SURFSKI - Windsurfing - nauka, wyjazdy, szkolenia, kursy
 • Październik w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  21-10-2021
  WINDSURFING - PAŹDZIERNIK W SOMA BAY
 • Egipt PAŹDZIERNIK 2021

  Zapytaj o ofertę
  07-10-2021
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY PAŹDZIERNIK 2021
 • Soma Bay jesień 2021

  Zapytaj o ofertę
  14-10-2021
  Soma Bay - jesień 2021 - windsurfing
 • Październik w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  30-09-2021
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - PAŹDZIERNIK 2021
Powrót

Video

ZWROT NA WIATR (SZTAG) nauka windsurfingu szkolenia kursy wyjazdy

Opis filmu 12-05-2021

ZWROT NA WIATR (SZTAG)

nauka windsurfingu szkolenia kursy wyjazdy - tack lessons courses travel

 

Polega na przejściu dziobem linii wiatru. Płyniemy w półwietrze. Zaczynamy od ostrzenia. Luzujemy żagiel i pochylamy w kierunku tyłu deski (rufy). Deska zaczyna ostrzyć. Najpierw do bajdewindu. Noga przednia idzie przed maszt. W miarę skrętu deski wybieramy żagiel - przyspiesza to proces ostrzenia. Kiedy deska ustawi się dziobem pod wiatr (kąt martwy), całkowicie zatrzymuje się w linii wiatru. Ten moment należy wykorzystać, do przejścia na drugą stronę deski. Stajemy przed masztem tzn. dostawiamy drugą nogę przed maszt i stajemy plecami do wiatru. Żagiel nisko nad wodą, trzymamy nad osią deski, tak by mieć wolne miejsce po jej drugiej stronie. Krzyżujemy ręce. Tylną rękę kładziemy po drugiej stronie bomu. Odstawiamy starą przednią nogę, na tył deski, po jej drugiej stronie. W tym samym momencie musimy również przełożyć drugą rękę na bom. Stara przednia ręka (masztowa), staje się ręką szotową (tylną). Aby zrównoważyć przejście ciała w tyl, ciągniemy żagiel w przód (na dziób). Dzięki temu od razu po przejściu na drugą stronę możemy  zacząć odpadać. Przednia noga zostaje na początku przed masztem. Odpadamy od linii wiatru wychylając mocniej żagiel na dziób i wybierając go tylko ręką (strzał z łuku). Obniżamy sylwetkę. Gdy już trochę odpadliśmy i znajdujemy się na nowym halsie, luzujemy żagiel i cofamy przednią nogę za maszt.

 

Tipy:

 

- im szybciej przejdziemy na drugą stronę, tym lepiej. Newralgiczny moment, to ustawienie deski w linii wiatru. Deska kiedy nie płynie jest mało stabilna. Łatwo wpaść do wody.

 

- drugi trudny moment to odpadnięcie z linii wiatru. Wystarczy, żeby troszkę odpaść, nie czekamy zbyt długo, gdyż wtedy istnieje większa szansa, że wyrwie nam żagiel z rąk. Odpadamy i po sekundzie (dwóch) luzujemy żagiel. Odpuszczamy wiatr. Ustawiamy się na nowym halsie i odpływamy.

 

- Nogi muszą być ustawione przy maszcie w linii wiatru. Tak samo przy przejściu i odpadaniu. Przednia nogą zostaje tuż przed masztem. Nie może stać na dziobie, gdyż łatwo stracić kontrolę. Nogi na szerokość ciała lub troszkę szerzej. Ale broń Boże szpagat:)

 

- Na małej desce wszystko dzieje się dwa razy szybciej. Także i zwrot należy wykonywać szybciej, inaczej stracimy równowagę. Zwrot na wiatr (przez sztag) jest stosowany podczas halsowania. W przeciwieństwie do zwrotu przez rufę, przy sztagu zyskujemy wysokość, gdyż podpływamy pod wiatr.

 

- Istnieją 3 techniki zmiany rok przy zwrocie na wiatr (sztag):

1. Ręce na krzyż

2. Bom-Maszt-Bom (ręką na maszt poniżej bomu, ostrzymy, dochodzimy do linii wiatru. Druga ręka też na maszt. Pierwszą rękę z masztu przekładamy na drugą stronę bomu, a stara ręka szotowa zostaje chwilę na maszcie. Odpadamy i przekładamy rękę z masztu na bom po drugiej stronie.

3. Bezpośrednie przełożenie rąk na nową stronę bomu

 

- Jeżeli chcemy przyspieszyć ostrzenie, musimy trzymać żagiel nad sam wodą (lecz uważać, by nie przytopić rogu szotowego żagla) i mocno wybierać - ciągnąć w kierunku wiatru, na rufę, na nawietrzną.

 

- W linii wiatru, aby uzyskać więcej wolnego miejsca po drugiej stronie deski, możemy jeszcze trochę przeciągnąć żagiel, cały czas w tę samą stronę co przy ostrzeniu. W momencie, gdyż żagiel nie będzie nad samą osią deski, lecz bardziej po jej nawietrznej stronie, zyskujemy więcej miejsce na przejście.

 

Jest masa błędów, które kursanci popełniają podczas nauki windsurfingu. Aby je wyeliminować i zrobić szybkie postępy, dobrze jest ćwiczyć pod okiem profesjonalnego instruktora. Zapraszamy na nasze wyjazdy, gdzie nauczymy Was sprawidłowo pływać na desce z żaglem. Żadna teoria czy film, nie zastąpią Ci prawdziwego szkolenia. W naszych filmach pokazujemy jak coś zrobić prawidłowo. Ale na kursie szybko wykryjemy błędy i je wyeliminujemy. Chcesz nauczyć się pływać - zapraszamy na wyjazd z nami:)

Weź udział w naszych szkoleniach windsurfingowych:

Polska Szkoła Windsurfingu w Vassiliki (Grecja - Lefkada)

 

 

Nauka windsurfingu - Kurs windsurfingu

Szkolenia windsurfingowe - Szkoła windsurfingu

 

Centrum rezerwacji

 • 509 103 273
  (opłata wg stawki operatora)

wyszukiwarka

producenci

wyświetl produkty
wybranego producenta

Wybierz producenta<

Schowek ofert Schowek produktów
Copyright 2014 - 2019

© Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

Wykonanie