Treningi motywacyjne – kolejny „cudak”, czy uzasadnione działanie?
 • Wrzesień 2022 w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  01-09-2022
  Szkoła windsurfingu w Egipcie - SOMA BAY - Wrzesień 2022 nr 1
 • Power Jibe Week '22

  Zapytaj o ofertę
  11-07-2022
  Power Jibe Week - VASSILIKI LEFKADA 2022
 • Jesień DAHAB

  Zapytaj o ofertę
  08-10-2022
  DAHAB PAŹDZIERNIK 2022 nr.2 - wyjazd szkoleniowy WINDSURFING
 • VASSILIKI 2022

  Zapytaj o ofertę
  22-08-2022
  Wyjazd WIND do VASSILIKI Sierpień 2022
 • Soma Bay jesień 2022

  Zapytaj o ofertę
  27-10-2022
  Soma Bay - jesień 2022 - windsurfing
 • Windsurfing w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  15-09-2022
  Polska Szkoła windsurfingu SOMA BAY Egipt - WRZESIEŃ 2022 nr 3
 • Dahab PAŹDZIERNIK

  Zapytaj o ofertę
  01-10-2022
  DAHAB PAŹDZIERNIK 2022 - wyjazd szkoleniowy WINDSURFING
 • Palekastro windsurfing

  Zapytaj o ofertę
  26-06-2022
  Wyjazd szkoleniowy w windsurfingu PALEKASTRO KRETA Czerwiec 2022
 • LEFKADA Czerwiec 2022

  Zapytaj o ofertę
  27-06-2022
  Lefkada windsurfing POLSKA SZKOŁA Kurs CZERWIEC 2022 nr 4
 • Egipt PAŹDZIERNIK 2022

  Zapytaj o ofertę
  20-10-2022
  Szkoła windsurfingu w Egipcie - SOMA BAY - Październik 2022 NR 3
 • Grupowy kurs Windsurfingu

  Zapytaj o ofertę
  08-08-2022
  Wakacje windsurfing wyjazd szkoleniowy LEFKADA VASSILIKI Sierpień 2022 nr 2
 • LEFKADA BOŻE CIAŁO '22

  Zapytaj o ofertę
  13-06-2022
  WYJAZDY WINDSURFING VASSILIKI GRECJA - POLSKA SZKOŁA WINDSURFINGU - BOŻE CIAŁO 2022
 • Kurs WIND w Egipcie

  Zapytaj o ofertę
  06-10-2022
  Kurs WINDSURFINGU w SOMA BAY - Egipt 2022 - PAŹDZIERNIK nr 1
 • Soma Bay LISTOPAD

  Zapytaj o ofertę
  03-11-2022
  Windsurfing w Soma Bay - LISTOPAD 2022
 • Kurs WIND Grecja

  Zapytaj o ofertę
  18-07-2022
  Szkoła windsurfingu LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2022 nr 3
 • Grupowy wyjazd WIND 2022

  Zapytaj o ofertę
  06-06-2022
  Kurs windsurfingu w VASSILIKI LEFKADA Czerwiec 2022
 • WINDSURFING LEFKADA

  Zapytaj o ofertę
  20-06-2022
  Nauka windsurfingu w Grecji VASSILIKI na Lefkadzie Czerwiec 2022 nr 3
 • Wyjazd szkoleniowy Kreta

  Zapytaj o ofertę
  03-07-2022
  Windsurfing KRETA - PALEKASTRO Lipiec 2022 - wyjazd szkoleniowy
 • Soma Bay WIND 2022

  Zapytaj o ofertę
  26-05-2022
  Windsurfing MAJ/CZERWIEC 2022 - SOMA BAY - Egipt
 • Psalidi KOS wind wyjazd

  Zapytaj o ofertę
  25-06-2022
  Wyjazdy windsurfingowe KOS PSALIDI Czerwiec 2022
 • Obóz WIND Kos

  Zapytaj o ofertę
  23-07-2022
  Obozy windsurfingowe za granicą KOS PSALIDI Lipiec 2022 nr 2
Powrót

Newsy

Treningi motywacyjne – kolejny „cudak”, czy uzasadnione działanie?

24-05-2017
Treningi motywacyjne – kolejny „cudak”, czy uzasadnione działanie?

Treningi motywacyjne – kolejny „cudak”, czy uzasadnione działanie?

Motywacja jest podstawą wszystkich sportowych starań i osiągnięć. Bez chęci i determinacji, aby poprawić swoje wyniki, wszystkie inne czynniki - jakiekolwiek by one nie były zwyczajnie nie mają znaczenia. Aby móc osiągać sukcesy musisz mieć motywację do tego, aby dać z siebie maksimum – tylko w ten sposób osiągniesz zamierzone cele.  

 

O motywacji w kilku słowach

Motywacja najprościej rzecz ujmując to zdolność do inicjowania czynności i konsekwentne trzymanie swojego stanowiska. Aby zadanie mogło być wykonane jak najlepiej, potrzebna jest chęć oraz gotowość na wszelkie wyrzeczenia i trudności aż do momentu osiągnięcia zamierzonego celu. Podczas uprawiania sportów motywacja ma ogromne znaczenie, ponieważ już na starcie trzeba być gotowym do ciężkiej pracy w obliczu zmęczenia, znudzenia, bólu oraz pokus robienia innych rzeczy w czasie, kiedy odbywa się trening. Motywacja jest ściśle związana z wszystkimi czynnikami mającymi wpływ na wydajność sportowca: kondycją, treningami i psychiką, jak również z pozostałymi sferami jego życia, jak np. odpoczynkiem, dietą, związkami i sposóbem, w jaki dana osoba spędza wolny czas.

Znaczenie motywacji w sporcie

Istnieje racjonalny powód, dla którego motywacja jest tak ważnym czynnikiem w dziedzinie sportowej. To właśnie dzięki motywacji możliwa jest stopniowa poprawa wyników sportowych. Przyjrzyjmy się bliżej na czynniki konieczne do wykonania jakiejś czynności. Są nimi:

 • Predyspozycja – obejmująca możliwości fizyczne, techniczne, taktyczne i psychiczne. Umiejętności zdobywamy przez całe życie, natomiast z predyspozycją się rodzimy, dlatego zdolność ( predyspozycja) jest faktorem, który jest poza naszą kontrolą
 • Wydajność – na którą wpływ może mieć wiele czynników, jak np. umiejętność panowania nad emocjami, czy zwykłe czynniki pogodowe jak temperatura, słońce, wiatr lub deszcz. Podobnie jak w przypadku predyspozycji, również na te czynniki sportowiec nie ma wpływu w ogóle, lub jego wpływ na nie jest znacznie ograniczony
 • Motywacja – to jedyny czynnik, nad którym mamy kontrolę, ponieważ to od nas samych zależy, czy osiągniemy cele, które sami sobie postawimy. Motywacja wpływa bezpośrednio na poziom sukcesu, który ostatecznie osiągamy oraz na samą wydajność.

Bez pracy nie ma kołaczy

Niestety świat, na którym żyjemy jest skonstruowany tak, że nie ma nic za darmo - nawet żeby dostać w „gębę”, trzeba sobie najpierw zasłużyć. Identycznie sprawy mają się w przypadku sportu – aby móc osiągnąć dobre wyniki konieczna będzie ciężka praca. Ciągle treningi i nieustanne podnoszenie poprzeczki w pewnym momencie doprowadzają do punktu, w którym kończy się zabawa, a zaczyna harówka. To właśnie mozolna praca nad kondycją, wynikami i postępami sprawia, że jedni stają specjalistami w swojej dziedzinie, a inni pozostają daleko w tyle.

Chcieć = móc

Podstawowe znaczenie ma tu sposób, w jaki postrzegamy świat. Notoryczny pesymista skazany jest właściwie na klęskę jeszcze zanim podejmie jakiekolwiek działanie. Optymista widzi „szklankę do połowy pełną”, więc dla niego zapełnienie jej to tylko kwestia czasu. Pesymista natomiast znajdzie tysiąc sto powodów, dla których „do połowy pusta szklanka” nie będzie możliwa do zapełnienia. Ważnym jest, aby za każdym razem stawiać sobie za cel coś, co nie jest niemożliwe do osiągnięcia w zbyt krótkim czasie. Nie chodzi tu oczywiście o zaniżanie poziomu, lecz o jego racjonalne stopniowanie.

Zastanówmy się nad tym, jak przeciętnie wygląda droga od momentu „muszę” do chwili osiągnięcia zamierzonego celu.

Jak wynika z powyższego diagramu motywacja nie jest niczym innym, jak uwierzeniem we własne możliwości, podjęciem próby i osiągnięciem założonego celu. Podczas podejmowania „wyzwania” niezwykle pomocne mogą się okazać się treningi motywacyjne, które łączą teoretyczną wiedzę o tzw. stymulantach z praktycznymi rozwiązaniami. Ich celem jest poprawa zdolności do wyjaśniania, przewidywania i zachowania kontroli nad wyznaczonymi celami oraz pokazanie technik, dzięki którym cele te mogą zostać osiągnięte.

Idea treningów motywacyjnych  

Treningi motywacyjne to potężne narzędzie dostępne dla każdego sportowca, niezależnie od uprawianej przez niego dyscypliny. Ich misją jest:  

 • Pomoc w skupieniu się na własnych długoterminowych celach - aby móc być w czymś najlepszym, musisz włożyć wiele czasu i wysiłku w wykonywaną czynność. Nie powinieneś zapominać o powodzie, dla którego tak ciężko pracujesz. Wyobraź sobie gotowy efekt, a następnie powiedz samemu sobie, że tylko konsekwencja w działaniach pozwoli Ci dotrzeć do mety.
 • Dawanie inspiracji, budowanie pewności siebie i uwydatnianie powodów do dumy - technika ta ma zadanie odciąganie Twojej uwagi od wrżenia mozolnej pracy, jaką wykonujesz i zwrócenie jej na to, co dzięki tym „mordęgom” osiągnąłeś do tej pory i co jeszcze możesz osiągnąć.
 • Danie Ci „towarzysza w niedoli” - trudno jest mieć silną motywację w momencie, gdy cały czas działasz indywidualnie.  Ponadto, bez względu na to jak dużo z siebie dajesz, będziesz pracować o wiele ciężej mając kogoś, kto pcha cię naprzód. Może to być właściwe każdy, lecz optymalnie, gdy jest to Twój kompan treningowy, z którym wspólnie pracujecie nad wyznaczonymi celami. Niby każdy nad swoimi, lecz jednak nie w pojedynkę. Dodatkowo może narodzić się między Wami duch rywalizacji, co samo w sobie jest ekstra siłą napędową.

Wszystko pięknie, ale…

W teorii brzmi naprawdę nieźle, ale jak to wygląda od strony praktycznej? W ostatnich latach ogromną popularnością cieszą się motywacyjne treningi grupowe, Warszawa z kolei może poszczycić się wieloma ekspertami w tym fachu. Pewnie zastanawiasz się gdzie znaleźć trenerów, dla których taka działalność to chleb powszedni? Jeśli dobrze poszukasz to prędko przekonasz się, że miejsca, w których można popracować nad swoją motywacją  faktycznie istnieją, a ludzi poszukujących inspiracji i motywu do dalszego działania jest więcej, niż mógłbyś się tego spodziewać.  

Polecamy

Centrum rezerwacji

wyszukiwarka

producenci

wyświetl produkty
wybranego producenta

Wybierz producenta<

Copyright 2014 - 2022

© Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

Powered by