Wyjazdy-Dahab Egipt-Przewodnik-Nurkowanie-Rafy koralowe,bazy nurkowe
 • Egipt PAŹDZIERNIK 2021

  Zapytaj o ofertę
  07-10-2021
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY PAŹDZIERNIK 2021
 • Październik w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  30-09-2021
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - PAŹDZIERNIK 2021
 • Październik w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  21-10-2021
  WINDSURFING - PAŹDZIERNIK W SOMA BAY
 • Soma Bay jesień 2021

  Zapytaj o ofertę
  14-10-2021
  Soma Bay - jesień 2021 - windsurfing
 • Windsurfing Vassiliki2021

  Zapytaj o ofertę
  24-09-2021
  Windsurfing w Grecji na LEFKADZIE w VASSILIKI Wrzesień 2021 nr 4
Powrót

Przewodniki

EGIPT - DAHAB - PRZEWODNIK NURKOWY

PRZEWODNIK NURKOWY - EGIPT - DAHAB

DAHAB – jest piękną, wciąż egzotyczną, nadmorską miejscowością w Egipcie, położoną na wybrzeżu Zatoki Akaba na półwyspie Synaj. Przepiękne rafy koralowe rozciągają się na całej długości wybrzeża. Najpopularniejszą rafą, doskonałą do sportów nurkowych i snorkelerowych jest Blue Hole (Błękitna Dziura). To tu znajdują się, niedaleko od brzegu, głębokie, stu metrowe zagłębienia. Również usytuowana w południowej części Dahabu Blue Lagoon przyciąga nurków swoim pięknem.

Doskonałe połączenie z pobliskiego lotniska w Sharm El Sheikh oraz dobrze rozwinięta baza hotelowa sprawiają, że Dahab jest miejscowością, do której przyjeżdżają zarówno turyści indywidualni, jak i grupy zorganizowane.

W Egipcie przeważający jest klimat zwrotnikowy suchy, wyjątek stanowi obszar północny i Delta Nilu, gdzie jest nieco bardziej wilgotno. Jesienią i zimą występują tu duże różnice temperatur pomiędzy dniem a nocą. Szczególnie ostre w Egipcie jest słońce i należy na nie uważać, zwłaszcza w godzinach 11.00-14.00. Zalecane jest stosowanie kremów z wysokim faktorem UVA/UVB chroniącym przed poparzeniami słonecznymi oraz nakryć głowy.

Nurkowanie w Egipcie

Egipt jest doskonałym krajem na tak zwane pierwsze nurkowanie, ale nie tylko. Kraj ten obfituje w szereg miejsc, które mogą wybrać także doświadczeni już nurkowie. To tu podwodne widoki i atrakcje czekające na przyjeżdżających turystów zapierają dech w piersiach i są na długie lata niezapomnianym przeżyciem!

Morze Czerwone i jego uroki… wreszcie – nurkowanie w głębinach – z tego słynie Egipt. Głównym punktem atrakcji związanych z nurkowaniem są rafy koralowe. W tym zakątku świata przepiękne i wciąż zachowane w nienagannym stanie. Do tego ciepła i krystalicznie czysta, przeźroczysta morska woda sprawiają, że Egipt jest miejscem, do którego chce się wracać, by znów przeżyć przygodę z nurkowaniem.

Woda Morza Czerwonego jest tak ciepła, że nurkowie nie muszą zaopatrywać się i wkładać na siebie grubych pianek. Nawet w zimowych miesiącach, to jest w styczniu i lutym wody w Egipcie osiągają ciepłotę 20 stopni Celsjusza. W miesiącach wakacyjnych, w okolicach sierpnia, woda ma nawet 30 stopni!

Dla osób nurkujących zażywanie tego sportu w tak korzystnych warunkach, w obecności przepięknych raf koralowych jest czystą przyjemnością, o której w kolejnych miesiącach roku marzy się i wspomina z łezką w oku. Dodatkowo, Morze Czerwone osiąga głębokość nawet 40 m sprawiając, że ekscytacja związana z uprawianiem sportu jakim jest nurkowanie, sięga zenitu. 

Nauka nurkowania w Egipcie

Egipt jako kraj słynący z doskonałych warunków do nurkowania, posiada świetnie rozbudowaną bazę szkółek tego sportu. Co więcej, perfekcyjnie prosperujące w Egipcie bazy nurkowe, zachęcają do nurkowania i korzystania z ich usług przez cały rok.

Bazy nurkowe przygotowane są w sposób profesjonalny, na miejscu można także korzystać z usług polskich instruktorów nurkowania. Jest do dobra informacja zwłaszcza dla osób słabo znających język angielski, czy niemiecki. Z roku na rok w Egipcie powstaje coraz więcej polskich baz nurkowych oferujących usługi na najwyższym poziomie. Obecnie w kurortach w Egipcie istnieje wiele baz z polskimi instruktorami, ich pełną i aktualną listą dysponuje Internet.

Nurkowanie jest pasjonujące. Doświadczeni nurkowie twierdzą, że nauka tego sportu nie jest trudna, trzeba jednak uwierzyć w swoje siły i zmotywować się do działania. Świat podwodny także posiada swoje znaki oraz kod nurkowy, znany wszystkim miłośnikom nurkowania, bez względu na kraj pochodzenia i język, jakim się posługują.

Pierwsza lekcja nurkowania poświęcona jest nauce kodu nurkowego. Podczas jej trwania młodzi adepci uczą się znaków oraz wszystkich powszechnie używanych i stosowanych nazw angielskich. Poznaje się zwroty i terminy charakterystyczne dla tego sportu.

Egipt jest krajem, który przyciąga do siebie nurków z całego świata. Jego urok zachwyca wszystkich, którzy pragną poznać to, co kryją w sobie głębiny morskie. Wreszcie Egipt jest doskonałym miejscem zarówno do nurkowania głębinowego, jak i nurkowania z akcesoriami, to jest z maską i rurką.

Dla początkujących i tych osób, które z góry nie potrafią przewidzieć, czy nurkowanie im się spodoba, poleca się wykupić tak zwane nurkowanie wprowadzające, podczas którego zapoznajemy się z rafą, jej topografią i atrakcjami. Często sprzęt do nurkowania wliczony jest w cenę tak zwanego nurkowania wprowadzającego.

Mówi się, że nurkowanie w Egipcie jest fantastyczną przygodą. Należy jednak pamiętać i o tym, że nurkowanie w Egipcie wciąga… i z pewnością będziemy chcieli wrócić tu, by znów móc otoczyć się lazurem wód i barwnymi kolorami raf koralowych. Wisienką na torcie jest fakt, iż po odbyciu całego kursu możemy liczyć na otrzymanie certyfikatu nurka, zaświadczającego o zdobytych przez nas umiejętnościach nurkowania.

Safari – nurkowanie w Egipcie


Najatrakcyjniejszą ofertą nurkowania w Egipcie jest tak zwane nurkowanie safari. Jest to doskonałe połączenie sportu, jakim jest nurkowanie, z odpoczynkiem i relaksem na luksusowym jachcie. Nurkowanie połączone jest w tym programie ze zwiedzaniem przepięknych egipskich raf koralowych. Cena takiej przygody zawiera najczęściej zakwaterowanie na klimatyzowanej łodzi, transfer komfortowym autobusem z lotniska na łódź (i z powrotem), pełny rejs, wyposażenie nurka, czyli butle, balast i najważniejsze - nurkowania (najczęściej nielimitowaną ich ilość) oraz pełne wyżywienie, ubezpieczenie, opiekę instruktorów nurkowania i miejscowego przewodnika, służącego pomocą w każdej wakacyjnej sytuacji. Koszt takiej, pełnej atrakcji i luksusu przygody wynosi średnio ponad 700 Euro.

 

Miejsca do nurkowania

Okolice Dahab posiadają mnóstwo fantastycznych miejsc idealnych do nurkowania, zwłaszcza dla tzw. nurków technicznych. Wśród nich znajdują się:

- Bells Wall (230 m+) – doskonałe miejsce do głębokiego nurkowania, znajdujące się kilka metrów od wybrzeża i stałego lądu. Widoczność na głębokości określana jest na 50-60 m;

- Blue Hole (100 msw+) – jest przepaścią w platformie koralowej, umiejscowioną zaledwie kilka metrów od brzegu. To tu powstała studnia łączy się na głębokości 54-55 m z otwartym morzem bramą zwaną The Arch. Dno opada pod łukiem - od 60 do 100 m. W tym, zniesławionym miejscu, zachwycający widok promieni południowego słońca przechodzących bramą do morskich głębin na długo pozostaje w pamięci turystów korzystających z uroków nurkowania;

- Blue Hole Arch (55 msw+) – miejsce, którego zdobycie stawia sobie jako punkt honoru wielu turystów. Nurkowie chcą przepłynąć pod sławnym łukiem – Archem w Blue Hole, gdzie głębokość sięga 55 m. Tu bezcenna jest pomoc partnera, który może pomóc wynurzyć się z głębin.

- Canyon (52 msw) – to miejsce wolno opadające w głąb, o imponującej długości prawie 200 m, z urokliwym wejściem na 15 metrach przez niewielkich rozmiarów jaskinię z kominem, licznymi załamaniami i wejściami zlokalizowanymi w sklepieniu. Na pełne morze można wydostać się niewielkich rozmiarów okienkiem na głębokości 51-52 m.

- Neptun’s Cave (78 msw) – jest stosunkowo małą jaskinią zlokalizowaną w szczelinie pod kanionem. Zalicza się do jaskiń horyzontalnych. Nurkowie wpływają do niej na głębokości ok. 30 m. Tuż przed wejściem do jaskini zobaczyć można słynną skałę zwaną Krzesłem Neptuna - Neptun’s Chair.

- Elizabeth’s Canyon (90+ msw) – jest większych rozmiarów szczeliną, która występuje na dole pod Jaskinią Neptuna. Jej głębokość sięga 90 m. Płynąc dalej nurkowie mogą dostać się do wielkiej jaskini, dalej położonej, zwanej jaskinią Wagnera.

- Jaskinia Wagnera (120-130 msw) – to znalezione na przedłużeniu szczelin i jaskiń znajdujących się pod Canyonen wejście do stosunkowo dużej jaskini. Miejsce sprawdzone przez nurków technicznych.

- Little Canyon (35-60 msw) – jest wąskim tunelem z licznymi wejściami, o długości 150 m, na głębokości 30-50 m. Z czasem tunel ten otwiera się, ukazując liczne nawisy i wejścia do jaskiń mniejszych rozmiarów by na końcu przechodzić w serpentyny u podnóża zbocza, do głębokości około 60 m. Little Canyon przechodzi na północy w Alternative Canyon.

- Alternative Canyon (60 msw) – jest szerokim i długim, bo sięgającym blisko 500 m kanionem, który biegnie równolegle z wybrzeżem i wije się między urwiskami. Kanion osiąga głębokość ok. 60 m. Jest to doskonałe miejsce na trudne nurkowanie dla doświadczonych miłośników tego sportu. Dodatkową atrakcją dla osób lubiących mocne wrażenia będzie przepłynięcie kanionu podwodnym skuterem.

- Lighthouse Reem (60+ msw) – to opadający do głębokości 60 m piaszczysty stok. Posiada liczne skaliste twory, z łatwym wejściem. Idealny do ćwiczenia trudnych, technicznych nurkowań.

- Caves (60+ msw) – jest stokiem piaszczystym zlokalizowanym pod jaskiniami Caves. Szybko opada w głąb.

- Gabr El Bint (60+ msw) – to miejsce bogate w liczne jaskinie i kaniony, jednak nie do końca zbadane przez nurków.

PRZELOTY I POBYT - EGIPT - DAHAB

Jak dotrzeć?

Nie istnieją bezpośrednie połączenia lotnicze do Dahab. Pobliskie lotniska w Sharm El Sheihk lub w Tabie spełniają rolę komunikacyjną. Do obu miejscowości realizowane są rejsy czarterowe. Bilety nabyć można już w cenie 1400 złotych, często jest już wliczony w cenę wyjazdu zorganizowanego. Na miejscu skorzystać można z miejscowych taksówek.

Zakwaterowanie

Dahab to miejscowość, w której funkcjonuje ponad 100 hoteli o różnym standardzie. Jeśli turystom zależy na luksusie warto wybrać jeden z hoteli zlokalizowanych w okolicach laguny tuż nad wodą i przy plaży. Jeśli jednak większy nacisk kładzie się na atmosferę starego Dahab to warto wybrać kemping, niewielki hotelik lub mniejsze resorty

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - EGIPT - DAHAB

Dahab to fantastyczne miejsce do uprawiania wszelkiego rodzaju sportów wodnych – oprócz nurkowania polecamy windsurfing oraz kitesurfing. Popularne są także przejażdżki konne, na wielbłądach oraz jeepem po dolinach górskich.

Organizowane są także wycieczki do Kolorowego i Białego Kanionu. Z zabytków szczególnie polecany jest klasztor św. Katarzyny zlokalizowany u stóp Góry św. Katarzyny i Góry Synaj. W tym miejscu, jak mówi Stary Testament, Mojżeszowi ukazał się Bóg pod postacią płonącego krzewu.

Dahab jest pełen małych, klimatycznych restauracyjek umieszczonych wzdłuż plaży, w których w dzień i nocą zasmakować można kuchni, obyczajów i tradycji arabskich.

BAZY / CENIK - EGIPT - DAHAB

Cennik

Ceny za przyjemność, jaką jest nurkowanie kształtują się różnie, jednak w szerokim przedziale, w zależności od wybranej opcji i dziennej  ilości znurkowań:

ü     jednodniowy kurs dla początkujących - około 69 Euro

ü     dwudniowy kurs dla początkujących - około 80 Euro

ü     odkrywanie uroków nurkowania, start z plaży - około 50 Euro

ü     1/3/5 dni snorkelingu z łodzi - około 16 / 45 / 65 Euro

ü     jeden dzień nurkowania głębinowego dla zaawansowanych, w tym dwa zejścia - około 39 Euro

ü     trzy dni nurkowania głębinowego dla zaawansowanych, w tym sześć zejść – około 109 Euro

ü     wynajęcie pełnego ekwipunku do nurkowania na 1 / 3 / 5 dni - około 16,50 / 39,60 /55 Euro.

Powyższe zestawienie przedstawia cennik nurkowania w Egipcie. Ceny są bardzo zróżnicowane, ponieważ zależą od wybranej opcji nurkowania. Możemy zdecydować się od razu na kilkudniowe nurkowanie na Morzu Czerwonym – safari, połączone z mieszkaniem na luksusowej, komfortowo wyposażonej łodzi. Istnieje także możliwość wykupienia pojedynczego, jednodniowego kursu nurkowania. Możliwości w tym zakresie jest wiele i z pewnością każdy miłośnik nurkowania znajdzie w Egipcie odpowiednią opcję cenową dobraną do możliwości i zasobności swojego portfela. Dodatkowo, w  Dahab funkcjonuje polska baza nurkowa, zapewniająca przewodnika, sprzęt oraz organizację kursów nurkowych dla całej rodziny, Diving Pro. Polskie Centrum Nurkowe, z oferty której warto skorzystać rozpoczynając przygodę z nurkowaniem.

Dobrej zabawy i niezapomnianych nurkowych przeżyć w Egipcie!

 

 

HOTELE W DAHABIE W EGIPCIE

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE INFORMACJE - EGIPT - DAHAB

Wizy

Wiza jest dokumentem uprawniającym do wjazdu do kraju i w Egipcie otrzymuje się ją po przylocie na miejsce. Koszt wykupu wizy to 25 USD. W przypadku gdy planowana jest wyłącznie wizyta w jednej miejscowości, na przykład Dahab, turyści mogą otrzymać bezpłatną wizę „Sinay Only”.

Zdrowie

W Egipcie szczepienia nie są wymagane od turystów. Najczęściej rozpoznawaną chorobą są dolegliwości żołądkowe. Powodują je zmiana klimatu oraz całkowicie inna flora bakteryjna. Skuteczne na te choroby leki dostać można w każdej miejscowej aptece. Profilaktycznie zaleca się, by w kraju, przed podróżą zaopatrzyć się w leki specjalistyczne, które w Egipcie mogą być trudne do kupienia. Przed wyjazdem do Egiptu warto jest posiadać ubezpieczenie medyczne, szczególnie na choroby przewlekłe.

Waluta

EGP, Funt egipski

Prąd

W Egipcie napięcie wynosi 220 V, częstotliwość 50 Hz. Większość gniazdek przypomina europejskie, ale zdarzają się i mniejsze, do których można kupić niedrogą, specjalną przełączkę. Aby uniknąć pojawiających się z rzadka wahań napięcia, można kupić stabilizator napięcia.

Czas

UTC/GMT +2 godziny. Latem nie występuje róż nica czasowa między Polską a Egiptem. Natomiast po przejściu Polski na czas zimowy, różnica wynosi 1 godzinę.  

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  • 509 103 273
   (opłata wg stawki operatora)

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Schowek ofert Schowek produktów
  Copyright 2014 - 2019

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Wykonanie