Wyjazdy-Alacati Turcja-Przewodnik-Windsurfing Kitesurfing-Warunki wiat
  • Windsurfing w Egipcie

    Zobacz ofertę
    17-10-2024
    SOMA BAY - JESIEŃ 2024 - PAŹDZIERNIK NR 3 - WINDSURFING
  • Wyjazd windsurfing 2024

    Zobacz ofertę
    26-07-2024
    Wyjazd windsurfing Lefkada Lipiec/Sierpień 2024
  • Kurs WINDSURFING Grecja

    Zobacz ofertę
    12-07-2024
    Windsurfing wyjazd zagraniczny LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2024 nr 2
  • Szkolenia WIND Vassiliki

    Zobacz ofertę
    13-09-2024
    Obozy windsurfingowe 2024 LEFKADA VASSILIKI we Wrześniu nr 2
  • Grupowy kurs Windsurfing

    Zobacz ofertę
    09-08-2024
    Kurs windsurfingu w Grecji LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2024 nr 2
  • Jesień 2024 SOMA BAY

    Zobacz ofertę
    10-10-2024
    SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - PAŹDZIERNIK 2024 NR 2
  • Soma Bay WIND 2024

    Zobacz ofertę
    28-04-2024
    Windsurfing MAJÓWKA 2024 - SOMA BAY - Egipt
  • GRUDZIEŃ 2024 w Egipcie

    Zobacz ofertę
    05-12-2024
    SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR.2
  • DAHAB Maj 2024

    Zobacz ofertę
    30-04-2024
    DAHAB Majówka nr 2 2024 - wyjazd szkoleniowy WINDSURFING
  • Vassiliki WIND wrzesień

    Zobacz ofertę
    06-09-2024
    Kurs windsurfingu za granicą LEFKADA VASSILIKI 2024 Wrzesień nr 1
  • Lefkada WIND 2024

    Zobacz ofertę
    30-08-2024
    LEFKADA windsurfing w Vassiliki Sierpień / Wrzesień 2024
  • Vassiliki Sierpień 2024

    Zobacz ofertę
    16-08-2024
    Windsurfing LEFKADA Wyjazd szkoleniowy do VASSILIKI w Sierpniu 2024
  • Soma Bay - GRUDZIEŃ 2024

    Zobacz ofertę
    28-11-2024
    WINDSURFING W EGIPT SOMA BAY - GRUDZIEŃ 2024 NR 1​ - HOTELE
  • Ladies on WS Board

    Zobacz ofertę
    23-08-2024
    All together on windsurf board - VASSILIKI na LEFKADZIE 2024 Sierpień nr 4
  • Power Jibe Week '24

    Zobacz ofertę
    19-07-2024
    Power Jibe Week - VASSILIKI LEFKADA 2024
  • DAHAB Maj 2024

    Zobacz ofertę
    27-04-2024
    DAHAB Majówka 2024 - wyjazd szkoleniowy WINDSURFING
  • Wind w Soma Bay'24

    Zobacz ofertę
    24-10-2024
    SOMA BAY - PAŹDZIERNIK 2024 NR 4 - WYJAZD WINDSURFING
  • MAJÓWKA w Soma Bay

    Zobacz ofertę
    25-04-2024
    POLSKA SZKOŁA WINDSURFINGU SOMA BAY EGIPT MAJÓWKA 2024 nr 1
  • MAJ Soma Bay-WIND

    Zobacz ofertę
    23-05-2024
    Soma Bay MAJ 2024 -wyjazd windsurfing
  • Wyjazd WIND Soma Bay 2024

    Zobacz ofertę
    26-09-2024
    Wyjazd WIND do SOMA BAY - WRZESIEŃ 2024 NR 2
  • SOMA BAY 2024

    Zobacz ofertę
    03-10-2024
    Windsurfing w Egipcie - SOMA BAY - Polska Szkoła PAŹDZIERNIK 2024 NR 1
Powrót

Przewodniki

ALACATI

  • Alacati
  • plaża
  • Alacati
  • plaża

PRZEWODNIK WINDSURFING / KITESURFING - ALACATI - TURCJA

Alacati windsurfing kitesurfing - czyli jak to się wszystko zaczęło:)

3 lata temu miałem okazję po raz pierwszy wyjechać za granicę w celach zarobkowych. Po 4 latach spędzonych na nauczaniu windsurfingu w Polsce, planowałem pożegnać się z tą profesją i zająć czymś, co 99% społeczeństwa nazywa „normalną pracą” :p Byłem wtedy jeszcze w trakcie studiów.

Jednak pewnego zimowego dnia skontaktował się ze mną kolega z kursu VDWS i zapytał, czy nie chciałbym go zastąpić w Turcji, w miejscowości Alacati, gdzie uczył już 3-ci sezon. Długo z podjęciem decyzji nie czekałem. Wyleciałem pod koniec Czerwca. Lot opłacony został przez szkółkę. Relacja Warszawa – Izmir (lotnisko Adnan-Menderes) oraz Izmir – Warszawa. Z lotniska zostałem przetransportowany taksówką wprost do szkółki ASPC w Alacati. Moim oczom ukazał się niesamowity widok zatoki. Słońce, turkusowy kolor wody, wiatr, a wszystko w otoczeniu gór, dzięki którym wiatr ulega wzmocnieniu na skutek działania efektu dyszy (venturi effect).

 

Warunki wietrzne

Alacati to znane amatorom windsurfingu i kitesurfingu miejsce na Riwierze Tureckiej, położone kilka kilometrów od kurortu Cesme i około godzinę drogi samochodem od Izmiru. Panują tutaj idealne warunki do uprawiania sportów wodnych, a to za sprawą śródziemnomorskiego klimatu. Lata są ciepłe i suche, natomiast zimy względnie łagodne. W Alacati wieje, charakterystyczny również dla innych spotów zlokalizowanych w tym rejonie Morza Śródziemnego, stały wiatr z północy, zwany Meltemi. W okresie letnim najczęściej wieje z kierunku północno-zachodniego. W Alacati jest to side shore. Pływamy od jednego brzegu do drugiego i z powrotem. Zimą kierunek odkręca się na południowy. Wiatr do godziny 12:00 jest zazwyczaj słaby. Rośnie w siłę w godzinach popołudniowych. Wieje z siłą 4-7 Beauforta, nierzadko do późnych godzin wieczornych. Czasami rano między 9:00 a 11:00 znienacka pojawia się wiatr z północnego wschodu (side onshore – pływamy pod kątem do brzegu, bardziej w prawą stronę, w kierunku Kite Zone), nazywany lokalnie „Gerence”. Jest to bardzo silny wiatr, krótko i porywiście wiejący, dochodzący do 8-9Beauforta.

Według statystyk, wietrznych dni w Alacati jest około 300 w roku !!! Ale tak naprawdę, okres który warto brać pod uwagę, w celu uprawiania sportów wodnych, to Maj – Wrzesień. Miesiące charakteryzujące się najlepszymi statystykami wietrznymi w Alacati to Lipiec i Sierpień (więcej informacji w zakładce Statystyki wiatrowe). Niestety w sezonie, w którym pracowałem, Lipiec nie obdarowal nas zbyt wieloma dniami z mocnym wiatrem. Wiało w sumie może z tydzień. Na pocieszenie pozostaje fakt, iż turecki spot nie był wyjątkiem. Od znajomych dowiedziałem się, że podobna sytuacja (anomalia:P) miała miejsce na innych europejskich spotach, takich jak Rodos (Prasonisi), czy Fuerteventura (Sotavento). Natomiast Sierpień pokazał prawdziwe oblicze tego miejsca. W ciągu miesiąca wiało przez 90% czasu !!! :)Temperatura wody w zatoce w okresie wakacyjnym to około 23-25 stopni Celsjusza. Często pływałem w samych shortach, ale bardziej komfortowo jest ubierać krótką piankę. Przydaje się, kiedy przypadkiem lub zamierzenie spędzimy dłuższą chwilę w wodzie:P Ja miałem taką sytuację nieplanowaną, kiedy spadł mi szkółkowy bom i musiałem przez kilka minut bawić się z jego mocowaniem….Był już mocny wieczór i przyznam, że przemarzłem:P

Na spocie możemy korzystać z usług około 7-8 szkółek windsurfingowych oraz 1-2 kitesurfingowych (więcej informacji w zakładce Bazy/Cennik). Centralne położenie zajmuje największa i najbardziej znana w Turcji ASPC (Alacati Surf Paradise Club). Pozostałe, sąsiednie bazy są mniejsze, ale równocześnie tańsze.  

Alacati jest bardzo dobrym miejscem zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych windsurferów. Płycizna ciągnąca się przez 500m, sprawia iż nawet daleko od brzegu możemy czuć się komfortowo i bezpiecznie, czując grunt pod nogami. W tym miejscu jednak muszę zaznaczyć, iż nie wszędzie jest jednakowo płytko. Czasami wydaje nam się, że po zejściu z deski, bez problemu sięgniemy dna, a tu „zonk” i wpadamy po uszy:) Okazuje się, że jest 2-3 metry głębokości. Przezroczysta woda bywa złudna.

Grunt przy brzegu bywa niestety kamienisty. Ale są to małe i okrągłe kamienie, które nie są grożne i bez problemu da się po nich chodzić. A jeżeli mamy buty na nogach, to całkowicie pozbywamy się problemu. Kamienie znikają kilka-kilkanaście metrów od brzegu i zaczyna się drobny piasek, który ciągnie się aż do końca zatoki. W sezonie wakacyjnym musimy liczyć się z tłumem początkujących na wodzie, a w szczególności przy brzegu. Większość kumuluje się jednak po lewej stronie, koło portu, gdzie jest najpłycej i najmniej wietrznie. To własnie tam szkoli się dzieci i młodzież, ale  także dorosłych, jeżeli siła wiatru jest zbyt duża.

Dla zaawansowanych pozostaje całkiem zacny, spory akwen o długości około 1,5km i jeszcze większej szerokości (możemy podhalsować się w kierunku północnym lub spłynąć z wiatrem w kierunku południowym). Na płyciźnie nie ma fal. Woda jest płaska lub pojawia się mały chop. Małe falki napotkamy na środku zatoki, gdzie jest głębiej. Im mocniej i dłużej wieje, tym większe fale. Ich wysokość może dochodzić nawet do 1,5m i są idealne do ćwiczeń loop’ów:) Dobre warunku do skoków pojawiają się także w okresie zimowym, kiedy wiatr wieje z południa, czyli od strony otwartego morza.

Spot kitesurfingowy w Alacati położony jest kilkaset metrów na południe, po prawej, patrząc od strony szkółek w kierunku zatoki. Niestety miejsce przeznaczone do nauki pływania z latawcem, nie jest zbyt dobre dla początkujących, a to ze względu na kilka czynników: 

- stosunkowo mało miejsce na start i lądowanie latawca. Dodatkowo miejsce to, otoczone jest ostrymi kamieniami z jednej strony, a z drugiej wszelkiego rodzaju roślinnością, z małymi kaktusami na czele. Ze względu na fakt, iż w okresie letnim wiatr wieje z kierunku północno-zachodniego, a w miejscu startu i lądowania latawca od strony nawietrznej znajdują się małe naturalne wzniesienia, mamy do czynienia z zawirowaniami powietrza po stronie zawietrznej, czyli tej po której znajdują się latawce. Może to spowodować wiele nieprzewidzianych i niebezpiecznych sytuacji jak np. nagłe opadnięcie latawca na ziemię i poderwanie go z powrotem, razem z osobą sterującą.

- akwen dla początkujących ma wymiary mniej więcej 400x150m. Na tym spocie, wiatr wieje do brzegu, co nie ułatwia zadania kursantom. Od brzegu maksymalnie możemy wyjść jakieś 150m, idąc pod wiatr i mając cały czas grunt pod nogami. Przy mocnych wiatrach robi się mała falka, która dodatkowo utrudnia nabranie wysokości, czyli podchodzenie pod wiatr.Tak mała przestrzeń przed nami i wiatr wiejący do brzegu (on-shore) sprawiają, iż początkujący bardzo szybko znajdują się w zasięgu brzegu, który notabene jest bardzo niebezpieczny (ostre skały). A trzeba jeszcze uwzględnić fakt, iż nasze linki kite’owe mają długość 25m, co dodatkowo skraca dystans. Każde niekontrolowane pociągnięcie po wodzie, może sprawić, iż uszkodzimy nie tylko latawiec, ale i siebie lub innych. Pływamy od jednej góry do drugiej, co w praktyce daje nam około 400m.

- zaawansowani, którzy umieją pływać pod wiatr, mogą bez problemu podhalsować się, odpłynąć kilkaset metrów od miejsca, gdzie ćwiczą początkujący i cieszyć się znacznie większą przestrzenią. Jest bezpiecznie, gdyż w przypadku awarii na wodzie, zostaniemy zdryfowani do brzegu.

Szkolenia kitesurfingowe prowadzą lokalne szkółki. Kursantów zawożą zazwyczaj motorówkami lub samochodami. Ja osobiście zarzucałem sprzęt na plecy, brałem dużą deskę ze szkółki i płynąłem. Przy mocnym wietrze, płynięcie do spotu z wiatrem zajmowało jakieś 8-10 minut. Na bardziej otwartym akwenie, małe fale sprawiały trochę problemu z utrzymaniem równowagi (pamiętajcie, że miałem spory bagaż na plecach:p ), ale dawało radę. Powrót zabierał więcej czasu, ponieważ trzeba bylo płynąć pod wiatr.

Alacati dysponuje tak dobrą infrastrukturą i warunkami klimatycznymi, iż od lat ma zaszczyt gościć najlepszych zawodników PWA, którzy rozgrywają zawody slalomowe w ramach Pucharu Świata. Jak widać na zamieszczonej u góry mapce, centralna część miasta znajduję się w głębi lądu, kilka kilometrów od miejsca, w którym pływamy. Warto to uwzględnić, jeżeli planujemy znaleźć kwaterę w samym Alacati, a nie na spocie. Mając samochód do dyspozycji, dojazd zajmie nam około 5 minut. Z Centrum miasta możemy dostać się również specjalnymi mini-busikami (tzw.. Dolmus Bus). Jeżdżą mniej więcej, co 10 minut z Cesme, IIicy, przez Alacati, aż do Hotelu Alkoclar przy spocie. Cena to 1-2 liry:) Ostatecznie można wziąć przykład ze mnie i dojeżdżać rowerem:) Zajmuje to około 20-25 minut. Piechotą będzie już około godziny :P

 

Centrum miasta i okolice

Alacati to tureckie miasto, o wieloletniej tradycji, które znane jest ze swojej wspaniałem architektury, winnic i wiatraków. Wraz z sąsiednią Ilicą i Cesme, to kurorty, w których odpoczywa i ma swoje posiadłości, wielu znanych i bogatych obywateli tureckich. Wieczorami na mieście uraczymy widok bardzo drogich samochodów oraz Panów (ich właścicieli), którzy wyglądają jak z okładki oraz Pań z Top Model :)I wcale nie przesadzam. Jak będziecie na miejscu, koniecznie wybierzcie się do centrum Alacati, a a nie będziecie mogli oderwać wzroku:) W Turcji serwują również przepyszne jedzenie. Najbardziej przypadło mi do gustu ichniejsze danie „Lahmacun”, czyli turecka pizza, na bardzo cienkim cieście, z mięsnym nadzieniem. Na bazarze można kupić przepyszne owoce i warzywa po bardzo niskiej cenie, szczególnie po udanych negocjacjach:)

Ważna informacja !!!

Każdy obywatel Polski, który wjeżdża do Turcji od 1.01.2013 musi posiadać 1 wolną stronę w paszporcie. Jest to konieczność, inaczej nie wpuszczą nas na granicy. Wiza ważna jest przez 90 dni w ciągu roku i umożliwia wielokrotny wjazd. Można kupić ją na lotnisku. Koszt to około 15 euro (20 dolarów). Pamiętajcie, iż w momencie wjazdu do Turcji, paszport musi być ważny, jeszcze przez przynajmniej pół roku, inaczej nie wjedziemy !!!. Ja w trakcie pobytu, aby nie przekroczyć limitu 90 dni (i nie płacić kary, która podobno wynosi około 100 dolarów za 1 dzień!!!) popłynąłem promem, na kilka dni, na grecką wyspę Chios.

Waluta

Stan na dzień 24.01.2014

1 PLN = 0,7440 TRY

1 TRY = 1,3440 PLN

W Turcji możemy płacić nie tylko lokalną walutą (Lirami), ale również Euro, Dolarami i Funtami Brytyjskimi. W supermarketach nie targujemy się, natomiast na bazarach jest to wskazane, aby nie obrazić sprzedawcy. Dla Turków to rodzaj zabawy :) A dla nas oszczędność. Czasami całkiem spora, gdyż ceny wyjściowe nierzadko kilkukrotnie, a nawet kilkunastrokrotnie przewyższają wartość towaru!!! A więc nie wstydźmy się i targujmy!!! :)

Dodatkowo należy wspomnieć o tzw. „Bakszyszu”, czyli odpowiedniku naszego napiwku. Zwyczajowo stanowi on 10% wartości i należy się każdemu, kto udzielił pomocy lub skorzystaliśmy z jego/jej usług, czyli np. kelnerowi, taksówkarzowi, czy każdemu człowiekowi, który podpowiedział nam, jak gdzieś się dostać :)

 

SPRZĘT CHOWANY JEST POD DREWNIANYM ZADASZENIEM, W SPECJALNIE PRZEZNACZONYCH DO TEGO, NUMEROWANYCH STOJAKACH. ABY ZMIEŚCIĆ JAK NAJWIĘKSZĄ LICZBĘ ŻAGLI, ZREZYGNOWANO Z ZAKŁADANIA BOMÓW NA STAŁE. ZA KAŻDYM RAZEM OBSŁUGA ZAKŁADA I ZDEJMUJE BOMY. PO KAŻDYM UŻYCIU, ŻAGLE SĄ MYTE, ABY NIE GROMADZIŁA SIĘ NA NICH SÓL, KTÓRA NEGATYWNIE WPŁYWA NA ŻYWOTNOŚĆ MATERIAŁU.

AKWEN WINDSURFINGOWY W ALACATI. MALUTKA, PIASZCZYSTA PLAŻA, Z LEŻAKAMI, Z CUDOWNYM WIDOKIEM NA CZYSTĄ WODĘ I WZGÓRZA. W ODDALI PO LEWEJ STRONIE ZNAJDUJ SIĘ PORT. TO WŁAŚNIE W JEGO POBLIŻU SWOJE PIERWSZE KROKI STAWIAJĄ POCZĄTKUJĄCY ADEPCI. JEST TO MIEJSCE OSŁONIĘTE OD WIATRU I JEDNOCZEŚNIE NAJPŁYTSZE,

ASPC DYSPONUJE NAPRAWDĘ PRZEOGROMNĄ ILOŚCIĄ SPRZĘTU. TAK WIELU DESEK I ŻAGLI SZKOLENIOWYCH NIE WIDZIAŁEM W ŻADNYM INNYM MIEJSCU. NA ZDJECIU WIDAĆ STOJAKI ZE SPRZETEM DLA POCZĄTKUJĄCYCH, TUŻ PRZY GŁÓWNYM ZEJŚCIU DO ZATOKI, NA WPROST BAZY GŁÓWNEJ ASPC. ALE TO NIE WSZYSTKO, BO OKOŁO 200M OD PORTU, ASPC MIAŁO SWÓJ TEREN, GDZIE ZNAJDOWAŁO SIĘ BARDZO DUŻO SPRZĘTU DLA POCZĄTKUJĄCYCH.

 

OFERTY NASZYCH WYJAZDÓW I SZKOLEŃ WINDSURFINGOWYCH

Wyjazdy windsurfingowe 

 

Gdzie na windsurfing za granicą ebook     Omówienie błędów początkujących i zaawansowanych windsurferów 

Kliknij w wybrany baner, aby pobrać e-book

PRZELOTY I POBYT ALACATI - TURCJA

Do Alacati można dostać się na dwa sposoby. Pierwszy, krótszy, to przelot samolotem, a drugi to dojazd samochodem, co jest jednak dosyć czasochłonne, zważywszy na fakt, iż do pokonania mamy 2,5 – 3 tys. km w 1 stronę:). Co więcej, jeżeli jedziemy samemu, to koszt takiej podróży, może być wyższy, niż przelot. Wybierając podróż samolotem, wybieramy lot czarterowy do Izmiru. Loty bezpośrednie, jeżeli dobrze pamiętam, odbywają się z każdego większego miasta Polski. Można też polecieć do Stambułu, a stamtąd lokalnymi liniami Turkish Airlines, które latają 1-2 razy w ciągu dnia, dostać się do Izmiru. Niestety, problem jest z tanimi liniami, których po prostu brak. Bilety do najtańszych nie należą. Ja wylatywałem pod koniec Czerwca. Lot na szczęście został opłacony przez szkółkę. Z tego, co się orientuję, cena wyniosła 1500zł/ 2 strony. Lot Warszawa – Izmir (lotnisko Adnan-Menderes) oraz Izmir – Warszawa. 3 godzinki i byłem na miejscu. Z lotniska zostałem przetransportowany taksówką wprost do szkółki ASPC w Alacati. Jeżeli kupujemy całą wycieczkę, to touroperatorzy już dbają o to, byśmy szybko i bezpiecznie zostali przetransportowani do miejsca docelowego.

Decydując się ostatecznie na podróż samochodem, która z pewnością nie będzie nudna, zważywszy na fakt, iż będziemy przejeżdżać przez kilka krajów, będziemy musieli pokonać mniej więcej trasę, którą zaznaczyłem na mapie pod spodem. Do wyboru mamy 3 opcje. W okresie wakacyjnym należy liczyć się z faktem sporych utrudnień na granicach, a to za sprawą tłoku, który z pewnością będzie panował. Przejeżdżając przez Węgry, obieramy kierunek Budapeszt, a potem Szeged. Wjeżdżamy do Serbii, gdzie w miejscowości Nis możemy zdecydować się na przejazd przez Sofię w Bułgarii i podróż, aż do granicy tureckiej  (jest to opcja krótsza, ale możemy spędzić więcej czasu na granicach) lub jedziemy przez Macedonię i Grecję, dojeżdżamy do Salonik i kontynuujemy podróż wzdłuż wybrzeża w kierunku Turcji. Kiedy dotrzemy do Turcji, możemy wybrać opcję krótszą i podjechać do Canakkale, gdzie odbędziemy krótką podróż promem, po czym jedziemy przez Izmir, aż do Alacati. Jednak istnieje też dłuższa opcja. Jeżeli ktoś chciałby odwiedzić Stambuł i Bursę to może również zdecydować się na taką trasę. Z Bursy dalej na Izmir i Alacati.

Biura podróży oferują nam możliwość zakwaterowania głównie w 3 hotelach. Pierwszy, największy z nich i położony tuż przy spocie, to Alkoclar (zdjęcia poniżej). Możemy wybrać również Hotel Solto, położony za Alkoclar, ale również dosyć blisko akwenu do pływania. Najdalej położony jest Altin Yunus Resort (2 km od centrum IIicy, 4 km od Cesme i 7km od spotu). Ale nawet takie położenie nie sprawia kłopotów z dostaniem się na spot. Wystarczy wsiąść do Dolmus Busa (jeżdżą co 10 minut) i za kilka Lirów dojechać w ciągu 10-15 minut.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE ALACATI - TURCJA

Tureckie dywany, tureckie swetry, czy tureckie plaże. To główne skojarzenia z tym krajem. Żeby nie siedzieć jak na „tureckim kazaniu” (czyli niewiele wiedzieć i rozumieć), zapraszam na orientalną wycieczkę do kraju dwóch kontynentów, gdzie od wieków krzyżowały się średniowieczne i starożytne kultury, a mniej lub bardziej radykalny Islam współistnieje ze świeckim stylem życia.

Turcja jest to w większej mierze azjatycki kraj, którego część leży również w Europie. Ma dostęp aż do czterech mórz: Czarnego od północy, Marmara i Egejskiego od zachodu, a Śródziemnego od południa.

Graniczy z ośmioma państwami, a pośród nich najważniejsze, pod względem gospodarczym  są Iran, Irak i Azerbejdżan.

Tak korzystne usytuowanie kraju, zasoby surowców mineralnych oraz względnie stabilna sytuacja wewnętrzna, pozwoliły Turcji na dynamiczny rozwój przemysłowy – obecnie znajduje się ona wśród dwudziestu największych gospodarek świata.

Jedną z gałęzi przynoszące znacznie dochody jest również turystyka.  Turcja jest w czołówce najchętniej odwiedzanych państw w ciągu ostatnich lat. Nic w tym dziwnego, gdyż oferuje mnóstwo atrakcji nawet dla najbardziej wymagających podróżników: mnogość zabytków, piękne krajobrazy i niezapomniane plaże stanowią „problem” – trzeba wybrać, które z nich chcemy odwiedzić, jeśli mamy ograniczony czas na wyprawę.

Poniżej kilka ciekawych miejsc z całej listy tureckich atrakcji:)

 

Alacati MiastoTurcja-Atrakcje turystyczne-Turkey Alacati City Attractions Sightseeing

 

CESME

Cesme/Ilica

Te dwa miejsca są ważnym punktem na turystycznej mapie Turcji.

Cesme natomiast, swoją nazwę prawdopodobnie zawdzięcza dużej ilości źródełek i fontann w okolicy.

Oprócz wypoczywania na plaży, warto poświęcić chwile na niektóre zabytki i atrakcje w mieście. M.in. zobaczymy tu genueńską fortecę Twierdza (Kale)  z XVI wieku wzniesioną w celu obrony przed piratami, Kościół Ayios Haralambos zbudowany z różnych materiałów jako świątynia prawosławna, czy nowowybudowaną Marinę – przystań jachtową i centrum gastronomiczno-handlowe.

 

CIEŚNINA BOSFOR

Łączy Morze Czarne z Morzem Marmara, a wraz z cieśniną Dardanele- Morze Egejskie z Czarnym. Dzięki temu, jest szlakiem morskim o międzynarodowym znaczeniu, który przyczynił się do rozkwitu Stambułu i uczynienie z niego bardzo ważnego ośrodka handlu.

W mieście zbudowano dwa mosty umożliwiające przedostanie się z części europejskiej do azjatyckiej lub w przeciwnym kierunku (Most Bosforski o długości 1074 m i  Most Mehmeda Zdobywcy  o długości 1090 m).  W 2013 otwarto podwodny tunel kolejowy Marmaray łączący oba brzegi cieśniny.

 Możemy także skorzystać z przeprawy promowej – autobus wodny wypływa co kilka minut z zatoki Eminonu.  Zaletą tej formy przeprawy są wrażenia wizualne. Rejs po Bosforze dostarczy nam niezapomnianych widoków panoramy miasta.

 

EFEZ

Historyczne miasto łączące w sobie dzieje pierwszych chrześcijan z wcześniejszymi starożytnymi podaniami.

Według legend Efez został założony przez syna ateńskiego króla. Inna hipoteza wskazuje jednak na Amazonki jako matki miasta. Bez względu na starożytne początki, Efez obfituje w ślady minionych dziejów. Jest to m.in.:

Świątynia Serapisa  zbudowana w II wieku. poświęcona egipsko-greckiemu bóstwu mającego zdolności uzdrawiania, a także łączonego z krainą zmarłych,

Wielki Teatr, w którym do dziś wystawiane są sztuki, a istnieje od III wieku p.n.e.

Świątynia Hadriana z płaskorzeźbami przedstawiającymi mitycznych założycieli Efezu.

Łaźnie Scholastyki, czy latryny dla mężczyzn tworzące kompleks budynków oddanych dla mieszkańców miasta.

Z miastem nierozerwalnie związany jest wątek chrześcijański. To tu przez kilka lat I wieku nauczał święty Paweł zyskując coraz większą liczbę wiernych. A święty Jan Ewangelista sprowadził się wraz z matką Jezusa Maryją. Na pamiątkę Jej obecności, na miejscu domu w którym prawdopodobnie mieszkała, wybudowano kapliczkę znaną jako Dom Marii Dziewicy.

 

ILICA

Cesme/Ilica

Te dwa miejsca są ważnym punktem na turystycznej mapie Turcji.

Wypoczynkowa Ilica administracyjnie jest częścią Cesme. Znajdują się w niej głównie domki letniskowe zamożnych mieszkańców İzmiru, a także  najbardziej luksusowy hotel w okolicy - Sheraton.

Nazwa Ilica oznacza „gorące źródła” a Cesme – „studnia”. Będąc w okolicy portu, możemy zanurzyć się w bardzo ciepłej, bo 42-stopniowej wodzie, wypływającej z dna morza w postaci 16 źródeł.

Zadbane centrum miasteczka zachęca do spacerów pomiędzy ładnymi willami, a także palarniami fajek wodnych tzw. nargili.

 

IZMIR

Żeby dostać się do opisywanej części Turcji, najlepiej skorzystać z lotniska w Izmirze. Jeśli już się tu znajdziemy, zostańmy w mieście, by zobaczyć jego atrakcje.

Jest to trzecie co do wielkości miasto Turcji. Według legendy, urodził się w nim słynny Homer.

Izmir był miastem greckim, następnie rzymskim, a po wielu perturbacjach w końcu tureckim.

W historii miasta bardzo znaczącym wydarzeniem był ogromny pożar wybuchły w 1922 roku, podczas którego doszczętnie spłonęła większa część zabudowań.

Niektóre zabytki zdołano jednak uratować m.in. Wieżę Zegarową z 1901 roku, czy antyczny rynek – Agorę.

Warto odwiedzić podwójne muzeum etnograficzne i archeologiczne, lub zrobić zakupy na największym bazarze Izmiru - Kemeralti.

 

MARMARIS

Przepiękny kurort nad Morzem Egejskim z największą i najnowocześniejszą w kraju mariną jachtową.

Miasteczko mimo popularności wśród turystów, zachowało klimat rybackiej wioski. Oprócz rybołówstwa, jej mieszkańcy trudnili się także wyrobem miodu, a tradycje te są kontynuowane, więc jako pamiątkę warto kupić tu słoiczek słodkiego specjału.

Największą atrakcją jest jednak możliwość Błękitnego Rejsu wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego lub jednodniowej  wycieczki stateczkiem, po okolicznych plażach i wysepkach.

W Marmaris znajduje się również niewielki zamek usytuowany na wzgórzu, który niegdyś stanowił bazę koncentracji wojsk tureckich, a obecnie spełnia rolę muzeum miejskiego.

 

MIASTO ALACATI

Oprócz niesamowitych zabytków i spotkań z historią, Turcja to także miejsce znacznie nowocześniejszych form aktywności. Do tego celu idealnie nadaje się Alacati – nieobce fanom windsurfingu. Jest to miasto leżące na Riwierze Tureckiej, o niezwykłej architekturze, ze starymi, górującymi nad zabudowaniami wiatrakami oraz otoczone pięknymi winnicami.

Znajduje się 80 km od lotniska w Izmirze i kilkanaście kilometrów od kurortu Cesme. Leży nad dużą, piaszczystą zatoką z krystalicznie czystą wodą o lazurowym kolorze. Alacati jest nazywana mekką windsurferów ze względu na panujące warunki.

 

OLUDENIZ

To niewielkie miasteczko turystyczne z osławioną „Błękitną Laguną”.

Przez rzesze odwiedzających je turystów, nie ma tureckiego charakteru, a raczej bardziej brytyjski, ze względu na dużą ilość wczasowiczów pochodzących z tamtych regionów.

Największe wrażenie na przebywających tam gościach, zrobią góry, pokryte soczysto zielonymi lasami, niejako kąpiące się w krystalicznie czystej, lazurowej wodzie. Malowniczy widok uzupełniają niewielkie turystyczne stateczki przycumowane przy nabrzeżu.

Dla chcących zażywać kąpieli słonecznych, przygotowane są dwie plaże: publiczna  - bezpłatna, nieco żwirkowa Beicegiz i płatna, częściowo chroniona plaża tworząca Błękitną Lagunę. Tutaj możemy wypoczywać tylko do godziny 18.

Jak na kompleks turystyczny przystało – znajdziemy tu wiele kawiarenek, knajpek i restauracji, jednak głównie z europejskim, a nie tureckim menu.

 

PAMUKKALE

Warto również skorzystać z okazji poznania Turcji i udać się do Pamukkale. To niezwykłe miejsce wpisane jest na Listę UNESCO, widząc je, nie ma się najmniejszej wątpliwości dlaczego zasłużyło na to wyróżnienie.

 Nazwa Pamukkale oznacza Bawełnianą Twierdzę, gdyż biały kolor wapiennych tarasów – trawertynów, kontrastuje z ciemniejszymi zboczami łańcucha górskiego.

Spływająca z gór, bogata w wapń woda, uformowała tu niesamowite skalne półki, tarasy, stalaktyty i płytkie baseny. Ich widok odbiera mowę!

Nie tylko współcześnie jesteśmy pod wrażeniem działania natury, dobroczynna działanie wód, docenili już Rzymianie, budując tu Hierapolis – ogromne miasto-uzdrowisko.

Jego pozostałości możemy oglądać do dziś, a wśród nich m.in. Teatr Rzymski, Świątynię Apolla, Nimfeum, czy Świętą Sadzawkę z wodą posiadającą podobno właściwości odmładzające.

 

STAMBUŁ

Stambuł – miasto, które jest obowiązkowym punktem wycieczki do kraju. Mimo, że Ankara jest stolicą Turcji, to właśnie Stambuł, zwany Konstantynopolem jest określany jako „serce Turcji”.

Leży na dwóch kontynentach, a umowną granicą dzielącą je na część europejską i azjatycką jest Cieśnina Bosfor.

W swojej niezwykle długiej historii, miasto zawsze odgrywało ważną rolę – raz, jako centrum Bizancjum, raz jako stolica chrześcijańskiego świata, a  potem z kolei, jako istotny punkt  Imperium Osmańskiego. Obecnie, ogromny Stambuł, w którym mieszka ponad 18% całej ludności Turcji przybiera postać postępowego europejskiego miasta dbającego jednak o korzenie i zabytki przeszłości.

Sultanahmet to dzielnica, gdzie najłatwiej znajdziemy dowody na bogatą i wielowiekową tradycję miasta. To tutaj zobaczymy słynną Bazylikę Mądrości Bożej -  Hagia Sophia (tur. Aya Sofya) . Czwarta na świecie, co do wielkości świątynia z tak zamkniętą przestrzenią. Poraża swoim ogromem, a podziwianie jej wnętrza generuje kolejne silne wrażenia. Kościół został wybudowany w VI wieku, za czasów tureckich został zaadaptowany na meczet, a od 1935 roku spełnia rolę muzeum.

Żeby podziwiać wnętrze, które zawiera piękne, misternie wykonane mozaiki, trzeba kupić bilet (często wiąże się to ze staniem w kolejce) za około 20 TRY.

Nieopodal Bazyliki Mądrości Bożej, znajduje się druga słynna budowla Stambułu, która miała przyćmić tę pierwszą, a jest to mianowicie  Sultan Ahmet Camii - Błękitny Meczet. Wybudowany w 1906 roku na polecenie  sułtana Ahmeda I, miał być podobno zadośćuczynieniem za nieodpowiednie prowadzenie się w młodości.

Budowla robi naprawdę niesamowite wrażenie. Otacza ją aż sześć minaretów. Jej wnętrze zdobi 21 tysięcy błękitnych płytek, od których świątynia wzięła popularną nazwę, światło do meczetu wpuszcza 260 okien, a filary podtrzymujące konstrukcje mają 5 metrów średnicy.

Meczet można bezpłatnie zwiedzać. Należy jednak pamiętać, że jest to świątynia muzułmańska, w której obowiązują ścisłe reguły: należy mieć zakryte ramiona, kolana, a w przypadku kobiet – włosy, a także zdjąć buty przed wejściem.

Kolejnym miejscem w Stambule wartym odwiedzenia jest Kryty Bazar (Kapali Carsi).

3 hektary powierzchni, 80 uliczek, 3500 sklepów w których można kupić wszystko (do XIX wieku włącznie z niewolnikami).

Proces nabywania produktów znacznie odbiega od europejskiego kupowania. Osoby ze zdolnościami aktorskimi,  będą miały pole do popisu, gdyż negocjacja cen jest praktycznie obowiązkowa, a im więcej przy tym teatralnych gestów, tym większa szansa na korzystną transakcję.

Tak samo jak kolorowy jest bazar, równie mocno zróżnicowany jest Stambuł. Dla spragnionych zwiedzania czeka jeszcze 2691 meczetów, 123 kościoły, 26 synagog oraz wiele zabytków poza budowlami sakralnymi. W mieście można spędzić wiele dni, czy tygodni by zobaczyć wszystkie jego atrakcje, a i tak przy kolejnych podróżach odkrywać będziemy coraz to nowe ciekawostki turystyczne.

 

WINDSURFING/ASPC

Sezon trwa od końca marca do października/listopada.

Początkujący adepci sportów wodnych oraz dzieci  będą zadowoleni z porannych warunków, gdy północnozachodni wiatr Meltemi nie jest zbyt silny, a długi, blisko 300- metrowy odcinek płytkiej wody wzmacnia poczucie bezpieczeństwa na pierwszym etapie nauki. Koło południa, siła wiatru się wzmaga, co cieszy bardziej zaawansowanych windsurferów. Poszukiwacze silniejszych wrażeń, powinni wypłynąć w głąb zatoki, gdzie wczesną wiosną i jesienią napotkają 1,5 metrowe fale, dzięki przeważającym wiatrom z południa.

W Alacati znajduje się duży, wygodny pięciogwiazdkowy hotel oraz kilka małych pensjonatów. Mieści się tu także kilka windsurfingowych baz , a jedną z najsłynniejszych z nich jest : Alacati Surf Paradise Club. Oferuje ona swoim klientom 250 sztuk desek i dwa razy większą ilość żagli o rozmiarach 1,5 m2 – 8,5m2. Wypożyczenie sprzętu w podstawowym pakiecie to koszt około 150 euro tygodniowo.

Po wodnych atrakcjach, można odpocząć w znajdującej się obok bazy kawiarence.

 

WYSPA CHIOS

Jest to urokliwa grecka wyspa, położona zaledwie 10 km od wybrzeży Turcji.  Jej największą miejscowością jest miasto o tej samej nazwie.

Chios słynie z pozyskiwanej tu żywicy z drzewa Mastic – jest to produkt, chroniony przez Unię Europejską jako wyłącznie grecki. Mastica jest składnikiem gumy do żucia, napojów a także kosmetyków i leków. Ma delikatny posmak i bardzo słodki zapach.

Na wyspę można dostać się korzystając z połączenia promowego z Cesme. Rejs odbywa się dwa razy dziennie i kosztuje ok.25 euro w jedną stronę.

 

SZKOLENIA / TRENINGI ALACATI - TURCJA

 

SZKOLENIE WINDSURFINGOWE

 

Cena szkolenia: 600 PLN / osobę

4-5 h dziennie ( w cenie sesje fotogramiczne oraz nagrywaniem filmu, potrzebnego do wieczornej videoanalizy),

Zajęcia odbywają się w grupach 5-6 osobowych.

Sprzęt jest do dyspozycji przez cały wyjazd, od momentu otwarcia do momentu zamknięcia bazy.

 

SZKOLENIE KITESURFINGOWE

 

Szkolenie grupowe: 1200 zł za osobę / tydzień

szkolenie grupowe 2-4 osoby 11 godzin wietrznych, sprzęt w trakcie szkolenia w cenie

Szkolenie indywidualne 150 zł za osobę / godzina

Szkolenie VIP 1600 zł za osobę / dzień
2-3 osoby - czas szkolenia w ciągu dnia nie ograniczony, osoby szkolące się są do dyspozycji instruktora w godzinach otwarcia bazy z przerwa na lunch

 

Wypożyczenie sprzętu

latawiec 945 zł za tydzień,

deska 349 zł za tydzień,

komplet 999 zł za tydzień.

Sprzęt jest do dyspozycji przez cały wyjazd, od momentu otwarcia do momentu zamknięcia bazy.

 

ETAPY NAUKI WINDSURFINGU

  • Zabawy na desce i z żaglem
  • Wyciąganie żagla z wody
  • Pozycja na desce
  • Start - płynięcie do przodu
  • Obroty w miejscu na desce z żaglem
  • Sterowanie (ostrzenie, odpadanie)
  • Zwrot przez sztag + pływanie pod wiatr
  • Zwrot przez rufę
  • Pływanie z pasem trapezowym
  • Wchodzenie w ślizg
  • Używanie footstrapów
  • Carving - sterowanie stopami
  • Spin Out
  • Start z plaży
  • Start z wody
  • Pływanie po zawietrznej stronie żagla
  • Helikopter
  • Pływanie Switch-Stance
  • Bezślizgowe 360
  • Pływanie rogiem szotowym do przodu (Clew-First)
  • Pływanie statecznikiem do przodu
  • Ducking
  • Board 360
  • Sail-Body 360
  • Rufa ślizgowa ( Power Jibe)
  • Speed Jibe
  • Laydown Jibe
  • Duck Jibe
  • Bodydrag
  • Slizgowa 360-tka  (Carving 360)
  • Upwind 360
  • Skok (Chop Hop)
  • Vulcan (Air Jibe) na lewym i prawym halsie

W trakcie zajęć przekazywanych jest wiele treści teoretycznych z zakresu sprzętu, kierunków pływania, zasad pierwszeństwa i bezpieczeństwa na wodzie, taklowania (składania) sprzętu.

 

ETAPY NAUKI KITESURFINGU

  • Latawce
  • Bar
  • Deski
  • Trapez
  • Linki
  • Teoria dotycząca latawców, desek, barów, linek, używania trapezów, kapoku, kasku, pompki
  • Przygotowanie sprzętu - rozkładanie latawca
  • Składanie latawca - zwijanie latawca
  • Rozłożenie i przygotowanie baru
  • Zwijanie baru
  • Pompowanie komór
  • Noszenie napompowanego latawca
  • Obracanie napompowanego latawca
  • Pozostawianie napompowanego latawca
  • Podpięcie linek
  • Naprawa i konserwacja sprzętu
  • Teoria latania
  • Wiatr, okno wiatrowe
  • Zasady bezpieczeństwa
  • Znaki sygnalizacyjne
  • Zasady sterowania latawcem
  • Start latawca treningowego
  • Pilotowanie latawca treningowego
  • Awaryjne niwelowanie ciągu i odzyskiwanie latawca na lądzie
  • Startowanie i lądowanie latawca z partnerem
  • Przygotowanie latawca do zajęć w wodzie
  • Zasady bezpieczeństwa transportu i odpalania latawca podczas zajęć w wodzie
  • Przekazywanie latawca między partnerami
  • Start latawca z wody
  • Używanie systemów bezpieczeństwa
  • Odzyskiwanie latawca na płytkiej wodzie
  • Sterowanie latawcem w wodzie
  • Lądowanie latawca w wodzie
  • Zasady pierwszeństwa na wodzie
  • Poruszanie się z latawcem pod wiatr
  • Body dragi
  • Regulacja mocy latawca za pomocą systemu de-power
  • Kontrolowane skoki (bez deski)
  • Ćwiczenia startu z wody na plaży
  • Samodzielny start latawca na lądzie
  • Ćwiczenia startu z wody na plaży
  • Przygotowanie do startu na desce
  • Start z wody na desce
  • Zatrzymanie podczas halsu
  • Praca latawcem podczas pływanie
  • Akcja samoasekuracyjna
  • Odzyskiwanie deski w głębokiej wodzie
  • Trymowanie latawca
  • Pozycja podczas pływania
  • Halsowanie i pływanie pod wiatr
  • Zwrot z zatrzymaniem (przymoczeniem)
  • Zwrot z ześlizgiem
  • Skok prosty ollie
  • Skok
  • Przejście normal-switch
  • Pływanie switch
  • Przejści normal-switch podskokiem 180
  • Zwrot normal-switch i switch-normal

BAZY / CENNIK ALACATI - TURCJA

 

ASPC (Alacati Surf Paradise Club)

http://www.alacati.info

 

Club Mistral

http://www.club-mistral.com/en/destinations/home/4/genInfo

 

Kite-Turkey

http://www.kite-turkey.com/alacati

 

CENNIK WYPOŻYCZEŃ WINDSURFINGU W ALACATI SURF PARADISE CLUB (ASPC)

 

SZCZEGÓŁOWY CENNIK WYPOŻYCZEŃ W ALACATI SURF PARADISE CLUB (ASPC)

alacati szkoła windsurfing kitesurfing

alacati szkoła windsurfing kitesurfing

 

 

CENNIK WYPOŻYCZEŃ WINDSURFING (LATO) CLUB MISTRAL

club

 

 

CENNIK WYPOŻYCZEŃ WINDSURFING (ZIMA) CLUB MISTRAL

CLUB2

 

 

CENNIK WYPOŻYCZEŃ KITESURFING (LATO) CLUB MISTRAL

CLUB3

 

 

CENNIK WYPOŻYCZEŃ KITESURFING (ZIMA) CLUB MISTRAL

club4

 

STATYSTYKI WIATROWE ALACATI - TURCJA

 

Średnia liczba dni w miesiącu w % z wiatrem o sile = > 4Beauforta

 

WARUNKI POGODOWE ALACATI

 

HISTORYCZNE STATYSTYKI WIATROWE ALACATI

HOTELE W ALACATI W TURCJI

 

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

 

INNE INFORMACJE ALACATI - TURCJA

Informator:

Wjazd – dokumenty

Od 2015 roku do przekroczenia graniczy potrzebny jest paszport i wiza.

Wizę w celach turystycznych należy uzyskać za pośrednictwem systemu E-visa ( około 20 $ od osoby) lub  wyrobić ją po przyjeździe do Turcji w punktach sprzedaży na przejściach granicznych (Opłata za wizę wyrabianą na granicy uiszcza się gotówką i wynosi ona 30 $)

Warunkiem uzyskania wizy jest co najmniej jedna strona wolna w paszporcie!

 

Przylot, transport na miejscu:

Najłatwiej dostać się do Turcji drogą lotniczą, bezpośrednie połączenie z Warszawy do Izmiru zajmie nam ok. 3 godzin.

Na miejscu możemy skorzystać z rozbudowanej sieci połączeń autobusowych, taksówek lub popularnych Dolmusów – zbiorowych taksówek zatrzymujących się na żądanie.

 

Waluta:

Obowiązującą walutą od 2005 roku jest nowa turecka lira (YTL)

1,5 PLN = 1 YTL (TRY)

W wielu miejscach można jednak płacić euro czy dolarami. Trzeba jednak uważać na wydawaną resztę, gdyż stosowany przez sprzedających na bazarach przelicznik, daleki jest od tego w kantorach.

Pamiętajmy, że dobrze przyjmowanym zwyczajem jest napiwek – bakszysz w wysokości    10 %  płaconej kwoty.

 

Ceny produktów w Turcji, często przewyższają nasze krajowe: za litr benzyny zapłacimy podobną kwotę jak za puszkę piwa, czyli równoważnik ok. 6,50 zł.

Okazyjne natomiast będą ceny lokalnych owoców, warzyw  i przypraw np. pomidory kupimy za 0,70 YTL

 

Co jeść:

Kebab (od 5 do 10 TRY), podawany na talerzu, w chlebku, jako szaszłyk, w yufce (rodzaj cienkiego ciasta). Ponad dwadzieścia wariacji, daje możliwość posilania się tym daniem przez cały pobyt w Turcji.

Cibora – pożywna zupa za ok. 3-5 TRY, której  jedną z odmian jest mercimek corbassi  gotowana z soczewicy.

Pilav, nawiązujący do kuchni bałkańskiej, danie z ryżem, najczęściej mięsne z duża ilością gotowanych warzyw.

Baklavy, chałwy, czy lokum (rodzaj galaretki)  - pyszne niezwykle słodkie desery.

 

Co pić:

Ayran (jogurt, zazwyczaj lekko solony)

Sahlep rozgrzewający napój przygotowywany ze sproszkowanych bulw storczyka, mleka oraz cynamonu.

Piwo Efez

Herbata – bardzo aromatyczna, często będziemy ją częstowani przez bardzo gościnnych mieszkańców

Kawa – oczywiście parzona

Woda – należy pić butelkowaną, bo spożycie lokalnej wody może znacznie utrudnić nam przyjemny wypoczynek ze względu na sporą ilość drobnoustrojów

 

Noclegi:

Zwykle najtańszą opcją za kampingi (jednak te najlepiej wyposażone w atrakcyjnych miejscowościach mogą mieć porównywalne ceny z pensjonatami w mniej uczęszczanych regionach). Cena podlega negocjacjom i bywa bardzo chwiejna. Średnio 25 YTL.

Małe hoteliki i pensjonaty nie przywitają nas luksusami lecz gościnność ich właścicieli i niewielki koszt noclegu wynagrodzą drobne niewygody. Koszt pobytu to 15-65 YTL

Hotele oferują najwięcej wygód, należy jednak pamiętać, że „tureckie gwiazdki” mogą nie być porównywalne z „europejskimi gwiazdkami”. Pobyt będzie nas kosztować 75 YTL lub znacznie więcej, jeśli zależy nam na idealnej lokalizacji i wysokim standardzie wypoczynku.

 

Ubiór

Należy pamiętać, że mimo oferowanych atrakcji turystycznych, Turcja jest nie tylko krajem wczasowiczów, ale przede wszystkim religijnych mieszkańców. Żeby nie obrażać ich uczuć trzeba dopasować swój ubiór  do miejsc w których się poruszamy.

Opinie uczestników

    Wyraź swoją opinię

    *
    *

    Dodaj avatar:

    Nie wygrano pliku

    *

    * Pola wymagane

    Polecamy

    Centrum rezerwacji

    • 509 103 273
      (opłata wg stawki operatora)
    W dniach 8-21.04.2024r ze względu na firmowy wyjazd zagraniczny, prosimy o kontakt najlepiej poprzez maila, Whatsapp (509103273) lub Facebooka.

    wyszukiwarka

    producenci

    wyświetl produkty
    wybranego producenta

    Wybierz producenta<

    DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

    i weź udział w niepowtarzalnej podróży
    po świecie windsurfingu!
    Dostaniesz nie tylko ekskluzywną wiedzę i inspirujące filmy,
    ale także dostęp do wyjątkowych ofert i wyjazdów szkoleniowych.
    Nie zwlekaj - kliknij i dołącz do naszej społeczności pasjonatów!

    Trwa zapis na newsletter


    Copyright 2014 - 2024

    © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

    Powered by