Wyjazdy-Filipiny-Camigiun-Leyte-Przewodnik-Nurkowanie-Rafy-Bazy nurkow
 • Egipt PAŹDZIERNIK 2021

  Zapytaj o ofertę
  07-10-2021
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY PAŹDZIERNIK 2021
 • Windsurfing Vassiliki2021

  Zapytaj o ofertę
  24-09-2021
  Windsurfing w Grecji na LEFKADZIE w VASSILIKI Wrzesień 2021 nr 4
 • Październik w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  21-10-2021
  WINDSURFING - PAŹDZIERNIK W SOMA BAY
 • Soma Bay jesień 2021

  Zapytaj o ofertę
  14-10-2021
  Soma Bay - jesień 2021 - windsurfing
 • Październik w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  30-09-2021
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - PAŹDZIERNIK 2021
Powrót

Przewodniki

FILIPINY - CAMIGUIN I LEYTE - PRZEWODNIK NURKOWY

PRZEWODNIK NURKOWY - FILIPINY - CAMIGUIN I LEYTE

Camiguin. Wyspa a zarazem prowincja filipińska w regionie Mindanao Północne, leżąca na południe od Bohol. Nie jest na razie tłumnie odwiedzana przez turystów więc zachowała w dużej mierze swój wizerunek dziewiczego raju. Uprawia się tu palmy kokosowe, ryż, banany oraz mango. Na turystów czekają piękne plaże oraz świetne tereny do treningu. Można nurkować, snurkować, wybrać się na wędrówkę po dżungli, wspiąć się na wulkan, kąpać w gorących źródłach czy podziwiać wodospady.

Leyte. Wyspa leży pomiędzy Bohol, Cebu, Samar i Mindanao, jest górzysta, przy czym liczne wzniesienia to nieczynne już wulkany. Najwyższy szczyt na Leyte ma 1350 m n.p.m. Z wyspą Samar jest połączona mostem San Juanico. To także nie jest na razie mocno turystyczna okolica, więc zachowała naturalny urok. Jednakże od jakiegoś czasu przeistacza się w nową miejscówkę nurkową, a to dzięki obecności rekinów wielorybich. 

Nurkowanie : potrzebne dokumenty itp. Nurkowie powinni mieć ze sobą swoje logbooki, świadectwo zdrowia, certyfikaty nurkowe oraz własny adapter INT.

 

Miejsca do nurkowania. Camiguin.

Bonbon. W tym miejscu można obejrzeć pod wodą zatopiony cmentarz, który został zalany w wyniku erupcji wulkanu w 1871r. Przez lata widać było jeszcze fragmenty nagrobków, a obecnie jest to ciekawe miejsce na podwodne eksploracje.

Sipaka Point. To niewątpliwie miejsce do nurkowania dla bardziej doświadczonych nurków, ponieważ prądy są tu zdradliwe i silne. Jednak dzięki nim nanoszone są tu substancje odżywcze w dużych ilościach, dlatego też rafy są wyjątkowo okazałe. Można tu zobaczyć ogromne wręcz korale, wielkie gąbki oraz wachlarze gorgonii. Pośród tych koralowych atrakcji pływają niemniej efektowne ryby, jak napoleony, lucjany, papugoryby, pokolce i inne.

Jigdup Shoal. Miejsce na świetne podwodne zdjęcia, zarówno szerokokątne jak i makro. Rafa jest tu niezwykle rozbudowana i piękna, a mnogość mieszkających tu ryb jest imponująca. Barakudy, pokolce, lucjany, graniki, wargacze, rekiny i raie, tuńczyki i inne gatunki to ozdoba tego miejsca.

Cabuan Point. To kolejne miejsce na piękne zdjęcia, ponieważ rafy i żyjące tu ryby są wyjątkowo efektowne. Widoczność dochodzi do 35m, a prądy są na tyle łagodne, że poradzą sobie tutaj nawet początkujący nurkowie.

 

Miejsca do nurkowania. Leyte.

Napantaw Fish Sanctuary. Miejsce do nurkowania dla średniozaawansowanych, występujące także pod innymi nazwami, Toshi’s Wall i Rio’s Wall. To ściana skalna, na której żyją gorgonie, czarne korale, kolonie korali miękkich a wokół pływają kolorowe ryby. Często można spotkać tu barakudy oraz żółwie. Warto zabrać ze sobą latarkę, ponieważ na głębokości 40m znajduje się ciekawa jaskinia.

Peter’s Mound. Są tu silne prądy, więc miejsce nadaje się dla nurków ze sporymi umiejętnościami. Warto tu się jednak zapuścić, bo ta podwodna góra jest miejscem życia wielu pelagicznych gatunków korali. Miejsce tętni życiem, bo żyje tu wiele gatunków ryb. Peter’s Mound znajduje się zaledwie 200m od wyspy.

Zatoka Leyte. Zatoka leży na wschodniej stronie wyspy Leyte. Samo jej położenie jest malownicze, a pod wodą kryją się piękne rafy i ławice kolorowych ryb. Ale to, co wyróżnia tą okolicę, to liczne wraki statków wojennych z czasów II wojny światowej. Wraki pozostały po największej w tych rejonach bitwie morskiej, bitwie o Leyte.

Rejsy Nurkowe. Wokół obydwu wysp znajdują się ciekawe miejsca nurkowe, które nie są dostępne z brzegu i trzeba do nich dopłynąć statkiem. Popularne miejsce to rafa Tubbataha, gdzie poza koralami można podziwiać manty i rekiny. Popularne są też Coron i Apo Reef oraz wraki, które można tam oglądać. Z Camiguin pływają także statki w okolice wyspy Bohol, aby nurkowie mogli oglądać węże morskie, skorpeny, ślimaki nagoskrzelne, rozgwiazdy oraz barwne rafy. W okolicach Leyte, po południowej stronie wyspy, znajduje się miejsce, które często odwiedzają rekiny wielorybie. Od marca do maja pływają tam statki wraz z nurkami, którzy chcą przeżyć spotkanie z wielkimi stworzeniami. Inne miejsce to Anilao, gdzie odbywają się nurkowania makro, a celem jest kolejna wielka formacja raf i międzynarodowe spotkania nurków. 

PRZELOTY I POBYT - FILIPINY - CAMIGUIN I LEYTE

Baza noclegowa. Przeważnie można wynająć mały drewniany domek typu cottage albo bungalow. Ceny jednej nocy kształtują się od 50 do 150 zł. Bungalow to lepszy standard i większa przestrzeń, ale też i wyższa cena. Bardzo często domki są usytuowane nad samym morzem i mają taras wyposażony w hamak.

Dojazd i transport. Niestety nie ma bezpośredniego połączenia z Polski na Filipiny. Loty do Manilii odbywają się z Londynu oraz Berlina. Dalszy transport zależy już od tego, czy na wyspie jest lotnisko. W tym przypadku jest ono Camiguin, trzeba więc szukać połączeń na tamtejsze lotnisko Mambajao. Jeśli chcemy dostać się na Leyte, trzeba szukać rejsu na tą wyspę.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - FILIPINY - CAMIGUIN I LEYTE

Camiguin. Na wyspie znajduje się największe nagromadzenie wulkanów na Filipinach, ale większości są one już nieaktywne. Jeden z nich jest aktywny, to Hibok-Hibok, mierzący 1250m, z jeziorem wulkanicznym w kraterze. Atrakcją samą w sobie jest widok rozciągający się ze szczytu, skąd widać kilka filipińskich wysp. Przy okazji można także odwiedzać stację monitoringu sejsmicznego. Inna ciekawostka na wyspie to liczne źródła, zarówno zimne jak i gorące. Najbardziej uczęszczane jest jezioro wypływające z głębin wulkanu Hibok-Hibok, gorące źródło Ardent, którego wody osiągają temperaturę 40 stopni. To zwyczajowe miejsce na pikniki, stąd mnóstwo tu restauracji i chatek piknikowych. Odwrotnością są zimne źródła, np. Macao i Nińo, gdzie jest krystaliczna woda i liczne rybki. Ponadto warto dotrzeć do wodospadów, Tuasan wysoki na 25 m oraz Katibawasan, który mierzy aż 75m.

Leyte. Będąc na Leyte można odwiedzić trzy parki narodowe, które tu się znajdują.  W parku Lake Mahagnao Volcanic można powspinać się na wulkany lub przemierzyć czterdziestokilometrowy szlak górski. Po drodze mija się lasy deszczowe, jeziora, wodospady a na końcu dociera się do kolejnych parków, Lake Dapao i Tongonan. Na wyspie warto także dotrzeć na jej wschodnią stronę, gdzie znajduje się malownicza zatoka Leyte, niegdyś miejsce bitwy morskiej podczas II wojny światowej. 

BAZY / CENNIK - FILIPINY - CAMIGUIN I LEYTE

Bazy nurkowe

Action Gecko Divers. Baza znajduje się na Camiguin, a prowadzona jest przez Niemca i Szwajcarkę. Ośrodek oferuje katalog kursów zgodnych ze standardami PADI, dysponuje butlami 12l wraz z zaworami i adapterami, kompletami sprzętu do wypożyczenia. Każdego dnia baza organizuje kilka wypraw nurkowych z użyciem dwóch łodzi bangka. Ilość wypraw zależy od ilości chętnych.

Peters Dive Shop. Baza znajduje się przy resorcie o tej samej nazwie, co może rozwiązać sprawę noclegu. Oferują 12l rejsy butle z zaworami DIN i INT. Nitroks jest dostępny za opłatą, można tu także zrobić niektóre kursy nurkowe. Codziennie odbywają się 4 rejsy nurkowe z użyciem łodzi wyposażonych w radio, apteczkę, tlen oraz wyżywienie w postaci przekąsek. Baza wyspecjalizowana jest w wyprawach na nurkowanie z rekinami wielorybimi.

Rejsy nurkowe

ONA Experience. To wyprawa nurkowa, odbywająca się na 33 metrowej łodzi, która trwa 8 dni, a trasy są zmieniane co roku. Rejsy odbywają się od października do maja. Na statku jest 6 kabin, są toalety, prysznic a także skromna restauracja i kącik wypoczynkowy. Podczas rejsu statek cumuje w miejscach, gdzie turyści mogą zejść na ląd i pozwiedzać.

Philipine Siren. Rejsy 40 metrowym statkiem trwające około 10 dni. 8 kabin z klimatyzacją i łazienką. Panują tu hotelowe warunki, włącznie z suszarkami do włosów i szlafrokami. Do dyspozycji nurków są komputery do obróbki zdjęć oraz system audiowizualny, a dodatkowo miejsce do mycia sprzętu. Na pokładzie jest także automat do kawy oraz restauracja, kącik wypoczynkowy i taras słoneczny z leżakami. Nurkowania z pokładu odbywają się w sześcioosobowych grupach i trwają około 60 min. Codziennie organizuje się 4 nurkowania, dla przeszkolonych nurków dostępny jest bezpłatny nitroks. Łódź oferuje kilka rejsów, to m. in. wyprawa na południową stronę Leyte, rejs Tubbataha oraz trasa Batangas-Coron. Philipne Siren to połączenie dobrze wyposażonej bazy nurkowej i hotelu dobrej klasy.

HOTELE - CAMIGUIN I LEYTE - FILIPINY

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE INFORMACJE - FILIPINY - CAMIGUIN I LEYTE

Klimat. Przez cały rok panuje tu klimat gorący i wilgotny, a średnia temperatura to 35 stopni w dzień, a 25 w nocy. Najcieplejsze miesiące to marzec i kwiecień, natomiast od czerwca do września trwa pora deszczowa. W tym czasie mogą występować tropikalne huragany.

Wizy. Polski turysta zobowiązany jest do posiadania paszportu ważnego przynajmniej przez 6 miesięcy po planowanej dacie wylotu z Filipin. Ponadto otrzymuje darmową wizę, która uprawnia do 21-dniowego pobytu na terenie kraju. Na dłuższy pobyt konieczne jest wykupienie jej przedłużenia, które kosztuje 35 USD. Przy wylocie należy uiścić opłatę lotniskową w wysokości 750 peso, tj. około 50-60 PLN.

Przepisy celne. Bez opłacania cła można wwieźć 200 papierosów albo 50 cygar czy zamiennie 250 g tytoniu. Ponadto 1 litr alkoholu mocnego, 1 litr wina, ćwierć litra perfum na własny użytek. Całkowicie zakazane jest wwożenie broni i narkotyków, a co ciekawe, można mieć problem wwożąc materiały erotyczne, głównie płyty i czasopisma o tej tematyce. Można mieć przy sobie do 5 tyś. peso filipińskich. Wyjeżdżając z Filipin można wywieźć tyle samo wyrobów tytoniowych, ile przy wjeździe, 1 litr alkoholu powyżej 22 %, 2 litry poniżej 22% oraz 16l piwa. Wartość wywożonych, wszystkich towarów, nie powinna przekraczać 430 EUR. Kupując pamiątki warto zwrócić uwagę czy nie są wykonane z chronionych gatunków roślin lub zwierząt, ponieważ jest to zabronione. Oczywiście wywożenie samych okazów gatunków chronionych także jest zagrożone karą grzywny lub pozbawienia wolności. Warto wiedzieć, że podczas odprawy należy zachowywać się miło i kulturalnie, ponieważ nieuprzejme zachowanie wobec celników może zostać także ukarane grzywną lub aresztem.

Waluta. Waluta to peso, będące równowartością 0,08 PLN. W większości miast filipińskich oraz kurortów turystycznych są banki i bankomaty oraz miejsca, gdzie można płacić kartą kredytową. Aby bezproblemowo wymienić walutę na miejscu, należy mieć ze sobą dolary amerykańskie albo euro. Wybierając się do mniejszych miejscowości należy zaopatrzyć się w odpowiednią ilość peso.

Czas. To plus siedem godzin w stosunku do czasu w Polsce.

Prąd. Napięcie to 220v, ale konieczne jest używanie amerykańskich przejściówek.

Zwyczaje. Ludność mieszkająca na Camiguin zajmuje się głównie uprawą palm kokosowych, z których uzyskują koprę. Inne uprawy to banany, ryż, mango oraz słodliwka i inne drzewa owocowe. Życie na wyspie płynie nieco leniwie, brak tu dużych, głośnych miast, nie ma też życia nocnego. Na Leyte jest podobnie, spokojnie i ustronnie, a mieszkańcy są skupieni na rolnictwie, uprawiają trzcinę cukrową, banany, tytoń, ryż i kukurydzę. Na obydwu wyspach turyści spotkają się z życzliwością i gościnnością mieszkańców. Tutejsi mieszkańcy mówią w swoich narzeczach, oficjalny język to Tagalog, ale wszyscy dobrze mówią po angielsku.

Opieka medyczna. Nurkowie muszą pamiętać, że komory są dekompresyjne są tylko w Manilii, Cebu oraz Batangas. Poza tym zaleca się posiadanie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Nie ma obowiązku wykonywania szczepień, ale dla swojego spokoju można zaszczepić się przeciwko wirusowi żółtaczki typu A i B, chorobie Heinego-Medina, tężcowi. 

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  • 509 103 273
   (opłata wg stawki operatora)

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Schowek ofert Schowek produktów
  Copyright 2014 - 2019

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Wykonanie