Przewodnik - Szkocja Lowlands - Żeglarstwo - Warunki wietrzne, żeglowanie, rejsy, wyjazdy, szkółka i nauka żeglarstwa
 • Szkoła KITE Egipt

  Zapytaj o ofertę
  08-10-2020
  SOMA BAY – Szkolenie kitesurfingowe w polskiej szkole PAŹDZIERNIK nr 2
 • Kurs WIND na Krecie

  Zapytaj o ofertę
  27-09-2020
  Nauka windsurfingu PALEKASTRO KRETA Wrzesień / Październik 2020
 • Kurs WIND w Egipcie

  Zapytaj o ofertę
  22-10-2020
  Kurs WINDSURFINGU w SOMA BAY - Egipt 2020 - PAŹDZIERNIK nr 4
 • Październik w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  01-10-2020
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - październik nr 1
 • Windsurfing w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  08-10-2020
  Polska Szkoła windsurfingu SOMA BAY Egipt - PAŹDZIERNIK 2020 nr 2
 • Kite'owe kursy SYCYLIA

  Zapytaj o ofertę
  02-10-2020
  Wyjazdy KITE SYCYLIA LO STAGNONE Polska Szkoła Październik 2020
 • Wyjazd WIND Soma Bay 2020

  Zapytaj o ofertę
  15-10-2020
  Wyjazd WIND do SOMA BAY - Październik 2020 nr 3
 • Windsurfing w Egipcie

  Zapytaj o ofertę
  29-10-2020
  Windsurfing w Egipcie - SOMA BAY - Polska Szkoła PAŹDZIERNIK / LISTOPAD 2020
 • KITE wyjazdy Egipt

  Zapytaj o ofertę
  01-10-2020
  Kite wyjazdy Egipt – Polska Szkoła Kitesurfingu - PAŹDZIERNIK 2020 nr 1
Powrót

Przewodniki

SZKOCJA - LOWLANDS

PRZEWODNIK ŻEGLARSKI - SZKOCJA - LOWLANDS

Lowlands to nizinne, południowe obszary Szkocji. Określenie Lowlands jest używane w przeciwieństwie dla północnej nazwy regionu Highlands. Te dwie krainy znacznie się od siebie różnią. Główne różnice można dostrzec w ukształtowaniu powierzchni oraz odmiennym języku. Dominujący w Lowlands był dialekt języka angielskiego lub język z angielskim blisko spokrewniony. Natomiast w Highlands występował głównie celtycki język gaelicki. Południowa Szkocja znajduje się w nieco łagodniejszym klimacie (umiarkowany, oceaniczny). Powstają tu głównie whisky zbożowe (niezbędny składnik whisky mieszanej). Ciekawsze destylarnie na tym obszarze to: Auchentoshan i Glenkinchie. Nizina Środkowoszkocka zlokalizowana jest między górami Grampian na północny i Wyżyną Południowoszkocką na południu. Urodzajne gleby, rozwinięta hodowla. Dużą rolę odgrywa górnictwo i przemysł stoczniowy.

Lowlands słynie też ze swojego corocznego festiwalu A Campingflight to Lowlands Paradise (potocznie zwanego w skrócie po prostu Lowlands- tak jak nazwa regionu). Trwa on trzy dni i obejmuje wszelkie interesujące wydarzenia muzyczne (usłyszymy różne gatunki muzyki, znajdziemy ciekawe rodzaje atrakcji i rozrywek, każdy znajdzie coś dla siebie). Lowlands oferuje zarówno imprezy kryte (w teatrach, kinach) oraz te na zewnątrz. 

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - SZKOCJA - LOWLANDS

zatoki Firth of Clyde

Osłonięta zatoka Firth of Clyde to zachodnia część Lowlands. Jest jednym z ciekawszych akwenów w zachodniej Szkocji i nie przypadkiem znajdują się tu duże i piękne mariny: Rhu Marina, Kip Marina, Largs Yacht Heaven, Clyde Marina, Troon Yacht Heaven czy Rothesay Harbour. Głównym portem jest Greenock. Firth of Clyde połączona jest kanałem śródlądowym z zatoką Firth of Forth. Jest to zatoka Morza Północnego (Ocean Atlantycki). Jej główną cechą charakterystyczną jest to, że wcina się 80 km. w ląd. Jej głównym portem jest Edynburg. Wody Szkocji są tylko o 2 stopnie chłodniejsze od tych w Kanale Angielskim. Na południu znajduje się region Ayrshire i wyspa Arran.

Region Ayrshire

Ayrshire to hrabstwo historyczne w pobliżu zatoki. Nazwa tego miasta pochodzi od jego dawnej stolicy. Teren głównie nizinny i wykorzystywany rolniczo. Główne miasta w regionie to: Kilmarnock, Irvine, Kilwinning, Prestwick i Troon.  W Kilmarnock znajduje się stacja kolejowa, w hrabstwie East Ayrshire. Jest obsługiwana przez pociągi na linii Glasgow South Western. Irvine to miasto nad zatoką Firth of Clyde, w North Ayrshire. Natomiast Kilwinning w North Ayrshire znane jest jako Rozdroże Ayrshire. Jest położone nad brzegiem rzeki Garnock. W średniowieczu Kilwinning należało do uznanych ośrodków łucznictwa. Znane też z wydobycia węgla, kamieniołomów, odlewnictwa żelaza i produkcji tkanin. Miasto Prestwick znajduje się w hrabstwie South Ayrshire.

Wyspa Arran

Arran to wyspa brytyjska w zatoce. W klasyfikacji jest siódmą co do wielkości szkocką wyspą i dziewiątą z otaczających Wielką Brytanię. To jedno z najbardziej popularnych i najpiękniejszych miejsc w Szkocji, niezwykła różnorodność terenu i mnóstwo kontrastów. Jej powierzchnia jest górzysta (najwyższy szczyt to Goat Fell – 874 m n.p.m. i rozciągają się z niego przepiękne, efektowne, malownicze widoki). Przy odpowiedniej pogodzie ze szczytu można ujrzeć brzegi Irlandii, Mull i Galloway. Arran określana jest jako “Szkocja w miniaturze”. Na całej wyspie znajdują się pola golfowe. Południe wyspy to pofałdowane wzgórza natomiast na północy dominują góry i wybrzeże z lochami. Jest też destylarnia Arran, gdzie produkuje się whisky. Najbardziej znana miejscowość to Brodick. Należy do wypoczynkowych, znana z własnego browaru, fabryki kosmetyków i świeczek oraz produkcji serów. Do zabytków zalicza się zamek, otoczony ogrodami z bujną roślinnością. Bardzo rozwinięta infrastruktura turystyczna: hotele, restauracje, schroniska, wypożyczalnie sprzętu.

Miejsce dla rowerzystów, spokojnych spacerowiczów i podziwiania krajobrazu. Zachęca się do zwiedzenia zamku w Brodick i muzeum, aby poznać bliżej historię wyspy. Zamek, zbudowany na miejscu fortecy Wikingów był świadkiem wielu najazdów i ataków. Jego obecny wygląd ma wiele wspólnego ze stylem wiktoriańskim. Ozdobą zamku jest piękny ogród pełen róż i azalii oraz rododendronów i magnolii. Po wschodniej stronie poniżej Brodick można zatrzymać na kotwicy w Lamlash, osłoniętej przez Holy Island.

Słabe prądy pływowe, dokładne oznakowanie nawigacyjne i osłonięte wody zapewniają bezpieczną nawigację. Dobre warunki do żeglugi i jest tu ona szczególnie atrakcyjna. Przeważają nizinne tereny (Nizina Środkowoszkocka). Wzdłuż brzegów ciągną się łagodne i pofałdowane zielone wzgórza poprzecinane głębokimi lochami pełnymi pięknych kotwicowisk. Do obszaru Lowlands jest też zaliczany powyżej półwysep Kintyre, Argyll i Cowal oraz duże wyspy Bute, Islay, Jura i Mull.

Południowa część Szkocji (Lowlands) to region atrakcyjne historycznie, o czym świadczy bardzo duża ilość zabytków. Ważnym punktem na trasie okazuje się wyspa Cumbrae. Tysiące rozmaitych gatunków ptaków. Do znaczących budowli zalicza się zbudowaną z białego kamienia najmniejszą katedrę w Europie położoną w wiosce rybackiej Millport.

Wyspa Bute

Za Cumbraes leży wyspa Bute. Szkocka wyspa, z niskimi wzgórzami i piaszczystymi plażami. Głównym miastem wyspy jest Rothesay. W stolicy największym zabytkiem jest zamek z XIII będący dawną królewską fortecą. Godnie zniósł czasy oblężeń i nadal góruje nad okolicą. Ozdobą miejscowości Mount Stuart jest natomiast posiadłość z ogrodem Marquess of Bute w gotyckim stylu. Osłonięte, liczne zatoki, gdzie żyją foki są po zachodniej stronie wyspy. Natomiast kanał Kyles of Bute to najpopularniejszy akwen (częsta atrakcja umieszczana na pocztówkach).

Wyspa Islay

Jest jedną z wysp Hebrydów Wewnętrznych, położona na południowy zachód od wyspy Jura, od której dzieli ją cieśnina Islay. Jeden z 6 tradycyjnych szkockich regionów produkcji whisky (8 destylarnii: Ardbeg, Bowmore, Bruichladdich, Bunnahabhain, Caol Ila, Kilchoman, Lagavulin i Laphroaig). Najbardziej popularną i zamkniętą destylarnią działającą nadal jest Port Ellen.

Na wyspie znajdują się dwie latarnie morskie należące do Northern Lighthouse Board: latarnia morska Ruvaal z 1859 roku (północny kraniec wyspy), oraz Rinns of Islay z 1825 roku (zachodnia część wyspy).

Półwysep Kintyre

Na półwyspie Kintyre efektowna i ciekawa jest niewielka wioska rybacka Tarbert. Dobre miejsce, aby się trochę rozerwać w pubach (można też spędzić czas przebywając w zatoce na kotwicy) lub zwiedzając piękne zakamarki. Warto zwrócić uwagę na kolekcję sztuki współczesnej w Tairbeart Centre.

Kanał Crinan to wąskie przejście, na bardziej otwarte wody (z Firth of Clyde) przecinające szkocki półwysep Kintyre. Na trasie godny uwagi jest też Loch Fyne. Na przepłyniecie kanału Crinan potrzeba co najmniej 6 godzin (a więc w sezonie zajmuje to praktycznie cały dzień). Słodka woda, górzysta okolica, miejscowa whisky, zagadkowa okolica. Półwysep Kintyre jest jednym z najbardziej słonecznych miejsc w Wielkiej Brytanii, szczególnie w czerwcu. Rzadko pojawia się tu mgła.

Na wschodzie półwyspu można ujrzeć dużo bujnej roślinności, lasów. Widać nawet w oddali szczyty Arran. Piaszczyste plaże, woda w turkusowych odcieniach. Na północy znajdziemy znaną z whisky wyspę Islay. Stąd pochodzi wiele markowych gatunków: Lagavulin, Ardbeg, Bowmore i inne. Żyzna ziemia, bogate pastwiska. Teren ten pełnił ważną rolę w historii. Na wyspie można znaleźć postrój na przykład w Port Ellen (znajdziemy tu wytwórnię whisky).

Wyspa Jura

Nie wolno pominąć cudownej, górzystej i dobrze widocznej wyspy Jura. Położona na północny wschód od wyspy Islay (podobna wielkość). Największym jej osiedlem jest Craighouse. Produkuje się tu whisky Isle of Jura. Transport jest możliwy dzięki małemu promowi samochodowemu. Na wyspie znajdują się trzy strome i stożkowate góry Paps of Jura (762 m.) Głównie dzięki szczytom uznana jest królestwem dzikiej zwierzyny, ptactwa i jest tu duża populacja jeleni.  

Można też zatrzymać się na małej, ale uroczej wysepce Gigha z sympatyczną zatoką. Płynąc wzdłuż lądu trafimy na duże mariny: Craobh Marina, Kilmeford, Oban czy Dunstaffnage.

Oban

Oban to miasto portowe na zachodzie Szkocji, w hrabstwie Argyll and Bute. Określane jako “brama do wysp”. Jest to stolica West Highland i znany ośrodek turystyczny, rekreacyjny i wypoczynkowy. Port promowy, rybacki i ze swoimi atrakcjami może okazać się ciekawym przystankiem na szlaku. Panorama gór, lochów i otaczających Oban wysp. Powyżej Oban leżą ciekawe lochy Awe i Etive.

Wyspa Mull

Perłą w koronie Hebryd Wewnętrznych pozostaje Mull, jedna z największych i najbardziej spektakularnych wysp Szkocji. Mull to wyspa w archipelagu z rozczłonkowaną linią brzegową. Miejsce to znane jest z historycznej latarni morskiej. W okolicy Mull of Kintyre wydarzyło się wiele katastrof lotniczych. Można tu znaleźć piękne zatoki, dzikie zwierzęta, trasy do pieszych wędrówek, widowiskowe miejsca i świadectwa przeszłości. To jedyna szkocka wyspa mająca linię kolejową. Do charakterystycznych zabytków należy położony obok Craignure Torosay Castle z 1858 roku. Znany ze swego wiktoriańskiego uroku. Ciekawą budowlą jest odrestaurowany Duart Castle z XIII wieku. Znajduje się on niedaleko Craignure w pobliżu zatoki Firth of Lorn. Więcej szczegółowych informacji dotyczących przeszłości wyspy można zdobyć w Old Byre Heritage Centre niedaleko Dervaig.

Stolica wyspy Tobermory jest bogata w liczne kolorowe, charakterystyczne domki, położona nad piękną zatoką z malowniczymi (wręcz pocztówkowymi) widokami. Pomiędzy głównym lądem a Tobermory kursuje prom, który zawija do portu w Kilchoan na półwyspie Ardnamurchan.

Wyspy Coll i Tiree

Odmienny charakter mają dwie spokojne wyspy Coll i Tiree. Pogoda jest zależna od kierunku wiatru. Jest wyjątkowo dobra w maju i wrześniu (wiatr ze wschodu oznacza ciepło i słońce). Wiatr zachodni przynosi bardziej wilgotną pogodę, ale bardzo ładną. Można udać się tu na samotne spacery wzdłuż piaszczystych plaż z niebieską i zieloną wodą. Tiree jest oficjalnie najbardziej słoneczną wyspą Wlk. Brytanii a zarazem rajem dla surferów.

W zatoce Clyde, na Mull i w Oban mają miejsce różne imprezy, termin rejsu można tak zaplanować aby trafić na któraś z nich. Do najbardziej znanych należą: Highland Games w Oban, regaty i karnawał na Bute, regaty wokół Mull, Tarbert Seefood Festival, Tobermory Life Boat Gala, Tobermory Higland Games, Isle of Bute Folk Festival, Yachting Week, Crinan i Mull, Islay Show, Mull of Kintyre Music Festival, Tarbert Music Festival, Oban Seafood Festival.

HOTELE - LOWLANDS - SZKOCJA

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Schowek ofert Schowek produktów
  Copyright 2014 - 2019

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Wykonanie