Przewodnik-Panama Malpelo-Nurkowanie-Rafy koralowe-Wyjazdy-Bazy
 • Kurs WIND w Egipcie

  Zapytaj o ofertę
  22-10-2020
  Kurs WINDSURFINGU w SOMA BAY - Egipt 2020 - PAŹDZIERNIK nr 4
 • Kurs WIND na Krecie

  Zapytaj o ofertę
  27-09-2020
  Nauka windsurfingu PALEKASTRO KRETA Wrzesień / Październik 2020
 • Windsurfing w Egipcie

  Zapytaj o ofertę
  29-10-2020
  Windsurfing w Egipcie - SOMA BAY - Polska Szkoła PAŹDZIERNIK / LISTOPAD 2020
 • Szkoła KITE Egipt

  Zapytaj o ofertę
  08-10-2020
  SOMA BAY – Szkolenie kitesurfingowe w polskiej szkole PAŹDZIERNIK nr 2
 • Wyjazd WIND Soma Bay 2020

  Zapytaj o ofertę
  15-10-2020
  Wyjazd WIND do SOMA BAY - Październik 2020 nr 3
 • Kite'owe kursy SYCYLIA

  Zapytaj o ofertę
  02-10-2020
  Wyjazdy KITE SYCYLIA LO STAGNONE Polska Szkoła Październik 2020
 • Windsurfing w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  08-10-2020
  Polska Szkoła windsurfingu SOMA BAY Egipt - PAŹDZIERNIK 2020 nr 2
 • Październik w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  01-10-2020
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - październik nr 1
 • KITE wyjazdy Egipt

  Zapytaj o ofertę
  01-10-2020
  Kite wyjazdy Egipt – Polska Szkoła Kitesurfingu - PAŹDZIERNIK 2020 nr 1
Powrót

Przewodniki

PANAMA/MALPELO - PRZEWODNIK NURKOWY

PRZEWODNIK NURKOWY - PANAMA / MALPELO

Panama (Republika Panamy) to państwo w Ameryce Środkowej, graniczące z Kolumbią oraz Kostaryką. Położone jest nad Oceanem Spokojnym oraz Morzem Karaibskim. Zajmuje terytorium 78 200 km kwadratowych. Stolicą jest Panama.

Malpelo (Isla de Malpelo) to położona na zachód od Ameryki Południowej wyspa na Pacyfiku. Wchodzi ona w skład departamentu Cauca, należy do terytorium Kolumbii. Jej powierzchnia to zaledwie 0,35 km kwadratowego. Jest bezludna. W 2006 roku wpisano ją na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Nurkowanie

Panama i Malpelo to rejony, gdzie wspaniałych miejsc do nurkowania z pewnością nam nie zabraknie:

Hospital Point to miejsce nawet dla początkujących nurków. Zobaczymy tu mnóstwo wielobarwnych korali. Na głębokości 16 metrów znajduje się ściana, której nierówności i półki stały się domem wielu morskich stworzeń. Po zmroku dostrzec można rekiny.

Coral Garden to miejsce niezwykłe, leży na zachodzie Isla Solarte. Ryby pelagiczne spotkamy tu z pewnością, zielone żółwie też niezwykle chętnie odwiedzają ten obszar.

Jest tu też okazja do podziwiania niezwykłego wraku starego promu, który używany był do transportu samochodów. Zatopiono go specjalnie na potrzeby nurków w roku 2000.

Terrys Reef  to także miejsce niezwykłe, widoczność jest znakomita, a w wodzie pływają żółwie.

Wrak Black Bart także wart jest odwiedzenia. W jego ładowniach nadal znajduje się wiele rzeczy do odkrycia. Wszystko pięknie pokryły korale. Żółwie i flądry pojawiają się bardzo często.

W punkcie zwanym Tiger Rock będziemy mieć  okazję do podziwiania rekinów i mant. Miejsce jest właściwie wierzchołkiem podwodnej góry. Korale są tu niezwykle bogate i zróżnicowane.

Buoy Line  znajduje się przy północnym krańcu Isla Solarte. Spotkamy tu wiele gatunków ryb pelagicznych. Prądy są dość silne.

Coral Cay oczaruje z pewnością barwnymi koralowcami i gąbkami. Na dnie czają się meduzy. Barrakudy zjawiają się tutaj w ilościach niemal hurtowych.

Manuels's Wall leży wewnątrz dość głębokiego kanału. Zobaczymy tutaj dwie ściany wypełnione wręcz koralami, gąbkami oraz gorgoniami. Małe rybki rafowe chętnie odwiedzają to miejsce.

Polo Beach to niezwykły podwodny labirynt ze skalnymi korytarzami i jaskiniami. Duże ryby spotkamy tu z łatwością.

The Log – tu spotkamy urocze żółwie, tuńczyki oraz makrele.

The Whorehouse to lekko pochyła rafa, gdzie prądy są bardzo lekkie, dzięki czemu to doskonała propozycja nawet dla początkujących nurków.

W punkcie zwanym Playground dostrzec można bardzo miękkie formacje korali. Żółwie zielone, które napotkamy z pewnością, warto sfotografować.

Shashe to miejsce niezwykle, napotkamy tu delfiny, rekiny , jak również ogromne bogactwo gatunków mniejszych tropikalnych rybek.

Dolphin Rock – tutaj będziemy mieć okazję do podziwiania papugoryb, jeśli dopisze nam natomiast szczęście, z pewnością spotkamy delfina.

Rejony wokół wulkanicznej wyspy Malpelo także są rajem dla nurków, znajdziemy tutaj bowiem mnóstwo wspaniałych miejsc nurkowych. Dużych ryb jest mnóstwo, rekiny  młoty, rekiny wielorybie czy mureny z pewnością napotkamy na swej drodze niejeden raz.

The Cathedral to miejsce magiczne, w tym niezwykłym tunelu ulokowanym na głębokości 18 metrów będziemy obserwować snappery, tuńczyki oraz eagle rays.

Monster Face – tutaj gwarantowane jest spotkanie z węgorzami, scorpionsfishami oraz jedwabistymi rekinami.

W miejscu zwanym Castaway Coats zachwycą nas na pewno węgorze i manty oraz jeżowce.

The Freezer- tutaj różnorodność gatunków dużych ryb pelagicznych jest wprost niesamowita!

W punkcie o nazwie The Fridge schronienie znalazły fascynujące rekiny wielorybie.

La Gringa zaskoczy nas ogromną ilością tuńczyków.

The Twins to także miejsce godne odwiedzenia, tutaj bowiem napotkamy płaszczki i scorpionsfishe.

Panama i Malpelo to bardzo ważne punkty na mapie podwodnego świata. Warto je odwiedzić, by przeżyć niesamowitą przygodę!

 

 

PRZELOTY I POBYT - PANAMA / MALPELO

Jak dotrzeć – przeloty

Do Panamy polecimy z kilku polskich miast. Możemy wybierać między Warszawą, Poznaniem, Krakowem czy Katowicami. Loty oferują także Gdańsk, Szczecin oraz Rzeszów. Pozostaje nam zdecydować się na ofertę jednej z linii lotniczych, tutaj do wyboru jest LOT, Lufthansa, Air Canada, United Airlines oraz Klm. Ceny biletów rozpoczynają się od nieco ponad 2400 zł.

Transport

Po terytorium Panamy najlepiej poruszać się autobusem. Najwięcej połączeń jest ze stolicy. Odjeżdżają one z terminalu Albrok, blisko centrum miasta. Do miejscowości oddalonych o godzinę drogi dostaniemy się już za 2,5 USD. Można także skorzystać z autobusów nocnych – o bezpieczeństwo nie musimy się obawiać, zaś wyjeżdżając około północy, nad ranem będziemy u celu podróży.

Kolejną opcją jest wzięcie taksówki, także dość popularne w tym kraju.

Na Malpelo zaś dostaniemy się łodzią.

Noclegi

W Panamie komfortowych, świetnie wyposażonych hoteli nie brakuje.

Możemy także zdecydować się na nocleg w nieco tańszych hostelach. Tu za nocleg w wieloosobowym pokoju zapłacimy około 10 USD.

W stolicy wynajmiemy także apartament, ceny od osoby rozpoczynają się od 45 USD.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE- PANAMA / MALPELO

Najsłynniejszą atrakcją tego miejsca jest rzecz jasna słynny Kanał Panamski.

W stolicy kraju koniecznie udajmy się do pochodzącej z 1619 roku katedry, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Wejdźmy także do dwóch pięknych kościołów- Santo Domingo oraz La Concepcion.

Stare mosty także warte są naszej uwagi – z XVI wieku pochodzi Paita, zaś Puente del Rei zbudowano wiek później.

W dzielnicy Casco Viejo zachowało się mnóstwo pamiątek architektonicznych jeszcze z czasów kolonialnych, m.in. zachwycająca katedra czy barokowe kościoły.

Warto zajrzeć  także do hoteli Grand oraz Central, pochodzą one bowiem jeszcze z XIX wieku.

Przepiękny złoty ołtarz będziemy mieli okazję podziwiać w kościele San Jose.

Warto odwiedzić lokalne stragany, na których sprzedaje się niemal wszystko. Najpopularniejsze są jednak kapelusze oraz wspaniałe rękodzieło- tkaniny mola, naturalnie barwione oraz dekorowane we wzory geometryczne.

Trudno oprzeć się urokowi wysp San Blas, wyglądają one bowiem niczym z pocztówki. Piasek jest tu niemalże biały, woda zaś- cudownie błękitna.

Hymn kraju , do którego muzykę skomponował Santos Gorge, to w tłumaczeniu „Hymn Przesmyku”.

W Panamie chętnie śpiewa się i tańczy, obowiązują rytmy bardzo gorące, szybkie, z towarzyszeniem orkiestry. Usłyszymy tu dźwięki karnawałowej Murgi, kolumbijskiej Cumbii czy afrykańskiego Calypso.

Panamę zamieszkuje na stałe około 200 Polaków.

Ten kraj jest 4 razy mniejszy od Polski.

Panamę uważa się za jedno z najlepszych w świecie miejsc do...przejścia na emeryturę.

Niepodległość kraj uzyskał w roku 1903.

Żyje tu ponad 100 gatunków zwierząt, których w warunkach naturalnych nie spotkamy nigdzie indziej.

BAZY / CENNIK - PANAMA / MALPELO

Panama oraz wyspa Malpelo to idealne miejsca do nurkowania. W ciepłych i przejrzystych wodach kryje się tutaj wiele fantastycznych atrakcji.

Santa Catalina to miejsce, gdzie znajdziemy bazę Coiba Dive Center. Prócz szkoły nurkowej oraz wypożyczalni i serwisu sprzętu oferuje ona także noclegi. Butle napełniane są powietrzem lub nitroxem.

Panama City Dive Center skusi niejedną osobę profesjonalnym sprzętem oraz wykwalifikowanym personelem.

Możemy zdecydować się także na rejs nurkowy. Yemaya to wspaniały statek , zbudowano go w roku 2008. Wykonany jest ze stali. Na teren Parku Narodowego Coiba oraz na wyspę Malpelo dopłyniemy nim szybko i w komfortowych warunkach. W 8 kabinach znajduje się miejsce dla 16 gości. Wnętrze jest w pełni klimatyzowane. W przestronnym salonie będziemy zaś mogli odpocząć po rozlicznych wrażeniach. Dziennie oferuje się tutaj od 3 do 4 nurkowań, odbywają się one z dodatkowych zodiaków. Za dodatkową opłatą nasza butla może zostać nabita nitroxem. Ten statek gwarantuje świetną zabawę z zachowaniem wszelkich standardów bezpieczeństwa.

Katamaran Inula ma 24 metry długości, oferuje miejsce dla 9 osób. Do dyspozycji mamy sprzęt stereo, bibliotekę oraz telewizor. Wyposażenie techniczne jest tu na najwyższym poziomie ( m.in. 2 silniki Diesla, 2 generatory, radar, radio etc). Goście muszą posiadać certyfikat AOWD. Odbywa się tu od 2 do 4 nurkowań dziennie, najczęściej w systemie partnerskim. Za dodatkową opłatą dostępny jest nitrox oraz trimix. Na łodzi panuje niezwykle przyjazna atmosfera.

HOTELE - PANAMA

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE INFORMACJE - PANAMA / MALPELO

Klimat

Panama położona jest w strefie klimatu równikowego, na pogodę wpływają tu prądy morskie oraz pasaty. Średnie temperatury w Panamie wynoszą około 26-28 stopni Celsjusza, zaś poziom nasłonecznienia jest bardzo wysoki. Opady niezwykle obfite, charakterystyczne dla tej części świata. Na północy sięgają nawet 5000 mm rocznie. Na południu pora sucha nie występuje.

Ludność

60% mieszkańców Panamy to Metysi, co piąty z nich zaś jest Murzynem lub Mulatem. Pozostali to ludność europejskiego pochodzenia lub Indianie. Na jeden kilometr kwadratowy przypada tu 33 mieszkańców, przy czym największe jej skupiska to środkowa część kraju ( w strefie Kanału Panamskiego). Ponad 65% ludności to wyznawcy katolicyzmu, zaś co czwarty jest protestantem. Mormonów także można spotkać na terenie Panamy, stanowią 1,4% ludności.

Wizy

Dla obywateli naszego kraju nie ma obowiązku wizowego na pobyt do 90 dni. Osoby przyjeżdżające do Panamy mają obowiązek posiadania 500 USD na koszta pobytu – wystarczy udokumentowany stan konta bankowego oraz karta płatnicza. Turyści opuszczający Panamę zobowiązani SA do uiszczenia opłaty lotniskowej w wysokości 30 USD od osoby.

Waluta

Na terytorium Panamy obowiązującą walutą jest dolar amerykański (USD).

Niekiedy możemy się jednak spotkać z monetami balboa, które warte są dokładnie tyle, co dolar.

W dużych miastach oraz miejscowościach turystycznych bez trudu odnajdziemy bankomat. 

Prąd

W Panamie napięcie w gniazdkach wynosi 110 V, mają one także inne bolce niż występujące w Polsce, musimy zatem zaopatrzyć się w przejściówkę.

Czas

Aby wiedzieć, która godzina jest teraz na terytorium Panamy, od aktualnego czasu polskiego odejmijmy 5 godzin.

Kuchnia

Kuchnia opiera się tutaj na hiszpańskich tradycjach pomieszanych ze smakami Karaibów. Świeże ryby i krewetki to podstawa tutejszego jadłospisu. Dodatki to lokalne warzywa- tykwa, maniok. Kurczak i wołowina to bardzo popularne mięsa. Banany, kokosy oraz mango spotkamy tutaj na każdym kroku. Na śniadanie jada się zwykle tortillę kukurydzianą z jajkiem oraz mięsem. Warto spróbować lokalnego przysmaku yuca frita, to korzenie manioku wyglądające jak znane nam frytki. Pija się najczęściej piwo, choć smakosze kawy także będą zadowoleni – tutejsza jest bowiem znakomita!

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Schowek ofert Schowek produktów
  Copyright 2014 - 2019

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Wykonanie