Nauka pływania w TRAPEZIE na windsurfingu jak pływać w pasie trapezowym błędy kurs szkolenie
 • Szkolenie Wind Kos 2021

  Zapytaj o ofertę
  14-08-2021
  Szkolenie windsurfingowe na KOS PSALIDI Sierpień 2021 nr 3
 • Grupowy kurs Windsurfing

  Zapytaj o ofertę
  20-08-2021
  Kurs windsurfingu w Grecji LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2021
 • Październik w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  30-09-2021
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - PAŹDZIERNIK 2021
 • Kurs WIND Lefkada 2021

  Zapytaj o ofertę
  03-09-2021
  Szkoła windsurfingu Grecja LEFKADA VASSILIKI Wrzesień 2021
 • Sierpień 2021 na Kos

  Zapytaj o ofertę
  07-08-2021
  Windsurfing Grecja Wyjazd Szkoleniowy na KOS PSALIDI Sierpień 2021 nr 2
 • Vassiliki WIND wrzesień

  Zapytaj o ofertę
  10-09-2021
  Kurs windsurfingu za granicą LEFKADA VASSILIKI 2021 Wrzesień nr 2
 • LEFKADA Sierpień 2021

  Zapytaj o ofertę
  06-08-2021
  Grecja windsurfing LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2021
 • Vassiliki Sierpień 2021

  Zapytaj o ofertę
  27-08-2021
  Windsurfing LEFKADA Wyjazd szkoleniowy do VASSILIKI w Sierpniu 2021
 • Windsurfing Vassiliki2021

  Zapytaj o ofertę
  24-09-2021
  Windsurfing w Grecji na LEFKADZIE w VASSILIKI Wrzesień 2021 nr 4
 • Wrzesień 2021 w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  23-09-2021
  Szkoła windsurfingu w Egipcie - SOMA BAY - Wrzesień 2021
 • Windsurfing KOS 2021

  Zapytaj o ofertę
  21-08-2021
  Windsurfing KOS Wyjazd szkoleniowy PSALIDI Sierpień 2021 nr 4
 • Szkolenia WIND Vassiliki

  Zapytaj o ofertę
  17-09-2021
  Obozy windsurfingowe 2021 LEFKADA VASSILIKI we Wrześniu nr 3
 • Ladies on WS Board

  Zapytaj o ofertę
  20-08-2021
  Ladies on windsurf board - VASSILIKI na LEFKADZIE 2021
 • Grupowy kurs Windsurfingu

  Zapytaj o ofertę
  13-08-2021
  Wakacje windsurfing wyjazd szkoleniowy LEFKADA VASSILIKI Sierpień 2021 nr 2
Powrót

Newsy

Nauka pływania w TRAPEZIE na windsurfingu jak pływać w pasie trapezowym błędy kurs szkolenie

11-03-2021
Nauka pływania w TRAPEZIE na windsurfingu jak pływać w pasie trapezowym błędy kurs szkolenie

Nauka pływania w TRAPEZIE na windsurfingu jak pływać w pasie trapezowym błędy kurs szkolenie

Gdy już opanowaliśmy podstawowe manewry, możemy rozpocząć pływanie w pasie trapezowym. Paz trapezowy służy odciążeniu pracy rąk w czasie pływania. Zapewnia stabilną pozycję w trakcie pływania w ślizgu. Kiedy rozpocząć naukę? Jak najszybciej. Jednakże wpierw opanujcie startowanie na desce, pływanie na halsie oraz podstawowe zwroty. Dopiero jak dość pewnie czujecie się na wodzie, spróbujcie poćwiczyć z trapezem.

Mamy dwa rodzaje pasów: biodrowy (niski) i lędźwiowy (wysoki). Podczas pływania (szczególnie przy mocnym wietrzne), ręce dosyć szybko męczą się, gdy nie korzystamy z trapezu. Aby pływać w pasie, potrzebujemy również zamocowanych na bomie linek trapezowych. Pas trapezowy posiada hak, który służy wpięciu w linki. 

W jakim miejscu na bomie ustawić linki trapezowe?

W sytuacji, gdy korzystacie z żagla o niewielkiej powierzchni do 5-6m2, możecie przedni strap linki ustawić w odległości około 4-5 pięści od masztu. Drugi strap około 1-2 długości pięści od pierwszego strapa. Możecie spotkać się również z ustawieniem obydwu strapów obok siebie. Wszystko zależy od tego, czy znajdują się w odpowiednim miejscu na bomie.

Na lądzie możecie spróbować ustawić je wstępnie w takim miejscu i na taką szerokość, byście byli w stanie po chwyceniu bomu pośrodku strapów linek trapezowych, podnieść żagiel w poziomie. Po podniesieniu żagla nad ziemię bom powinien byś ustawiony równolegle do podłoża. Jeżeli przechyla się w którąś ze stron, należy skorygować ustawienie. Im większy żagiel i dłuższy bom, tym dalej od masztu będą znajdowały się linki.

Tak naprawdę, dopiero na wodzie będziecie mogli dokładnie ustawić linki trapezowe. A jak to najlepiej sprawdzić? Na wodzie po puszczeniu rąk z bomu, żagiel nie powinien odchylać się ani w stronę rufy, ani dziobu. Żagiel powinien utrzymać się w takiej pozycji, w jakiej normalnie znajdowałby się, gdybyśmy trzymali ręce na bomie. Powinien utrzymać się w pionie.

W tę stronię, w którą przechyla się żagiel (na lądzie lub na wodzie), przesuwamy lekko linki, I znowu sprawdzamy, aż do skutku. Jeżeli linki znajdują się za bardzo z przodu, żagiel będzie uciekał nam do tyłu. Jeżeli linki są ustawione za bardzo z tyłu, żagiel będzie pochylał się do przodu. Ważne, aby po wpięciu, ręce spoczywały na bomie i tylko sterowały żaglem. Nie powinniśmy praktycznie używać siły. Jeżeli tak jest, znaczy to, iż linki są źle ustawione. Jeżeli mocniej pracuje tylna ręka, to w jej stronę przesuwamy linki. Jeżeli mocniej pracuje przednia ręka, to linki przesuwamy do przodu. Obydwie ręce mają pracować z tą samą siłą.

Jak się wczepiamy? Płyniemy na halsie - aby wpiąć się w linki, lekko przyciągamy żagiel do siebie, biodra wypychamy do przodu, tak by hak złapał linkę, obniżamy pozycję i wpinamy się. Po wpięciu odchylamy się do tyłu na wiatr, tyle ile ciągnie żagiel - na ile pozwala nam siła wiatru. Plecy proste, ręce wyprostowane, biodra oddalone od żagla tak, by czuć napięcie na linkach.

Jeżeli chcemy się wypiąć, to znowu lekko przyciągamy bom do siebie, biodra idą mocniej do przodu tak, aby linki spadły z haka.

Można pomagać sobie kciukami - przy wpinaniu kciuki unoszą linki, przy wypinaniu kciuki opuszczają linki w dół.  

 Długość linek - chwytając dłonią za bom i uginając rękę w łokciu, powinniśmy być w stanie zmieścić całe przedramię pomiędzy bomem a linką. Jeżeli ręka nie mieści się, znaczy to, że powinniśmy zmienić linki na dłuższe. Linka powinna być napięta, po włożeniu przedramienia i oparciu go o linkę i chwyceniu bomu.  Linki powinny być na tyle długie, byśmy mogli wyprostować ręce i odchylić się maksymalnie w trakcie pływania. Takie ustawienie ciała sprawia, że domykamy żagiel i wykorzystujemy 100% jego potencjału. Często ludzie dziwią się, że ktoś pływa w ślizgu przy słabym wietrze, a inny nie. Może to właśnie wynikać z nieodpowiedniej długości linek trapezowych.

Bądźcie przygotowani na wiele upadków do przodu oraz do tyłu w trakcie ćwiczeń pływania z trapezem. Wytłumaczę teraz jak powinniście się zachować, by nie uszkodzić żagla i bezpiecznie kontynuować żeglugę.

Upadek do przodu - lecicie na prostych rękach. Aby uniknąć przebicia żagla hakiem trapezowym, trzymajcie biodra jak najdalej od żagla. Uważajcie również na kolana. Upadajcie na wyprostowanych nogach, tak by nie przebić żagla kolanem. Schodźcie z deski od strony masztu.

Upadek do tyłu na plecy - postarajcie się upadać do tyłu ukośnie do deski. Stopy zostawcie na desce. Nie zeskakujcie z niej. Ręce cały czas trzymają bom. Z reguły automatycznie wypinamy się z linek. W sytuacji, gdy hak nie wypiął się z linek, wpierw pod wodą wypnijcie się wychylając biodra do przodu i pomagając sobie wolną ręką. Następnie wyjdźcie spod żagla od strony masztu.

Będąc wpięci w linki trapezowe, jesteśmy w stanie ostrzyć i odpadać za pomocą żagla. Zakres wychylenia żagla do przodu lub do tyłu zależy wtedy od długości linek trapezowych. Szczególnie należy uważać przy odpadaniu, by nie zaliczyć katapulty.

Najczęstsze błędy:

1. Zbyt krótkie linki - przez co mamy ugięte ręce, a to sprawia, iż nie jesteśmy w stanie wejść w ślizg

2. Ugięte ręce, przez co automatycznie linka wypina nam się z haka trapezowego

3. Wypychanie bioder do przodu po wpięciu powoduje wypinanie się linek z haka

4. Wpinanie lub wypinanie z linki za pomocą jednej z rąk - można w ten sposób przytrzasnąć dłoń

5. Zbyt nisko zamontowany bom utrudnia wpinanie i wypinanie się z linek oraz prawidłowe wybranie żagla

6. Zbyt wysoko zamontowany bom utrudnia wpinanie i wypinanie się

7. Przyciąganie ciała do żagla a nie odwrotnie przy wpinaniu i wypinaniu się z linek - może przyczynić się do Waszego upadku w przód

8. Wybieranie żagla rękami po wpięciu w linki spowodowane zbyt pionową sylwetką. Wychylcie się mocniej na wiatr, wyprostujcie ręce. Ręce mają jedynie korygować ustawienie żagla

9. Pływanie na ugiętych rękach i nogach - wygląda jakbyśmy siedzieli na sedesie

10. Patrzenie na sprzęt, a nie w kierunku płynięcia

I jeszcze jedna ważna sprawa na koniec. Przy wchodzeniu z wody na deskę nie kładźcie się na brzuchu, bo możecie uszkodzić pokład deski hakiem pasa.

Jest masa błędów, które kursanci popełniają podczas nauki windsurfingu. Aby je wyeliminować i zrobić szybkie postępy, dobrze jest ćwiczyć pod okiem profesjonalnego instruktora. Na filmach pokazujemy jak coś zrobić prawidłowo. Ale na kursie szybko wykryjemy błędy i je wyeliminujemy.

Zapraszam na nasze wyjazdy, gdzie nauczymy Was prawidłowo pływać na desce z żaglem.

Dziękuję i pozdrawiam

Krzysztof Lipiński Surfski.pl

Polecamy

Centrum rezerwacji

wyszukiwarka

producenci

wyświetl produkty
wybranego producenta

Wybierz producenta<

Schowek ofert Schowek produktów
Copyright 2014 - 2019

© Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

Wykonanie