatę w wysokości 750 peso.

Waluta. Filipińska waluta to peso, które obecnie jest warte około 0,80 PLN. Można płacić także w dolarach, a na wszelki wypadek warto mieć czeki podróżne i kartę kredytową. Płacenie kartą nie stanowi problemu, ale może oznaczać dodatkowe opłaty.

Czas. Jest tu później o siedem godzin w stosunku do czasu w naszym kraju.

Prąd. Napięcie w gniazdkach standardowe, 220V, ale konieczne jest stosowanie adapterów do amerykańskich gniazdek.

Zwyczaje. Na Boracay widać wpływy hiszpańskie i amerykańskie, podobnie jak na innych filipińskich wyspach. Dominuje wiara katolicka, ale zdarzają się także tubylcze obrządki. Filipińczycy słyną z radosnego usposobienia i gościnności, dlatego też turyści czują się tu komfortowo.

Opieka medyczna. Nie ma konkretnych wymogów formalnych dotyczących obowiązkowych szczepień, są jedynie zalecenia, aby zaszczepić się przeciwko chorobie Heinego-Medina, żółtaczce typu A i B oraz tężcowi. Malaria nie stanowi zagrożenia na większość wysp, także na Boracay, taki problem może wystąpić jedynie w lasach deszczowych na Palawanie. Turystom zaleca się posiadanie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Na wyspie znajdziemy pomoc lekarską, a w razie czego można udać się na większe wyspy i do miast, gdzie jest więcej placówek. 

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  • 509 103 273
   (opłata wg stawki operatora)

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Schowek ofert Schowek produktów
  Copyright 2014 - 2019

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Wykonanie