Wyjazdy-Australia-Przewodnik-Nurkowanie-Rafy koralowe-Bazy
 • Październik w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  30-09-2021
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - PAŹDZIERNIK 2021
 • Egipt PAŹDZIERNIK 2021

  Zapytaj o ofertę
  07-10-2021
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY PAŹDZIERNIK 2021
 • Soma Bay jesień 2021

  Zapytaj o ofertę
  14-10-2021
  Soma Bay - jesień 2021 - windsurfing
 • Październik w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  21-10-2021
  WINDSURFING - PAŹDZIERNIK W SOMA BAY
 • Windsurfing Vassiliki2021

  Zapytaj o ofertę
  24-09-2021
  Windsurfing w Grecji na LEFKADZIE w VASSILIKI Wrzesień 2021 nr 4
Powrót

Przewodniki

AUSTRALIA - PRZEWODNIK NURKOWY

PRZEWODNIK NURKOWY - AUSTRALIA

Najmniejszy kontynent świata zajęty jest w całości przez Australię i jest to jedyne państwo, które zajmuje cały kontynent. Australia, a konkretnie Związek Australijski, zajmuje obszar kontynentu, wyspę Tasmanię oraz małe wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Tym samym zajmuje szóste miejsce w świecie, jeśli chodzi o wielkość. Państwo-kontynent to niezwykłe miejsce, pełne kolorów i życia, gdzie tradycja aborygeńska miesza się z życiem współczesnym, gdzie są piękne pustkowia i malownicza roślinność, gdzie zarówno na lądzie, jak i pod wodą znajdziemy widoki zapadające w pamięć. Te skrajności to także sąsiedztwo dzikiej przyrody i szklanych drapaczy chmur. 

Nurkowanie: potrzebne dokumenty i inne formalności. Na statkach, z których zamierzamy nurkować lub w ośrodkach nurkowych należy podpisać waiver, tj. oświadczenia o przyjęciu na siebie odpowiedzialności za nurkowanie oraz oświadczenie dot. stanu zdrowia. 

 

Miejsca do nurkowania

Wielka Rafa Koralowa, inaczej Wielka Rafa Barierowa. Zapiera dech w piersiach nawet z Księżyca, ponieważ jest na tyle rozległa, że nawet z takiej odległości jest widoczna i robi wrażenie. Ten swoisty ekosystem, ciągnący się na przestrzeni 260 kilometrów to największe na świecie siedlisko koralowców, ryb oraz innych gatunków roślin i zwierząt, które nie mogą żyć poza Rafą. Ta największa rafa koralowa na świecie została w 1981 roku wpisana na listę dziedzictwa UNESCO a od wielu lat jest wymarzonym miejscem dla tysięcy nurków z całego świata. Od 1975 roku teren został objęty przez rząd Australii ochroną Parku Morskiego. Żyje tam około 1500 gatunków ryb, 5 tyś. odmian mięczaków, 10 tyś. gąbek oraz 400 rodzajów koralowców.

Tasmania. Myli się ten, kto myśli, że Tasmania to jedynie opowiadania o diable tasmańskim. Warte uwagi jest podwodne królestwo wokół wyspy. Nurkując tu można podziwiać specyficzny las stworzony przez kilkumetrowe wodorosty. To oznaka, że woda jest bogata w substancje odżywcze, dobrze doświetlona, czysta i chłodna. Poza tymi ogromnymi wodorostami żyje tu sporo endemicznych gatunków ryb i mięczaków, a wyjątkowym zjawiskiem są koniki morskie. Znajdziemy tu piękne kolorowe ryby, malownicze koralowce, ale także podmorskie paskudy, jak wargacze czy barrakudy. O las wodorostów dbają żyjące tu morskie wydry, zjadając jeżowce, które szkodzą tym roślinom. Życie w wodorostowym lesie ułożone jest warstwami, np. niżej żyją meduzy, wyżej ślimaki, mątwy i ryby, a na samym dole znajdziemy kraby królewskie.

Rafa Ningaloo. Ma 260 km długości i znajduje się na zachodnim wybrzeżu Australii. Jest to jedyna rafa barierowa znajdująca się tak blisko lądu, miejscami to odległość jedynie 100 metrów. Od marca do czerwaca jest to teren łowny rekinków wielorybich, ale także jednym z przystanków w migracji mant, diugoni i delfinów oraz wielorybów humbaków. Nieopodal rafy, na plaży rozmnażają się żółwie caretta. Rafa Ninaloo została zgłoszona do listy dziedzictwa UNESCO, dlatego też zaprzestano budowy hotelu i ośrodka wypoczynkowego w tej okolicy bojąc się zniszczenia lęgowiska unikalnych żółwi oraz całej rafy.

Ważne miejsca nurkowe na Wielkiej Rafie Koralowej i Morzu Koralowym.

Wyspy Whitsundays- położony w samym środku Wielkiej Rafy archipelag złożony z 74 wysp. Nazywane są „rajem na ziemi”, bo znajdujące się tu białe plaże i tropikalna roślinność takie właśnie sprawiają wrażenie. Wyspy uwielbiane są przez nurków, bo panują tu świetne warunki dla tego sportu. Z wysp wypływają także statki na safari nurkowe, podczas których jest szansa obejrzenia zagrożonych wyginięciem krów morskich. Na wyspach można także nurkować nocą.

Ribbon Reefs. To rafa rozciągająca się wzdłuż wschodniego wybrzeża Australii, dość blisko lądu. To powoduje dużą degradację formacji, ponieważ im bliżej cywilizacji, tym większa emisja tlenku węgla. Pomału następuje spadek zasolenia i stopniowe obumieranie rafy. Temu zjawisku sprzyja także bardzo intensywna turystyka w tym rejonie. Nurkowanie tutaj to obserwacja rafy, ale także jej stopniowego obumierania.

Code Hole. W tym miejscu podziwia się niesamowite formacje skał podwodnych, ziemniaczane żarłacze, kolonie twardych korali. Ciekawostką są grańce, które nurkowie mogą karmić otrzymaną wcześniej mieszanką ziemniaków i innych warzyw.

Snake Pit - Ribbon Reefs. Tu płynie się, aby zobaczyć zielone żółwie, rekiny rafowe, a przede wszystkim węże morskie.

Fairy Grotto – Morze Koralowe. Niezwykłe miejsce, pełne formacji korali, ale także malowniczych jaskiń i wgłębień, gdzie żyją różne gatunki podmorskich mieszkańców.

Osprey Reef- główne atrakcje to nurkowanie wśród rekinów oraz podziwianie wraku SS Yongala. Ale Osprey Reef to także ławice pięknych ryb i formacje koralowców. Nurkowanie podzielone jest na dwie części, a w drugiej można podziwiać karmienie rekinów. Nurkowie dopływają do skalnego tworu, podobnego do amfiteatru, zajmują miejsca, a w środek skał wrzucane są łby tuńczyków, którą rekiny praktycznie rozszarpują.

Acropolis - Ribbon Reefs- Miejsce znajduję się na 30 miejscu listy najlepszych miejsce nurkowych na Ziemi, czyli Planet’s Best Dives. Akropolis to niesamowite formacje twardych korali, wzgórz staghorn i korali stołowych. Tam też znajdziemy Nemo, czyli pojedyncze sztuki błazenków i inne małe, barwne rybki.

Admiralty Anchor - Morze Koralowe. Feria kolorów, jakie przybierają tutaj koralowce. Czarne drzewa, żółte i różowe miękkie korale, czerwone gorgone, a pomiędzy tymi cudami pływają błękitne trewale, tuńczyki i barrakudy.

North Horn - Morze Koralowe- możliwość sfotografowania stad szarych i białopłetwych rekinów rafowych.

False Entrance - Morze Koralowe. Świetne miejsce, żeby zrobić zdjęcia trewalom i barrakudom na tle kolorowych formacji korali.

Lizard Island- popularne miejsce na nocne safari nurkowe, skąd przywozi się niezapomniane wrażenia i rewelacyjne zdjęcia.

Lighthouse Bommie - Ribbon Reefs- atrakcja to żółwie zielone oraz ogromne ławice lucjanów, które mienią się jasnożółtą i niebieską barwą.

Pixie Reef- na odkrycie czekają ogrody koralowe Pixie i Vertical, a do tego jest to miejsce, gdzie spotkać można rzadkie gatunki ryb.

Steve’s Bommie- najpopularniejsze miejsce na Wielkiej Rafie Koralowej. Na zdjęciach będziemy mieć wiszące w prądzie ławice trwali, barrakud i makreli, pod nimi patrole rekinie, a to wszystko w otoczeniu korali. 

PRZELOTY I POBYT - AUSTRALIA

Baza noclegowa. Australia to rzecz jasna kraj o bogatej infrastrukturze, także tej turystycznej. Mamy więc do dyspozycji zarówno hotele na różnych poziomach, jak i kampingi, hostele i kwatery w pensjonatach. Możemy więc spać na biwaku pod gwiazdami, w namiocie na pustkowiu czy plaży, albo komfortowo w pięciogwiazdkowym komfortowym hotelu, to wszystko kwestia możliwości finansowych. Ciekawostką jest to, że należy porównać ceny hoteli i hosteli, ponieważ te drugie potrafią osiągać ceny podobne do stosowanych w hotelach dobrej klasy.

Dojazd i transport na miejscu. Dla turystów z Polski to jeden z najdroższych kierunków podróży. Do Australii musimy się dostać drogą powietrzną, a przy tym nie ma bezpośrednich lotów z naszego kraju, najbliższe wyloty są z Berlina i Londynu. Kiedy już znajdziemy się na miejscu, mamy do wyboru kilka wariantów. To dobrze rozwinięty kraj, więc mamy do dyspozycji wszystkie komunikacyjne zdobycze świata. Można poruszać się autobusami, busami czy wypożyczonymi samochodami. Jednakże w przypadku większych odległości sugeruje się przelot samolotem, bowiem kolej jest ty powolna a koszt biletu kolejowego przewyższa cenę biletu lotniczego. Na długich dystansach samolot wygrywa także z samochodem, bo jazda po bezdrożach przez wiele dni to ryzyko awarii, rozładowania telefonu, braku paliwa czy jedzenia. Warto pamiętać, że panuje tu ruch lewostronny. 

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - AUSTRALIA

Atrakcje turystyczne

Ayers Rock /Uluru. Miejsce magiczne i wyjątkowe, cel większość turystów. W centrum terenu zwanego Red Center Outback, stoi święta skała Aborygenów, Uluru, inaczej Ayers Rock. Skała o specyficznym płaskim kształcie, utworzona z czerwonego piaskowca zmienia kolory zależnie od kąta padania słońca. To swoisty spektakl bez użycia techniki, a skała bywa czerwona, różowa, pomarańczowa lub zwyczajnie szara.

Melbourne. Miasto, założone w 1835 roku, wyliczane jest wiele razy jako jedno z lepszych miejsce do życia na świecie. W dawnej stolicy Australii, pomimo jest stosunkowo niedługiej historii można obejrzeć najstarszą stację kolejową w kraju, najstarszy czynny pawilon wystawowy w Ogrodach Carlton oraz największe muzeum na tej półkuli, Muzeum Melbourne.

Park Kakadu. To po porostu park narodowy, ale całkiem niezwykły, dlatego też znalazł się na liście dziedzictwa UNESCO. Na terenie parku można podziwiać słynne wodospady Twin Falls, podpatrywać krokodyle i wiele innych gatunków zwierząt w naturalnym środowisku, pospacerować po lasach deszczowych.

Półwysep Jork. Odkrył go w 1770 roku James Cook, stąd nazwa. Miejsce przyciąga zwolenników podziwiania naturalnej, egzotycznej przyrody, a także kajakarzy górskich i lotniarzy. Pierwsi podziwiają tropikalne rośliny i zwierzęta, które można u nas oglądać jedynie w zoo. Zwolennicy sportów ekstremalnych korzystają rwących górskich rzek i wzniesień Gór Czarnych.

Red Centre – centrum outbacku. Teren, który nie jest łatwy do pieszych wędrówek, ale przyciąga wycieczki, bo w jego środku stoi święta skała Uluru. Niesamowity widok zapewniają także pojedyncze skałki, bezkresne pustkowie i czerwona ziemia.

Sydney. To obowiązkowy punkt w programie wycieczki. Nie ma tu  światowej sławy zabytków, ale samo w sobie Sydney jest imponujące. To jedno z największych miast na świecie. Ważne punkty do obejrzenia to Opera House, most Sydney Harbour i Targona Zoo.

Tasmania. Jest częścią składową Związku Australijskiego, odkryta w 1642 r. Warto obejrzeć ruiny więzienia Port Arthur oraz osobliwe drzewa trawiaste. Ponadto to jedyne miejsce na Ziemi, gdzie można obserwować naturalną dziką przyrodę klimatu umiarkowanego.

Queensland. Stan w Australii, gdzie znajduje się parę ciekawych miejsc. Rezerwat Lasów Deszczowych, Wielka Wyspa Piaszczysta, a wreszcie Wielka Rafa Koralowa, która jest widoczna nawet z kosmosu. Raj dla zwolenników pięknej przyrody, leżenia na plaży, pływania w krystalicznie czystej wodzie, nurkowania i żeglowania.

Trasa Great Ocean Road. Droga przyciąga motocyklistów, surferów i zwolenników pięknych widoków. Trasa jest widokowa, a przemierzając ją można podziwiać zabytkowe porty, parki, wieloryby oraz słynne Skały Dwunastu Apostołów.

Wyspa Kangura. Pod względem wielkości to trzecia australijska wyspa. W całości pokryta jest buszem, a na jej terenie znajduje się bodajże najpiękniejszy z parków australijskich- Flinders Chale Nationale Park. Tam czekają na turystów Groty Kelliego Hilla a także Zatoka Fok i Zadziwiające Skały.

Jaskinie Jenolan. To najstarsze otwarte jaskinie na świecie, których powstanie datuje się na 340 milionów lat temu. Krasowe jaskinie o pięknej rzeźbie i kolorach stanowią największą atrakcję Australii, tym bardziej że większość z nich jest dostępna i ładnie oświetlona. 

BAZY / CENNIK - AUSTRALIA

Bazy nurkowe

Cairns. Stąd wypłyniemy na safari nurkowe. Rejsy odbywają się na różnych trasach i mogą mieć różną długość. 4-dniowe to możliwość nurkowania na Ribbon Reef i Code Hole. Dłuższe, pięcio i siedmio dniowe to już wyprawa na Morze Koralowe i na Osprey Reef. Nie zapomniano o turystach, którzy chcą podziwiać rafy jedynie z użyciem maski i fajki i dla nich są rejsy jednodniowe na najbliższe odcinki rafy. Do Cairns przybywają tłumy chętnych, więc aby znaleźć wolne miejsce na statku, trzeba odpowiednio wcześnie je rezerwować, najlepiej na kilka dni wcześniej. Bazy nurkowe w Cairns: Mike Ball Dive Expedition, Tusa Dive, New Horizon Sail and Dive Adventures.

Gold Coast. To popularna imprezownia i nurkownia, a tym samym ulubiona miejscówka Australijczyków. Są tu spore tłumy więc i o miejsce na statku płynącym na safari nurkowe nie jest łatwo. Znana centrum nurkowe to Devocan Div.

Bundaberg. Znajdują się tu kolonie rzadkich żółwi oraz baza nurkowa Bundaberg Aqua Scuba.

Sunshine Coast. Warto tu zajrzeć, bo zaplecze nurkowe jest na wysokim poziomie, a tłumy mniejsze niż w Gold Coast.

Inne bazy nurkowe to Sunreef Scuba Diving Services w Mooloolaba, Wolf Rock Dive w Rainbow Beach, Fish Rock Dive Center w South West Rocks.

 

HOTELE AUSTRALIA - CAIRNS I OKIOLICA

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE INFORMACJE - AUSTRALIA

Klimat

Ląd Australii podzielony jest pomiędzy trzy klimaty: podrównikowy(Półwysep Jork i okolice, zwrotnikowy (większość lądu), podzwrotnikowy(tereny południowe lądu oraz Tasmania). Na klimat wpływ ma niewielki obszar kontynentu, odizolowanie od innych lądów a tym samym zbiorniki wodne z każdej strony. Położenie Australii determinuje pory roku, które są odwrotne to tych znanych nam z półkuli północnej. Natomiast jednolite wybrzeże w całym obwodzie lądu powoduje słabe wnikanie bryzy oceanicznej w ląd, a tym samym niespotykanie suchy klimat na lądzie. Temperatury tutaj występują w zakresie 10-33 stopni, przy czym najwyższe mają miejsce od listopada do lutego, czyli wtedy, kiedy u nas jest kompletna zima. 

Wizy. Dla nas, jako mieszkańców Europy, wyprawa do Australii to konieczność posiadania wizy. Jeśli planujemy pobyt krótszy niż 3 miesiące, to wiza jest wydawana nieodpłatnie i obecnie można ja otrzymać poprzez portal internetowy eVisa. Wiza ta uprawnia także do wjazdu na australijską Wyspę Bożego Narodzenia oraz Cocos Keeling. Konieczny jest także ważny paszport.

Przepisy celne. Można wwieźć i wywieźć nieograniczoną ilość gotówki, ale powyżej 10 tyś. AUD konieczne jest zgłoszenie tego faktu celnikom. Ponadto zakazane jest wwożenie żywności, skór, roślin, zwierząt, a narkotyki i obrót nimi grożą dożywociem.

Waluta. W Australii obowiązuje dolar australijski, a bankomat znajdziemy na każdym rogu miasta lub miasteczka. Z płaceniem kartami bywa różnie, niektóre tam nie działają, więc przed wyjazdem należy zasięgnąć informacji w swoim banku.

Czas. Różnica czasowa między Polska a Australią jest odrobinę skomplikowana, bo zależy od pory roku. Kiedy my przestawiamy zegarki na czas letni, Australijczycy przesuwają go także, ale do przodu. Efekt jest taki, że w Australii jest zawsze później, bo przestawiamy zegarki w tym samym czasie, ale w innych kierunkach. Niemniej kraj jest podzielony na trzy strefy czasowe, więc zależnie od miejsca docelowego należy dodać od 7 do 10 godzin.

Prąd. Podobnie jak w naszym kraju, 230 V, ale gniazdka są inne, więc należy się zaopatrzyć w odpowiednie przejściówki.

Zwyczaje. Newralgiczna data Australijczycy tym kraju to 26 stycznia. Oficjalnie to Dzień Australii, wraz z hucznymi obchodami, uroczystym wciąganiem flag, imprezami kulturalnymi i sportowymi oraz doniosłym charakterem. Ale dla Aborygenów to Dziń Żałoby, jako rocznica najazdu białej ludności na ich ojczyznę i zniszczenie ich rdzennej kultury. Poza tym mieszkańcy Australii lubią obchodzić hucznie różne święta, przywiązują dużą wagę do etykiety zachowań społecznych, są mili, dbają o ogólne bezpieczeństwo i wyjątkowo skrupulatnie podchodzą do ekologii.

Opieka medyczna. Warto przed wyjazdem wykupić osobną polisę ubezpieczeniową, a już w samej Australii opieka medyczna jest dostępna i na wysokim poziomie. Wizyta lekarska to koszt około 60 AUD. 

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  • 509 103 273
   (opłata wg stawki operatora)

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Schowek ofert Schowek produktów
  Copyright 2014 - 2019

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Wykonanie