Przewodnik - Szkocja Highlands - Żeglarstwo - Warunki wietrzne, żeglowanie, rejsy, wyjazdy, szkółka i nauka żeglarstwa
 • Windsurfing w Egipcie

  Zapytaj o ofertę
  29-10-2020
  Windsurfing w Egipcie - SOMA BAY - Polska Szkoła PAŹDZIERNIK / LISTOPAD 2020
Powrót

Przewodniki

SZKOCJA - HIGHLANDS

PRZEWODNIK ŻEGLARSKI - SZKOCJA - HIGHLANDS

Highlands umieszczone są powyżej wyspy Mull w archipelagu Hebrydów. W pobliżu Mull znajduje się cieśnina Sound of Mull. Największą i najbardziej popularną miejscowością na wyspie jest Tobermory (z portem). Górzysty teren północnej Szkocji (Highlands) zapowiada przylądek Ardnamurchan z latarnią. Jest to obszar zalesiony, obejmujący Góry Kaledońskie i Grampiany. Liczne jeziora, pobliskie wyspy, mnóstwo szlaków spacerowych wzdłuż brzegu i pośród lasów. Począwszy od IV wieku rywalizowali tu ze sobą Piktowie (pozostawali liczne zabytki archeologiczne) i Szkoci. Highlands jest przeciwieństwem nizinnej, południowej krainy Lowlands.

Wybrzeże zachodniej Szkocji i Hebrydy to czysta woda i powietrze, cudowna sceneria wysokie temperatury (jak na ten obszar) i przyjazne powitanie. Umiarkowany, łagodny klimat na zachodzie, na który ma wpływ ciepły prąd Zatokowy. Atrakcyjna żegluga na tych wodach może okazać się niezapomnianym przeżyciem. Dzień jest tu o dwie godziny dłuższy w czerwcu. Hebrydy Zewnętrzne otwierają drogę na Północny Atlantyk. Kultura, historia, legendy i język mieszkańców jest odmienny od tego na Wyspach Brytyjskich.

Północną i zachodnią Szkocją przez wiele wieków rządzili Wikingowie. Natomiast pierwsi osadnicy skolonizowali wybrzeże i wyspy. Malownicze, wspaniałe krajobrazy, wyspy, głębokie zatoki (z cudownymi widokami od strony morza), góry i wzgórza. Niezależność, indywidualizm, pełne życia puby, odizolowane społeczności. Zwiedzający Szkocję są oczarowani jej pięknem i odosobnieniem . Chętnie powracają, żeby znów zobaczyć swoje ulubione miejsca i odkrywać nowe zatoki i wyspy.

Stolicą Highlands jest Inverness. To miasto portowe w Wielkiej Brytanii, w północnej Szkocji. Leży przy ujściu rzeki Ness do zatoki Moray Firth (Morze Północne). Główny ośrodek turystyczny regionu i baza wypadowa nad Loch Ness. W mieście znajduje się stacja kolejowa Inverness. 

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - SZKOCJA - HIGHLANDS

Wyspy Rum, Eigg, Muck i Canna

Na północy położone są cztery małe wyspy: Rum, Eigg, Muck i Canna. Największa z nich górzysta Rum jest parkiem przyrodniczym i na jej zwiedzanie potrzebne jest specjalne pozwolenie. Eigg leży na południe od Skye i na północ od Ardnamurchan. Turystyka pełni tu ważną kwestię dla ekonomii, szczególnie w miesiącach letnich. Średnio 130 gatunków ptaków jest zanotowanych rocznie. Wyspę Skye od wysp Rum i Eigg oddziela Cuilin Sound. Muck jest najmniejszą z czterech wysp. Ludność zamieszkuje głównie przy Porcie Mòr. Wyspa Canna w całości należy do National Trust for Scotland. Wokół wysp można spotkać foki, delfiny i wydry, rzadkie okazy ptaków i zabytki archeologiczne.

Wyspa Skye

Jedną z największych i najbardziej znanych szkockich wysp jest Skye, znana głównie z górskiej scenerii. Jest to druga co do wielkości wyspa Szkocji i czwarta w Wyspach Brytyjskich. Położona najbardziej na północ w archipelagu. Istnieje tu możliwość żeglowania, wycieczek górskich i rowerowych. Można też udać się na spacery w celu zwiedzania okolicy. Oddzielona od wyspy Raasay cieśniną Sound of Raasay, a od lądu Szkocji – Inner Sound oraz Sound of Steal. Przepiękne widoki, malownicza, romantyczna kraina. Na obszarze dominują góry Cuilins (szczyty są dużym wyzwaniem dla wspinaczy), ale są też łatwiej dostępne i widowiskowe zjawiska natury (szczególnie po wschodniej stronie). Największymi miejscowościami na wyspie są: Portree, Armadale, Broadford i Uig. Cudowne formacje skalne Quiraing, nieco na odludziu Old Man of Storr czy wodospady Falls of Glomach. Niezapomniane postoje w głęboko wciętych lochach wokół wyspy i górujące wokół szczyty. Na Skye znajduje się gorzelnia whisky Talisker. Średnio 201 słonecznych godzin w maju, ale tylko 125 godzin w lipcu.

Największym szkockim miastem na wyspie Skye i stolicą wyspy jest pełne życia Portree. Ośrodek turystyki i rybołówstwa, w okolicy można wypożyczyć łódź podwodną na morskie wyprawy. Wybrzeże otoczone klifami (z portem zaprojektowanym przez Thomasa Telforda), kolorowa, atrakcyjna przystań. W mieście działa schronisko młodzieżowe. W pobliżu rosną palmy (głównie w miejscowości Plockton). Na wyspie ma miejsce wiele imprez, festiwali, koncertów i innych imprez. W pobliżu znajduje się Royal Hotel, który jest historyczny miejscem wielu ważnych spotkań.

Półwysep Waternich

Półwysep Waternish oferuje m. in. pławy postojowe w Stein, w Loch Dunvegan przy Dunvegan Castle, w Loch Harpert. Trzeba zwiedzić też wieś Tallisker Distillery (Talisker to również nazwa szkockiej whisky słodowej produkowanej w gorzelni w Carbost, na wyspie Skye). Dunvegan Castle to najstarszy zamieszkały  zamek w Wielkiej Brytanii oraz imponująca siedziba klanu McLeod (od ponad 700 lat). Często jest wykorzystywany na pocztówkach, ponieważ jest jednym z charakterystycznych zabytków i jest położony na tle gór.

Wybrzeże Wester Ross

Należy wspomnieć też o wybrzeżu Wester Ross i regionie Sutherland. Pierwsze znajduje się na wysokości Skye i jest jednym z najbardziej efektownych w Szkocji. Powyżej leży Loch Inver. Natomiast bliżej Kyle of Lochalsh jest wieś, gmina i wspólnota Lochcarron. Urocza, z osłoniętym kotwicowiskiem w Slumbay i pławami dla gości vis-à-vis Locharron Hotel.

Półwysep Applecross

Na półwyspie Applecross (z zatoką) jest nowy pirs, a w Loch Shieldag, w odnodze Loch Torridon znajduje się osłonięte kotwicowisko (w pobliżu górskiej wioski). Dwa kotwicowiska, Badachro (bardzo popularne ze względu na dobrą, tradycyjną kuchnie w gospodzie) i Shieldaig są w znanym Gairloch.

Bardzo efektowny i widokowy Loch Ewe leży za białą wieżą latarni w Rua Reidh. Znany z tego, że dobrze chroni od zachodnich wiatrów. Wyróżnia się też tym, że biegnie prawie z północy na południe w przeciwieństwie do większość lochów. W czasie wojny gromadziły się tu konwoje. W Poolewe jedną z największych atrakcji jest słynny Inverewe Garden, idealny zakątek dla miłośników kwiatów i egzotyczny ogród botaniczny (jeden z najpopularniejszych w Europie).

Ullapool

Na północ znajduje się Ullapool, który pomimo swego niewielkiego rozmiaru jest największą osadą w promieniu wielu mil. Duży port rybacki, terminal promowy i popularny kurort. Charakterystyczne miasto na tej części wybrzeża, usytuowane nad brzegiem Loch Broom. To też ważny ośrodek turystyczny w Szkocji. Port w Ullapool funkcjonuje nadal jako przystań rybacka, marina żeglarska i przystań promowa. Do tej pory odbywają się tutaj międzynarodowe konferencje geologiczne. Region otaczający miejscowość zdominowany jest przez góry, głównie przez masyw An Teallach na południu. W miasteczku rosną palmy, jest tu supermarket, wiele restauracji, hoteli, barów oraz pubów (m.in. Arch Inn nad brzegiem Loch Broom lub Argyll). Odbywa się tu wiele imprez, festiwali, koncertów muzycznych oraz przedstawień. W centrum sztuki An Talla Solaris można zobaczyć wiele wystaw czy udać się na warsztaty. Co roku, w maju, odbywa się w mieście trzydniowy festiwal książki- Ullapool Book Festival.

Wyspy Lewis, Harris, North Uist, South Uist, Barra

Hebrydy Zewnętrzne leżą wzdłuż północno - zachodniego wybrzeża i graniczą z Atlantykiem. Jest to archipelag około 200 wysp m. in.: Lewis (we wsi Callanish znajdziemy grupę neolitycznych, stojących megalitów) i Harris, North Uist, South Uist, Barra. Każda z nich jest bardzo ciekawa pod względem historycznym. To obszar górzysty, skalisty, pagórkowaty o pięknych widokach. Piaszczyste, bezludne plaże o znaczącej długości. Można dostrzec tu wpływy skandynawskie. Ludność zajmuje się hodowlą owiec i bydła, rybołówstwem lub wyrobem tkanin. Mieszkańcy są wyjątkowo życzliwi. Jest to obszar atrakcyjny dla turystów, rozwija się tu również budownictwo.

Wyspa Lewis

Największa, płaska, skalista wyspa Lewis znajduje się na północy. Jej wybrzeże przerywane jest miejscami plażami. Stolicą jest Stornoway (jednocześnie też stolica Hebryd Zewnętrznych). Warta zobaczenia jest trasa Oban- Stornoway. W ciągu dwóch tygodni można zwiedzić wiele pięknych miejsc. Ładna przystań, ciekawy zamek. Dobre połączenie z Callanish i stałe połączenie promowe z Ullapool. W okolicy Back i Gress rozciąga się piękna plaża. Na południu wyspy położone jest wysokie pasmo gór Harris (ciężkie do przebycia). Wyspy poprzecinane są głębokimi lochami.

Wyspa Harris

Między Harris a Lewis występuje duży kontrast. Harris to ojczyzna wszelkich szkockich tkanin (szczególnie tweedu). Wyspa o charakterze górzystym (najwyższy szczyt An Clisham liczy 799 m). Stolicą jest Tarbert (oferuje się tu możliwość zatrzymania i pobytu). Dawną stolicą i dodatkowym miejscem godnym uwagi oraz wartym zwiedzenia jest Rodel.

Wyspy North Uist i South Uist

Wyspy North Uist i South Uist oraz Banbecula (baza lotnicza Royal Air Force) to miejsca ostrych kontrastów. W zachodniej części brąz i purpura wrzosowisk sąsiadują z zielonymi łąkami na tle piaszczystych plaż. Natomiast dla porównania po wschodniej stronie przeważają pofałdowane wzgórza i niezliczone lochy pełne pstrągów. Przykładem widowiskowego lochu jest Lochmaddy na North Uist. Pławy postojowe znajdują się ponadto w Bays Loch, Kallin, Loch Carnan i Lochboisdale.

Wyspa Barra

Wyspa Barra jest malutką, piękną, charakterystyczną krainą. Główną miejscowością wyspy jest Castlebay. Na wyspie rośnie ponad 1000 gatunków dzikich kwiatów. Samoloty lądują tu podczas odpływu wprost na plaży.

Częściowo odrestaurowany, imponujący zamek Kisimul Castle (siedzibę klanu MacNeil) znajdziemy w atrakcyjnej zatoce Castlebay.

HOTELE HIGHLANDS - SZKOCJA

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG

Opinie uczestników

  Wyraź swoją opinię

  *
  *

  Dodaj avatar:

  Nie wygrano pliku

  *

  * Pola wymagane

  Polecamy

  • ION 2019 - Kamizelka - Booster X SZ - lime - 140105 - XL - UŻYWANA

   ION 2019 - Kamizelka - Booster X SZ - lime - 140105 - XL - UŻYWANA

   89
   Szczegóły Kupuję

  wyszukiwarka

  producenci

  wyświetl produkty
  wybranego producenta

  Wybierz producenta<

  Schowek ofert Schowek produktów
  Copyright 2014 - 2019

  © Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

  Wykonanie