Wyjazdy-Bahamy-Przewodnik-Nurkowanie-Rafy koralowe-Bazy
 • Windsurfing Vassiliki2021

  Zapytaj o ofertę
  24-09-2021
  Windsurfing w Grecji na LEFKADZIE w VASSILIKI Wrzesień 2021 nr 4
 • Październik w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  30-09-2021
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - PAŹDZIERNIK 2021
 • Październik w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  21-10-2021
  WINDSURFING - PAŹDZIERNIK W SOMA BAY
 • Egipt PAŹDZIERNIK 2021

  Zapytaj o ofertę
  07-10-2021
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY PAŹDZIERNIK 2021
 • Soma Bay jesień 2021

  Zapytaj o ofertę
  14-10-2021
  Soma Bay - jesień 2021 - windsurfing
Powrót

Przewodniki

BAHAMY - PRZEWODNIK NURKOWY

PRZEWODNIK NURKOWY - BAHAMY

700 wysp koralowych, w tym jedynie 30 zamieszkałych i ponad 2 tyś. raf koralowych, oto krótki opis tego miejsca.  Zaliczane są do Ameryki Środkowej, a leżą na Oceanie Atlantyckim, na północ od półwyspu Floryda. Wyspy większości obejmują niepodległe państwo o tej samej nazwie, a dwie (Turks i Caicos) są zależne od Wielkiej Brytanii. Największe wyspy: Andros, Wielka Bahama, Wielkie Abaco, Wielka Inagua, Cat Island, Eleuthera, New Providence. Na tej ostatniej znajduje się stolica, Nassau. Większość wysp utrzymuje się z turystyki, zapewne dzięki pięknym, białym plażom oraz krystalicznej, lazurowej wodzie wokół nich, która kryje wiele pięknych widoków. 

 

Miejsca do nurkowania

Andros. To wyspa, która oferuje piękne widoki zarówno na lądzie, jak i pod wodą. Na nurków czekają bajkowe rafy, kolorowe ryby, a w pobliżu brzegu żółwie morskie.

Wyspy Exuma. To zespół ponad 300 małych wysepek, a każda z nich to piękne, jasne plaże w sąsiedztwie lazurowej, krystalicznie czystej wody. Przy samych wysepkach na nurków czekają piękne rafy i kolorowe ryby.

Eleuthera i Cat. Nurkowanie tutaj to nie tylko kolorowe rafy, ale także eksplorowanie podwodnych jaskiń.

Wielka Bahama. Na tej najbardziej znanej wyspie na Bahamach można co roku spotkać wielu nurków, którzy przybywają tu, aby popływać w niezwykłym otoczeniu. Wody wokół Wielkiej Bahamy kryją najstarsze na świecie podwodne jaskinie.

Mayaguana. Najbardziej na wschód wysunięta wyspa archipelagu, gdzie podwodne tereny są zaskakująco dziewicze, czyste, a dodatkowo różnorodne. Rafy mają tu różne struktury, większość w przedziale 45-60 m, ale najwięcej życia można znaleźć w okolicach 70m. Ryby tutaj nie kryją się w zakamarkach skał, może dlatego, że widok człowieka nie jest zbyt częsty i nie czują się zagrożone. Z kolei te szukające schronienia mają do dyspozycji formacje gąbek, które osiągają tu spore rozmiary. Jednym z ciekawszych widoków jest podwodny taniec ryb Wahoo.  

Nassau i Paradise Island. Możliwość nurkowania w urozmaiconym środowisku, bo nie brak tu ciekawych załamań skalnych, podwodnych jaskiń i studni, wraków, które leżą na dnie o dziesiątek, a nawet setek lat. Ponadto czekają na nurków niesamowite rafy, które znajdują się w miejscach dostępnych zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących. Ciekawe miejsce znajdują się na pełnym morzu, ale także całkiem blisko brzegu. Nassau to także miejsce, gdzie można ponurkować w towarzystwie trzymetrowych rekinów, przy czym dodatkowej adrenaliny dostarcza ich karmienie. Dla mniej odważnych pozostaje obserwacja karmienia z bezpiecznej odległości, a inni mogą zdecydować się popływać z nimi płetwa w płetwę.

Safari nurkowe. Poza nurkowaniem z brzegu, na Bahamach warto wybrać się na nurkowe safari, ponieważ w bardziej odległych od brzegu miejscach czekają duże atrakcje. Niedostępne z brzegu są na przykład wraki statków, takich jak Austin Smith Wreck. W okolicach tego archipelagu jest też zresztą sporo wraków kutrów rybackich oraz samolotów. Wiele z nich grało w słynnych filmach, stąd nazwa „podwodne Hollywood”. Na Bahamah jest wiele firm organizujących takie rejsy safari. Rejs trwa przeważnie około 7 dni a trasa obejmuje cały archipelag. 

PRZELOTY I POBYT - BAHAMY

Baza noclegowa. Ponieważ wyspy archipelagu są popularnym celem turystycznym, to baza noclegowa jest dobrze rozwinięta, a oferty przekrojowe, na każdą kieszeń. Znajdziemy tu cztero i pięciogwiazdkowe hotele, ale także tanie hostele i domki letniskowe w różnym standardzie. Najdroższe noclegi są w hotelach nad samym morzem.

Dojazd i transport. Z Polski można się tu dostać na przesiadkę, najpierw do Paryża lub Londynu, a następnie do Nassau. Na miejscu kursują autobusy, można także wypożyczyć samochód. Pomiędzy wyspami należy poruszać się statkami i promami

 

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - BAHAMY

Paradise Island. Wyspa jest połączona mostem z Nassau. Warto tu zajrzeć ze względu na białe plaże, wysokiej klasy hotele i oceanarium.

Andros. Odpowiednie miejsce dla miłośników dzikiej przyrody, pełno tu naturalnych bagien, lasów namorzynowych, jezior i rzek, a przede wszystkim wyjątkowych krajobrazów.

Park Narodowy Lucayan. Znajduje się na Wielkiej Bahamie, a oglądać tu można wiele gatunków zwierząt, w tym tutejsze flamingi, papugi i drozdy karaibskie.

Fort Fincastle. Jeden z najważniejszych zabytków na Bahamach. Forteca została zbudowana w 1763 roku i do dziś zachowała się w bardzo dobrym stanie.

Harbour Island. Znajduje się tu najsłynniejsza, długa na 5 km plaża o różowym piasku.

Szlak Hemingwaya na Bimini. Można zwiedzić miejsca gdzie mieszkał, bywał i pisał.

Salt Beacon. To latarnia znajdująca się na Exumie. Została wzniesiona w XIX w. aby wskazywać drogę statkom przewożącym sól. Budowla była budowana na wzór kolumn toskańskich.

El Sendero Heritage. To szlak na wyspie Wielka Bahama, na którym podziwiać można tropikalną roślinność, ale także ruiny najstarszych budowli na wyspach.

Muzeum Piratów w Nassau. Można tu obejrzeć praktycznie wszystko, co wiąże się z piratami, nawet przykładowe statki. Przy znajomości języka angielskiego warto wybrać opcję z przewodnikiem, który poza opisami wszystkich przedmiotów, opowie także mnóstwo ciekawych i zabawnych historii o piratach.

Fauna morska. To niewątpliwa atrakcja tych stron. Nurkowie mogą zobaczyć tu całe nagromadzenie podwodnych gatunków: delfiny, rekiny rafowe, żółwie morskie, małże, nagoskrzelne, grupery i wiele innych. Te ostatnie to lokalne okazy, które żyją tylko na Bahamach, a podążając na tarło tworzą ogromne ławice.

Turks i Caicos. Część Bahamów zależna od Wielkiej Brytanii. Większość wysp w tej części archipelagu jest bezludna, ale ta część, gdzie istnieje cywilizacja jest bardzo atrakcyjna dla turystów. Poza białymi plażami i turkusową wodą, niesamowitych przeżyć dostarcza szlak wielorybów. W okresie od stycznia do kwietnia wieloryby udają się tędy w kierunku Haiti. Ponadto na wyspie Middle Caicos znajdują się jaskinie będące gratką dla archeologów, ponieważ kryją wiele przedmiotów pozostawionych przez Indian Lucayan.

BAZY I CENNIK - BAHAMY

Bazy nurkowe. Znajdują się na zamieszkałych, większych wyspach. Stamtąd też wyruszają statki na nurkowe safari. Główne ośrodki są na Wielkiej Bahamie, Paradise Island, na wyspach Exuma oraz na Cat Island. Jedną z baz na Wielkiej Bahamie jest Reef Oasis Diving Club, gdzie nurkowie znajdą świetną infrastrukturę, która zaspokoi zarówno specjalistów, jak i zwolenników snorkelingu. Tu także odbywają się kilka razy w tygodniu kursy Padi na każdym poziomie. 

HOTELE BAHAMY

W regionie znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE INFORMACJE - BAHAMY

Klimat. Archipelag leży w strefie klimatu podrównikowego, dlatego jest tu duża wilgotność, a pory roku są dwie – deszczowa od maja do listopada i sucha od grudnia do kwietnia. Podczas pory deszczowej archipelag jest czasem nawiedzany przez huragany, a przez cały rok często wieją tu pasaty. Temperatury wahają się w ciągu roku od 21 do 27 stopni. 

Wizy. Polscy turyści, przy założeniu, że planowany pobyt nie przekroczy 90 dni, nie potrzebują wizy.

Przepisy celne. Opłata celna nie dotyczy towarów o wartości do 600 dolarów, a paszport musi byś ważny minimum sześć miesięcy od daty wjazdu na teren państwa. Celnicy często proszą o okazanie biletu powrotnego, więc lepiej go mieć. Inaczej narażamy się na składanie wyjaśnień. Padają także pytania o środki na sfinansowanie dalszej podróży. Ponadto można wwieźć 50 szt. cygar, 200 szt. papierosów, 1l napojów alkoholowych.

Waluta. Dolar bahamski, jego wartość to przelicznik 100 BSD=283 PLN.

Czas. Na Bahamach jest o 6 godzin wcześniej niż w Polsce.

Prąd. Podobnie jak w USA, w gniazdkach jest napięcie 120 V,

Zwyczaje. Nassau i Freeport to miejsca, które są pod dużym wpływem USA, więc tradycje i zwyczaje także są amerykańskie. Reszta wysp to raczej dziedzictwo afrykańskie, które pozostało po żyjących tu kiedyś czarnoskórych niewolnikach. Dla mieszkańców archipelagu niezwykle ważna jest wiara, a dominuje tu chrześcijaństwo. Równolegle jednak mieszka tu wielu wyznawców religii obeah, pokrewnej z voodoo i santerią. Święta są na Bahamach obchodzone dość hucznie, a najbardziej znane to Junkanoo. To odbywające się w drugi dzień Bożego Narodzenia i w Nowy Rok parady muzyczne, podczas których grupy tancerzy tańczą w rytm melodii wygrywanych na bongo i innych wyspiarskich instrumentach.

Opieka medyczna. Nie są konieczne żadne szczepienia. Opieka medyczna jest na dobrym poziomie, ale należy pamiętać, że na najmniejszych wyspach możemy mieć z tym problem.

Uprawnienia nurkowe. Zalecane to: Cavern Diver, Deep Diver, Wreck Diver, Enriched Air Diver. 

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  • 509 103 273
   (opłata wg stawki operatora)

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Schowek ofert Schowek produktów
  Copyright 2014 - 2019

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Wykonanie