Wyjazdy-Filipiny-Bohol-Przewodnik-Nurkowanie-Rafy koralowe-Bazy nurkow
 • Windsurfing Vassiliki2021

  Zapytaj o ofertę
  24-09-2021
  Windsurfing w Grecji na LEFKADZIE w VASSILIKI Wrzesień 2021 nr 4
 • Październik w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  30-09-2021
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - PAŹDZIERNIK 2021
 • Październik w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  21-10-2021
  WINDSURFING - PAŹDZIERNIK W SOMA BAY
 • Egipt PAŹDZIERNIK 2021

  Zapytaj o ofertę
  07-10-2021
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY PAŹDZIERNIK 2021
 • Soma Bay jesień 2021

  Zapytaj o ofertę
  14-10-2021
  Soma Bay - jesień 2021 - windsurfing
Powrót

Przewodniki

FILIPINY - BOHOL - PRZEWODNIK NURKOWY

PRZEWODNIK NURKOWY - FILIPINY - BOHOL

Bohol to dziewiąta, co do wielkości filipińska wyspa, która leży w regionie Central Visayas, pomiędzy wyspami Cebu i Leyte. Bohol to nazwa wyspy oraz tutejszej prowincji. Panuje tu krajobraz wyżynny, a wokół pełno jest spektakularnych raf. Na wyspie uprawia się palmy kokosowe, kukurydzę i ryż, a wydobywa mangan i miedź. O Bohol mówi się, że to kwintesencja Filipin, bo znajdzie się tu wszystko, co je wyróżnia, czyli historię, krajobrazy, piękne plaże, lazur wody, piękne rafy, tańce, gościnność, dzikie zwierzęta i filipińską kuchnię. Ponadto jest to świetna baza wypadowa na inne wyspy. 

 

Nurkowanie : potrzebne dokumenty itp. Wyruszając z zamiarem nurkowania na Bohol oraz innych miejscach na Filipinach, powinno się mieć wykupione specjalne ubezpieczenie DAN, na wypadek konieczności awaryjnego wylotu do kraju. Ponadto nurkowie powinni mieć ze sobą świadectwa zdrowia, logbook, adapter INT oraz certyfikaty potwierdzające umiejętności nurkowe i zaliczone szkolenia.

Miejsca do nurkowania

Bohol. Cel podróży sam w sobie stanowi nurkową atrakcję. Pełno tu stromych jaskiń i widowiskowych nawisów, płytkie wody pełne są przeróżnych ogrodów koralowych. Rafy są tu świetnie widoczne i zachowane w idealnym stanie, a to dzięki krystalicznej wodzie i braku destrukcji ze strony ludzi. Można się więc bez końca zachwycać gorgoniami, koralami miękkimi, węgorzami, skrzydlicami, antenicami oraz wieloma innymi stworzeniami, także tymi o większych rozmiarach. Najlepszy sezon na nurkowanie wokół Bohol trwa od listopada do maja, ale inne miesiące także są odpowiednie.

Cabilao. To mała wysepka przynależąca do większej Bohol, gdzie znajduje się Hammerhead Point. Tam można podglądać od grudnia do czerwca ławice rekinów młotów. Rekiny te nie są uważane za agresywne, są raczej ostrożne i uciekają przed nurkami, dlatego łatwo zapędzić się za nimi zbyt głęboko, poniżej limitów. Widoczność w tych wodach dochodzi do 30 m, pełno tu szczelin, pęknięć i nawisów.

Balicasag. To miejsce uznawane jest za najlepsze do nurkowania. Las korali kryjący się pod wodą, niesamowite formy, ławice kolorowych ryb i widoczność powyżej 35 m. Częstym obiektem obserwacji są duże rodziny żółwi, które licznie tu występują.

Southest Wall. Łatwiej byłoby chyba wymienić, jakich koralowców tutaj nie ma, niż wyliczać całe bogactwo tego miejsca. Są tu między innymi star corals, leather corals, gorgonie, korale miękkie. Obok nich żyją rozgwiazdy, strzykwy, krewetki, ślimaki nagoskrzelne, makro, rekiny rafowe i white tipy oraz wiele innych żyjątek. Nurkując w tym miejscu należy być ostrożnym, bo można napotkać dość rwące prądy.

Pamilican. Mniej uczęszczane miejsce, ale warte odwiedzenia. Sama wysepka jest urocza, a ponadto pełno tu rekinów wielorybich, które przypływają tu kopulować w płytkich wodach. Osiągają od 8 do 15 metrów długości i przebywanie obok nich w wodzie to niesamowite przeżycie.

Safari nurkowe.

Tubbataha. W  czasie rejsu odwiedza się znane miejsca na Morzu Sulu, gdzie spotkać można rekiny i manty. Dodatkowo punktami wyprawy są wysepki Apo, Cabilao i Balicasac, ale najważniejszy etap to nurkowanie na rafie Tubbataha, dostępnej jedynie z pokładu statku.

Południowa część Leyte. Z wyspy Bohol startuje rejs w te okolice, gdzie można spotkać w okresie od marca do maja rekiny wielorybie, a dodatkowo nurkować przy ścianach, które robią piorunujące wrażenie. Rejsy są zwykle połączone z pobytem w Malapascua.

Anilao. Rejs z nurkowaniem na pięknej rafie w pobliżu Luzon i wyspy Mindoro.

Alona Beach. Kultowe miejsce spotkań nurków z całego świata, leżące na południowo-wschodnim brzegu wyspy.

Coron i Apo Reef. Taki rejs to dwa główne cele nurkowe. Pierwszy, przy Coron Beach, to najpiękniejsze wraki do eksploracji. A drugi z kolei to rafa Apo, która według nurków niczym nie ustępuje pięknej Tubbataha. 

PRZELOTY I POBYT - FILIPINY - BOHOL

Baza noclegowa. Największy wybór noclegów znajduje się na cyplu Panglao. Można tu wybierać z pośród hoteli na różnym poziomie cenowym, ale o dziwo całkiem przyzwoicie prowadzonych. Tu także znajdziemy szeroki wybór restauracji.

Dojazd i transport. Najpierw trzeba dostać się z Polski do Manilii, a w tym przypadku najlepiej lecieć z Berlina. Kiedy już wyląduje się w Manilii, można wybrać lot bezpośrednio na Bohol, do stolicy wyspy Tagbilaran lub na pobliskie Cebu i przepłynąć promem na Bohol. Połączeń jest sporo i nie trzeba się martwić. Na miejscu najlepiej jest korzystać z wynajętego skutera lub samochodu, bo komunikacja miejska jest tak przepełniona, że często pozostają jedynie miejsca na dachu. Pomiędzy wyspami są połączenia promami oraz małymi samolotami

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - FILIPINY - BOHOL

Czekoladowe Wzgórza. Ten widok znajdziemy na każdym folderze czy widokówce z wyspy. Wzgórza zajmują ponad 50 kilometrów kwadratowych, jest ich od 1200 do 1700, a ich powstanie łączy się z legendami. Jedni mieszkańcy twierdzą, że pagórki powstały z odchodów wielkiego bawoła lub olbrzyma, inni, że są kamieniami, którymi stwory w siebie rzucały w czasie walki. Jest też wątek romantyczny, który mówi, że to łzy olbrzyma porzuconego przez ukochaną. Teorie naukowe także tego nie precyzują, naukowcy wahają się między pozostałościami wulkanicznymi a efektem wietrzenia skał. Tak czy inaczej sąsiadujące ze sobą pagórki przybierają w porze suchej brązową barwę i faktycznie wyglądają jak czekoladowe pralinki poukładane na trawie.

Rzeka Loboc. Atrakcją jest rzeka sama w sobie, bo na obu jej brzegach znajduje się nagromadzenie bujnej, tropikalnej roślinności. Ale dodatkowo odbywają się tam rejsy statkami-restauracjami, gdzie serwuje się tradycyjne filipińskie potrawy przy akompaniamencie lokalnych zespołów. Ze statku można także podziwiać bambusowy most zawieszony między skałami na wysokości 25m.

Wodospady Mag Aso Falls. Ukryte są w dżungli, można więc dopłynąć tam z wycieczką lub dojść z przewodnikiem. Na miejscu, pod opieką ratownika, można podpłynąć pod sam wodospad. Często można spotkać tu wyspiarzy poszukujących adrenaliny i dających popisy skoków na główkę z najwyższej skały.

Kościół w Baclayon. To najstarszy kościół na całych Filipinach. Wybudowany został przez przybyłych tu misjonarzy w 1727 r., a wykonany jest koralowych bloków wydobytych z morza spojonych jajkami. Pod budynkiem znajdował się dawniej loch, gdzie wtrącano tubylców, którzy nie przystosowali się do zasad kościoła katolickiego. Obok kościoła można zwiedzić małe muzeum, mieszczące się w klasztorze, z tutejszymi relikwiami i antykami.
Tarsier- wyrak upiór. To zwierzątko, które jest miejscową atrakcją. Wygląda jak małpka lub maleńki miś o oczach nieproporcjonalnie dużych w stosunku do wielkości głowy. To ssak naczelny z rodziny wyrakowatych, mierzący zaledwie 25 cm wraz z ogonem. Pomimo, że wyraka można zmieścić w dłoni, to jednak jest to zwierzak drapieżny, polujący czasem nawet na jaszczurki i ptaki. Poluje w nocy, a w dzień śpi.

BAZY / CENNIK - FILIPINY - BOHOL

Bazy nurkowe.

Amun Ini Divers. Centrum nurkowe stanowi cześć większego ośrodka, dlatego też można mieć na miejscu noclegi. Baza oferuje kursy nurkowania PADI, oczywiście w języku angielskim i dla każdego, od poziomu początkowego do Divemaster. Kursy w innych językach zależą od składu instruktorskiego. Ośrodek organizuje codziennie 4 nurkowania oraz dodatkowo nurkowanie nocne i rejs. Grupy nurkowe to zwykle czterech nurków na jednego instruktora, a transfery na konkretne nurkowiska odbywają się z użyciem katamaranów. Każdy nurek ma tu zapewnioną zamykaną szafkę na sprzęt, a do dyspozycji szatnię, sklep nurkowy, wypożyczalnię sprzętu oraz miejsca na odprawy grup. Butle wyposażone są w zawory DIN i INT, a Nitrox jest dodatkowo płatny. W bazie jest także specjalny pokój dla podwodnych fotografów, wraz z miejscami do czyszczenia sprzętu.

Blue Star. Baza znajduje się na wzniesieniu, w obrębie kompleksu na wybrzeżu. W ofercie znajdziemy wypożyczanie sprzętu nurkowego, zarówno jego części jak i kompletu, możliwość skorzystania z sali lekcyjnej oraz suszarni do suszenia sprzętu i ubrań. Blue Star oferuje codziennie dwa nurkowania z łodzi motorowej oraz nocne nurkowanie z brzegu na życzenie grup. Od grudnia do maja można stąd wykonywać nielimitowane ilości nurkowań z brzegu na tutejszej rafie przybrzeżnej. W tym samym czasie organizowane są tu rejsy na Leyte i Camiguin, gdzie można obserwować rekiny wielorybie.

Polaris Dive Center- Cabilao. Baza organizuje kursy PADI na każdym poziomie oraz brefingi w języku niemieckim i angielskim. Wyposażona jest z apteczkę pierwszej pomocy, telefony komórkowe oraz tlen. Nurkowie mają do dyspozycji aluminiowe butle o pojemności 10L i 12L z zaworami DIN i INT. Na nurkowania dociera się łodziami motorowymi i bankami, a celem zwykle jest Cabilao, Olango i Balicasag. Ośrodek organizuje też wyprawy nocne.

Sea Explorers Alona Beach. Duńska baza nurkowa, która codziennie oferuje kilka ciekawych wypraw dwiema długimi łodziami, mieszczącymi odpowiednio 12 i 8 nurków. Dla mniejszych grup dostępne są małe motorówki, a każda z łodzi wyposażona jest w apteczkę, system tlenowy, toaletę i telefon, widać tu więc ewidentnie europejskie standardy. Baza organizuje na życzenie klientów nurkowania nocne. Regularnie odbywają się też dalsze wyprawy na Cabilao. Baza ma do zaoferowania 50 butli 12l, kilkanaście zestawów nurkowych, nitrox oraz sprężarki Bauera.

Sea Explorers Cabilao. To z kolei niemiecka baza, która oferuje każdego dnia wiele wypraw, kursy na każdym poziomie oraz wypożyczalnię sprzętu nurkowego. Poza wyprawami na większe odległości, nieopodal bazy jest rafa przybrzeżna, gdzie można nurkować cały dzień. W bazie dostępna jest apteczka, system tlenowy i telefon, a także 12l butle z zaworami INT, sprężarkę Bauera oraz zestawy do nurkowania. Tu także, poza możliwością nurkowania w pięknych miejscach, nurkowie mają zapewnioną obsługę europejskiej jakości.

Sunset Dive-Bohol. Jedna z baz nurkowych, gdzie obok jest możliwość zarezerwowania noclegu w hotelu lub bungalowach. Nurkowie mogą to w każdej chwili przemierzać przybrzeżną rafę, wziąć udział w kursach na każdym poziomie oraz wypłynąć na dalszy rejs. Baza dysponuje 12 litrowymi butlami z zaworami DIN, wypożyczalnią sprzętu, kompresownią, warsztatem, przechowalnią, miejscami do czyszczenia i suszenia sprzętu nurkowego i fotograficznego. Ośrodek dysponuje własnym zodiakiem i 10 metrową banką, a obsługa za opłatą pomaga nosić sprzęt po licznych schodach. Położenie bazy jest dość korzystne, ponieważ w niedalekiej odległości znajduje się aż 14 lokalizacji nurkowych. Baza prosi nurków o okazanie swoich logbooków, zaświadczeń medycznych oraz certyfikatów nurkowych

HOTELE - BOHOL - FILIPINY

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE INFORMACJE - FILIPINY - BOHOL

Klimat. Panuje tu gorący i wilgotny klimat, jak zresztą na całych Filipinach. Temperatury wahają się średnio między 25ºC w nocy do 35ºC w dzień, a najbardziej gorąco jest od marca do kwietnia. Pora deszczowa trwa od czerwca do września i wtedy częste są tropikalne cyklony. 

Wizy. Na Filipinach europejscy turyści dostają 21-dniową darmową wizę, a wymaganym dokumentem jest paszport ważny przynajmniej 6 miesięcy od planowanego wylotu. Na dłuższy pobyt trzeba uzyskać specjalną wizę w ambasadzie lub konsulacie, albo przedłużyć ją na miejscu. Część hoteli załatwia tą formalność za 35 USD.

Przepisy celne. Opuszczając terytorium Filipin, w tym także wyspę Bohol, musimy uiścić na lotnisku opłatę wysokości 750 peso.

Waluta. Waluta lokalna to peso, stanowiące równowartość mniej więcej 0,080 PLN. Warto jednak mieć przy sobie gotówkę w dolarach lub czeki podróżne. Karty kredytowe są w wielu miejscach honorowane, ale wiąże się to z dodatkową opłatą.

Czas. Siedem godzin później w stosunku do czasu w Polsce.

Prąd. Konieczne jest posiadanie adapterów do gniazdek amerykańskich, a napięcie to 220V.

Zwyczaje. Filipiny były niegdyś pod wpływami hiszpańskimi, stąd też dominująca tu wiara katolicka. Później zagościli tu Amerykanie i dlatego widok słynnych amerykańskich fast food’ów jest tu normą, a taksówki to bogato przystrojone auta na bazie Jeep’a, tzw. jeepney. Ponadto Filipińczycy są radości, gościnni i otwarci, dobrze mówią po angielsku. Ich ulubiona rozrywka to picie piwa San Miguel oraz walki kogutów, które są tu narodowym sportem. Poza naturalnie wpisanym tutaj angielskim, na Bohol mówi się w miejscowym narzeczu, a oficjalny język w kraju to Tagalog.

Opieka medyczna. Nie ma żadnych formalnych wymogów dotyczących szczepień, a jedynie zalecenia, aby zaszczepić się przeciwko tężcowi, żółtaczce typu A i B oraz chorobie Heinego-Medina. Na wyspie Bohol nie stwierdza się zagrożenia malarią. Zaleca się także wykupienie przed wyjazdem dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Opieka medyczna na wyspie jest dostępna i na dobrym poziomie. Warto wiedzieć, że najbliższa komora dekompresyjna znajduje się w Cebu. 

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  • 509 103 273
   (opłata wg stawki operatora)

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Schowek ofert Schowek produktów
  Copyright 2014 - 2019

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Wykonanie