SURFSKI - Windsurfing - nauka, wyjazdy, szkolenia, kursy
 • Ladies on WS Board

  Zapytaj o ofertę
  08-08-2022
  Ladies on windsurf board - VASSILIKI na LEFKADZIE 2022
 • LEFKADA BOŻE CIAŁO '22

  Zapytaj o ofertę
  13-06-2022
  WYJAZDY WINDSURFING VASSILIKI GRECJA - POLSKA SZKOŁA WINDSURFINGU - BOŻE CIAŁO 2022
 • Wyjazd windsurfing 2022

  Zapytaj o ofertę
  25-07-2022
  Wyjazd windsurfing Lefkada Lipiec/Sierpień 2022
 • WINDSURFING LEFKADA

  Zapytaj o ofertę
  20-06-2022
  Nauka windsurfingu w Grecji VASSILIKI na Lefkadzie Czerwiec 2022 nr 3
 • Wyjazd WIND Soma Bay 2022

  Zapytaj o ofertę
  22-09-2022
  Wyjazd WIND do SOMA BAY - WRZESIEŃ 2022 NR 2
 • Soma Bay CZERWIEC 2022

  Zapytaj o ofertę
  03-06-2022
  Nauka windsurfingu EGIPT Soma Bay CZERWIEC 2022
 • Power Jibe Week '22

  Zapytaj o ofertę
  08-07-2022
  Power Jibe Week - VASSILIKI LEFKADA 2022
 • Windsurfing Vassiliki2022

  Zapytaj o ofertę
  09-09-2022
  Windsurfing w Grecji na LEFKADZIE w VASSILIKI Wrzesień 2022 nr 4
 • Windsurfing Grecja 2022

  Zapytaj o ofertę
  15-08-2022
  Windsurfing Grecja Wyjazd Szkoleniowy LEFKADA
 • Vassiliki WIND wrzesień

  Zapytaj o ofertę
  02-09-2022
  Kurs windsurfingu za granicą LEFKADA VASSILIKI 2022 Wrzesień nr 2
 • Grupowy kurs Windsurfingu

  Zapytaj o ofertę
  01-08-2022
  Wakacje windsurfing wyjazd szkoleniowy LEFKADA VASSILIKI Sierpień 2022 nr 2
 • Windsurfing Vassiliki '22

  Zapytaj o ofertę
  27-06-2022
  Obozy windsurfingowe za granicą LEFKADA VASSILIKI Czerwiec/Lipiec 2022
 • Kurs WIND Grecja

  Zapytaj o ofertę
  11-07-2022
  Szkoła windsurfingu LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2022 nr 3
 • VASSILIKI Lipiec 2022

  Zapytaj o ofertę
  01-07-2022
  Windsurfing LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2022 nr 1 Polska Szkoła
 • Wakacje WIND 2022

  Zapytaj o ofertę
  22-07-2022
  Wakacje windsurfing Lipiec 2022 nr 6
 • Windsurfing w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  15-09-2022
  Polska Szkoła windsurfingu SOMA BAY Egipt - WRZESIEŃ 2022 nr 1
 • Grupowy kurs Windsurfing

  Zapytaj o ofertę
  05-08-2022
  Kurs windsurfingu w Grecji LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2022
 • Szkolenie WIND Grecja

  Zapytaj o ofertę
  15-07-2022
  Wyjazd windsurfingowy LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2022 nr 4
 • Egipt PAŹDZIERNIK 2022

  Zapytaj o ofertę
  20-10-2022
  Szkoła windsurfingu w Egipcie - SOMA BAY - Październik 2022 NR 3
 • Windsurfing w Egipcie

  Zapytaj o ofertę
  13-10-2022
  Windsurfing w Egipcie - SOMA BAY - Polska Szkoła PAŹDZIERNIK 2022 NR 2
 • Kurs WIND Lefkada 2022

  Zapytaj o ofertę
  29-08-2022
  Szkoła windsurfingu Grecja LEFKADA VASSILIKI Wrzesień 2022
Powrót

Video

ZWROT Z WIATREM (RUFA) nauka windsurfingu szkolenia kursy wyjazdy

Opis filmu 12-05-2021

 

ZWROT Z WIATREM (RUFA)

 

nauka windsurfingu szkolenia kursy wyjazdy - jibe lessons courses travel

 

Zwrot z wiatrem (rufa) - różni się od zwrotu przez sztag tym, że linię wiatru przekraczamy rufą, a nie dziobem. Tym razem nie ostrzymy pod wiatr, lecz odpadamy od linii wiatru. Najpierw do baksztagu, potem fordewindu, po przekroczeniu linii wiatru do baksztagu nowego halsu i do półwiatru. Istotną różnicą jest fakt, w przypadku zwrotu z wiatrem, deska cały czas płynie, ma prędkość, nie zatrzymuje się. Inaczej niż przy zwrocie przez sztag, kiedy deska zatrzymuję się w linii wiatru.

Płyniemy w półwietrze. Zaczynamy odpadać. Obniżamy pozycję. Obciążamy mocniej rufę. Mocno odpadamy - strzał z łuku. Żagiel do przodu w kierunku dziobu, a nie przed siebie na zawietrzną (bo zaraz nam wyrwie żagiel z rąk). W Fordewindzie (gdy płyniemy idealnie z wiatrem, stawiamy przednią nogę tuż za tylną- obciążając rufę lub dostawiamy przednią nogę do tylnej i stojąc twarzą w kierunku dziobu, plecami do wiatru, płyniemy chwilę w fordewindzie.

 

Pozycja w fordewindzie:

Obniżona pozycja - nogi ugięte w kolanach. Ręce trzymamy szeroko na bomie. Żagiel blisko ciała. Zaciągamy żagiel na siebie. Jeżeli będziemy trzymać żagiel na prostych rękach, to nie mamy możliwości reagowania na szkwały. Bardzo szybko wyrwie nam żagiel z rąk. A żagiel w fordewindzie jest bardzo niestabilny. Żagiel trzymamy prostopadle do deski.

 

Aby  kontynuować zwrot i znaleźć się na nowym halsie, musimy trzymając żagiel cały czas prostopadle do deski, pochylić maszt w stronę wody (w kierunku bliższej burty - prawy hals w prawo, lewy hals w lewo), jednocześnie tylną ręką, przyciągając żagiel do siebie. W miarę skrętu deski, żagiel wciąż ma być ustawiony pod kątem prostym do deski. Poprzez dociążenie tyłu deski, pochylenie masztu w kierunku wody i wybranie żagla tylną ręką, deska bardzo szybko skręca i przekracza linię wiatru. Gdyż już znaleźliśmy się na nowym halsie, w baksztagu nowego halsu, następuje zmiana stóp. Ta, która wcześniej była tylną, idzie do przodu, a stara przednia noga zostaje z tyłu. Zaczynamy otwierać żagiel tylną ręką (szotową) - prostujemy ją i chwilę płyniemy rogiem szotowym do przodu (z nowym ustawieniem stóp). Ręce nadal szeroko ustawione na bomie - żagiel niestabilny. Kiedy będziemy gotowi, nasza pozycja będzie ustabilizowana, przesuwamy rękę masztową w kierunku masztu. Tuż przed puszczeniem żagla ręką szotową, dosłownie na chwilę prostujemy maszt - ustawiamy go w pion - dzięki temu unikniemy zahaczenia wody rogiem szotowym żagla po jego rotacji. Żagiel wysoko - puszczamy ręką szotową. Następuje rotacja. Mocno trzymamy żagiel ręką masztową, by nie wyrwało nam żagla z rąk. Krzyżujemy ręce. Wolna ręka, chwyta bom z drugiej  strony żagla, Następnie ręka masztowa chwyta żagiel z drugiej strony. Po zwrocie ręcę będę trzymały bom z drugiej strony i będą ustawione odwrotnie - stara masztowa stanie się szotową, a stara szotowa masztową. Ważne, aby rotować żagiel w baksztagu nowego halsu (zanim dojdziemy do półwiatru). W półwietrze rotacja żagla może być bardzo gwałtowna i istnieje duże ryzyko, że nie utrzymamy żagla. Zatem po przekroczeniu linii wiatru, w baksztagu nowego halsu, rotujemy żagiel i dopiero po rotacji i zmianie rąk, lekko wyostrzamy, by ustawić się w półwietrze i płynąć dalej na nowym halsie.

 

UWAGA!!! Im mocniej dociążymy tył deski, im dalej staniemy na rufie - tak, żeby nawet lekko uniósł się dziób deski, ale żeby deska nie przytopiła się (z wyczuciem), tym szybciej deska zrobi zwrot. Będąc wprawieni, jesteśmy w stanie wykonać zwrot praktycznie w miejscu. Bez utraty wysokości. Pierwsze próby wykonania zwrotu z wiatrem (rufa) zajmują bardzo dużo miejsca. Promień zwrotu jest bardzo duży. Tracimy dużo wysokości, znosi nas z wiatrem. Dlatego warto po kilku próbach zwrotu z wiatrem, podhalsować się, robiąc dłuższe halse - płynąć pod wiatr i wykonywać zwroty przez sztag. Z każdą kolejną próbą, Wasze zwroty z wiatrem powinny być coraz ciaśniejsze - zajmować mniej miejsca i powinniście tracić mniej wysokości.

 

Nie jest trudno wykonać zwrot z wiatrem (rufa) przy wietrze o sile 1-2 Beauforty. Natomiast, gdy siła wiatru wzrasta, znacznie łatwiej jest wykonywać ciasną rufę. Mocno obciążyć tył deski, żagiel zaciągnąć na siebie, trzymać blisko ciała. Wszystko dzieje się znacznie szybciej, ale też istnieje mniejsza szansa, że nie utrzymamy żagla i wiatr wyrwie nam go z rąk. Odpadanie przy silnym wietrze nie należy do najłatwiejszych czynności.

Osobiście, robiąc ciasną rufę, często już w półwietrze ustawiam stopy obok siebie daleko na rufie. Obciążam w ten sposób rufę. Żagiel ustawiam w poprzek deski - 90 stopni do deski. Gwałtownie schodzę w dół. Pochylam maszt w stronę wody (na nawietrzną) i wybieram żagiel tylną ręką. Następuje gwałtowny obrót deski w miejscu. Na nowym halsie bardzo szybko zamieniam stopy, Otwieram żagiel tylną ręką, rotuję żagiel. Chwytam bom z drugiej strony i wyostrzam.

 

PS: W przypadku desek mieczowych, pamiętajcie by przed rozpoczęciem robienia zwrotów z wiatrem, schować miecz. Wtedy znacznie łatwiej jest wykonywać ten manewr. Jeżeli chcecie wrócić do halsowania się i zwrotów przez sztag, ponownie wysuńcie miecz z deski.

 

Jest masa błędów, które kursanci popełniają podczas nauki windsurfingu. Aby je wyeliminować i zrobić szybkie postępy, dobrze jest ćwiczyć pod okiem profesjonalnego instruktora. Zapraszamy na nasze wyjazdy, gdzie nauczymy Was prawidłowo pływać na desce z żaglem. Żadna teoria czy film, nie zastąpią Ci prawdziwego szkolenia. W naszych filmach pokazujemy jak coś zrobić prawidłowo. Ale na kursie szybko wykryjemy błędy i je wyeliminujemy. Chcesz nauczyć się pływać - zapraszamy na wyjazd z nami:)

 

 

 

 

Weź udział w naszych szkoleniach windsurfingowych:

Polska Szkoła Windsurfingu w Vassiliki (Grecja - Lefkada)

 

 

Nauka windsurfingu - Kurs windsurfingu

Szkolenia windsurfingowe - Szkoła windsurfingu

 

Centrum rezerwacji

wyszukiwarka

producenci

wyświetl produkty
wybranego producenta

Wybierz producenta<

Schowek ofert Schowek produktów
Copyright 2014 - 2019

© Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

Wykonanie