SURFSKI - Windsurfing - nauka, wyjazdy, szkolenia, kursy
 • MAJÓWKA 2021 EGIPT

  Zapytaj o ofertę
  29-04-2021
  Soma Bay MAJÓWKA 2021 wyjazd z polskim instruktorem
 • LEFKADA BOŻE CIAŁO '21

  Zapytaj o ofertę
  28-05-2021
  WYJAZDY WINDSURFING VASSILIKI GRECJA - POLSKA SZKOŁA WINDSURFINGU - BOŻE CIAŁO2021
 • Grupowy kurs Windsurfingu

  Zapytaj o ofertę
  10-08-2021
  Wakacje windsurfing wyjazd szkoleniowy LEFKADA VASSILIKI Sierpień 2021 nr 2
 • Psali Kos WYJAZD wind

  Zapytaj o ofertę
  31-07-2021
  Kos Psalidi wyjazd windsurfingowy Sierpień 2020 nr 1
 • Ladies on WS Board

  Zapytaj o ofertę
  17-08-2021
  Ladies on windsurf board - VASSILIKI na LEFKADZIE 2021
 • LEFKADA Czerwiec 2021

  Zapytaj o ofertę
  22-06-2021
  Lefkada windsurfing POLSKA SZKOŁA Kurs CZERWIEC 2021 nr 4
 • LEFKADA Sierpień 2021

  Zapytaj o ofertę
  03-08-2021
  Grecja windsurfing LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2021
 • Październik w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  03-10-2021
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - PAŹDZIERNIK 2021
 • Vassiliki Sierpień 2021

  Zapytaj o ofertę
  24-08-2021
  Windsurfing LEFKADA Wyjazd szkoleniowy do VASSILIKI w Sierpniu 2021
 • Windsurfing KOS 2021

  Zapytaj o ofertę
  21-08-2021
  Windsurfing KOS Wyjazd szkoleniowy PSALIDI Sierpień 2021 nr 4
 • Grupowy wyjazd WIND 2021

  Zapytaj o ofertę
  08-06-2021
  Kurs windsurfingu w VASSILIKI LEFKADA Czerwiec 2021 nr 2
 • Lipiec z WIND na Kos

  Zapytaj o ofertę
  03-07-2021
  Obóz windsurfingowy Kos Psalidi Lipiec 2021 nr 1
 • Grupowy kurs Windsurfing

  Zapytaj o ofertę
  17-08-2021
  Kurs windsurfingu w Grecji LEFKADA VASSILIKI w Sierpniu 2021
 • Obóz WIND Kos

  Zapytaj o ofertę
  10-07-2021
  Obozy windsurfingowe za granicą KOS PSALIDI Lipiec 2021 nr 2
 • Kurs WINDSURFING Grecja

  Zapytaj o ofertę
  13-07-2021
  Windsurfing wyjazd zagraniczny LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2021 nr 2
 • Windsurfing Vassiliki2021

  Zapytaj o ofertę
  21-09-2021
  Windsurfing w Grecji na LEFKADZIE w VASSILIKI Wrzesień 2021 nr 4
 • VASSILIKI Lipiec 2021

  Zapytaj o ofertę
  06-07-2021
  Windsurfing LEFKADA VASSILIKI Lipiec 2021 nr 1 Polska Szkoła
 • Sierpień 2021 na Kos

  Zapytaj o ofertę
  07-08-2021
  Windsurfing Grecja Wyjazd Szkoleniowy na KOS PSALIDI Sierpień 2021 nr 2
 • Lipiec 2021 na Kos WIND

  Zapytaj o ofertę
  24-07-2021
  Windsurfing Wakacje na Kos w Polskiej Szkole Windsurfingu Lipiec 2021 nr 4
 • Power Jibe Week '21

  Zapytaj o ofertę
  13-07-2021
  Power Jibe Week - VASSILIKI LEFKADA 2021
 • Psalidi KOS wind wyjazd

  Zapytaj o ofertę
  26-06-2021
  Wyjazdy windsurfingowe KOS PSALIDI Czerwiec 2021
Powrót

Video

ZWROT PRZEZ RUFĘ nauka windsurfingu szkolenia kursy wyjazdy

Opis filmu 27-11-2019

ZWROT PRZEZ RUFĘ

nauka windsurfingu szkolenia kursy wyjazdy - jibe lessons courses travel

 

Zwrot przez rufę - różni się od zwrotu przez sztag tym, że linię wiatru przekraczamy rufą, a nie dziobem. Tym razem nie ostrzymy pod wiatr, lecz odpadamy od linii wiatru. Najpierw do baksztagu, potem fordewindu, po przekroczeniu linii wiatru do baksztagu nowego halsu i do półwiatru. Istotną różnicą jest fakt, w przypadku zwrotu przez rufę, deska cały czas płynie, ma prędkość, nie zatrzymuje się. Inaczej niż przy zwrocie przez sztag, kiedy deska zatrzymuję się w linii wiatru.

Płyniemy w półwietrze. Zaczynamy odpadać. Obniżamy pozycję. Obciążamy mocniej rufę. Mocno odpadamy - strzał z łuku. Żagiel do przodu w kierunku dziobu, a nie przed siebie na zawietrzną (bo zaraz nam wyrwie żagiel z rąk). W Fordewindzie (gdy płyniemy idealnie z wiatrem, stawiamy przednia nogę tuż za tylną- obciążając rufę lub dostawiamy przednią nogę do tylnej i stojąc twarzą w kierunku dziobu, plecami do wiatru, płyniemy chwilę w fordewindzie.

 

Pozycja w fordewindzie:

Obniżona pozycja - nogi ugięte w kolanach. Ręce trzymamy szeroko na bomie. Żagiel blisko ciała. Zaciągamy żagiel na siebie. Jeżeli będziemy trzymać żagiel na prostych rękach, to nie mamy możliwości reagowania na szkwały. Bardzo szybko wyrwie nam żagiel z rąk. A żagiel w fordewindzie jest bardzo niestabilny. Żagiel trzymamy prostopadle do deski.

 

Aby  kontynuować zwrot i znaleźć się na nowym halsie, musimy trzymając żagiel cały czas prostopadle do deski, pochylić maszt w stronę wody (w kierunku bliższej burty - prawy hals w prawo, lewy hals w lewo), jednocześnie tylną ręka przyciągając żagiel do siebie. W miarę skrętu deski, żagiel wciąż ma być ustawiony pod kątem prostym do deski. Poprzez dociążenie tyłu deski, pochylenie masztu w kierunku wody i wybranie żagla tylną ręką, deska bardzo szybko skręca i przekracza linię wiatru. Gdyż już znaleźliśmy się na nowym halsie, w baksztagu nowego halsu, następuje zmiana stóp. Ta, która wcześniej była tylną, idzie do przodu, a stara przednia noga zostaje z tyłu. Zaczynamy otwierać żagiel tylną ręką (szotową) - prostujemy ją i chwilę płyniemy rogiem szotowym do przodu (z nowym ustawieniem stóp). Ręcą nadal szeroko ustawione na bomie - żagiel niestabilny. Kiedy będziemy gotowi, nasza pozycja będzie ustabilizowana, przesuwamy rękę masztową w kierunku masztu. Tuż przed puszczeniem żagla ręką szotową, dosłownie na chwilę prostujemy maszt - ustawiamy go w pion - dzięki temu unikniemy zahaczenia wody rogiem szotowym żagla po jego rotacji. Żagiel wysoko - puszczamy ręką szotową. Następuje rotacja. Mocno trzymamy żagiel ręką masztową, by nie wyrwało nam żagla z rąk. Krzyżujemy ręcę. Wolna ręka, chwyta bom z drugiej  strony żagla, Następnie ręka masztowa chwyta żagiel z drugiej strony. Po zwrocie ręcę będę trzymały bom z drugiej strony i będą ustawione odwrotnie - stara masztowa stanie się szotową, a stara szotowa masztową. Ważne, aby rotować żagiel w baksztagu nowego halsu (zanim dojdziemy do półwiatru). W półwietrze rotacja żagla może być bardzo gwałtowna i istnieje duże ryzyko, że nie utrzymamy żagla. Zatem po przekroczeniu linii wiatru, w baksztagu nowego halsu, rotujemy żagiel i dopiero po rotacji i zmianie rąk, lekko wyostrzamy by ustawić się w półwietrze i płynąć dalej na nowym halsie.

 

UWAGA!!! Im mocniej dociążymy tył deski, im dalej staniemy na rufie - tak, żeby nawet lekko uniósł się dziób deski, ale żeby deska nie przytopiła się (z wyczuciem), tym szybciej deska zrobi zwrot. Będąc wprawieni, jesteśmy w stanie wykonać zwrot praktycznie w miejscu. Bez utraty wysokości. Pierwsze próby wykonania zwrotu przez rufę zajmują bardzo dużo miejsca. Promień zwrotu jest bardzo duży. Tracimy dużo wysokości, znosi nas z wiatrem. Dlatego warto po kilku próbach zwrotu z wiatrem, podhalsować się, robiąc dłuższe halse - płynąć pod wiatr i wykonywać zwroty przez sztag. Z każdą kolejną próbą, Wasze zwroty przez rufę powinny być coraz ciaśniejsze - zajmować mniej miejsca i powinniście tracić mniej wysokości.

 

Nie jest trudno wykonać zwrot prze rufę przy wietrze o sile 1-2 Beauforty. Natomiast, gdy siła wiatru wzrasta, znacznie łatwiej jest wykonywać ciasną rufę. Mocno obciążyć tył deski, żagiel zaciągnąć na siebie, trzymać blisko ciała. Wszystko dzieje się znacznie szybciej, ale też istnieje mniejsza szansa, że nie utrzymamy żagla i wiatr wyrwie nam go z rąk. Odpadanie przy silnym wietrze nie należy do najłatwiejszych czynności.

Osobiście, robiąc ciasną rufę, często już w półwietrze ustawiam stopy obok siebie daleko na rufie. Obciążąm w ten sposób rufę. Żagiel ustawiam w poprzek deski - 90 stopni do deski. Gwałtownie schodzę w doł. Pochylam maszt w stronę wody (na nawietrzną) i wybieram żagiel tylną ręką. Następuje gwałtowny obrót deski w miejscu. Na nowym halsie bardzo szybko zamieniam stopy, Otwieram żagiel tylną ręką, rotuję żagiel. Chwytam bom z drugiej strony i wyostrzam.

 

PS: W przypadku desek mieczowych, pamiętajcie by przed rozpoczęciem robienia zwrotów przez rufę, schować miecz. Wtedy znacznie łatwiej jest wykonywać ten manewr. Jeżeli chcecie wrócić do halsowania się i zwrotów przez sztag, ponownie wysuńcie miecz z deski.

 

Jest masa błędów, które kursanci popełniają podczas nauki windsurfingu. Aby je wyeliminować i zrobić szybkie postępy, dobrze jest ćwiczyć pod okiem profesjonalnego instruktora. Zapraszamy na nasze wyjazdy, gdzie nauczymy Was sprawidłowo pływać na desce z żaglem. Żadna teoria czy film, nie zastąpią Ci prawdziwego szkolenia. W naszych filmach pokazujemy jak coś zrobić prawidłowo. Ale na kursie szybko wykryjemy błędy i je wyeliminujemy. Chcesz nauczyć się pływać - zapraszamy na wyjazd z nami:)

 

 

 

 

Weź udział w naszych szkoleniach windsurfingowych:

Polska Szkoła Windsurfingu w Vassiliki (Grecja - Lefkada)

 

 

Nauka windsurfingu - Kurs windsurfingu

Szkolenia windsurfingowe - Szkoła windsurfingu

 

Centrum rezerwacji

wyszukiwarka

producenci

wyświetl produkty
wybranego producenta

Wybierz producenta<

Schowek ofert Schowek produktów
Copyright 2014 - 2019

© Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

Wykonanie