Przewodnik-Mozambik-Nurkowanie-Rafy koralowe-Wyjazdy-Bazy
 • Kite'owe kursy SYCYLIA

  Zapytaj o ofertę
  02-10-2019
  Wyjazdy KITE SYCYLIA LO STAGNONE Polska Szkoła Październik 2019
 • Szkolenia kite na Sycylii

  Zapytaj o ofertę
  18-09-2019
  Szkolenia kitesurfingowe POLSKA SZKOŁA NA SYCYLII w Lo Stagnone
 • Windsurfing Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  29-09-2019
  NAUKA WINDSURFINGU SOMA BAY EGIPT - POLSKA SZKOŁA
 • Windsurfing na Krecie

  Zapytaj o ofertę
  25-08-2019
  Obóz windsurfingowy dla dorosłych PALEKASTRO KRETA Sierpień 2019 nr 4
 • SOMA BAY KURSY WIND/KITE

  Zapytaj o ofertę
  12-12-2019
  SOMA BAY EGIPT KURSY WINDSURFINGU I KITESURFINGU - POLSKA SZKOŁA
 • Kurs KITE Sycylia 2019

  Zapytaj o ofertę
  25-09-2019
  Kite wyjazdy SZKOLENIE na Sycylii w Lo Stagnone WRZESIEŃ 2019
 • Kurs WIND na Krecie

  Zapytaj o ofertę
  29-09-2019
  Nauka windsurfingu PALEKASTRO KRETA Wrzesień / Październik 2019
 • Szkolenia WIND na Krecie

  Zapytaj o ofertę
  22-09-2019
  Szkolenia windsurfingowe PALEKASTRO KRETA Wrzesień 2019 nr 4
 • Październik na Sycylii

  Zapytaj o ofertę
  16-10-2019
  Kitesurfing SZKOŁA NA SYCYLII w Lo Stagnone Październik 2019
 • Szkolenia WIND Palekastro

  Zapytaj o ofertę
  06-10-2019
  Szkolenia windsurfingowe PALEKASTRO KRETA Październik 2019
 • NAUKA WIND/KITE EGIPT

  Zapytaj o ofertę
  12-03-2020
  WYJAZD GRUPOWY NA WIND/KITE - SOMA BAY EGIPT - POLSKA SZKOŁA
 • FERIE ZIMOWE II W EGIPCIE

  Zapytaj o ofertę
  13-02-2020
  FERIE ZIMOWE II W SOMA BAY W EGIPCIE POLSKA SZKOŁA WIND/KITE
 • Kurs KITE Październik2019

  Zapytaj o ofertę
  09-10-2019
  Kitesurfing SZKOLENIE NA SYCYLII w Lo Stagnone Październik 2019
 • Kurs WIND Lefkada 2019

  Zapytaj o ofertę
  30-08-2019
  Szkoła windsurfingu Grecja LEFKADA VASSILIKI Wrzesień 2019 nr 1
 • FERIE ZIMOWE W EGIPCIE

  Zapytaj o ofertę
  30-01-2020
  FERIE ZIMOWE W SOMA BAY W EGIPCIE - POLSKA SZKOŁA
 • Kurs WIND w Vassiliki

  Zapytaj o ofertę
  27-09-2019
  Windsurfing wyjazdy szkoleniowe LEFKADA VASSILIKI Wrzesień 2019
 • Październik2019 kurs KITE

  Zapytaj o ofertę
  23-10-2019
  Nauka pływania na kitesurfingu w LO STAGNONE na SYCYLII Październik
 • OBOZY KITESURFING dla dorosłych na Sycylii w Lo Stagnone WRZESIEŃ 2019

  Zapytaj o ofertę
  04-09-2019
  OBOZY KITESURFING dla dorosłych na Sycylii w Lo Stagnone WRZESIEŃ 2019
 • Kurs KITE Sycylia 2019

  Zapytaj o ofertę
  28-08-2019
  Kitesurfing wakacje na Sycylii w Lo Stagnone POLSKA SZKOŁA Sierpień
 • Sycylia Szkolenia KITE

  Zapytaj o ofertę
  21-08-2019
  KITESURFING Wyjazd Szkoleniowy Sycylia Lo Stagnone SIERPIEŃ 2019
 • Windsurfing Vassiliki2019

  Zapytaj o ofertę
  13-09-2019
  Windsurfing w Grecji na LEFKADZIE w VASSILIKI Wrzesień 2019 nr 3
Powrót

Przewodniki

MOZAMBIK - PRZEWODNIK NURKOWY

PRZEWODNIK NURKOWY - MOZAMBIK

Mozambik (Republika Mozambiku) jest państwem położonym w południowo – wschodniej części Afryki. Jego powierzchnia całkowita wynosi 801 590 km kwadratowych. Kraje z nim sąsiadujące to RPA, Tanzania, Suazi, Malawi, Zambia oraz Zimbabwe. Kraj uzyskał niepodległość stosunkowo niedawno, bo w roku 1975. Podzielony jest na 11 prowincji. Język urzędowy to portugalski.

Nurkowanie

Zwiedzanie podwodnego świata w Mozambiku to przeżycie naprawdę niezwykłe. Do przyjazdu zachęcają  wysokie temperatury, ciepłe i czyste wody.

W bazie nurkowej Diversity Scuba Tofo istnieje możliwość odbycia kursu na wszystkich poziomach, począwszy od podstawowego ( Discovery Scuba), skończywszy na instruktorskim. Możemy tu wypożyczyć wysokiej klasy sprzęt, a butlę napełnić nitroxem. Prowadzą ją Portugalczycy według standardów PADI. Podczas jednego wypłynięcia odbywają się najczęściej dwa nurkowania. Jest także okazja do udziału w wyprawie połączonej z oglądaniem rekinów wielorybich. Nurkuje się z pontonów, na których maksymalnie może zmieścić się 14 osób. Prądy w tym rejonie są raczej słabe, widoczność natomiast sięga 20 metrów. Woda zaś ma temperaturę między 18 a 30 stopni Celsjusza.

Możemy także wybrać bazę Mozdivers Zavora, prowadzoną przez Irlandczyków. Są to Jon i Danny.

Na zwiedzanie podwodnego świata wypływa się tutaj codziennie. Można przejść kurs wg standardów PADI nawet do poziomu Divemastera. Na pontonie mieści się maksymalnie 12 nurków.

Organizatorzy zapewniają spotkania z humbakami.

Dive Africa Watersports oferuje pełną i profesjonalną obsługę nurkowań. Codzienna wyprawa z przewodnikiem, wypożyczalnia sprzętu i szkolenia – to wszystko tam znajdziemy.

 

Miejsca nurkowe

W Mozambiku nie brakuje niezwykle fascynujących i tajemniczych miejsc do nurkowania.

Wyspa Tofo

Doskonałym punktem jest wyspa Tofo.  Temperatura wody wynosi tu nieco ponad 20 stopni. To niesamowita okazja do podziwiania majestatycznych wielorybów. Wydają one z siebie charakterystyczne dźwięki, zwane przez niektórych wielorybimi pieśniami. Czasem słuchaczom

wydają się one niesłychanie smutne, innym razem zaś – pełne optymizmu. W pobliżu Tofo znajduje się kilkanaście wspaniałych miejsc nurkowych.

Manta Reef to jedna z najpopularniejszych w świecie raf. Od północy będziemy podziwiać kamienną wieżyczkę. Niewiele dalej znajduje się łatwy do przepłynięcia prześwit. Bez trudu spotkamy tu, oprócz mant występujących aż w trzech miejscach, także żółte snappery, fusiliery, trumpetfishe oraz charakterystyczne ślimaki, nazywane hiszpańskimi tancerzami.

Rafa Zamek Gigantów posiada w pełni zasłużoną nazwę. Nawet najmniejsze morskie stworzenie jawi się tutaj jako duże. Ściana jest wysoka na 7 metrów, jej szczyt pokrywają pięknymi zielonymi korale, a prócz tego posiada liczne półki, na których swoją siedzibę znalazły mureny. Płaszczki, kingfishe i barrakudy także często się pojawiają.

Na Tofo jest także miejsce zwane Office. Spotyka się tam całe rzesze muren, ryb i żółwi. Jest także szansa na zobaczenie rekinów rafowych. Prąd jest naprzemienny, raz silny, raz słaby.

Rafa zwana Salonem znajduje się na głębokości około 16 m. Podwodni fotografowie z upodobaniem robią tam zdjęcia, ponieważ ilość małych stworzonek morskich jest tam przeogromna. Krewetki pojawiają się nader często, podobnie zresztą trumpetfishe. Rafa, otoczona zewsząd, wygląda jak urocza wieżyczka.

Buddies Reef ( Rafa Kumpli) jest owalna i płaska, jednak przecina ją mnóstwo kanalików, gdzie zadomowiły się paperfishe i krewetki. Obszar pokryty jest przepięknymi koralami, które wyglądają jak podwodna łąka.

Plaża Skał to punkt, gdzie skały ułożyły się niczym labirynt, wzdłuż którego przepływają nurkowie. Mureny, homary, ośmiornice – bez  można je tam dostrzec.

Coloseum to miejsce, gdzie widzialność wynosi co najmniej 20 metrów. Rafa ułożyła się na kształt amfiteatru – stąd nazwa. Żyje tu ogromna murena oraz rzesze płaszczek.

Simons Town jest punktem, w którym roi się od ślimaków, barrakud, kingfishy oraz ryb jaszczurek.

W pobliżu Vilanculo jest niesamowita okazja podziwiania zarówno wielkich stworzeń ( rekiny wielorybie, manty, orlenie), jak i tych nieco mniejszych ( ryby rafowe, żółwie) . Z powodu mnogości mieszkańców jedno z miejsc nurkowych zwie się tam Akwarium.

W okolicy Pemby także nie brak atrakcji. Widoczność w tym rejonie sięga 30 metrów, a temperatura wody to praktycznie zawsze ponad 28 stopni. Tutaj także mamy do wyboru mnóstwo niesamowitych miejsc.

Aleja Lagosta to świetny punkt do obserwacji niezniszczonych koralowców, barwnych ślimaków oraz rybek.

Rafa Cabecas zaskoczy mnogością tropikalnych krewetek, węgorzy, snapperów oraz jadowitych ślimaków.

Slipway to idealne miejsce dla tych, którzy lubią spokojne nurkowanie. Dywan z mięciutkich korali pozwoli im się zrelaksować i zrobić mnóstwo pamiątkowych zdjęć.

Nurkowanie w Mozambiku to nie tylko ciepła woda, wspaniała widoczność i bogactwo podwodnych stworzeń. To także kilka wraków  zatopionych statków  ( np. 160- metrowy Klipfontein) – czyli okazja do spotkania z historią. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie!

 

PRZELOTY I POBYT - MOZAMBIK

Jak dotrzeć – przeloty

Do Mozambiku dotrzemy za pośrednictwem linii lotniczych LOT, Lufthansa oraz British Airways.

Naszą podróż rozpocząć możemy w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy Katowicach. Do wyboru mamy też inne miasta – Gdańsk, Rzeszów, Poznań oraz Szczecin. Ceny warto śledzić na bieżąco, bo trafiają się promocje, więc jest szansa, by nieco zaoszczędzić.

 

Transport

W Mozambiku autobusy występują pod nazwą machibombo. Odjeżdżają z firmowych przystanków albo placów. Bilety kupuje się u kierowcy.

Możemy wybrać też minibuschapa. Tutaj najlepiej zająć miejsce w pobliżu kierowcy, gdyż w głębi pojazdu bywa niekiedy tłoczno.

Alternatywa dla odważnych podróżników to autostop, jednak nie bywa on raczej darmowy, naszemu kierowcy musimy zapłacić kwotę zbliżoną do ceny biletu autobusowego.

Ruch w Mozambiku jest lewostronny.

Pociągiem przemierzymy niewiele odcinków drogi. Niekiedy warto także rozważyć przelot wewnętrzny.

 

Zakwaterowanie

Mozambik powoli podnosi się po zawirowaniach wojennych, które miały tu miejsce w latach 80 ubiegłego stulecia. Obecnie w najpopularniejszych miejscowościach znaleźć można wysokiej klasy hotele, do których przyjeżdżają zagraniczni turyści. W większości jednak noclegi mają niewysoki standard, a powszechne jest spanie w salach wieloosobowych. Zatem wybierając się do Mozambiku i oczekując dobrych warunków należy z założenia nastawić się na hotele luksusowe.

 

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - MOZAMBIK

Warto zwiedzić stolicę krajuMaputo. To portowe miasto tętniące życiem. Można wstąpić na Mercado Municipal, bazar, na którym sprzedaje się mnóstwo artykułów spożywczych. Słynny dom z żelaza zaprojektował sam Eiffel. Jego uczniowie natomiast stworzyli wspaniały dworzec kolejowy, przez wielu uważany za najpiękniejszy w całej Afryce. Jest możliwość podziwiania białej katedry Nossa Senhora de Conceicao. Dla wielbicieli rzeźby i malarstwa polecana zaś będzie wizyta w Muzeum Sztuki Współczesnej. W mieście obejrzymy także  ratusz, Muzeum Historii Naturalnej Cardoso oraz Muzeum Monet.

Wrażeń dostarczy nam z pewnością miasto Nampula. Mieści się tutaj muzeum etnograficzne. Gdy wejdziemy na jakiś wyższy budynek, będziemy mieli okazję podziwiać niezwykle ciekawe skaliste wypiętrzenie. Wygląda ono bowiem niczym twarz człowieka.

Musimy zobaczyć także inne ciekawe miejsce. Wyspa Mozambik była niegdyś stolicą kolonii portugalskiej. Wpisano ją na listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. W północnej jej części znajduje się okazały fort.

Warto udać się do Parku Narodowego Limpopo, by móc podziwiać wiele gatunków zwierząt. Na jego terenie obejrzymy tamę Massingir, w pobliżu której żyje spora populacja krokodyli nilowych.

Ciekawa historia łączy się z portowym miastem Inhambane na południu kraju. W XV wieku dotarł tu Vasco da Gama i nazwał je ziemią dobrych ludzi.

Fascynującym doświadczeniem będzie też wizyta w Paqiutequete. To ulokowana na zachodnim kraju miasta Pomba rybacka wioska, obok której znajduje się rajski niemalże gaj palmowy.

W miejscowości Tete będziemy mogli podziwiać  majestatyczną rzekę Zambezi.

HOTELE W MOZAMBIKU

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE INFORMACJE - MOZAMBIK

Klimat

Klimat Mozambiku jest tropikalny, podrównikowy wilgotny. Na południowych krańcach przechodzi on w typ zwrotnikowy. Pora deszczowa występuje pomiędzy grudniem a marcem. Pojawiają się wtedy bardzo wysokie temperatury, dochodzące nawet do 40 stopni Celsjusza. W lipcu jest nieco chłodniej, na południu około 20 stopni, zaś na północy w granicach 24 stopni. Kwiecień to początek pory suchej, która trwa aż do września. 20% powierzchni Mozambiku stanowią lasy tropikalne.

Ludność

Liczba ludności to niemal 23 miliony, na jeden kilometr kwadratowy przypada średnio 26 osób. To kraj bardzo zróżnicowany etnicznie, 28,5 % mieszkańców do ludy Makwa, ponad 11%- Tsonga, zaś 7,3% - Szona. Żyją tu także inne grupy, jak choćby Lomwe, Sena czy czy Tswa. Chrześcijanie stanowią ponad połowę ludności Mozambiku. Pojawiają się także wyznawcy innych religii (baptyści czy kultywujący tradycyjne wierzenia). Analfabetyzm dotyka prawie połowy populacji.

Wizy

Musimy nabyć wizę turystyczną, która uprawnia nas do pobytu w Mozambiku przez 30 dni. Przy wjeździe pobierana jest niewielka opłata. Wyjeżdżając z kraju, nie zapłacimy nic.

Waluta

Jednostka monetarna Mozambiku to metical ( MZN), dzielący się na 100 centavo.

Akceptuje się także dolary amerykańskie, euro i południowoafrykańskie randy.

Za dużą butelkę wody mineralnej zapłacimy równowartość 2 USD, obiad w restauracji to koszt 20 USD, zaś butelka wina – 6 USD.

Prąd

Napięcie w sieci to 220 V. Na północy znajdziemy raczej europejskie gniazdka, idealne do polskich wtyczek. W rejonie Maputo pojawiają się wtyczki z trzema otworami. Jednak, jak przekonują podróżnicy, można sobie poradzić, wkładając  wcześniej do jednego z nich zapałkę.

Czas

Aby wiedzieć, która godzina jest aktualnie w Mozambiku, należy do czasu polskiego dodać 2 godziny.

Kuchnia

W Mozambiku widać wyraźnie kulinarne wpływy z zewnątrz. Możemy skosztować dań kuchni indyjskiej, portugalskiej czy nawet włoskiej. Lokalny przysmak to xima, rodzaj kleiku z mąki kukurydzianej z sosami i dodatkami. Warto spróbować ryb i owoców morza, których w tym rejonie nie brakuje. Krewetki, kalmary, ośmiornice – kupimy je właściwie wszędzie. Dla wielbicieli przekąsek doskonałe będą prażone orzechy nerkowca. Chętnie pija się piwo (Laurentina, Manica ) z zawartością alkoholu około 5%. Lokalne dania dostępne są na każdym kroku.

Muzyka

Najsłynniejszy wykonawca pochodzący z Mozambiku to Afric Simone, śpiewający piosenki stanowiące mieszaninę afrykańskiego folkloru z muzyką pop. Widoczne w jego muzyce są też wpływy karaibskie i latynoskie. Najsłynniejsze przeboje wokalisty to Ramaya oraz Hafanana.

W tym kraju, prócz radosnej muzyki reggae i gorących, typowo afrykańskich rytmów, usłyszymy także niezwykle sentymentalne utwory – portugalskie fado.

Ciekawostki

Na stałe Mozambik zamieszkuje około 10 Polaków.

Najwyższy szczyt to Binga.

Rzeka Zambezi ma długość 820 km.

Dzień Niepodległości świętuje się tutaj 25 czerwca.

Główne produkty eksportowe to krewetki oraz bawełna.

 

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Schowek ofert Schowek produktów
  Copyright 2014 - 2019

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Wykonanie