Wyjazdy-Brazylia-Przewodnik-Nurkowanie-Rafy koralowe-Bazy
 • Egipt PAŹDZIERNIK 2021

  Zapytaj o ofertę
  07-10-2021
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY PAŹDZIERNIK 2021
 • Październik w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  30-09-2021
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - PAŹDZIERNIK 2021
 • Soma Bay jesień 2021

  Zapytaj o ofertę
  14-10-2021
  Soma Bay - jesień 2021 - windsurfing
 • Windsurfing Vassiliki2021

  Zapytaj o ofertę
  24-09-2021
  Windsurfing w Grecji na LEFKADZIE w VASSILIKI Wrzesień 2021 nr 4
 • Październik w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  21-10-2021
  WINDSURFING - PAŹDZIERNIK W SOMA BAY
Powrót

Przewodniki

BRAZYLIA - PRZEWODNIK NURKOWY

PRZEWODNIK NURKOWY - BRAZYLIA 

Federacyjna Republika Brazylii to piąte co do wielkości państwo na świecie, leżące w Ameryce Południowej. Jego terytorium dzieli się na 3 główne krainy geograficzne; Wyżynę Brazylijską, Wyżynę Gujańską oraz Nizinę Amazonki z najdłuższą rzeką świata. Położona jest na Oceanem Atlantyckim, a jej wybrzeże ma ponad 7000 km długości. 

Nurkowanie

Fernando de Noronha to archipelag na Oceanie Atlantyckim, położony ok. 350 kilometrów od północno-wschodniego wybrzeża Brazylii. Należy do jednego z najpopularniejszych miejsc do nurkowania w tym rejonie. Dzięki niezwykłej przyrodzie w 2001 roku wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Doskonała widoczność pod wodą sięga nawet 50 m. Temperatura utrzymuje się w okolicach 27°C.  W wodach Fernando de Noronha naliczono ponad 230 gatunków ryb oraz 15 typów koralowców.

Wokół wyspy rozlokowanych jest wiele nurkowisk.

Do najpłytszych należy Navio do Leão mające 3 m, propozycja ciekawa szczególnie dla początkujących.

Caverna Sapata (jaskinia) pozwali nam zobaczyć gąbki oraz przedstawicieli fauny; mureny, barakudy, żółwie, rekiny. Najwięksi szczęśliwcy zaszczyceni zostaną widokiem delfinów.

Wrak Corvetta Ipiranga V 17 – statku wojskowego także spoczywa w tej okolicy. W pobliżu wyspy występują także delfiny, albatrosy oraz żółwie.

Abrolhos to archipelag złożony z kilku wysp, miejsce jednego pierwszych parków morskich w kraju. Pod wodą występują koralowce w kształcie grzybów. Między lipcem a grudniem wieloryby wybierają to miejsce na gody. W 1939 roku zatoną w tej okolicy włoski statek Rosalinda – obecnie jego „załogę” tworzą różne gatunki rafowych rybek. Wrak jest doskonale zachowany i ma ponad 90m długości.

Ilha do Arvoredo – w 1990 roku stworzony tu morski rezerwat chroniony specjalnymi przepisami – jeśli chcemy pozwiedzać podwodny świat tej okolimy musimy pamiętać o zarezerwowaniu miejsca, gdyż jedynie 20 nurków dziennie wpuszczany jest do rezerwatu. Widoczność sięga 25m.

Bonito posiada opinię jednego z najciekawszych miejsc w kraju. Doświadczeni nurkowie mogą odwiedzić Abyss Anhumas – jaskinię, do której wpływamy przez szczelinę w ścianie. Widoczność sięga 40m.

W Arraial do Cabo koniki morskie i delfiny to codzienny widok. Miłośnicy podwodnej flory i fauny będą mieli okazję uwiecznić na fotografiach różnych jej przedstawicieli – ośmiorniczki, żółwie, mureny, homary oraz ryby w rozmaitych kolorach. Temperatura wody w tej okolicy należy do najniższej w kraju i może wynosić nawet 10°C. Doskonała widoczność rekompensuje chłodniejszą kąpiel.

Nurkowanie Przy Salvadorze to okazja przede wszystkim na podziwianie wraków. Cavo Artemidi, zatopiony w 1980 roku ma 170m długości, jest to prawdopodobnie największy wrak w Morzu Atlantyckim. Konstrukcja jest doskonale zachowana.

Banco da Panela - to miejsce spoczynku ponad 90 statków, które poszły na dno 400 lat temu, podczas inwazji Holendrów. Ze statków niewiele pozostało, ale podwodne cmentarzysko szczątków pozwoli rozpoznać poszczególne elementy konstrukcji czy też armaty. Średnia głębokość to 15m.

Cap Frio zatonął 80 lat temu - do wraku nurkowie często wybierają sie nocą.

Inne wraki przy Salwadorze to m.in. Blackadder, norweski statek o długości ok 80m, oraz Queen, zatopiony w 1800 roku, spoczywający na głębokości 22m. Homary oraz ośmiorniczki zadomowiły natomiast się w Piacava, wraku z XVIII wieku.

Laje de Santos niedaleko Sao Paulo pozwala zobaczyć różnorodność ryb, w tym delfiny i wieloryby. Manty, żółwie równie często pojawiają się w tej okolicy. Twarde korale urozmaicają podwodny świat. Głębokość sięga od 6m do 45m.

Na wschodzie ulokowany jest wrak Moreia o długości 22m, spoczywający na dnie od 1995 roku.

Anchor Ledge pozwala zejść do 40m, wysterują tu grouper oraz pelagic fish.

Uroczym nurkowiskiem w tym rejonie jest także „Swimming Pools”, z żółwiami i kolorowymi rafowymi rybkami.

W odległości ok. 3 kilometrów od Laje mieści się Calhaus ­ - piękna skalna formacja z tunelami i łukami wystającymi z wody. Różne gatunki płaszczek urozmaicają podwodny widok.

Ilha Rasa to miejsce blisko Rio de Janeiro. Twarde korale wybijają z dna, zaskakując różnorodnością kształtów. Jest to dom rozmaitych gatunków ryb. Także miłośnicy wraków znajdą coś ciekawego – Galeao spoczywający na dnie. Głębokość dochodzi do ok. 40m.

Ilha do Cabo Frio nazywana także Lighthouse Island oferuje nurkowiska umiejscowione na głębokości od 2m do 18m, dlatego też zarówno początkujący, jak i bardziej doświadczeni nurkowie mogą odwiedzić morską toń. Żółwie, płaszczki i rafowe rybki przywitają ich przy koralowcach.

Ilhabela to największa wyspa w Brazylii, proponująca kilka miejsc do nurkowania – zobaczymy tu zarówno koralowce jak i wraki. Morska toń o głębokości od 3m do 15m wypełniona jest kolorowymi przedstawicielami różnych gatunków ryb.

Victory 8B to wrak zatopiony na głębokości 90m, około 2 kilometrów od Espitito Santo. Wokół wraku tętni morskie życie. Głębokość to ok. 34m. 

PRZELOTY I POBYT - BRAZYLIA

Przeloty

Możemy znaleźć wygodne połączenie Warszawa do Rio de Janeiro z przesiadką w Londynie. Przelot trwa ok. 12 godzin, choć czas oczekiwania na samolot w Londynie może wydłużyć całą podróż.

Zakwaterowanie

Wybierając się na nurkowe safari do Brazylii mamy do wyboru doskonale rozwinięte miasta, ulokowane wzdłuż wybrzeża – bez względu na to, czy wybierzemy Rio de Janeiro, Salvador, Espirito Santo, Recife czy też inne miejsce, znajdziemy tu hotele przy plaży, restauracje i nocne kluby, które wypełnią nam czas, między kolejnymi nurkowaniami.

Transport

Brazylia posiada doskonale rozwiniętą sieć autobusową, która bez problemu przewiezie nas między miastami. Możemy wybrać 3 klasy „jakości” – convencional (najniższa jakość), executivo (doskonała na kilkugodzinną podróż) i leito (najdroższy typ, ale wart swojej ceny przy dłuższych trasach).

Kolej w zasadzie nie jest rozwinięta, kilka krótszych tras proponuje przejazdy turystyczne.

Najszybciej podróżować samolotami – Brazylia ze względu na swoją wielkość, ma doskonale funkcjonujące połączenia wewnętrzne, obsługiwane przez linie krajowe (m.in. VARIG). W samych miastach można wynająć taxi, w Rio de Janeiro i Sao Paulo znajdziemy metro.  

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - BRAZYLIA

Brazylia kojarzona jest przede wszystkim z Amazonią i jej dziewiczymi terenami, karnawałem, pięknymi plażami czy piłką nożną.

Kierunkiem często obrany przez turystów jest Rio de Janeiro, uznawane za jedno z najpiękniejszych miast na świecie, znane z karnawału i malowniczych plaż. Często odwiedzane jest też Sao Paulo z zabytkowym centrum i ciekawymi muzeami.

Niewątpliwie interesujące są również stare kolonialne miasta Pelhourinho w Salwadorze, czy Ouro Preto i Olinda.

Zwiedzając kraj warto poświęcić uwagę miasteczkom rozlokowanych wzdłuż wybrzeża, mogą stanowić atrakcję samą w sobie lub być bazami wypadowymi do licznych parków i rezerwatów przyrody, z wodospadami i niespotykaną nigdzie indziej przyrodą. Najbardziej dziewiczym obszarem tego kraju jest Amazonia, gdzie występuje 30% wszystkich gatunków roślin i zwierząt znanych na ziemi. Innym wartym zobaczenia jest rezerwat Sooretama, gdzie znaleźć można ogromną liczbę zwierząt i roślin zamieszkujących lasy deszczowe. Z innych przyrodniczych zjawisk należy wymienić Wodospady Iguacu zlokalizowanych na rzece o tej samej nazwie, Wyspę Ilha do Mel – będącą rezerwatem przyrodniczym oraz Park Narodowy Brasilia zlokalizowany na sawannie i obejmujący swym zasięgiem niskie lasy.

Brazylia to także kraj wielkich, cyklicznych imprez. W tym miejscu nie można nie wspomnieć o Karnawale w Rio, Karnawale w Salvatorze, festiwalu ludowym Boi-Bumba w Parintins w Amazonii czy ogólno krajowych Czerwonych Świętach związanych z obchodami św. Jana i św. Piotra.

Językiem oficjalnym w państwie jest portugalski, ale można się także spotkać z hiszpańskim, francuskim i angielskim.

BAZY / CENNIK - BRAZYLIA

Centra nurkowe na terenie kraju to m.in.: Dive Point Atividades Subaquáticas (Rio de Janeiro), Barracuda-Cabo Frio, Omnimare Turismo de Aventura.

HOTELE W BRAZYLII

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE IFORMACJE - BRAZYLIA

Językiem oficjalnym w państwie jest portugalski, ale można się także spotkać z hiszpańskim, francuskim i angielskim.

Klimat

Teren Brazylii rozpościera się w 4 strefach klimatycznych. Nizina Amazonki to klimat równikowy wilgotny. Wyżyna Gujańska i centralna część Wyżyny Brazylijskiej to klimat podrównikowy wilgotny, a jej pozostała część to klimat podrównikowy suchy. Południe kraju zalicza się natomiast do klimatów zwrotnikowych wilgotnych.

Na północy od stycznia do kwietnia występuje pora deszczowa, przesuwająca się w stronę północnego-wschodu i dalej do Rio de Janeiro w kolejnych miesiącach. Południe natomiast to obszar występowania tropikalnych temperatur.

Najbardziej sprzyjający podróży klimat panuje między majem a październikiem, kiedy opady i temperatura jest umiarkowana. 

Wiza

Potrzebny jest paszport. Obywatele Polski nie potrzebują wizy na wyjazd turystyczny, trwający do 90 dni. Należy zachować przy sobie „kartę wjazdu” jaką otrzymujemy przekraczając granicę.

Waluta

Walutą Brazylii jest Real brazylijski (BRL).

1 BRL to ok. 1,4 PLN

Prąd

W Brazylii nie ma ujednoliconego napięcia (110 lub 220V) ani typu kontaktów (występują 2 i 3-wtyczkowe). Warto zabrać na wakacje przejściówki (adaptery).

Strefa czasowa

Różnica czasu między Polską a Brazylią może się wahać od 2 do 4 godzin (Brazylia rozciąga się przez 3 strefy czasowe). W Rio de Janeiro jest 3 godziny wcześniej, niż w Warszawie. Czas letni w Brazylii zaczyna się w 3 niedzielę października.

Kultura i Kuchnia

Kultura latynoska żyje tu własnym życiem i zachwyca turystów z całego świata. Możemy zaplanować nasz pobyt na czas festiwalu lub święta i obejrzeć jego obchody z bliska. Karnawał rozpoczyna się z dniem 13 lutego.

Kuchnia brazylijska łączy w sobie wpływy indiańskie, europejskie i afrykańskie. Możemy tu spróbować Acarajé – danie przypominające ciastko z warzywami i przyprawami, czy też Feijoada – gulasz z fasoli. W gotowaniu dominuje maniok, kokosy, banany, a przy wybrzeżu także owoce morza. Z mięs najbardziej popularna jest wołowina. 

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  • 509 103 273
   (opłata wg stawki operatora)

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Schowek ofert Schowek produktów
  Copyright 2014 - 2019

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Wykonanie