Wyjazdy-Belize-Przewodnik-Nurkowanie-Rafy koralowe-Bazy
 • Październik w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  21-10-2021
  WINDSURFING - PAŹDZIERNIK W SOMA BAY
 • Soma Bay jesień 2021

  Zapytaj o ofertę
  14-10-2021
  Soma Bay - jesień 2021 - windsurfing
 • Egipt PAŹDZIERNIK 2021

  Zapytaj o ofertę
  07-10-2021
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY PAŹDZIERNIK 2021
 • Październik w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  30-09-2021
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - PAŹDZIERNIK 2021
 • Windsurfing Vassiliki2021

  Zapytaj o ofertę
  24-09-2021
  Windsurfing w Grecji na LEFKADZIE w VASSILIKI Wrzesień 2021 nr 4
Powrót

Przewodniki

BELIZE - PRZEWODNIK NURKOWY

PRZEWODNIK NURKOWY - BELIZE

Belize, to państwo Ameryki Środkowej mieszczące się przy Morzu Karaibskim, ze stolicą w Belmopan. Teren Belize obejmuje Półwysep Jukatan. Wybrzeże Belize pokrywają liczne laguny i wysepki koralowe.

Przed naszą erą rozkwitała tu cywilizacja Majów. Od XVII wieku teren był kolonią brytyjską, by w 1981 uzyskać niepodległość, choć pozostał członkiem Wspólnoty Narodów z brytyjską królową na czele.

Podstawą gospodarki jest rolnictwo i leśnictwo, a od dłuższego czasu także turystyka – wczasowiczów z całego świata przyciągają szczególnie kurorty nadmorskie. Zwolennicy aktywnego wypoczynku znajdą tu nie tylko niezwykle piękne krajobrazy podwodne, ale także mogą przejechać się rowerowym szlakiem w dżungli, przepłynąć kajakami rzeczną trasą lub odbyć długi spacer po plaży. Gatunki zwierząt tego rejonu zobaczyć możemy w Belize Zoo oraz Cockscomb Basin Wildlife Sanctuary, gdzie chronione są jaguary.

 

Miejsca nurkowe

Wielka Rafa Majów z ogromną studnią jaskiniową Blue Hole to najsłynniejsze miejsce do nurkowania w Belize. Powstało ok. 15 tysięcy lat temu. Ma 150 m głębokości i oddalone jest od wybrzeża o ok. 80 km. Na głębokości 35m rozpoczyna się formacja skalna ze stalaktytami o długości do 15m. Doskonała widoczność sprawia, że możemy podziwiać i fotografować podwodne cuda. W jaskini pojawiają się różne gatunki rekinów, w tym żarłacz tępogłowy, barakudy, ryby rafowe. Ściany pokryte są także algami, organizmami wodnymi w kształcie piór, wodnymi trawami. Z innych gatunków występują tu: angelfish, butterflyfish, groupers o różnych kolorach oraz krewetki.

Half Moon Caye wraz z Chain Wall umiejscowionym pół kilometra na zachód to jedno z popularniejszych miejsc nurkowych. Niezwykłym widokiem będą Garden Eels – węgorzowate ryby chowające się w piaszczystym dnie. Jeśli podpłyniemy zbyt szybko, schowają się przed nami w swoich dziurach. Okolica bogata jest także w płaszczki i niebieskie ryby papuzie. Najwięksi szczęściarze zobaczą cętkowaną mantę. Ciekawym sposobem na spędzenie czasu jest tu także przepływanie w tunelach i korytarzach tętniących morskim życiem. Tarpon Caves to równie popularne miejsce przy Half Moon Caye. Podwodnym korytarzem schodzimy od 12m aż do 30m głębokości. Ściana posiada wiele ciekawych zakamarków z ich podwodnymi mieszkańcami. Spotkamy tu  również barakudy.

Long Caye mieści się na zachód od Half Moon Caye. Głębokość pozwala zejść na 10m do 15m.  Koralowe ogrody należą tu do jednych z najpiękniejszych w Belize. Ogromne fioletowo-różowe formacje, korale w kształcie mózgu (brain corals), żółte gąbki tworzą niezwykle barwny obraz. Po dopłynięciu do Silver Caves zobaczymy różnorodność fauny: ryby papuzie, horse-eye jacks, barakudy, hiszpańskie hogfish, soapfish, jawfish o żółtych główkach. Gąbki i morskie wachlarze urozmaicają okolicę. Miejsce to jest wybierane na nurkowanie nocne.

Ambergris Caye to największa wyspa Belize, wokół której ulokowane są ciekawe miejsca nurkowe.  Widoczność waha się od 15 do 20m, a temperatura wody miedzy 26°C a 29°C. Przy dobrej pogodzie prądy są bardzo łagodne.

Warto zwrócić uwagę na Hol Chan, gdzie powstał rezerwat morski. Ściany rafy ozdabiają gąbki oraz wachlarze gorgonii. Jest to miejsce występowania żółwi, krabów, muren oraz niezliczonej ilości małych rafowych rybek.  W miejscu tym bezwzględnie należy uważać na silny prąd.

Na północy znajdują się Mexico Rock, stosunkowo płytkie miejsce, jednak z doskonałą widocznością. Nurkowie nacieszą się tutaj widokiem koralowców i morskich wachlarzy oraz różnorodnej fauny – tigerfish, krabów, krewetek i małż, barakud. Płynąc dalej dotrzemy do Mexico Tunnel, korytarza o długości 40m pomiędzy dwoma rafami, na głębokości ok. 20m. Wokół nas pływać będą squirrelfish, tiger grouper oraz hogfish. Nie zabraknie także angelfish, mniejszych wachlarzy gorgonii i miękkich koralowców, kiedy już opuścimy podwodny tunel.

W pobliżu Ambergris Caye znajduje się także Punta Arenas z 25m tunelem wśród koralowców, który zwęża się ku końcowi. Ściany korytarza porastają czerwone algi. Możemy tutaj napotkać żółwie, rekiny oraz duże jewfish, horse eye jacks, homary i wypoczywające barakudy. Przy wietrznej pogodzie nurkowanie w tym miejscu może stanowić wyzwanie.

Shark Ray Alley, jak nazwa może sugerować, spotkamy rekiny i otrzymamy niepowtarzalną okazję sfilmowania ich płynnych ruchów w morskiej toni. Występujące tutaj płaszczki oswoiły się już z podwodnymi turystami i oczekują czasem jakiegoś smakołyku. Będą do nas podpływać i ocierać się o nogi. Spotkamy tutaj także zielone i nakrapiane mureny, soapfish i coneys.

Tackle Box Canyons to okazja do sfotografowania pieczar, małych tuneli i położonych głębiej kanionów. Kraby, glassy sweepers, oraz mniejsze kolorowe rybki chowają się tu przed wodnymi predatorami. Koralowce przyjmują różnorodne formacje i cieszą oko bogatą kolorystyką. Widoczność sięga tu 20m, dlatego wypatrzymy bez trudności przepływającego gdzieś w oddali rekina.

Tres Cocos (Trzy Kokosy) leżą niedaleko San Pedro i umożliwiają zejście na 15m do 35m. Odnajdziemy tu czerwone gąbki o podłużnych lub okrągłych kształtach. W głębiach ukrywają się cętkowane płaszczki, horse-eye jacks, barakudy, homary oraz porkfihs i angelfish.

Rafa Turneffe Atoll należy do jednej z największych i najpiękniejszych w tym rejonie. Znajdą tu coś dla siebie początkujący nurkowie, jak i bardziej doświadczeni goście morskich toni. Niezwykle zróżnicowane ukształtowanie dna, wraki, drop-off’y oraz tunele zapewnią doskonałą przygodę i okazje do wykonania zdjęć.

Blackbird Caye to ściana zaczynająca się na głębokości 15m. Efektownie prezentuje się tutaj ogród korali, dno natomiast pokrywa jasny piasek. Kawałek dalej znajduje się Chinaman's Wall obrośnięta tubiastymi gąbkami, wodnymi wachlarzami, między którymi kryją się kraby, homary i złoto-ogoniaste mureny. Manty i rekiny to stali bywalcy tej okolicy. Gatunkową różnorodność uzupełnią barakudy. W Calabash Cut pomiędzy koralowcami i wachlarzami pływają angelfish, triggerfish, a jeśli bliżej przyjrzymy się szczelinom i wgłębieniom, odkryjemy ośmiorniczki, kraby oraz krewetki.

Caye Bokel to okolica na południu bogata w twarde koralowce. Najbardziej popularnym miejscem jest tu The Elbow. Przygoda zaczyna się na głębokości 18m, a schodząc głębiej naszym oczom ukazują się ławice dużych ryb, w tym cubera snapper oraz dog snapper (gatunek Lucjanowate), grouper (ogromne ryby z rodziny Strzępielowate). Z mniejszych gatunków napotkamy permits, bar jacks oraz rainbow runners. Okolica może stanowić wyzwanie, nie jest więc rekomendowana dla początkujących.

Na południowym wschodzie mieści się Turneffe Island Lodge's Front Porch, rafa o głębokości od 12m do 15m. W rowkach skalnych kryje się bogata fauna, w tym żółwie. Znajdą tutaj coś interesującego miłośnicy wraków – Sayonara to statek pasażerski, który zatonął w 1985 roku (spoczywa na głębokości 15m.) Pozostał po nim zarys szkieletu, ale i tak stanowi urozmaicenie zwiedzania podwodnego świata. W okolicy wraku podziwiać możemy gąbki, sięgające wysokością nawet do 2m, różne koralowce, opływane przez barakudy, ryby papuzie, angelfish, a jeśli będziemy uważni, na dnie wypatrzymy zakamuflowaną flądrę pawią.

Na północnym wschodzie mieści się Lindsey's z doskonałą widocznością i rafą rozciągającą się na głębokości od 15m do 25m. Godny uwagi jest Lindsey's Back Porch gdzie odnaleźć można szczególnie duże ryby papuzie, osiągające rozmiary 1m. Występują w rozmaitych odmianach kolorystycznych. Ma głębokości 18m rosną morskie paprocie i rośliny pierzaste. Twarde korale, żółwie i kolorowe rybki uzupełniają podwodny obraz.

Cockroach Caye proponuje płytko występujące korale i różnorodne populacje rybek, Lettuce Lane natomiast porastają koralowce przypominające sałatę (lettuce corals) o zielonym lub żółtym kolorze.

Northern Bogue jest miejscem mniej popularnym do nurkowania, ze wzglądu na silniejsze wiatry występujące w tej okolicy. Znajduje się tu m.in. Pelican Caye gdzie zanurkujemy na 35m i zobaczymy koralowce rozproszone po piaszczystym dnie. Algi o sporych liściach, wachlarze oraz przedstawiciele takich gatunków jak triggerfish, nakrapiane toadfish oraz rekiny i zielone żółwie tylko czekają, aby dać się sfotografować.

PRZELOTY I POBYT - BELIZE

Jak dotrzeć, przeloty

Do Belize dolecieć możemy przez USA i Gwatemalę, nie ma bowiem bezpośrednich lotów z Polski, a ni z Europy. Belize posiada dobre połączenie głównie z miastami amerykańskimi. Czas podróży wraz z przesiadkami (oczekiwaniem  na samolot) to ponad 30 godzin.

Możemy także zdecydować się na podróż droga lądową – dojedziemy tam samochodem lub autobusem z Meksyku oraz Gwatemali.

Transport

Belize nie posiada połączeń kolejowych. Przemieszczając się między miastami możemy wybrać autobus. W miejscowościach nadbrzeżnych znajdziemy łodzie, którymi dopłyniemy na wysepki. Działają tu także dwie domowe linie lotnicze Maya Island Air oraz Tropic Air oferujące połączenia między większymi miastami.

Noclegi

Znajdziemy tu wszystko o czym można marzyć na egzotycznych wakacjach – hotele tuż przy plaży, centra SPA, oryginalne restauracje i bary z lokalnym menu. Baza noclegowa Belize jest bogata i oferuje kilka typów noclegów, wśród których znajdują się noclegi w hotelach, pensjonatach oraz apartamentach. 

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - BELIZE

W rejonie tym dominuje kultura karaibska i latynoska. Jeśli w przerwie między nurkowaniami chcemy bliżej poznać kraj, warto odwiedzić centrum miasta z oryginalną, lokalną architekturą lub wybrać się na wycieczkę i poznać atrakcje turystyczne. Wakacje w Belize to okazja, by zwiedzić Xunantunich – ruiny miasta Majów. Altun Ha to miejsce, gdzie znajdują się dawne zabudowania – plac z budowlami mieszkalnymi oraz część świątynna. Na południe od San Ignacio rozciągają się góry Pine Ridge, z jaskiniami i wodospadami, umożliwiające zapoznania się także z lądową florą i fauną. Z Belmopan dotrzeć możemy także do Parku Narodowego Guanacaste. Pasjonaci historii mogą także odwiedzić Muzeum Narodowe w Belize City.

 

BAZY / CENNIK - BELIZE

Centra nurkowe: Belize Diving Service, Belize PADI, Splash Dive Center, Belize Pro Dive Centre.

INNE INFORMACJE - BELIZE

Klimat

Południe Belize to klimat równikowy wilgotny z porą deszczową od czerwca do listopada. Średnia temperatura tego rejonu wynosi 27°C. Północ zalicza się do klimatu podrównikowego – zimą temperatura utrzymuje się w granicach 21°C, latem zaś 27°C.

W rejonie tym występują huragany. Teren porastają lasy równikowe, spotkamy tu także sawanny oraz bagniska.

Ludność

Główne grupy etniczne to Murzyni, Mulaci, Metysi, którzy stanowią około ¾ ludności całego kraju. Ponadto Indianie (10%) oraz potomkowie Majów i tzw. Garifuna (8%) – będący potomkami Murzynów i Indian. Pozostałą część społeczności stanowi biała ludność pochodzenia europejskiego, północnoamerykańskiego, a także wschodnioazjatyckiego.

Językiem urzędowym jest angielski, aczkolwiek mieszkańcy posługują się też kreolskim i hiszpańskim, szczególnie przy granicy z Gwatemalą. 

Wizy

Na pobyt wakacyjny do 30 dni obywatele polscy nie potrzebują wizy, należy jednak posiadać ważny paszport – na okres co najmniej 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu . Możemy zostać być poproszeni o okazanie biletu powrotnego lub uprawniającego do dalszej podróży oraz funduszy pozwalających na utrzymanie się w kraju podczas pobytu. Turyści podróżujący samolotem muszą uiścić opłatę lotniskową na wjeździe do Belize, w wysokości 20 USD od osoby, natomiast osoby podróżujące lądem wniosą opłatę w wysokości 14 USD od osoby przed opuszczeniem granicy.

Waluta

Walutą Belize jest Dolar Belize.

1 BZD to ok. 1,7 PLN

Prąd

W Belize można spotkać napięcie o wartościach:  110V oraz 220V, natężenie 60Hz. Również wtyczki będą różniły się od polskich – należy nabyć przejściówkę, np. na lotnisku.

Czas

Strefa czasowa: UTC-6. Różnica czasu w stosunku do Warszawy to 7 godzin.

Kuchnia

Kuchnia Belize inspirowana jest kuchnią meksykańską. Do podstawowych składników potraw należy kukurydza, kurczak, kokosy, warzywa strączkowe. W menu odnajdziemy takie pozycje jak frijoles (smazona, czerwona fasola), platanos (pieczone banany), chuchitos (potrawa z masy kukurydzianej z warzywami i mięsem) czy też doskonale znaną wszystkim tortilla. Popularne są tu także owoce morza.

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  • 509 103 273
   (opłata wg stawki operatora)

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Schowek ofert Schowek produktów
  Copyright 2014 - 2019

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Wykonanie