Wyjazdy-Taba Egipt-Przewodnik-Nurkowanie-Rafy koralowe,bazy nurkowe
 • Soma Bay jesień 2021

  Zapytaj o ofertę
  14-10-2021
  Soma Bay - jesień 2021 - windsurfing
 • Październik w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  21-10-2021
  WINDSURFING - PAŹDZIERNIK W SOMA BAY
 • Egipt PAŹDZIERNIK 2021

  Zapytaj o ofertę
  07-10-2021
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY PAŹDZIERNIK 2021
 • Windsurfing Vassiliki2021

  Zapytaj o ofertę
  24-09-2021
  Windsurfing w Grecji na LEFKADZIE w VASSILIKI Wrzesień 2021 nr 4
 • Październik w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  30-09-2021
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - PAŹDZIERNIK 2021
Powrót

Przewodniki

EGIPT - TABA - PRZEWODNIK NURKOWY

PRZEWODNIK NURKOWY - EGIPT – TABA

Taba - miasto w Egipcie, położone nad Zatoką Akaba (należącą do Morza Czerwonego). Jest to popularna miejscowość turystyczna, w której działa blisko 20 centrów nurkowych. Najbardziej luksusową okolicą wypoczynkową jest Taba Heigths. Ekskluzywne hotele posiadają tu własne plaże i oferują szereg atrakcji swoim gościom. W mieście tym znajduje się przejście graniczne łączące Egipt z Izraelem

Na północy Zatoki Akaba mieści się Wyspa Faraona otoczona rafami koralowymi. Można na niej zobaczyć zamek krzyżowy. Ciekawy widok stanowi także Zamek Zaman. 15 kilometrów od Taby znajduje się malownicza zatoka Marsa al-Marach. Z Taby można także zorganizować kilka wycieczek poza miasto. Szczególnym kierunkiem jest Góra Synaj z pięknym widokiem roztaczającym się ze szczytu oraz Rimmon-Perecm, legendarne obozowisko Izraelitów podczas ich ucieczki z Egiptu. W okolicy znajduje się także jeden z najstarszych klasztorów chrześcijańskich - Klasztor Świętej Katarzyny

Taba otoczona jest terenem górzystym, rozciągającym się po horyzont. Na południowym – zachodzie mieści się Kolorowy Kanion, wielobarwne skały mają tutaj ciekawe kształty - wiatr i woda wyrzeźbiły w nich labirynt.

Nurkowanie

Podwodny rejon Taby oferuje wiele niezwykłych nurkowisk Morza Czerwonego. Rafy znajdują się blisko wybrzeża. Pod wodę mogą udać się zarówno osoby początkujące jak i doświadczeni nurkowie. Także miłośnicy podwodnej fotografii odnajdą tu ciekawą scenerię i interesujące okazy podwodnej fauny.

The House Reef – nurkowisko bogate w piękne koralowce dostępne tuż przy linii brzegowej. W tej okolicy panuje doskonała widoczność, dlatego też miejsce to wybierane jest często na nurkowanie nocą.

The Canynon odkrywa przed podwodnymi turystami sporych rozmiarów koralowiec, wśród którego kryją się frogfish. Na dnie pokrytym jasnym piaskiem zobaczymy zakopujące się stonefish. Możemy wzdłuż rafy zejść na głębokość ok. 40 m. Spotkamy tu płaszczki, ośmiorniczki, krewetki oraz pipefish.

Ben Coral to jedno z piękniejszych miejsc w okolicy Taby, znajdujące się zaledwie 250 m od Wyspy Faraona. Zobaczymy tutaj ławice Red Sea Banner Fish, Glass Fish, Silver Fish – Ben Coral to jedno z niewielu miejsc, gdzie ryby występują w tak dużym zagęszczeniu. Wśród koralowców można zaobserwować Lionfish. Do największych gatunków zaliczają się natomiast ogromne płaszczki.

The Fjord oferuje dwa miejsca nurkowe; Fjord Banana oraz Fjord Hole, które posiada kształt koła z wejściem do podwodnej pieczary na głębokości ok. 9 m. Możemy tutaj zanurzyć się do 27 m. Mieszkają tu Glassfish oraz Silverfish. Często większe ryby przypływają z Morza Czerwonego na żer.

Maxwell Reef została odkryta 20 lat temu. Mieści się ok. pół kilometra od wybrzeża Synaj. Miejsce to przypomina nieco podwodną wyspę. Możemy tutaj zejść od 12 m do 60 m. Jest to jedno z trudniejszych miejsc do nurkowania w okolicy Taby – pojawiają się dość silne prądy, dlatego dobrze jest mieć większe doświadczenie, nim zdecydujemy się odkryć podwodne skarby Maxwell Reef. Jako przedstawiciele fauny przywitają nas tu żółwie, Triggerfish, Stonefish. Korale są tu dość sporych rozmiarów.

Ras Amira oferuje delikatny stok, który doprowadzi nas do głębokości 30 m. Szare mureny, płaszczki, żółwie, ośmiorniczki oraz crocodilefish majestatycznie pływają w pobliżu korali.

The Aquarium to miejsce, którego nazwa wiele mówi – zanurzając się w tych toniach będziemy mieć wrażenie, że wskoczyliśmy do akwarium – doskonała widoczność, bogactwo gatunków i niezwykłe koralowce dekorujące okolicę, pozwolą wykonać piękne fotografie. Spotkamy tutaj żółwie, mureny, pufferfish, krewetki, glassfish.  Miejsce doskonałe także dla początkujących.

Angel Net tworzą dwie ogromne formacje koralowców, zaledwie 200 m od wybrzeża. Przepływając korytarzem między nimi spotkamy rafowe rybki. Nazwa pochodzi od resztek rybackiej sieci, która osiadła na dnie tworząc coś na kształt pajęczyny. Porośnięta glonami przedstawia ciekawy widok dla podwodnych turystów.

Marsa El Muqabila pozwala zejść na 30 m w głąb zatoki i składa się z trzech miejsc. The Canyon - w najgłębszej części znajdują się niezwykłe formacje twardych koralowców. Maqabila Major umieszczona po lewej od kanionu z głębokością do 18 m zaprezentuje nam barakudy, batfish, cętkowane płaszczki, Stonefish oraz żółwie. Korale w kształcie palców ozdabiają ściany skalne. Maqabila Minor pozwala zanurkować do 16 m. Wody są tu spokojne, a wśród koralowców pływają różnobarwne rybki rafowe.

Devils Head - koralowy ogród w tym miejscu do nurkowania urozmaicony jest trawą morską - okolica ta często jest nazywana Japońskim Ogrodem ze względu na niezwykłą atrakcyjność i różnorodność kolorystyczną. Popularne są tutaj wśród podwodnych fotografów szczególnie dwa gatunki ryb - Lemon Goby i niebiesko-zielona Pullerfish.

PRZELOTY I POBYT - EGIPT – TABA

Przeloty

Lotnisko międzynarodowe znajduje się 13 km od centrum Taby. Bezpośrednie połączenia lotnicze z Polski oferuje linia Enter Air. Czas przelotu to ok. 4 godziny.

Zakwaterowanie

Wśród turystów popularne są ekskluzywne kurorty mieszczące się na Taba Heights. Jeśli jednak będziemy szukać czegoś tańszego, wzdłuż wybrzeża na pewno znajdziemy urocze hoteliki i pensjonaty. Taba, będąc miejscowością nastawioną na turystykę, bogata jest w kluby i restauracje oferujące także życie nocne.

Transport

Na terenie miasta kursują busy oraz taksówki. W porcie znajdziemy promy i statki, które zabiorą nas w miejsca nurkowe lub zwykły rejs.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - EGIPT – TABA

Taba to miasteczko turystyczne, które, oprócz pięknych plaż oraz dostępu do Morza Czerwonego obfitującego w podwodne życie, zachęca turystów także szeregiem cennych zabytków oraz wspaniałych widoków.

Taba położona jest w otoczeniu majestatycznych gór. Jednym z najciekawszych miejsc do odwiedzenia jest położony niedaleko miejscowości Kolorowy Kanion, który tworzą wielobarwne formacje skalne. Wszystkie są pochodną erozji wykonywanej przez wiatr, wodę i piasek. Ciekawe formy skalne tworzą labirynt, którego ściany miejscami osiągają 40 m.

 Innym, wartym polecenia miejscem jest Dżazira Fara’un – czyli Wyspa Faraonów. Położona jest ona niedaleko wybrzeży Taby na Morzu Czerwonym. Słynie ona z fortecy Salah El-Din, która zlokalizowana jest na szczycie górskim. Jej zadaniem była ochrona trasy pielgrzymek do Mekki.

Szczególnym polecenia miejscem jest klasztor św. Katarzyny położony u podnóża Góry Św. Katarzyny i Góry Synaj. To tutaj Mojżeszowi miał ukazać się Bóg pod postacią ognistego krzewu. Klasztor jest jednym z najstarszych miejsc kultu chrześcijańskiego w Egipcie. Klasztor wciąż jest zamieszkały przez mnichów (obecnie wyznania grekoprawosławnego). Dla zwiedzających udostępnione są: dziedziniec ze studnią Mojżesza, Kościół Przemienienia, Kaplica Krzewu Gorejącego, Kaplica św. Tryfona z kośćmi i czaszkami dawnych mnichów oraz Bazylika św. Katarzyny. 

BAZY / CENNIK - EGIPT – TABA

Centra nurkowe w Tabie zlokalizowane są przy hotelach. Najbardziej znane to Red Sea Water World, Sinai Divers.

Red Sea Water World zlokalizowana jest przy Taba Heights International. To międzynarodowe centrum sportów wodnych i nurkowania. Prowadzi się tutaj kusy w systemie PADI. W ofercie Read Sea Woter World ma nurkowania zarówno z brzegu, jak i łodzi. Oferują najlepsze wyposażenie w swojej klasie.

Sinai Divers  to 5-gwiazdkowe centrum położone przy plaży Movenpick Resort & Spa Tala Bay. Oferuje kompletne wyposażenie dla 40 nurków. W tym miejscu prowadzone są szkolenia, warsztaty, kursy wg standardów PADI, SSI i CMAS w językach: arabskim, francuskim, angielskim i niemieckim. Baza organizuje dojazdy z innych hoteli. Oferuje nurkowania zarówno z brzegu, jak i łodzi. W okolicach bazy znajduje się 25 miejsc nurkowych.

 

HOTELE W TABA W EGIPCIE

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

INNE INFORMACJE - EGIPT – TABA

Klimat

W Egipcie panuje klimat zwrotnikowy suchy. W Tabie, w miesiącach letnich, temperatura może sięgać nawet 40°C. Opady są niewielkie. Średnia temperatura wody w okolicy miasta to 27°C (lipiec-sierpień) oraz 20°C (styczeń-luty).

Wiza

Wybierając się do Taby polscy turyści korzystają bezpłatnej wizy „Sinai Only”, którą otrzymuje się na lotnisku. Wiza uprawnia do poruszania się na Półwyspie Synaj. Jednocześnie, jeśli planują Państwo wycieczkę poza półwysep należy zaopatrzyć się w płatną wizę zezwalającą na wjazd na przykład w Dolinę Nilu.

Waluta

1 funt egipski (LE, EGP) to ok. 0,50 polskiego złotego (PLN).

Prąd

W gniazdkach obowiązuje napięcie 220V, częstotliwość 50 Hz. Gniazdka powinny być takie jak w Polsce – w razie konieczności można dostać przejściówkę na lotnisku lub w większości sklepów.

Strefa czasowa

Strefa czasowa UTC+2

Kultura i Kuchnia

Taba mieści się na styku trzech kultur – egipskiej, izraelskiej i arabskiej. Zabytki upamiętniające różne okresy w historii pozwolą lepiej poznać dzieje regionu. Taba była kiedyś wioską beduińską, dziś jest jednym z największych ośrodków turystycznych w Egipcie. Dzięki swojej lokalizacji pozwoli turystom poznać nie tylko kulturę państwa faraonów, ale także graniczący z nią Izrael, Jordan i Arabię Saudyjską - turyści przybywają także z tych państw na słoneczne plaże Taby tworząc wielonarodowe środowisko.  

W restauracjach i pubach znajdziemy potrawy kuchni egipskiej, takie jak kushari z soczewicą, dukkach (deser z orzechów), pitę – pieczywo z dodatkami, aysz (tradycyjny egipski chleb), a także karkadę - narodowy napój Egipcjan parzony z hibiskusa. 

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  Centrum rezerwacji

  • 509 103 273
   (opłata wg stawki operatora)

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Schowek ofert Schowek produktów
  Copyright 2014 - 2019

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Wykonanie