SURFSKI - Windsurfing - nauka, wyjazdy, szkolenia, kursy
 • Egipt PAŹDZIERNIK 2021

  Zapytaj o ofertę
  07-10-2021
  SZKOŁA WINDSURFINGU W EGIPCIE - SOMA BAY PAŹDZIERNIK 2021
 • Październik w SOMA BAY

  Zapytaj o ofertę
  30-09-2021
  Windsurfingowy wyjazd szkoleniowy do SOMA BAY - Egipt - PAŹDZIERNIK 2021
 • Październik w Soma Bay

  Zapytaj o ofertę
  21-10-2021
  WINDSURFING - PAŹDZIERNIK W SOMA BAY
 • Soma Bay jesień 2021

  Zapytaj o ofertę
  14-10-2021
  Soma Bay - jesień 2021 - windsurfing
Powrót

Video

START NA DESCE nauka windsurfingu szkolenia kursy wyjazdy

Opis filmu 12-05-2021

START NA DESCE

nauka windsurfingu szkolenia kursy wyjazdy - start on the board lessons courses travel

 

Aby wystartować, z pozycji wyjściowej odstawiamy nogę bliższą rufy do tyłu (w okolice skrzynki mieczowej - na desce dla początkujących). Drugą nogę zostawiamy przed masztem lub kładziemy tuż za masztem. Są 2 szkoły. Ja proponuję ustawienie tylnej nogi od razu za masztem (bardzo blisko niego) - gdyż w takiej pozycji pływamy na windsurfingu - nie z nogą przed masztem. Jeżeli rzeczywiście mamy problem ze startem w linii prostej np. kursant dużo waży i po przejściu na tył deski, zatapia ją, możemy spróbować start z pozostawieniem przedniej nogi przed masztem.

 

Jeżeli chcemy popłynąć prosto, musimy ustawić żagiel w pozycji równoważnej. To znaczy, że ręką na maszcie ciągniemy żagiel w kierunku strony nawietrznej - w kierunku wiatru, tak aby w pewnym momencie przez okno w żaglu zobaczyć dziób deski.  Maszt staramy ustawić do pionu. W pozycji równoważnej, można na chwilę puścić żagiel i on powinien na krótko stać w miejscu, po czym opadnie. Warto przećwiczyć to ustawienie na plaży, na trenażerze. Żagiel w pozycji równoważnej, ustawiony jest pod kątem prostym do deski. Aby wystartować, kładziemy wolną rękę (tylną) na bom i skrętem ciała wybieramy żagiel - przyciągamy go lekko do siebie, tak aby na jego powierzchnię napierał wiatr. Wiatr zacznie wypełniać żagiel, dzięki czemu będziemy mogli popłynąć prosto. Jeżeli udało nam się wystarować, kładziemy rękę masztową na bom (i jeżeli startowaliśmy z przednią nogą przed masztem, odstawiamy ją za maszt). Ręcę wyprostowane, trzymają bom na szerokość ciała. Ręka masztowa położona blisko masztu, szotowa z tyłu. Plecy proste, biodra do przodu. Odchylamy się do tyłu, tyle na ile pozwala nam ciąg na żaglu (żebyśmy nie wpadli plecami do wody). Nogi na szerokość ciała, ewentualnie troszkę szerzej. Ciężar spoczywa na tylnej nodze. Przednia noga wyprostowana, a przednia stopa lekko skręcona w stronę dziobu. Na początku staramy się tak pływać, by maszt trzymany był w pionie i byśmy widzieli dziób deski przez okno w żaglu. Dzięki temu będziemy płynąć prosto. Płyniemy kilka metrów i puszczamy żagiel. Żagiel wpada do wody, dzieki czemu zatrzymujemy się. Można również zatrzymać się, poprzez powrót do pozycji startowej (z nogami po obydwu stronach masztu i żaglem ustawionym prostopadle do deski). Schodzimy do wody. Aby wrócić, popłynąć w drugą stronę, należy obrócić najpierw deskę (najłatwiej ciągnąć w stronę wiatru). Po obrocie deski dziobem w drugą stronę, musimy przerzucić żagiel na drugą stronę. Zawsze przed startem sprawdzamy, po której stronie znajduje się żagiel. Na początku żagiel powinien znajdować się po stronie zawietrznej. Znacznie łatwiej wtedy podnieść żagiel z wody. Jeżeli zatem pędnik leży po stronie nawietrznej, to podnosimy go od strony masztu. Pozwalamy, aby wiatr  podwiał żagiel i korzystając z jego siły pozwalamy mu przelecieć na drugą stronę. Jeżeli ustawiliśmy już deskę i żagiel w drugim kierunku, zaczynamy manewr (start na desce) w ten sam sposób. Jedyną różnicą będzie odwrotne ustawienie nóg i rąk.

 

Start z żaglem ustawionym po nawietrznej stronie

 

Można wystartować z żaglem ustawionym po stronie nawietrznej. W tym celu uginamy mocno nogi i próbujemy podnieść żagiel. Nie trzeba podnosić go całkowicie, a nawet nie należy, bo od razu przeleci na drugą stronę. Lekko podnosimy pędnik nad wodę i czekamy, aż obróci naszą deską w nowym kierunku. Kiedy deska została obrócona, a żagiel znajduje się po stronie zawietrznej, możemy kontynuować start. Jeżeli nie chcemy płynąć w drugim kierunku, lecz kontynuować, a żagiel znajduje się po nawietrznej, musimy go zacząć podnosić i w momencie kiedy poczujemy, że przelatuje na drugą stronę, pozwolić mu przelecieć i jednocześnie obrócić się gwałtownie i zmienić stronę na desce. Trzeba być uważnym, aby żagiel nie zrzucił nas z deski. Pędnik można przerzucić na stronę zawietrzną, przeciągając go nad dziobem lub nad rufą. Gdy żagiel znajdzie się po stronie zawietrznej, możemy ponownie wystartować.

 

Jest masa błędów, które kursanci popełniają podczas nauki windsurfingu. Aby je wyeliminować i zrobić szybkie postępy, dobrze jest ćwiczyć pod okiem profesjonalnego instruktora. Zapraszamy na nasze wyjazdy, gdzie nauczymy Was sprawidłowo pływać na desce z żaglem. Żadna teoria czy film, nie zastąpią Ci prawdziwego szkolenia. W naszych filmach pokazujemy jak coś zrobić prawidłowo. Ale na kursie szybko wykryjemy błędy i je wyeliminujemy. Chcesz nauczyć się pływać - zapraszamy na wyjazd z nami:)

 

 

Weź udział w naszych szkoleniach windsurfingowych:

Polska Szkoła Windsurfingu w Vassiliki (Grecja - Lefkada)

 

 

Nauka windsurfingu - Kurs windsurfingu

Szkolenia windsurfingowe - Szkoła windsurfingu

 

Centrum rezerwacji

 • 509 103 273
  (opłata wg stawki operatora)

wyszukiwarka

producenci

wyświetl produkty
wybranego producenta

Wybierz producenta<

Schowek ofert Schowek produktów
Copyright 2014 - 2019

© Surfski Kursy Windsurfingowe Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved

Wykonanie